PDA

View Full Version : XTX.. ενα προσωπικό review συμβίωσης.



Gandalf dr685sm
27/05/2009, 14:03
Μετά απο ενα χρόνο πάνω στο ΧΤΧ αποφάσισα να γράψω μια άποψη που ίσως βοηθήσει κάποιους να διαλέξουν ή να απορρίψουν το μηχανάκι αυτό.

Καταρχάς για να βάλω στοιχεία αναβάτη. 1.81-3 ύψος (παίζει ρόλο το παπούτσι...:D ), κιλά εδώ και καιρό 95 standard. Δεν έχει αυξομειώσεις πάνω απο 1 κιλό και αυτό συμβαίνει μόνο με ουζοκατανύξεις-μεζέδες.
Ικανότητα:... ΜΜΜ ή κοινώς Μέσος Μαλάκας Μοτοσυκλετιστής.
Ιστορικό πτώσεων:... χαζοπτώσεις με 5-10ΚΜ γύρω στις 20+, επώδυνες 2 μόνο αλλά τότε με παπάκι.
Καθημερινά χιλιόμετρα: 50-70 εντός άστυ + 200-400ΚΜ σε βόλτες ανά μήνα σε ΣΚ.
Γκαζοφονιάς: πλέον οχι... στα 36 μου έχει φύγει η κάψα.
Συντήρηση μοτοσυκλέτας: Σχολαστική με το βιβλιαράκι.


Μηχανή κατάσταση:

- Αγοράστηκε προ 1 έτους με 18000ΚΜ πρώτο χέρι απο παιδί που απλά δεν έκανε πλέον ΚΜ και για αυτό την έδωσε.
- Συντήρηση... σχολαστική και αυτός όπως και εγώ.
- Κατάσταση μοτοσυκλέτας Άψογη. (αναρτήσεις, φρένα, συντήρηση, πλαστικά, μηδενικό παθητικό πτώσεων κτλ. )
- Ελαστικά Dunlop σε λίγο μετά νέα κατάσταση όταν την πήρα. Σήμερα τους δίνω άλλους 2 μήνες οριακά σε αντοχές.

Λοιπόν...

Καθημερινά η διαδρομή έχει να κάνει με πηγμένους δρόμους στην Αθήνα και τα ΣαββατοΚύριακα με στριφτερούς δρόμους εκτός Αττικής. Γενικά η μηχανή σαν αίσθηση αυτό που μου δίνει σε μια πηγμένη κατάσταση είναι οτι πρόκειται για ενα all arround μηχανάκι που θα κάνει σχεδόν τα πάντα αλλά με αρκετούς συμβιβασμούς. Είναι αξιόπιστο αφού εδώ και ενα χρόνο το μόνο που έβγαλε είναι μια λυχνία προβολέα. Είναι ροπάτο απο τις μεσαίες στροφές μέχρι και λιγο πριν τις 5500 με τις μαμίσιες εξατμίσεις του. Βγάζοντας τες και βάζοντας και ενα K&N φίλτρο , ρυθμίζοντας τροφοδοσία , το μηχανάκι είναι πολύ πιο ζωντανό πλέον σε όλο το φάσμα στροφών. Γενικά δεν έχει μεγάλη κατανάλωση εφόσον το grip δεξιά παραμένει σε λογικά πλαίσια και δεν το στίβω. Έχει δλδ μια αυτονομία 250+ ΚΜ σε νορμάλ συνθήκες και κάπου στα 220-230 αν το γκάζει παίζει κοντά στα 130-140.

Στα ταξιδάκια εκτός Αττικής το μηχανάκι παραμένει σταθερό και δεν κουνάει σε ανέμους. Πάιζει ρόλο το βάρος του βέβαια αλλά και το οτι είναι αρκετά δεμένο μπροστά με γέφυρες. Η συμπεριφορά του θυμίζει δικύλινδρο, μιας και απο ενα σημείο και ύστερα οι κραδασμοί απουσιάζουν γενικά. Για το δικό μου ύψος έχει καλή προστασία απο τον αέρα με την ζελατίνα του , σίγουρα όμως με μια after market ζελατίνα θα κόβει ακόμα περισσότερο. Τα φρένα του (στο ΧΤΧ) με τα υψηλής έχουν πολύ καλή απόκριση και δεν "σπογγιάζουν" καθόλου όσο και να τα χρησιμοποιήσεις.

Στον δρόμο ....

Ξεκινώντας με το μηχανάκι εκείνο που μου είχε κάνει εντύπωση (αρνητική) ήταν πως έμοιαζε με street στο βάρος (170+ κιλά στεγνό). Ακόμα και το μπρος πίσω για να το παρκάρεις ξεπαρκάρεις προυποθέτει κάποιες ώρες σε scott στο γυμναστήριο και πιέσεις σε γάμπες. Θα έλεγα οτι είναι και αρκετά δύσκολο να ακουμπήσεις κάτω αν το ύψος σου είναι στο 1,70-75 περίπου παίρνοντας ώς κριτήριο το δικο μου ύψος και στάση στην μηχανή.
Κουμπώνοντας την πρώτη ακούς το trademark ΓΚΛΑΝΓΚ απο το κιβώτιο που έχουν όλα τα ΥΑΜΑΗΑ. Προσοχή θέλει λίγο στην εκκίνηση καθώς το βάρος της μηχανής, μέχρι να πάρει λίγο στροφές ο κινητήρας δείχνει το μέγεθος του. Παρόλα αυτά είναι καλά ζυγισμένο και δεν θα δυσκολέψει κάποιον αρχάριο κατά την γνώμη μου. Δευτέρα και τρίτη ταχύτητα τώρα σίγουρα θέλουν να δουλεύουν μεσαίες και ψηλά καθώς στις χαμηλές παθαίνει λόξυγγα και σκορτσάρει σαν νέοπας οδηγός που αμολάει συμπλέκτη.Ο ψεκασμός πάντως κάνει δουλειά μιας και το γκάζι του ειναι ζωντανό (για τα δεδομένα της κατηγορίας) και θα κάνει αίσθηση βλέποντας 170 κοντερίσια.. με αλλαγή σε τροφοδοσία εξατμίσεις και φίλτρο σήμερα βλέπω 175+ στην τελική και καλύτερη απόκριση γενικα.

Στις στροφές τώρα έχει ενα θέμα κατά την γνώμη μου καθώς το βάρος του δείχνει να είναι μαζεμένο κατά 55% μπροστά και να θέλει μια γενική προσοχή στα γρήγορα S. Σίγουρα όμως κάποιον που οδηγεί αρκετό καιρό θα τον ειδοποιήσει για την ματσακονιά που πάει να κάνει και στο οτι το οικόπεδο που μπορεί να πάρει δεν απέχει και πολύ μακριά. Αποφεύγοντας λοιπόν τέτοιου τύπου ιδιοκτησίες και κινούμενος σε μια ταχύτητα κάτω απο το 90% του ορίου της μηχανής θα έλεγα οτι έχει μια αξιοπρεπή συμπεριφορά και στρίβει σχετικά καλά για την κατηγορία (μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για SM... οχι σαδομαζοχιστικά τομάρια! ).

Σε θέματα συνεπιβάτη αν και το manual λέει ρητά πως πάνω απο 180kgr φορτίο δεν συνιστάται (μάλλον δεν ξέρουν απο μπυρομεζέδες αυτοί και απο Ελληνίδες με μπαγκάζια..:D ) έχω πάει Αθήνα-Κόρινθο-Αθήνα με συνεπιβάτη ισόκιλο με μένα και η μηχανή μας πήγε και μας έφερε άνετα στα 130μ.ο. κίνησης. Βέβαια είναι λίγο άβολο αν και αυτός/αυτή είναι ψηλή (άνω του 1.80) καθώς τα μαρσπιεδάκια πίσω είναι ψηλά (εμ... οι γιαπωνέζες είναι κοντούλες ότι και να λέμε). Αλλάζει πάντως η συμπεριφορά αρκετά με συνεπιβάτη όπως σε όλες τις μηχανές , για αυτό ταρζανιές απαγορεύονται εκτός και αν γουστάρετε τσιμπιές και χτυπήματα στο κράνος για να μειώσετε ταχύτητα απο το έταιρον ήμιση.

Στην δουλειά...

Μονοκύλινδρο είναι.. δεν θα γράψω πολλά. Είναι όσα περιμένετε απο ενα μονοκύλινδρο στην Αθήνα με το πλεονέκτημα του ψυγείου , της ευκολίας του κοψίματος του τιμονιού, της ευκολίας να ανέβει πεζοδρόμιο κτλ. Τα μονοκύλινδρα γενικά είναι μηχανάκια πόλης. Μειονέκτημα όπως είπα οτι είναι ελεφαντάκι και το βάρος του σε μικρές ταχύτητες θέλει προσοχή απο τους αρχάριους.

Στο service...

Πλάκα μου κάνετε;.. μονοκύλινδρο λέμε! Δώστε 150? περίπου και φύγατε. Τι να θέλει;.... τα μόνα δύσκολα είναι να είναι διορθωμένο το TPS για να μην σβύσει κάποια στιγμή η μηχανή στην στροφή και πάτε σε εκείνο το μεσιτικό που λέγαμε πριν. Το μηχανάκι είναι αυτό που λέμε fix&go και το καλό είναι οτι αν πιανουν τα χέρια σας, κάποια πράγματα μπορείτε να τα κάνετε και εσείς. Διατηρεί δηλαδή την παλιά αίγλη των "μαστοράντζων".

Στην εκδρομή...

Εδώ μπαίνει το θέμα που λέμε γκαζο-αγάπη. Το μηχανάκι ώς all-arround κάνει τα πάντα.. θα πάει και εκδρομή λοιπόν αλλά να το ζορίσεις θα σου δείξει οτι οι δυνατότητες του δεν είναι για κάτι τέτοιο. Μιλάμε πάντα για εργοστασιακές καταστάσεις έτσι; Είναι λίγο ράθυμο στο γέμισμα του και σίγουρα θέλει και μια εξικοίωση στο πως θα το στρίψεις και στο πως θα το δώσεις στην είσοδο. Γενικά όμως είναι οτι πρέπει για ενα ήπιο ταξίδι βόλτα με κάποιες εξάρσεις για χαβαλέ. Δεν είναι όμως "ξυράφι". Οπότε λίγο προσοχή οι "ινδιάνοι" με αυτό.

Γενικά μιλώντας λοιπόν έχοντας δώσει ενα 5000 κοντά για ενα μηχανάκι 660cc μοντέλο του 05 , θα έλεγα οτι είναι ακριβώς αυτό που ήθελα... κάνει σχεδόν τα πάντα (εντάξει ρε παιδιά.. δεν πάει στα κατσάβραχα ούτε στο άγριο χώμα...μηχανάκι είναι , δεν είναι κρι-κρι) και με λογικό κόστος. Αξιόπιστο , δεν βγάζει κιχ και το μόνο που ζητάει είναι να το σέβεσαι στα όρια του για να σε σεβαστεί και αυτό. Σαν μεταπώληση δεν χάνει εύκολα (ΧΤ γαρ) και αν μη τι άλλο το μοντέλο για μένα μέχρι και αυτό του 06 με το δικό του φανάρι έχει ενα δικό του στυλ. Το καινούριο με τα μυτερά πλαστικά δεν μου αρέσει καθόλου λέμε. Στο μαύρο ειδικά (που όλως τυχαίως έχω... θα πέσει και θα με πλακώσει λέμε..:D ) έχει ενα καλό στυλάκι. Μερικές σημειώσεις τώρα.

Gandalf dr685sm
27/05/2009, 14:03
Τι με χαλάει:

1. To βάρος του. Μονοκύλινδρο με 170+ κιλά στεγνό ... ε όπως και να το κάνουμε μοιάζει σαν ελεφαντάκι.
2. Η λυχνία του reservoir. Δεν μπορεις να ανάβεις στο 1/3 του μεγέθους (ανάβει στα 5 Ltr στο σύνολο των 15) και να πρέπει να υπολογίζεις τα λίτρα με ΚΜ όπως παλιά.
3. Ο δείκτης λαδιού... ΕΛΕΟΣ ΛΕΜΕ... βάλτε ενα γυαλάκι, ενα ψηφιακό δείκτη .. κάτι τέλος πάντων. Δεν μπορείς να είσαι στο περίπου πάντα , σχετικά με το αν έχει έρθει σε κατάσταση λειτουργίας το λιπαντικό ή οχι.
4. Τα πλαστικά του (μοντ 04-06) Απαράδεκτο το φινίρισμα. Αν μείνουν στον ήλιο θαμπώνουν τα αυτοκόλητα και θέλουν αντικατάσταση. Στο δικό μου έχουν ήδη γίνει.
5. Το σκορτσάρισμα στις χαμηλές. Κατανοώ πλήρως οτι δίνει καλύτερα έτσι ψηλά... αλλά μιλάμε για μονοκύλινδρο που θα περάσει το 80% της ζωής του στο άστυ. Δεν μπορεί να κάνει σαν βαρυστομαχιασμένος βάτραχος απο τον λόξυγγα στις χαμηλές.
6. Το αισθητικό των εξατμίσεων του. Σαν καμινάδες της Χαλυβουργικής μοιάζουν ... και ζυγίζουν και αντίστοιχα.

Τι με φτιάχνει:

1. ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ!! To A και το Ω.. όσο όμορφο και αν είναι ενα μηχανάκι αν τις μισές μέρες τις περνάει στον πάγκο του μάστορα τι να το κάνεις;
2. Το all-arround. Όταν έχεις μια μηχανή που θα σε πάει δουλειά και εκδρομή έστω και με κάποιες υποχωρήσεις μικρές, έχει πετύχει τον στόχο αγοράς της για κάποιον που δεν θέλει 15 μηχανάκια στο garaz για διάφορες χρήσεις. Ας μην ξεχνάμε οτι τα χώνουμε πλέον χοντρά για τέλη, ασφάλειες και σύντομα και ΚΤΕΟ.
3. Τα περιφερειακά του. Για μια μηχανή μτχ κοντά στα 4500-5000? το να φοράει υψηλής πίεσης, Ohlins αμορτισέρ, γέφυρα, Excell ζάντες 17'' κτλ, όπως και να το κάνεις είναι μεγάλο +.
4. Μεταπώληση... είπαμε ΧΤ... ακόμα και αν άλλαξε το μοντέλο πουλιέται αρκετά εύκολα.
5. After sales. Η ΥΑΜΑΗΑ διατηρεί πάντα το πρώτο όνομα στον τομέα συγκριτικά με άλλες αντιπροσωπείες ... και έχω περάσει απο αρκετές για να γνωρίζω.
6. Πείραγμα... είναι ενα μηχανάκι που με ελάχιστα πράγματα (σύστημα εξατμίσεων , τροφοδοσία και φίλτρο) μπορεί να δώσει ενα 5-8% παραπάνω σε όλο το φάσμα στροφών άμεσα.
7. Το στύλ του... όσο και κάποιοι να μην συμφωνούν με το ουδέτερο του οδικού του χαρακτήρα, η αισθητική του στα μοντέλα 04-06 σε πλαστικά και φανάρι δίνει απο μακριά την εικόνα οτι είναι ΧΤ. Δεν μπορείς να το μπερδέψεις με άλλο μηχανάκι.. μετά το μπασταρδέψαν με πορτοκαλιά , άσπρα και τέλος το φαναράκι στυλ enduro που του κότσαραν.
8. Απουσία κραδασμών σε ταξίδια και μεσαίες , υψηλες ταχύτητες. Μαγική αίσθηση απο ενα μονοκύλινδρο που σου δίνει την ψευδο-αίσθηση οτι τσουλάει σε δύο κυλίνδρους αντί για έναν.
9. Κατανάλωση και αυτονομία. Πολύ δύσκολο να βρείς μονοκύλινδρο με αυτονομία 250+ χιλιομέτρων. Αν το πας σωστά δεν καίει σχεδόν τίποτα. Υπεύθυνος ο ψεκασμός και έτσι μπορούμε να πιούμε και ενα καφέ παραπάνω στην υγεία του σε μια βόλτα.
10. Ζύγισμα του. Αν και βαρύ σαν μηχανάκι , κάντε το εξής. Ανεβείτε πάνω του και προσπαθείστε να κρατήσετε ισορροπία εν στάση αλά ΜΧ. Θα δείτε οτι στέκεται πολύ σωστά το μηχανάκι.
11. Κοινωνία αναβατών. Στην Ελλάδα το ΧΤ έχει γνωρίσει εδώ και δεκαετίες την αναγνώριση απο όλους τους αναβάτες (και μη). Μπορείς να βρείς τα πάντα για αυτό και να μάθεις τα πάντα όπου και αν ρωτήσεις.

Τα παραπάνω λοιπόν τα έγραψα σαν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ όσον αφορά την συμβίωση μου με το ΧΤΧ 660 του 05 , έχοντας κατά νου τα όσα ΚΜ του έχω κάνει και την δική μου ιδιοσυγκρασία. Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον να δεί κάποια πράγματα που τον ενδιαφέρουν και ίσως να τον γλυτώσουν ή σπρώξουν προς την αγορά του.


Σχόλια φυσικά δεκτά. Ακόμα και τα spam που είναι αναμενόμενα. :D

Gandalf

kalgeorge
27/05/2009, 14:17
xara sto kouragiio sou....

byron
27/05/2009, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
3. Τα περιφερειακά του. Για μια μηχανή μτχ κοντά στα 4500-5000? το να φοράει υψηλής πίεσης, Ohlins αμορτισέρ, γέφυρα, Excel ζάντες 17'' κτλ, όπως και να το κάνεις είναι μεγάλο +.


Κουφάθηκα τώρα....
Το ΧΤΧ φοράει Excell & Ohlins απο μαμά ??? :confused:

Gandalf dr685sm
27/05/2009, 14:20
Μπα Γιώργη.. το ιδιο είχα κάνει για το DR... για το Typhoon, ... για το Rebel.. κτλ.

Σκέψου οτι τουλάχιστον μπορεί να το δεί κάποιος και να τον καλύψει σε ερωτήσεις που δεν είχε καν ακόμα σκεφτεί. Άλλωστε για αυτό δεν είμαστε και εδώ (στο Moto.gr); Εκτός βέβαια απο το να τα χώνουμε ο ένας στον άλλο (σας μπλοκάραμε λέει στον Κατσουράνη και ο Γιαννάκης κάνει βιντεοθεραπεία)... ή εκτός απο το να σπαμάρουμε; (spam. ... spam... spam... spam...)

:lol: :lol: :lol:

Gandalf

Gandalf dr685sm
27/05/2009, 14:21
Το ΧΤΧ ναι.. το πίσω είναι Ohlins και οι ζάντες Excel.... α.. και μπροστά φρένο brembo.



XT660X Supermotard

Engine: Liquid-cooled, single-cylinder
Displacement: 660cc
Bore/stroke: 100mm x 84mm
Compression: 10:01
Valve train: SOHC, 4-valve
Fuel System: Fuel injection, 44mm throttle body
Fuel Capacity: 15 lt
Transmission: 5-speed
Final Drive: Chain
Chassis: Tubular steel backbone
Rake: 26 degrees
Trail: 94mm
Wheelbase: 1490mm
Dry weight: 173 kg
Seat height: 875mm
Front Suspension: 43mm Paioli conventional cartridge fork
Rear suspension: Single shock, linkage Ohlins
Front Wheel: 17-inch diameter Excel, with 120/70-17 Pirelli Dragon
Rear Wheel: 17-inch diameter, with 160/60-17 Pirelli Dragon
Front Brake: Single 320mm rotor, Brembo four-piston caliper
Claimed peak power: 47.3 hp at 6000 rpm
Claimed max torque: 43 lb-ft at 5250rpm

Gandalf

kalgeorge
27/05/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μπα Γιώργη.. το ιδιο είχα κάνει για το DR... για το Typhoon, ... για το Rebel.. κτλ.

Σκέψου οτι τουλάχιστον μπορεί να το δεί κάποιος και να τον καλύψει σε ερωτήσεις που δεν είχε καν ακόμα σκεφτεί. Άλλωστε για αυτό δεν είμαστε και εδώ (στο Moto.gr); Εκτός βέβαια απο το να τα χώνουμε ο ένας στον άλλο (σας μπλοκάραμε λέει στον Κατσουράνη και ο Γιαννάκης κάνει βιντεοθεραπεία)... ή εκτός απο το να σπαμάρουμε; (spam. ... spam... spam... spam...)

:lol: :lol: :lol:

Gandalf

anyway

sapila racing
27/05/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το ΧΤΧ ναι.. το πίσω είναι Ohlins




Gandalf

Bάζεις ενα στοίχημα? :smokin:

Τωρα όμως πριν πας να κοιτάξεις το μηχανάκι σου! :lol:

Gandalf dr685sm
27/05/2009, 14:33
στοίχημα δεν βάζω... πάντως 120% το δικό μου είναι...:D

Gandalf

byron
27/05/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το ΧΤΧ ναι.. το πίσω είναι Ohlins και οι ζάντες Excel.... α.. και μπροστά φρένο brembo.

Gandalf

Oi Excel ok δεν είναι κάτι τόσο περίεργο. Το ohlins με κούφανε λίγο, καθως το ΧΤR δεν φοράει ohlins, ενώ ohíns έχει βάλει μόνο στο R1-SP και XJR 1300 SP. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα.
:wave2:

XJR_Billy
27/05/2009, 14:36
Μάγε θα συμφωνήσω στο 90%.

Και για όσους δεν γνωρίζουν τα ΧΤ660 (R&X) έρχονται με μαμά αλουμινένιες ζάντες Excel.

Για το Ohlins δεν παίρνω όρκο...:D

sapila racing
27/05/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
στοίχημα δεν βάζω... πάντως 120% το δικό μου είναι...:D

Gandalf

Και το Hornet μου Ohlins εχει πίσω, λες να το είχε απο τη μάνα του?

Κοίτα, αν είχε Ohlins το XTX θα είχε γύρω στα 600 ευρω παραπάνω, λες να το επαιρνε κανένας τότε ?

:wave2:

DUKASII
27/05/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και το Hornet μου Ohlins εχει πίσω, λες να το είχε απο τη μάνα του?

Κοίτα, αν είχε Ohlins το XTX θα είχε γύρω στα 600 ευρω παραπάνω, λες να το επαιρνε κανένας τότε ?

:wave2: nai k exei k white power mprosta apo ti mana toy..



re gandalf.....


re gandalf leo..


:rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

Sapadak
27/05/2009, 15:24
Μαγε αυτα τα σπεκς που βρηκες και αναφερουν οχλινς απο που τα βρηκες?

Γιατι εγω βρηκα αυτα

Front Suspension
43 mm Telescopic forks,

Rear Suspension
Oscillating arm standard Monocross.

Anty12
27/05/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Κουμπώνοντας την πρώτη ακούς το trademark ΓΚΛΑΝΓΚ απο το κιβώτιο που έχουν όλα τα ΥΑΜΑΗΑ.

Μάγε...στο επόμενο service , προτίμησε τα Castrol που βάζει τώρα και επίσημα η Yamaha, κράτα και το συμπλέκτη πατημένο 10 δεύτερα πριν κουμπώσεις ταχύτητα , και το μόνο trademark , θα είναι τα τρία διαπασόν....:smilea:

Gandalf dr685sm
27/05/2009, 15:52
λες να φταίνε τα motul;.. θα το δοκιμάσω και θα σου πω στην επόμενη αλλαγή λαδιών.

Gandalf

Steve_athens
27/05/2009, 18:15
Ohlins δεν εχει σιγουρα οταν το αγοραζεις παντως excell ζαντες απο 2005 και ανω

trigger
12/06/2009, 20:31
Τα ΧΤ-Χ έχουν όπως προήπατε excel ζάντες από το εργοστάσιο από το πρώτο κομμάτι που βγήκε και όχι μεταγενέστερα. Όσο για το Ohlins θα διαφωνίσω γιατί πριν από λίγο καιρό το έβαλα και πολύ απλά το μηχανάκι δεν είχε ποτέ αυτή τη συμπεριφορά. Άσε που αν έβαζαν πίσω Ohlins δε θα άφηναν έτσι αυτό το χάρχαλο που θέλει να λέγεται μπροστινό... ;)

alpo
20/06/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

9. Κατανάλωση και αυτονομία. Πολύ δύσκολο να βρεις μονοκύλινδρο με αυτονομία 250+ χιλιομέτρων. Αν το πας σωστά δεν καίει σχεδόν τίποτα. Υπεύθυνος ο ψεκασμός και έτσι μπορούμε να πιούμε και ένα καφέ παραπάνω στην υγεία του σε μια βόλτα.

Κοίτα.... Εδώ διαφωνούμε λίγο.... Όχι δεν την έχω δει αυτή την αυτονομία..... αλλά ούτε που την έχω πλησιάσει..... Στην πόλη μου ανάβει στα 120 με 130 και σε ένα ταξίδι Πάτρα - Αθήνα δεν ρίσκαρα να το αφήσω χωρίς να γεμίσω πριν τα 210 χλμ. Είχε ανάψει από τα 170 χλμ. και να φανταστεί ότι η ταχύτητα ταξιδίου ήταν γύρω στα 130 χλμ./ώρα. Kι όλο μαμά, δεν έχω αλλάξει τίποτα.

Gandalf dr685sm
21/06/2009, 09:35
Στα 180+ αδερφέ γυρίζω ρεζέρβα μέσα στην πόλη που σημαίνει οτι απο τα 15ltr καύσιμου έχω περίπου άλλα 5 (4,7 ίσως)ltr για να καταναλώσω. Δηλαδή άλλα 50-60 ΚΜ στην καλύτερη. Αυτά με ενα ρυθμό πόλης (μέχρι 80km/h το πολύ με εξάρσεις μόνο φτάνοντας τα 100km/h ...θυμίσου οτι μιλάμε για μέσα στην πόλη)

Σε ταξίδι έχει μια αύξηση κατανάλωσης κοντά στο 20-30% ... δλδ κοντά στα 150-160 μου ανάβει για ρεζέρβα αλλά μιλάμε για κοντερίσια 140-150κm/h μέσο όρο ταχύτητας.

Αν δεν στα δίνει αυτά , θεωρώ πως ίσως είναι καλό να τσεκάρεις φίλτρα αέρος, βενζίνης και πιθανώς TPS για σωστές ρυθμίσεις ή ακόμα και αντικατάσταση φίλτρου αέρα με K&N όπως το δικό μου , που θα του δώσει καλύτερη "αναπνοή".

Αυτά που σου γράφω πάνω είναι διπλοτσεκαρισμένα μετά απο περίπου 1 χρόνο συνύπαρξης με το ΧΤΧ.

Gandalf

mpiou
21/06/2009, 12:50
Gandalf ωραίο ποστ.

Trigger επειδή σκέφτομαι και γω για αλλαγή ελατηρίων μπροστά, είσαι ικανοποιημένος με τα ohlins; Είχες μήπως την ευκαιρία να τα συγκρίνεις με τα WP;

Το πρόβλημα που είχα γενικά (έχω το XT-R) ήταν πως το έβρισκα αργό στις αλλαγές κατεύθυνσης, νομίζω είναι ο συνδυασμός του βάρους, του 21' τροχού μπροστά και των μαλακών ελατηρίων στο πηρούνι. Με ένα κλικ αύξηση της προφόρτισης η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ, τώρα το μηχανάκι πλαγιάζει γρηγορότερα, αλλά το μπροστινό μου φαίνεται κάπως μαλακό. Οποιαδήποτε συμβουλή για το θέμα είναι καλοδεχούμενη!

alpo, τα νούμερα που δίνει ο Gandalf για την κατανάλωση μου φαίνονται πολύ λογικά, ίσως θα έπρεπε να το κοιτάξεις. Με stock μηχανή, χαλαρή οδήγηση 120 - 130 στην εθνική κάποτε είδα 207 km πριν μπει στην ρεζέρβα! Με 130 - 150 km/h ανάβει συνήθως στα 180 km περίπου, ενώ στην πόλη βγάζω κάπου 150 km.

:wave2:

alpo
21/06/2009, 14:46
Παιδιά...τι να πω...? θα το κοιτάξω...... Μπορεί να φταίνε οι ρυθμίσεις που έκανε ο μάστορας όταν άλλαξα το TPS. Μου είχε ανεβάζει λίγο το ρελαντί τότε...... Θα του το πάω να το κοιτάξουμε....
Βασικά τώρα πρέπει να αποκαταστήσουμε κάποιες μικρές γρατσουνιές που απέκτησα πριν δύο ωρίτσες.... Δυστυχώς δεν είμαι πολύ καλός στο χώμα.... και ούτε φτάνω και πολύ καλά τη μηχανή (1.71).... οπότε πρέπει να δω τι θα κάνω με το μπροστινό φτερό γιατί το γ@μ..σα.
Έχω ξενερώσει αφάνταστα.....

mpiou
21/06/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alpo
Παιδιά...τι να πω...? θα το κοιτάξω...... Μπορεί να φταίνε οι ρυθμίσεις που έκανε ο μάστορας όταν άλλαξα το TPS. Μου είχε ανεβάζει λίγο το ρελαντί τότε...... Θα του το πάω να το κοιτάξουμε....
Βασικά τώρα πρέπει να αποκαταστήσουμε κάποιες μικρές γρατσουνιές που απέκτησα πριν δύο ωρίτσες.... Δυστυχώς δεν είμαι πολύ καλός στο χώμα.... και ούτε φτάνω και πολύ καλά τη μηχανή (1.71).... οπότε πρέπει να δω τι θα κάνω με το μπροστινό φτερό γιατί το γ@μ..σα.
Έχω ξενερώσει αφάνταστα.....

Περαστικά ρε φίλε... ελπίζω να μην χτύπησες πολύ. Την μηχανή μην την σκέφτεσαι καν.

alpo
21/06/2009, 16:11
Όχι δε χτύπησα. Σταματημένος ήμουν και απλά δεν μπόρεσα να την κρατήσω....

trigger
22/06/2009, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou

Trigger επειδή σκέφτομαι και γω για αλλαγή ελατηρίων μπροστά, είσαι ικανοποιημένος με τα ohlins; Είχες μήπως την ευκαιρία να τα συγκρίνεις με τα WP;


Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αλλαγή γιατί βελτίωσαν τη συμπεριφορά της μηχανής κατά πολύ! Δεν έχω συγκρίνει με άλλη μάρκα αλλά τότε μου έφτανε το οτι άλλαξε αυτή η σάλτσα που είχε για μπροστινό

supermotard13
10/12/2010, 23:47
φιλε gandalf εχω κι εγω το ιδιο εργαλειο κ μπορω να πω οτι οι παρατηρησεις σου ειναι πολυ εγκυρες και ακριβεις.. το μονο που δεν ανεφερες ειναι οτι η αλλαγη ωρας στο κοντερ ειναι αρκετα σπασ@@κη !! τσιμπα μια μπυρουλα για τον κοπο σου!!:beer:

PHILDIRTY
11/12/2010, 00:13
Έχω XTR 2005 με 30000χλμ σχεδόν όλο μαμά απόλυτα εύστοχος ο gandalf.Καμία 20αρα κιλά λιγότερα δεν θα ήταν άσχημα.

karellen
16/12/2010, 22:13
Παιδιά μια απορία.Το xtx του 2009 έχει σωληνάκι υψηλής από τη μάννα του ή όχι και πως μπορώ να το καταλάβω;Εμένα είναι ασημί από τη μανέττα έως το καντράν και επάνω γράφει κάτι.. E-11-07 J IUAN SAE J 1401 1/8 H L DOT

Vstrommer71
17/12/2010, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Με stock μηχανή, χαλαρή οδήγηση 120 - 130 στην εθνική κάποτε είδα 207 km πριν μπει στην ρεζέρβα! Με 130 - 150 km/h ανάβει συνήθως στα 180 km περίπου, ενώ στην πόλη βγάζω κάπου 150 km.


Δηλαδη καιμε την ιδια βενζινη και το 690 βγαζει 20+ αλογα παραπανω απο το ΧΤ:smokin:
Να'χα Γιαμαχα δηλαδη:evil:
Βασικα το μονο καλο ΧΤ ειναι το Tenere του spy που το βρηκε κοψοχρονια και το πηρε τιμη ευκαιριας με ενα σωρο φορτωμενο καλουδια επανω:lol:
Για μενα ειναι πολλα τα λεφτα που ζηταει για αυτο το μηχανακι η Yamaha.Και ειναι εντελει ενα μηχανακι γενικης μετριοτητας κατα την ταπεινη μου αποψη

lspiros
17/12/2010, 07:15
ωραια παρουσιαση,και κυριως δεν προσπαθησες να κρυψεις τα μειονεκτηματα της μηχανης και να προβαλεις τα πλεονεκτηματα.:beer:
νομιζω οτι καθε ενδιαφερομενος για το συγκεκριμενο μοντελο θα βοηθηθει πολυ διαβαζοντας το post:wave2:

Gandalf dr685sm
17/12/2010, 09:13
Vstrommer71

Η σύγκριση σου είναι άκυρη διότι:

1) μιλάμε για ενα μηχανάκι 5ετίας + άρα και τεχνολογίας αντίστοιχης.
2) Το κόστος του συγκεκριμένου είναι στα 3500-4000 πλέον (το review είναι 2,5 ετών παλιό). Πόσο έχει το αντιστοιχο ΚΤΜ είπαμε;
3) Το ΚΤΜ είναι 150 κιλά & 6τάχυτο και το ΧΤΧ όπως είπα στα αρνητικά 5τάχυτο & 170 ΣΤΕΓΝΑ!!! (για την κατανάλωση πάει αυτό)


και το κυριότερο... Προσπάθησε να κάνεις μεταπώληση σε ΚΤΜ 5ετίας , και σύγκρινε επίσης το ιστορικό βλαβών ΣΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ με τα ΧΤ και έλα να ξαναμιλήσεις. Συν το θέμα της αντιπροσωπείας (after sales) της ΥΑΜΑΗΑ που δεν νομίζω οτι επιδέχεται σύγκρισης.

Και μιλάμε οτι το ένα μηχανάκι κάνει 3500-4000 και το άλλο με τα super-duper περιφερειακά (όντως) μπορεί να πάει και στα 6500 (για ίδιας χρονολογίας μιλάμε)!

Πέραν των παραπάνω... το ΚΤΜ είναι ενα καυλιάρικο μηχανάκι που όντως μπορεί να είναι ξυράφι.. .ALL arround όμως φιλέ μου δεν είναι. Μερικές φορές όπως είπα , συμβιβάζεσαι γιατί δεν μπορείς να έχεις 10 μηχανές στο γκαράζ σου. Αν μπορουσα θα είχα και ΚΤΜ 990, και ενα R1 , και ενα Triumph 1050, και ενα παπάκι για τα καθημερινά. Επειδή όμως , τέτοια άνεση δεν υπάρχει και μόνο Ι.Χ. με μοτό μπορεί να συντηρηθεί κάνεις επιλογή βάση αναγκών και κάλυψης μέχρι και 70% του γούστου και προχωράς.

DrBig
17/12/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Vstrommer71

Η σύγκριση σου είναι άκυρη διότι:

1) μιλάμε για ενα μηχανάκι 5ετίας + άρα και τεχνολογίας αντίστοιχης.
2) Το κόστος του συγκεκριμένου είναι στα 3500-4000 πλέον (το review είναι 2,5 ετών παλιό). Πόσο έχει το αντιστοιχο ΚΤΜ είπαμε;
3) Το ΚΤΜ είναι 150 κιλά & 6τάχυτο και το ΧΤΧ όπως είπα στα αρνητικά 5τάχυτο & 170 ΣΤΕΓΝΑ!!! (για την κατανάλωση πάει αυτό)


και το κυριότερο... Προσπάθησε να κάνεις μεταπώληση σε ΚΤΜ 5ετίας , και σύγκρινε επίσης το ιστορικό βλαβών ΣΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ με τα ΧΤ και έλα να ξαναμιλήσεις. Συν το θέμα της αντιπροσωπείας (after sales) της ΥΑΜΑΗΑ που δεν νομίζω οτι επιδέχεται σύγκρισης.

Και μιλάμε οτι το ένα μηχανάκι κάνει 3500-4000 και το άλλο με τα super-duper περιφερειακά (όντως) μπορεί να πάει και στα 6500 (για ίδιας χρονολογίας μιλάμε)!

Πέραν των παραπάνω... το ΚΤΜ είναι ενα καυλιάρικο μηχανάκι που όντως μπορεί να είναι ξυράφι.. .ALL arround όμως φιλέ μου δεν είναι. Μερικές φορές όπως είπα , συμβιβάζεσαι γιατί δεν μπορείς να έχεις 10 μηχανές στο γκαράζ σου. Αν μπορουσα θα είχα και ΚΤΜ 990, και ενα R1 , και ενα Triumph 1050, και ενα παπάκι για τα καθημερινά. Επειδή όμως , τέτοια άνεση δεν υπάρχει και μόνο Ι.Χ. με μοτό μπορεί να συντηρηθεί κάνεις επιλογή βάση αναγκών και κάλυψης μέχρι και 70% του γούστου και προχωράς.

3) τα κιλα με την καταναλωση (ειδικα στο ταξιδι) δεν εχουν σχεση. Για την ακριβεια, στο ταξιδι καμια και στη πολη μικρη. Το 6ταχυτο κιβωτιο του 690 ειναι λιγοτερο ευρυ απο το 5ταχυτο του ΧΤ

Υποθετω το ΧΤ θα εχει πιο φτηνα σερβις απο το 690, αλλα περαν καποιων γκρεμλινς των πρωτων μοντελλων, το 690 ειναι αξιοπρεπεστατα αξιοπιστο, και για καθημερινη χρηση το βασικοτερο του ελλατωμα σε σχεση με το χτ ειναι η λιγοτερο ανετη σελα του.
Η διαφορα τιμης ειναι πραγματικοτητα, αλλα οι αποψεις που θελουν το πιο ραλλιαρικο μηχανακι να ειναι μη πρακτικο καθημερινα ειναι πολυ περισσοτερο μυθος παρα πραγματικοτητα.

Οι καταναλωσεις που εχουν αναφερθει για το ΧΤ μου κανουν πολυ εντυπωση. Στο 950 εχω τα ιδια νουμερα περιπου, και εντος και εκτος. :wave2:

Gandalf dr685sm
17/12/2010, 10:22
τα κιλα με την καταναλωση (ειδικα στο ταξιδι) δεν εχουν σχεση

??????

Δεν νομίζω... σίγουρα τα κιλά δεν είναι πολλά σε σύγκριση 20(πάνω κάτω), αλλά δεν παύουν να παίζουν ρόλο στην κατανάλωση ειδικά όπως λές μέσα στην πόλη καθώς το πρόσθετο βάρος, θέλει και περισσότερη δύναμη στο γκάζι. Άρα έχει και περισσότερο καύσιμο σε κατανάλωση.

Επί παραδείγματι... το ίδιο τραβάει ενα Ι.Χ. ας πούμε του 1 τόνου περίπου με ενα Jeep των 2 τόνων περίπου;.. ξέρω.. ξέρω. Μεγάλη διαφορά κιλών αυτή αλλά δεν παύει να είναι ενα μέτρο σύγκρισης οτι τα κιλά παίζουν ρόλο στην κατανάλωση καυσίμου , ειδικά στις χαμηλές ταχύτητες.

Πάντως μην απορείς για την κατανάλωση του ΧΤΧ.. είναι μετρημένο και θα δείς οτι πολλοί κάτοχοι που απαντούν και εδώ , έχουν την ίδια μέτρηση και άποψη. Είναι ακριβώς επειδή είναι "ψόφιο" όπως το παραδέχομαι και εγώ για τα 660cc που έχει.

Τώρα για την άποψη του ΚΤΜ , επειδή το έχω οδηγήσει.. για κάθε μέρα πέραν της σέλας όπως λές είναι μια χαρά (ποτέ δεν είπα οτι δεν είναι! ) Αλλά μιλάμε για μέσα στην πόλη και σφιχτά στριφερά κομμάτια πέριξ αυτής σε σύντομες διαδρομές και χρονικά διαστήματα. Τι γίνεται αν θες να πάς εκδρομή ή γενικά να οδηγήσεις πολλές ώρες;... πας για σφραγίσματα.. έχει κραδασμούς και αρκετούς μάλιστα , απο όσο διαπίστωσα. Εκεί είναι που ο συμβιβασμός με το ΧΤΧ στο να μην είναι ξυράφι του δίνει το πλεονέκτημα να πάει και κανά ταξίδι μέχρι Ναύπλιο, Πόρο κτλ... χωρίς να σου σπάσει τα δόντια.. Αυτό ώς συμπέρασμα οδηγώντας και τα δύο μηχανάκια.

Για το service.. σαν τιμή δεν είναι πιο ακριβό. Εκείνο που το κάνει να κοστίζει ακριβότερα είναι οτι θέλει πιο σύντομα χρονικά διαστήματα service απο το ΧΤ, .. λογικό βέβαια λόγω της αγωνιστικής "φύσης" του μοτέρ του.

Γαμάτο μηχανάκι το ΚΤΜ φίλε λοιπόν...απλά οχι all arround όπως είπα.