PDA

View Full Version : Miza Se Ttr600



ftsmf
28/05/2009, 21:15
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.. ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΡΙΑ.. ΠΗΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ ΤΤΡ600 ΤΟΥ 2003 ΜΑΝΙΒΕΛΑ ΜΟΝΟ.. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ??? ΡΩΤΑΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ... ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟΝ ΟΛΔΜΑΝ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ...

2stroker
28/05/2009, 21:44
γινετε αλλα θελει παντεντα η οποια και θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι και πρεπει να βρεις μαστορα που μα ψηνετε να στην κανει.γιατι θες μιζα?προβληματα με τη μανιβελα?
και εγω παντως ζοριζομουνα στην αρχη με το δικο μου(klx300r)αλλα τελικα το συνιθησα:winka:

ftsmf
28/05/2009, 21:53
ΟΧΙ ΡΕ.. ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.. ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥ.. ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΙΒΕΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΦΙΕΣ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.. ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗΣ.. ΞΕΡΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΑΣΤΙΚΟ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.. ΓΙΑ ΠΕΣ ΛΟΙΠΟΟΝ.. ΞΕΡΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΙΟΥ..??

Υ.Γ. ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ OLDMAN???

2stroker
28/05/2009, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΟΧΙ ΡΕ.. ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.. ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥ.. ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΙΒΕΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΦΙΕΣ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.. ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗΣ.. ΞΕΡΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΑΣΤΙΚΟ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.. ΓΙΑ ΠΕΣ ΛΟΙΠΟΟΝ.. ΞΕΡΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΙΟΥ..??

Υ.Γ. ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ OLDMAN???

ειχε ρωτησει πριν καιρο ενας φιλος με klx650r που εχει και πολυ ζορικη μανιβελα και του χανε πει γυρω στα 400-500 ευρω.
παντως και αυτο το βιαστικο που λες θα το συνιθησεις.το συνηθησα και εγω τρωω ωρες ωρες καμια αναποδη(αυτς) αλλα ολα οκ:beer:

ftsmf
28/05/2009, 22:08
ΣΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ?? ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.. ΤΟ ΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ.. ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ...

2stroker
28/05/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΣΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ?? ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.. ΤΟ ΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ.. ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ...

ναι μπαινει και μπαταρια+οτι πρεπει να φτιαχτει βαση για να κατσει η μπαταρια.στο δικο σου γινετε η πατεντα με εξαρτηματα απο το ttr το μιζατο

ftsmf
28/05/2009, 22:13
Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΙΖΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΛΟΓΩ ΕΞΤΡΑ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ???

2stroker
28/05/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΙΖΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΛΟΓΩ ΕΞΤΡΑ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ???

οχι απλα θα σου προστεθει εξτρα βαρος στο μηχανακι οποτε χανεις απο κει

dkirkos
28/05/2009, 22:34
θα χρειαστεις πανω κατω αυτα (+μπαταρια,+ρελε μιζας+καποια καλωδιωση)


164791

dkirkos
28/05/2009, 22:37
ειχα κανει μια παρομοια μετατροπη σε ενα xt600K του 93, με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα και μια προχειρη πλεξουδα..
:beer: :beer:
μητσος

Akatanomastos
29/05/2009, 10:14
εγω που ειχα ρωτησει απο δω και απο κει παλιοτερα, ειχα καταλαβει οτι θελει πολλη μανουρα και πολλα λεφτα με αμφιβολα αποτελεσματα μιας και το μηχανακι λεει θελει πολλες αλλαγες για να δεχτει μιζα.


βεβαια δεν κοβω και το χερι μου οτι αυτοι που ρωτησα ειναι σπεσιαλιστες σε αυτο το μηχανακι, γιατι δεν υπαρχουν πολλοι τετοιοι.

αν ξερει καποιος παντως με ενδιαφερει και μενα το θεμα αν μιλαμε για 400-500 ευρω.

σιγουρα ειναι βολικη η μιζα αν εχεις 1 μηχανακι και το δουλευεις καθε μερα στην πολη.

OldMan
29/05/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
θα χρειαστεις πανω κατω αυτα (+μπαταρια,+ρελε μιζας+καποια καλωδιωση)
+ καινούργια κάσα κινητήρα ... :winka:


@ftsmf: Ετοιμάζουμε καμιά ληστειούλα τραπέζας ...???

motaba
29/05/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


@ftsmf: Ετοιμάζουμε καμιά ληστειούλα τραπέζας ...???


loooool Κι εγώ αυτό σκέφτηκα :p

:rotflmao:

lanzaman
29/05/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


@ftsmf: Ετοιμάζουμε καμιά ληστειούλα τραπέζας ...???


ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΕΕΙ ΛΕΦΤΑ ΑΥΤΟΣ!!! :smokin: :p

ftsmf
29/05/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
+ καινούργια κάσα κινητήρα ... :winka:


@ftsmf: Ετοιμάζουμε καμιά ληστειούλα τραπέζας ...???

@oldman: εχεις να προτεινεις κατι??? ειμαι ανοιχτος σε προτασεις εναλλακτικων χομπι!!

στο θεμα.. καινουρια κασα εννοωντας?? δεν ειναι ιδια η κασα με του ττ600 του μιζατου??

OldMan
29/05/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
δεν ειναι ιδια η κασα με του ττ600 του μιζατου??
Γιατί να είναι η ίδια ..??? :confused:

sapila racing
29/05/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί να είναι η ίδια ..??? :confused:

Mα για να μπαίνει η μίζα, τί ερώτηση! :lol: :lol:

ftsmf
29/05/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Mα για να μπαίνει η μίζα, τί ερώτηση! :lol: :lol:

αυτο εννοω και γω :p ... για πειτε ρε παιδες τιποτα πιο μηχανολογικο... βασικα πιο πολυ με ενδιαφερει το πως γινεται ασχετα με κοστος και λοιπα... λεπτομερειες δηλαδη θελω... νταξ δεν ειμαστε συνεργειο αλλα οτι και να μαθαινει κανεις καλο ειναι...

p@nos
29/05/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
αυτο εννοω και γω :p ... για πειτε ρε παιδες τιποτα πιο μηχανολογικο... βασικα πιο πολυ με ενδιαφερει το πως γινεται ασχετα με κοστος και λοιπα... λεπτομερειες δηλαδη θελω... νταξ δεν ειμαστε συνεργειο αλλα οτι και να μαθαινει κανεις καλο ειναι...


αμα ειναι να δωσεις 500-600? που λενε πιο πανω δεν αξιζει με τιποτα επ'ουδενι...

γιατι με 300-400 βρησκεις κομπλε μοτερ απο ΧΤ600 και το βαζεις επανω οπως ειναι και εισαι κομπλε:winka:

ftsmf
29/05/2009, 15:21
ρε συ πανο δεν ειναι το ιδιο ομωσ το χτ με το ττ... οπως και να το κανουμε το ττ ειναι πιο δυνατο απο το χτ... ασε που δεν με ενδιαφερει τοσο το να κανω αυτη τη πατεντα οσο το να μαθω πως γινεται...

p@nos
29/05/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ρε συ πανο δεν ειναι το ιδιο ομωσ το χτ με το ττ... οπως και να το κανουμε το ττ ειναι πιο δυνατο απο το χτ... ασε που δεν με ενδιαφερει τοσο το να κανω αυτη τη πατεντα οσο το να μαθω πως γινεται...


καλα μη νομιζεις πως εχουν καμια τρελη διαφορα στη δυναμη...
η διαφορα ειναι 2 αλογα αν θυμαμαι καλα, τα οποια βαζοντας τον εκκεντροφορο του ΤΤ στο ΧΤ την εκμηδενιζεις(εχουν και καποιες ακομα μικρες διαφορες αλλα την ουσιαστικη διαφορα την κανει ο εκκεντροφορος..,)

ftsmf
29/05/2009, 15:31
δεν εχεις κι αδικο σε αυτο που λες.. αλλα σου ειπα πως πιο πολυ το πως γινεται με ενδιαφερει.. ασε που φραγκα δεν παιζουν εκτος κι αν κανουμε τη ληστεια που ειπαμε με το ολδμαν...

sapila racing
29/05/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
δεν εχεις κι αδικο σε αυτο που λες.. αλλα σου ειπα πως πιο πολυ το πως γινεται με ενδιαφερει.. ασε που φραγκα δεν παιζουν εκτος κι αν κανουμε τη ληστεια που ειπαμε με το ολδμαν...

Mα για να κάνεις την ληστεία πρέπει πρώτα να βάλεις την μίζα!
Φαντάζεσαι να κάνει τσουφ εξω απ την τράπεζα?? :rotflmao:

Βασικά για να μπει η μίζα πρέπει κάπου ν αβιδώσει η μίζα αυτη καθεαυτή και να δώσει και κίνηση στο βολάν του κινητήρα το οποίο για να γίνει θέλει αλλη κάσα που εχει ειδική υποδοχή γι αυτη τη δουλειά.

Επίσης η βασική διαφορά δεν είναι ο εκκεντροφόρος αλλά ο στροφαλοφόρος μεταξύ των ΧΤ και ΤΤ που συζητάτε.

:wave2:

p@nos
29/05/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Επίσης η βασική διαφορά δεν είναι ο εκκεντροφόρος αλλά ο στροφαλοφόρος μεταξύ των ΧΤ και ΤΤ που συζητάτε.

:wave2:



koita, αμα εχεις δυο μοτερακια, μετα τα μπουρδουκλωνεις οπως θες

:D

motaba
29/05/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Επίσης η βασική διαφορά δεν είναι ο εκκεντροφόρος αλλά ο στροφαλοφόρος μεταξύ των ΧΤ και ΤΤ που συζητάτε.

:wave2:

Νομίζω έχει συζητηθεί πάλι το θέμα με τον εκκεντροφόρο του ΤΤ.. Δεν θυμάμαι τους κωδικούς τώρα αλλά είχαμε καταλήξει οτι είναι ίδιοι. Μόνο αυτός του Belgarda είχε μικροδιαφορές.


@Panos : Ενδιαφέρομαι για μοτεράκι κομπλέ ε!!!!


:wave2:

p@nos
29/05/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba


@Panos : Ενδιαφέρομαι για μοτεράκι κομπλέ ε!!!!


:wave2:



to θεμα ειναι οτι κι εγω ενδιαφερομαι για μοτερακι κομπλε

:lol: :lol: :lol: :beer:

Akatanomastos
29/05/2009, 19:27
δηλαδη ισχυριζεστε οτι παιρνεις ενα μοτερ χτ με 400 ευρω, στο βαζει πανω ενας μαστορας με 300 ευρω
(700) και καθετε πανω κιριλε χωρις προβληματα?

οι πλεξουδες μπαταριες λοιπες καλοδιωσεις δεν θα χουν αλλα 250-300?

συνολα φτανουμε ενα 1000ρικακι??

διορθωστε οπου υπαρχουν λαθοι στους υπολογισμους..

p@nos
29/05/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δηλαδη ισχυριζεστε οτι παιρνεις ενα μοτερ χτ με 400 ευρω, στο βαζει πανω ενας μαστορας με 300 ευρω
(700) και καθετε πανω κιριλε χωρις προβληματα?

οι πλεξουδες μπαταριες λοιπες καλοδιωσεις δεν θα χουν αλλα 250-300?

συνολα φτανουμε ενα 1000ρικακι??

διορθωστε οπου υπαρχουν λαθοι στους υπολογισμους..


ποιος μιλησε για μαστορα?

:D :smokin:

orcinious
29/05/2009, 19:49
οπως ειπε και ο ολδ μαν
δεν κανει η κασα
ουτε ο στροφαλος

απλα ξεχαστετο
μονο στο προηγουμενο 600 μπαινει μιζα που εχει ετοιμη θεση στη κασα και ιδιο στροφαλο τοτε μηλαμε για 400 ευρο φιλικα και πολυ δουλεια

θες δεξι διακοπτι ρελε μιζα πηνια βολαν ηλεκτρονικη τα εσωτερικα γραναζια μπαταρια και πλεξουδα απο μιζατο που δεν καθετε στην κλειδαρια και τον αριστερο οποτε βαλε και λιγο κοψε ραψε

εχω φτιαξει ενος παιδιου και αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει
οσο για ττρ απλα ξεχνατο
βαλε μοτερ χτ να τελειωνεις :wave2:

Akatanomastos
29/05/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious

απλα ξεχαστετο
μονο στο προηγουμενο 600 μπαινει μιζα που εχει ετοιμη θεση στη κασα και ιδιο στροφαλο τοτε μηλαμε για 400 ευρο φιλικα και πολυ δουλεια
2:

για τα BELGARDA TOY 01 πως σου φαινετε?

αυτο εχει θεση για μιζα η θελει πολλες πολλες αλλαγες?

Akatanomastos
29/05/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ποιος μιλησε για μαστορα?

:D :smokin:

εχεις δικιο.

αν μου το φτιαξεις σου δινω 100ευρω


παιρνη και γω τα ρισκα μου
πρεπει να με καταλαβεις..:lol: