PDA

View Full Version : Xenon σε παπακι.



Kaloston
29/05/2009, 19:55
Εβαλα χθες xenon στο honda astrea που εχω κ αντιμετωπιζω καποια προβληματα.
Επειδη με το ρευμα που ερχοταν στη πλεξουδα του φαναριου δεν αναβε πηρα ρευμα απο μπαταρια.
Εβαλα ρελε αυτοκινητου στο διακοπτη των φωτων για να ανοιγωκλεινω την παροχη ρευματος απο τη μπαταρια προς το balast αλλα ο ρελες δεν δουλευε. Δεν ξερω αν ειναι χαλασμενος η αν δεν κανει ο ρελες αυτοκινητου για παπακι.
Προσωρινα τα δυνδεσα με ενα εξωτερικο διακοπτη για να τα ανοιγωκλεινω. Σημερα ομως ξελιγωθηκε η μπαταρια. Ηταν βεβαια στα τελευταια της αλλα πριν την αλαξω θελω να δω αν το μηχανακι τη φορτιζει ενταξει.
1 Ποσα volt πρεπει να δω στο πολυμετρο για να δω αν φορτιζει ενταξει η μπαταρια?
2 Οι ρελεδες ειναι ολοι ιδιοι οι διαφερουναπο παπι σε αμαξι?

Αν ξερει κανεις ας μου απαντησει.

mikros boudas
29/05/2009, 20:08
οπως τα βαλες βγαλτα και βαλε ασπρες λαμπες.τα ζηνον δημηουργουν προβληματα σε μηχανες και αυτοκινητα με πολυ καλυτερα ηλεκτρονικα απο ενα παπακι:beer:

banditgr
30/05/2009, 11:20
posa wat htan oi lampes pou forage mama to papi sou,kai ti lampes htan?
H bataria posa Ah einai ?
Gia moto (den 3erw an isxyei sta papia) me PLHRWS FORTISMENH mpataria...prepei na vlepeis sta akra ths mpatarias 13-14.8 peripou V me ta fwta anamena stis 4-5.000rpm...analoga.

Kaloston
30/05/2009, 15:17
Η λαμπα ειναι 12v 25 watt. Τα xenon λενε 13,5v 35 watt.

Σημερα μετρησα να δω αν φορτιζει η μπαταρια κ δεν πηγαινε πανω απο 11.5 volt το πολυμετρο ακομα κ οταν το μαρσαριζα. Οποτε πρεπει να εχω καποιο προβλημα με τη φορτιση της μπαταριας.
Τι μπορει να φταιει κ δεν φορτιζει?
Επεισης τι ρελε πρεπει να παρω γιατι εβαλα απο αυτοκινητο κ δεν μαλλον το ρευμα που ερχετε στο διακοπτη δεν εχει τη δυναμη να τον ανοιξει.

mikros boudas
30/05/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Η λαμπα ειναι 12v 25 watt. Τα xenon λενε 13,5v 35 watt.

Σημερα μετρησα να δω αν φορτιζει η μπαταρια κ δεν πηγαινε πανω απο 11.5 volt το πολυμετρο ακομα κ οταν το μαρσαριζα. Οποτε πρεπει να εχω καποιο προβλημα με τη φορτιση της μπαταριας.
Τι μπορει να φταιει κ δεν φορτιζει?
Επεισης τι ρελε πρεπει να παρω γιατι εβαλα απο αυτοκινητο κ δεν μαλλον το ρευμα που ερχετε στο διακοπτη δεν εχει τη δυναμη να τον ανοιξει. ασφαλειες αλλαξες?οταν εκκινουν τραβανε περισσοτερο ρευμα απο τα απλα φωτα

lamoun
30/05/2009, 16:07
Άν ακουμπήσεις στιγμιαία το 85 στο + και το 86 στη γή (ή και ανάποδα) ακούς ένα κλικ απο το ρελέ?
Άν ναι δουλεύει και μάλλον δεν το έχεις συνδέσει καλά εξ'αρχής.

banditgr
30/05/2009, 17:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
[B]Η λαμπα ειναι 12v 25 watt. Τα xenon λενε 13,5v 35 watt.


sorry pou tha sto pw....alla den prokeite na doulepsoun file mou...to papaki sou dinei 25w sthn lampa se MAX strofes....(nomizw oute kan apo thn mpataria alla apo dynamo kateythian) kai ta xenon..nai men anaferoun 35 (pou kai pali ypervenoun kata polu ta 25) alla ayta einai se fash hremias..kata thn diarkeia pou anavoun travane poly parapanw gia merika deyterolepta.
Vgalta file mou...mono provlhmata tha exeis.

Kaloston
30/05/2009, 18:08
banditgr Μα δεν τα συνδεσα στην πλεξουδα που παει στο φαναρι.
Τραξηξα ρευμα απο τη μπαταρια κατευθειαν κ τα xenon δουλευανε κανονικα την πρωτη μερα.
Αλλα η μπαταρια ξελιγωθηκε μετα.
Το θεμα ειναι οτι μαλλον δε φορτιζει το "δυναμο", που εχει το παπακι, καλα τη μπαταρια γιατι μετρησα με πολυμετρο και ειδα 11.5 volt στους πολους ενω το μασραριζα.

lamoun ετσι τα συνδεσα αλλα ο ρελες δεν κανει κλικ. Δοκιμασα τρεις ρελεδες κ ολοι κανουν ενα συνεχομενο κλικ στο ρελαντι σαν να ανοιγοκλεινει ολη την ωρα.
Μαρσαρισμενο που δοκιμασα να δω αν δουλεθει ο ρελες δεν κανει κανενα κλικ. Μενει μονιμα κλειστος. οι ρελεδες ειναι απο αμαξι ομως. Μηπως χρειαζεται ρελεδες μικροτερης εντασης?

Kaloston
31/05/2009, 17:40
Σημερα τα εβγαλα τα xenon κ εβαλα την κανονικη λαμπα.
Παντως αν καποιος εχει βαλει xenon σε παπι ας μου πει πως τα δυνδεσε για να δω τι ειχα κανει λαθος.

OldMan
01/06/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Μηπως χρειαζεται ρελεδες μικροτερης εντασης?
Τα relays δουλεύουν με τάση ...!!!

(η ένταση ενεργοποίησης εξαρτάται από την δική τους εσωτερική αντίσταση και είναι ανεξάρτητη από το ρεύμα που διαρρέει τις επαφές..) :wave2:

karaiskos18
09/07/2016, 16:17
Εχω βαλει εδω και 3 βδομαδες xenon 55W σε innova i με διακοπτη κατευθειαν απο την μπαταρια και δεν εχω δει αλλαγη στην μπαταρια αλλα δεν τα καιω ολη μερα.Για να δεις αν φωρτιζει την μπαταρια δοκιμασε να βαλεισ μπροστα χωριε μπαταρια και αναψε τα φωτα.Θα πρεπει να αναβαον καπου στις 3.000 στοφες.

nassosxlvbros
09/07/2016, 17:26
Υπερβολή μεν τα ξένον στο παπί,αλλά όχι κάτι ανέφικτο δε....Λογικά έπρεπε να δούλευαν κανονικά.
Το ότι η μπαταρία δεν "σηκώνει"τάση μήπως να κοίταγες τον ανορθωτή; Εκτός εάν τώρα ου τα ξήλωσες έστρωσαν όλα....:confused: