PDA

View Full Version : Καινουρια δισκόπλακα πρόβλημα



jfx
02/06/2009, 20:18
Πηρα για το παπακι καινουρια τακακια και δισκόπλακα (για μπροστα). αλλαχθηκαν και τα δύο μαζι, καθως δεν ειχα τη δυνατοτητα να αλλαξω πρωτα το ενα και μετα απο λιγο το αλλο.

Το πρόβλημα που εχω ειναι το εξής:
απο το πρώτο χιλιόμετρο, η δισκόπλακα συμπεριφέρεται σαν να ειναι στραβη :(
οταν φρεναρω, με λιγα χιλιόμετρα,και με σταθερη πιεση στη μανετα, νιωθω μια περιοδική δυναμη να μου ασκεί η μανέτα στο χέρι, αναλογη με τη γωνιακη ταχύτητα του τροχου. Επίσης με την ιδια συχνότητα, το παπί φερεται σαν να φρεναρω πιο εντονα, δλδ βουλιαζουν τα πηρουνια περισσοτερο και επανερχονται και ξανα το ιδιο...:bigcry:

Γυρνωντας τη ροδα με το χερι, σε καποιο σημείο της δισκόπλακας, εμφανως, ειναι πιο δύσκολο να συνεχίσεις να γυρνάς τη ρόδα διοτι βρίσκει στα τακάκια

ηθελα να ξερω αν μια τετοια συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη κατά το στρώσιμο της δισκόπλακας και μετά απο πόσα χιλιόμετρα υπαρχει περίπτωση να σταματησει.

camen
02/06/2009, 20:35
ΟΧΙ δεν ειναι φυσιολογικο!!!
Η ροδα πρεπει να γυρνα ελευθερα και αβιαστα χωρις να κολλαει καπου...
Ή η δισκοπλακα ειναι στραβη ή κατι εχει γινει λαθος με τα τακακια στην τοποθετηση....

:wave2:

Anty12
03/06/2009, 09:37
Ακτινολόγηση...????

sapila racing
03/06/2009, 10:41
O δίσκος είναι στραβός, να τον δώσεις πίσω.

Δεν εχει να κάνει με την τοποθέτηση των τακακίων ούτε με ακτινολόγηση.

jfx
03/06/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
O δίσκος είναι στραβός, να τον δώσεις πίσω.

Δεν εχει να κάνει με την τοποθέτηση των τακακίων ούτε με ακτινολόγηση.



ετσι ειναι αλλα επειδη δεν εχω ξαναστρωσει δισκόπλακα ελεγα μπας και ειναι καποιο φαινομενο που εξαφανιζεται τελικα...

πηγα απο το μαγαζι σημερα και μου ειπε χωρις πολλα πολλά, να το κανω καμια βολτα ακομα μπας και στρωσει, αλλιως να το παω αυριο μεθαυριο πισω να μου τον αλλαξει.
Δεν τον κανω βολτα γιατι τρωει μεγαλο ζορι ο λαιμος με το φρεναρισμα οπως γινεται, παω αυριο και τον αλλαζω. ας πανε ολα καλα :)

Ευχαριστώ σας!

nikolas1709
03/06/2009, 16:21
μηπωσ ειναι δισκοπλακα μαργαριτα???

nikolas1709
03/06/2009, 16:35
μου εχουν τυχει πολλεσ ελλατωματικεσ δισκοπλακεσ τυπου μαργαριτα σε παπακι δε θυμαμε ομωσ τι μαρκα ηταν

jfx
03/06/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
μου εχουν τυχει πολλεσ ελλατωματικεσ δισκοπλακεσ τυπου μαργαριτα σε παπακι δε θυμαμε ομωσ τι μαρκα ηταν

οχι, ειναι η κανονική αεριζόμενη, αυθεντική καβασάκι. αυριο θα εχω νεα :)

SVX
03/06/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
μηπωσ ειναι δισκοπλακα μαργαριτα???

ΑΝ ειναι μαργαριτα?

sakisvolos
03/06/2009, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Πηρα για το παπακι καινουρια τακακια και δισκόπλακα (για μπροστα). αλλαχθηκαν και τα δύο μαζι, καθως δεν ειχα τη δυνατοτητα να αλλαξω πρωτα το ενα και μετα απο λιγο το αλλο.

Το πρόβλημα που εχω ειναι το εξής:
απο το πρώτο χιλιόμετρο, η δισκόπλακα συμπεριφέρεται σαν να ειναι στραβη :(
οταν φρεναρω, με λιγα χιλιόμετρα,και με σταθερη πιεση στη μανετα, νιωθω μια περιοδική δυναμη να μου ασκεί η μανέτα στο χέρι, αναλογη με τη γωνιακη ταχύτητα του τροχου. Επίσης με την ιδια συχνότητα, το παπί φερεται σαν να φρεναρω πιο εντονα, δλδ βουλιαζουν τα πηρουνια περισσοτερο και επανερχονται και ξανα το ιδιο...:bigcry:

Γυρνωντας τη ροδα με το χερι, σε καποιο σημείο της δισκόπλακας, εμφανως, ειναι πιο δύσκολο να συνεχίσεις να γυρνάς τη ρόδα διοτι βρίσκει στα τακάκια

ηθελα να ξερω αν μια τετοια συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη κατά το στρώσιμο της δισκόπλακας και μετά απο πόσα χιλιόμετρα υπαρχει περίπτωση να σταματησει.


Στραβός δίσκος ή κάτι πιο απίθανο...........στραβοβιδωμένος!!!
Αλλά μάλλον το πρώτο! :winka:

OldMan
04/06/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
..στραβοβιδωμένος!!!
Καθόλου απίθανο ...!!! :winka:

Stergios69
04/06/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καθόλου απίθανο ...!!! :winka:
Για δώσε λεπτομέρειες, γιατί μόλις βίδωσα έναν...

OldMan
04/06/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Για δώσε λεπτομέρειες, γιατί μόλις βίδωσα έναν...
Αφού τον βίδωσες ήδη, άστο να πάει να αγαπηθεί ...:winka:

sakisvolos
04/06/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού τον βίδωσες ήδη, άστο να πάει να αγαπηθεί ...:winka:


:beer: :beer: