PDA

View Full Version : ερώτηση για βελτειωση πίσω αναρτησης



johnkerasi
03/06/2009, 14:54
γεια σας και πάλι ΧΤακιδες. πολύ προσφατα εκανα σερβισ στις αναρτησεις τις μηχανής και ειχα βάλει κάτι λεφτά στην ακρη και άλλαξα τα μπροστά ελλατηρια και έβαλα WP. στις λίγες μέρες που κυκλοφορώ την μηχανή μπορώ να πω οτι αυτή η βελτείωση πραγματικά αξιζει. Δε θέλω να υπερβάλω αλλά από την πρωτη στιγμή που τα άλλαξα η μηχανη έχει αισθητη διαφορά. Μπαινει στις στροφές πολύ καλύτερα και γρηγορότερα, οι ανομαλίες του δρόμου εξαφανίζονται και οδηγώ νιώθοντας πολύ μεγαλύτρη ασφάλεια και σιγουριά. το θέμα τώρα ειναι οτι όσο τα μπροστά ελατήρια σιγά σιγά με πείθουν οτι καλά έκανα και τα άλλαξα, τόσο το πίσω σύστημα φωνάζει οτι θέλει και αυτό τη βελτειωση του! εδώ ακριβώς θέλω την βοηθεια σας. τι μπορώ να κάνω για να βελτειώσω το πίσω σύστημα και τι τιμές παίζουν. κάπου διάβασα οτι δεν μπορώ να αλλάξω απλά το πίσω ελλατήριο και να το αντικαταστησω με ένα WP αλλά θα πρέπει να αλλάξω όλο το αμορτισέρ. Ισχύει? Π'οσο πάει κατι τέτοιο?έχει βελτειώσει κανεις το την πίσω αναρτηση? αν ναι θα ήταν πολύ χρήσιμη η γνώμη του. ευχαριστώ!

blackpit
10/06/2009, 03:10
Γεια χαρά,

σε ΧΤ 600 του '90 έχω βάλει ελατήρια Hyperpro μπρος/πίσω, οπότε σίγουρα μπορείς να βάλεις μόνο ελατήριο πίσω και όχι ολόκληρο αμορτισέρ. Εκτός αν κάτι είναι διαφορετικό με το WP ελατήριο, αλλά δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Προφανώς δε θα έχεις την απόδοση που θα έχει ένα κομπλέ αμορτισέρ, αλλά διαφορά στο δρόμο θα καταλάβεις. Θα σου ανέφερα το μαγαζί που μου έκανε τη δουλειά αλλά δεν ξέρω αν θεωρηθεί διαφήμιση (και είναι δύσκολη η ώρα για να ψάχνω τους κανονισμούς του forum :P). Αν θέλεις θα σου στείλω με PM το όνομα/τηλέφωνο να ρωτήσεις, προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος.

Πάνος