PDA

View Full Version : hayabusa '08 προβληματακι στα ηλεκτρονικα??



stakis
05/06/2009, 11:30
Το πρωι που πηγα να βαλω μπρος,μολις γυρισα τν διακοπτη,τα οργανα,αντι να φορτωσουν οι δεικτες μεχρι το τελος,πηγαν μεχρι ουτε την μεση,σε οριζοντια θεση φανταστειτε και τρεμοπαιζαν οι δεικτες.Κλεινω τν διακοπτη και σταματησαν ολα εκτος τον δεικτη της βενζινης που τρεμοπαιζε ακομα..λεω παει στοιχειωμενο ειναι :confused: .Τελικα γυριζω το κλειδι στην θεση παρκινγ που αναβουν οι ψειρες και σταματησε....μετα ολα καλα μεχρι τωρα,2-3 φορες που το δοκιμσα δλδ!!
Το χει παθει κανεις;;;

dankannn
05/06/2009, 12:10
Για δες για μπαταρια??
Κανουν προβλημα τα ηλεκτρονικα αν δεν ειναι ΟΚ η μπαταρια.

stakis
05/06/2009, 13:03
λες;;;εχει 2 βδομαδες που βαλα ξενον φωτα,αυτα λογικα τραβαν απο κει ρευμα...για να δουμε θα το ξανακανει..

stakis
05/06/2009, 13:43
πηγα κοιταξα την μπαταρια,δεν χρειαζετε αλλαγη....καμια αλλη ιδεα;;

reinmeister
05/06/2009, 13:46
πετα τα xenon...αμεσα...

stakis
05/06/2009, 19:10
a re reinmeister esena perimena na dwseis ta fwta s...95 e me tis psires ta perase rei,min mou les tetoia.Ta exw 2 bdomades kai den eixe kanena provlima,episis ap to prwi pou to pa8a den exw akoma provlima,toses fores to bala mpros.Yparxei periptwsi na kaei tpt; Ekei pou ta bala einai polu aksiopisto magazi,polu kalos mastoras k me diabebewse oti den trexei tpt me ta xenon...afou itan stigmiaio to provlima l oxi kati idiaitero lew na ta afisw ligo akoma!

irinia
06/06/2009, 08:31
ΦΙΛΕ...........ΤΟ ΜΠΑΛΑΝΣ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ


Σέ πολύ ύψηλές συχνότητες........!!!!

Συνεπώς άν.......ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙ...........

ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΑΚΙΑ..........περνώντας τά καλώδια τους άπό μέρος

πού δέν πρέπει ,τό κλασσικό πρόβλημα πού παρουσιάζεται είναι

νά τρελλαίνονται τά όργανα σου στά καλά καθούμενα.....!!!!

Καί ή διαδρομή τών καλωδίων πού ακολούθησε αύτός πού στα έβαλε

είναι ...ΛΑΘΟΣ.........άλλά καί ή θωράκιση τών καλωδίων είναι τού...ΚΩΛΟΥ...!!

ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.........καί θά χειροτερεύει....!!!


ΑΛΛΑΞΤΕ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ.........καί τό πρόβλημα σου θά λυθεί

101%...............


Δέν είναι άνάγκη νά τά πετάξεις....!!!!




:wave2:

reinmeister
06/06/2009, 10:16
αν σας πω τι εχουν δει τα ματια μου να προκαλειται απο xenon ουτε στο χερι δεν θα τα κρατουσατε...εγω ειμαι εντελως κατα στην χρηση τους ειδικα σε μηχανακια φουλ στα ηλεκτρονικα οπως τα ss...απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...κοινως κανει οτι γουσταρει...
:wave2:

stakis
06/06/2009, 10:56
sas eyxaristw k tous 2 ....8a ta metaferw sto boss kai 8a dw ti 8a kanw :)

irinia
06/06/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν σας πω τι εχουν δει τα ματια μου να προκαλειται απο xenon ουτε στο χερι δεν θα τα κρατουσατε...εγω ειμαι εντελως κατα στην χρηση τους ειδικα σε μηχανακια φουλ στα ηλεκτρονικα οπως τα ss...απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...κοινως κανει οτι γουσταρει...
:wave2:


ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ HAYABUSA........



Άπό τό παλιό είμαι παθών.........μού είχαν τρελλάνει όλα τά όργανα.

Καί άπό τό συναγερμό όμως,έπαθα σόκ...!!!

Ντεμέκ τόν συνδέσαμε στή φύσσα.........

Στίς 6500-7000 στροφές.........ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΕ ΚΟΦΤΗ.......!!!!

Όντως, ότι είναι πίττα στό ήλεκτρονικό......θέλει προσοχή μεγάλη....!!!




:wave2:

stakis
06/06/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
.περνώντας τά καλώδια τους άπό μέρος

πού δέν πρέπει ,τό κλασσικό πρόβλημα πού παρουσιάζεται είναι

νά τρελλαίνονται τά όργανα σου στά καλά καθούμενα.....!!!!

Καί ή διαδρομή τών καλωδίων πού ακολούθησε αύτός πού στα έβαλε

είναι ...ΛΑΘΟΣ.........
ΑΛΛΑΞΤΕ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ.........καί τό πρόβλημα σου θά λυθεί

101%...............






:wave2:

...ade ta kalwdia na ta enisxisoume,8esi otan les na alaksoume;;
mporeis na gineis ligo poio sigekrimenos;;;

irinia
06/06/2009, 12:09
ΑΛΛΑΞΤΕ ΘΕΣΗ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΑΛΑΝΣ.....


Καί πηγαίνουν στίς λάμπες........νά είναι μακρυά άπό τά καλώδια τών

ήλεκτρονικών τής μοτό σου.

Μή τά πάς δίπλα-δίπλα.

2-3 πόντους άν τά άπομακρύνεις θά ήρεμήσουν τά κοντέρ.

Έγώ καθώς πήγαινα,μιά μέρα νόμιζα ότι πήρα φωτιά.

Είδα τή θερμοκρασία νά τερματίζει έπάνω καί νόμιζα ότι καίγομαι.

Ούτε βεντιλατέρ δέν είχε άνάψει όμως έγώ λαχτάρησα,λέω πάει χάλασε

ό θερμοστάτης,........άλλού ήμουν μέχρι πού βρήκα τί φταίει.....!!!!








Τό μπάλανς άλλαξε του θέση άν χρειαστεί....

Έχεις τό παλιό hayabusa...??

Πιστεύω νά έβαλες τό μπάλανς κάτω άπό τό φέρινγκ μπροστά κάτω άπό

έκεί πού γράφει attension τό κίτρινο άσπρο αύτοκόλλητο γιά τή βενζίνη.


:wave2:

stakis
06/06/2009, 12:40
to kainourio exw file...8a ta metaferw ston mastora,an einai psiloleptomeries,ok.....ta xeirotera fobamai mono giati einai k kainourio,thx :)

izzy
06/06/2009, 18:53
Εχω ενα Busa Του 07 με 10000 χλμ,και θα μοιραστω την αμαρτια μου ,η μπαταρια ειναι σχεδον κλασμενη εδω και 6 μηνες ,μιας και το μοτο ειχε να κυκλοφορησει κοντα χρονο .
πριν απο εξι μηνες ξεκιησε η κυκλοφορια σε βολτες ΠΣΚ και εβαλα και λαμπα xenon .
To balast ειναι τοποθετημενο διπλα στο φαναρι (ειχα βγαλει το μουτρο)!

Οταν βαλω alarm με αναμενο μοτερ ,τα σβησω και μετα συνεχισω ,οταν θα ξαναπροσπαθησω να βαλω μπρος ..θα φαω χυλοπιτα..:)

Οσο αφορα τα οργανα ,οταν δεν αφησω να κανουν πληρη Check με το ανοιγμα του διακοπτη ,και βιαστω να βαλω μπροστα τον κινητηρα ,τις περισσοτερες φορες κολαει το οργανο βενζινης και δειχνη οτι θελει .

Μεσα απο ολα αυτα που περιεγραψα ,εμαθα να αφηνω να κανει check να δουλεψει η λαμπα πληρως και μετα να βαλω μπρος το μοτο μου,και να μην χρησιμοποιω alarm flash lights ...με τα ιδια δεδομενα μπαταριας επαναλαμβανω ,δεν εχω κανενα προβλημα ,αλλα δεν αποκλειω και τις εμπειριες των αλλων παιδιων παραπανω ,απλα μοιραστηκα την δικη μου ,θεωρωντας οτι θα σε βοηθησει!

irinia
06/06/2009, 20:19
ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ HAYABUSA..........ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ


Όχι όμως άμέσως ,καί τό λύσαμε μέ τόν παραπάνω τρόπο...

Ούτε ή μπαταρία έφταιγε ούτε τίποτε άλλο.........άλλάξαμε θέση τά καλώδια

καί ήρέμησαν τά όργανα....!!!!

Στό καινούργιο..........ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΩ.....!!!

Ήδη έφαγα μιά παπαριά μέ τόν συναγερμό........πού τόν συνδέσαμε στήν

έργοστασιακή φύσσα έπάνω...!!

Έκεί νά δείς ταράκουλο.........μόλις έπιανε τίς 6500-7000 στροφές σέ όλες

τίς ταχύτητες............ΚΟΦΤΗΣ.......γκά....γκα.....γκα.....

Πιστεύω πώς όσο πιό πολύπλοκα γίνονται τά ήλεκτρονικά μιάς μοτό..........

ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ.............ούτε καλωδιάκι....!!!

Άλλαγές τάσεων..........μαλακίες κ.λ.π......

Μάθαμε πώς μοτό πού έχουν τό mode μέ τίς τρείς χαρτογραφήσεις..........

ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ............μέ τόν legos-3 τής META.........

Χρειάζεται κάποια έπέμβαση..........κάποιο γεφύρωμα....


Θά τό σκεφτώ πολύ...........άν έχετε δοκιμάσει κάποιο συναγερμό χωρίς

νά έχετε πρόβλημα ένημερώστε φίλοι.....





:wave2:

blackbusa
06/06/2009, 20:37
Εχω xenon εδω και 3 χρονια....τα Ballast (εχω και τις 2 σκαλες) τα εχω βαλει πανω στους αεραγογους του ram air...ο συναγερμος που εχω ειναι τις spyball...κανενα προβλημα απολυτος...το μονο που επαθα (λεμε τωρα) ειναι οτι μετα απο 2 χρονια η μπαταρια ηθελε αντικατασταση....α ναι και καποιες φορες που η μπαταρια ετρωγε τσαμπουκα με τα φωτα και το συνεχομενα αναμενο βεντιλατερ...



:wave2:

irinia
06/06/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Εχω xenon εδω και 3 χρονια....τα Ballast (εχω και τις 2 σκαλες) τα εχω βαλει πανω στους αεραγογους του ram air...ο συναγερμος που εχω ειναι τις spyball...κανενα προβλημα απολυτος...το μονο που επαθα (λεμε τωρα) ειναι οτι μετα απο 2 χρονια η μπαταρια ηθελε αντικατασταση....α ναι και καποιες φορες που η μπαταρια ετρωγε τσαμπουκα με τα φωτα και το συνεχομενα αναμενο βεντιλατερ...



:wave2:


ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ HAYABUSA..........


Έτσι νόμιζα κί έγώ...........ΑΛΛΑ....???



:wave2:

jim x
06/06/2009, 21:48
το προβλημα λυνεται παιδια.ζητηστε να σας βαλουν μπαλανς να κανει cam bass στη μεγαλη σκαλα και δουλευουν ολα αψογα

stakis
07/06/2009, 20:31
Παιδια οπως ειπα το μαγαζι που τα περασα ειναι ακρως αξιοπιστο,φιλικο και το ποιο γνωστο για την πολη τον Σερρων που μενω.

Πηγα λοιπον,του πα το προβλημα,ρωτησε στα τηλεφωνα μεγαλους εμπορους και ατομα της δουλειας αν ξερει κανεις κατι τετοιο.

Κανεις δεν ειπε πως ειχε προβλημα,επισης μου ειπε πως ,οτι και να βγαλει η μηχανη,οποιοδηποτε προβλημα το καλυπτει χαλαρα αυτος.
Μιλαμε ο ανθρωπος ειναι επαγγελματιας...επισης για καλο κ για κακο μου εβαλε στα ξενον και εναν πυκνωτη για να μην αφηνει καμια παρεμβολη στα οργανα της μηχανης..δεν το πολυκαταλαβα αυτο κ δεν με νοιαζει φυσικα...
πραγματικα,οποιος ειναι εδω γυρω μπορει να περασει μια βολτα και να βαλει οτιδηποτε θελει στο μπουσα του ή οτιδηποτε αλλο εχει:)

...γυρισα απ το διημερο μ στην θαλασσα,ολα καλα δουλεψαν!

sakisvolos
08/06/2009, 10:03
Καλημέρα.....ουφ ουφ τώρα το είδα!:eek:

Στην περίπτωση αυτή αν δεν θέλεις να βγάλεις το xenon πρέπει να βρεις ballast να έχει την ένδειξη
ANTICANBUS ή can bus safe κάπως έτσι τεσπα!
Σε αυτά τα ballast υποτίθεται πως δεν ''ξεφεύγει'' προς τη γραμμή τροφοδοσίας η συχνότητα που
ταλαντώνει και έτσι δεν κάνουν παρεμβολές σε ότι ηλεκτρονικό έχει πάνω του το όχημα!
ΔΕΝ τα έχω δοκιμάσει για να ξέρω αν κάνουν αυτό που λένε αλλά είναι τα μόνα που μπορούν να
τοποθετηθούν σε κουτιά που δουλεύουν με δίαυλο can!

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
09/06/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Στην περίπτωση αυτή αν δεν θέλεις να βγάλεις το xenon πρέπει να βρεις ballast να έχει την ένδειξη
ANTICANBUS ή can bus safe κάπως έτσι τεσπα!
:a013:

(στην χειρότερη περίπτωση, παρεμβάλεις στην γραμμή ένα φίλτρο στραγγαλιστικού πηνίου - σαν αυτά που έχουν τα καλώδια τροφοδοσίας P.C.) :wave2:

stakis
09/06/2009, 23:54
ήταν ήδη ANTICANBUS ,οποτε μαλλον αυτο δεν αρκουσε....παντος προς το παρον ολα καλα...θα δουμε!!!

kokos08
12/06/2009, 16:56
Κι εμενα μου το εκανε αυτο 2 φορες στον ενα μηνα που εχω το Κ8 1000,ολα ειναι μαμα πανω. Εσβησα τον διακοπτη,τον ξαναγυρισα και ολα οκ αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο! Καινουριο μηχανακι ειναι,προβλεπονται τετοιες παπαριες???:confused: :confused: :confused: