PDA

View Full Version : xj900 λαδι και φιλτρο αλλαγη λιγη βοηθεια



eXJey
08/06/2009, 18:42
Ποιο ειναι το καλυτερο λαδι που μπορω να βαλω στο xj900 '84, καπου διαβασα σε ενα ξενο φορουμ για 10-40 αλλα ποιο συγκεκριμενα; Η χρηση ειναι κυριως καλοκαιρινη.

lspiros
10/06/2009, 21:42
εγω,συνυπολογιζοντας τα χρονια της μηχανης,αλλα και τη χρηση της το καλοκαιρι θα σου προτεινα λιγο ποιο χοντρο λαδι 15w50.προτιμησε καποια επωνυμη εταιρεια...το πιο χοντρο λαδι ειναι καλυτερο το καλοκαιρι μια και η ζεστη (σπαει) το ιξωδες και το κανει πιο (νερο).οι λαικες εκφρασεις δινουν εμφαση...στα χοντρα λαδια εχουν προβλημα οι νεοι κινητηρες με αυτορυθμιζομενες βαλβιδες.αν το μοτερ σου τσιμπαει λαδακι μπορεις να βαλεις και απλο ορυκτελεο 20w50...:wave2: :wave2: :wave2:

p@nos
10/06/2009, 21:44
σορυ κιολας, και χωρις να ειρωνευομαι...

αλλα εχεις 25 χρονων μηχανακι και ρωτας τι λαδια να βαλεις?:p




πιο πολυ νομιζω θα επρεπε να σε ανησυχει η σταθμη του λαδιου, παρα το τι λαδι θα βαλεις(αρκει βεβαια να μην ειναι και του κιλου)...

eXJey
10/06/2009, 23:07
ωχ, επρεπε να ξανααλλαξω λαδι μεσα σε αυτα τα 25 χρονια??? :eek:

πρεπει να ειμαι το 4ο χερι που την εχει, εδω και 10 χρονια μονο (!), αλλα ολο αυτο τον καιρο την περασα απο διαφορους μαστορους και εν τελει αφου μαλωσα με ολους για την κακη μεταχειριση της μηχανης (απο γρατσουνιες χωρις λογο εως μπουζι βιδωμενα με το χερι!!!), αποφασισα λιγο να παρω τα ηνια και να μαθω να κατσαβιδιαζω μονος μου. Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο, τουλαχιστον σε μια τετοια naked μηχανη και φυσικα μονο στην εξωτερικη συντηρηση.

Ευχαριστω για το 15-50 τυπο λαδιου, το ιδιο μου προτεινε και ο OldMan. Εχω παρει ηδη ενα 3λιτρο Motul semi-synthetic 15-50. Πηρα κι ενα φιλτρο λαδιου να αλλαξω, ελπιζω να μην κανω καμια πατατια γιατι ειδα 3-4 λαστιχακια μεσα. Πιστευω βλεποντας πως βγαινει το παλιο, ετσι ακριβως θα βαλω το καινουργιο.

OldMan
11/06/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Πηρα κι ενα φιλτρο λαδιου να αλλαξω, ελπιζω να μην κανω καμια πατατια γιατι ειδα 3-4 λαστιχακια μεσα. Πιστευω βλεποντας πως βγαινει το παλιο, ετσι ακριβως θα βαλω το καινουργιο.
Πρόσεξε λίγο τις πατατιές, γιατί η διαρροή είναι το λιγότερο ...

(αν δεν πατουρώσουν" καλά τα λαστιχάκια, θα έχεις πρόβλημα στην κυκλοφορία του λαδιού ...) :wave2:

Alarm
11/06/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Ποιο ειναι το καλυτερο λαδι που μπορω να βαλω στο xj900 '84, καπου διαβασα σε ενα ξενο φορουμ για 10-40 αλλα ποιο συγκεκριμενα; Η χρηση ειναι κυριως καλοκαιρινη.

εφοσον μηλας για καλοκαιρι και με 15-50 θα εισαι μια χαρα. ημισυνθετικο φυσικα !

οπως ειπες "ξενο" φορουμ, εισως εχουν πιο κρυα καλοκαιρια. Οχι πως αν βαλεις 10-40 θα εχεις προβλημα. Απλα κοιταξε να παρεις ενα αξιοπρεπες λαδι, τωρα αν ειναι 10-40 . 15-50 δεν θα χαλασει και ο κινητηρας, δεν ειναι απο γυαλι ;)

sapila racing
11/06/2009, 14:42
Μια που ξεκίνησες να κάνεις δουλειές στο XJ κατέβασε το service μανιουαλ απο εδω, θα σε βοηθήσει σίγουρα.
http://netfree1.blogspot.com/2008/09/yamaha-xj900-repair-service-manual.html

eXJey
11/06/2009, 15:32
sapila racing ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!! το έψαχνα και κάποια στιγμή τα παράτησα γιατί δεν πίστευα ότι θα το βρω.

Ευχαριστώ και πάλι!

eXJey
14/06/2009, 22:32
Παιδιά, μόλις έκανα τα πρώτα 10 χλμ. περίπου από το πρωί που άλλαξα φίλτρο λαδιού και λάδια. Ήμουνα πολύ προσεκτικός με τις βίδες και τα λαστιχάκια του φίλτρου, όμως να κάνω την ερώτηση που κρέμεται από το στόμα μου: Αν ήταν να μην κυκλοφορούσε καλά το λάδι θα είχε κολλήσει σε αυτά τα 10 χλμ, έτσι δεν είναι; Να υποθέσω ότι είμαι οκ; :rolleyes: Βέβαια δεν ανέβασα πάνω από 3,000 στροφές (80km/h) για παν ενδεχόμενο. Αύριο που θα πάω στην δουλειά θα το ανοίξω λίγο.

Το λαμπάκι λαδιού είναι ξεσυνδεμένο, όμως σύμφωνα με το manual μετά την αλλαγή ελέγχουμε διαρροές, στάθμη κτλ και είδα ότι όντως το "ρούφηξε" το λάδι όπως φαινόταν στο ματάκι κάτω. Μετά μόλις κρύωσε η μηχανή ξαναγέμισε. Sorry για τις απλές ερωτήσεις, στους πιο πολλούς αυτά ήταν μαθήματα της περασμένης δεκαετίας ή παραπάνω.

Alarm
14/06/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Παιδιά, μόλις έκανα τα πρώτα 10 χλμ. περίπου από το πρωί που άλλαξα φίλτρο λαδιού και λάδια. Ήμουνα πολύ προσεκτικός με τις βίδες και τα λαστιχάκια του φίλτρου, όμως να κάνω την ερώτηση που κρέμεται από το στόμα μου: Αν ήταν να μην κυκλοφορούσε καλά το λάδι θα είχε κολλήσει σε αυτά τα 10 χλμ, έτσι δεν είναι; Να υποθέσω ότι είμαι οκ; :rolleyes: Βέβαια δεν ανέβασα πάνω από 3,000 στροφές (80km/h) για παν ενδεχόμενο. Αύριο που θα πάω στην δουλειά θα το ανοίξω λίγο.

Το λαμπάκι λαδιού είναι ξεσυνδεμένο, όμως σύμφωνα με το manual μετά την αλλαγή ελέγχουμε διαρροές, στάθμη κτλ και είδα ότι όντως το "ρούφηξε" το λάδι όπως φαινόταν στο ματάκι κάτω. Μετά μόλις κρύωσε η μηχανή ξαναγέμισε. Sorry για τις απλές ερωτήσεις, στους πιο πολλούς αυτά ήταν μαθήματα της περασμένης δεκαετίας ή παραπάνω.

αν κρυωσει η μηχανη λιγο και ειναι σε καθετη θεση και η σταθμη δειχνει ενταξει, αδικα αγχονεσε . ολα καλα ειναι .αντε στην χειροτερη να διπλοτσεκαρις το φιλτρο αν χανει απο εκει που δεν παιζει.