PDA

View Full Version : yamaha XT125



LOUKILOUK
08/06/2009, 19:51
Καλησπερα παιδες
γνωριζει κανεις τεχνικα χαρακτηριστικα-επιδοσεις για το XT125X? ενδιαφερετε φιλος, εχει καποιος το ιδιο μηχανακι? στο δρομο ειναι καλο? το οχημα θα ειναι το πρωτο του και ο φιλος πρωταρης στα δικυκλα...
ευχαριστω εκ των προτερων:wave2:

epp1640
08/06/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Καλησπερα παιδες
γνωριζει κανεις τεχνικα χαρακτηριστικα-επιδοσεις για το XT125X? ενδιαφερετε φιλος, εχει καποιος το ιδιο μηχανακι? στο δρομο ειναι καλο? το οχημα θα ειναι το πρωτο του και ο φιλος πρωταρης στα δικυκλα...
ευχαριστω εκ των προτερων:wave2:

Δεν έχω το xt, έχω όμως το ybr 125, οπότε θα σου πω για το μοτέρ που είναι ίδιο. Για πρώτο μηχανάκι είναι ότι πρέπει. Γραμμικό μέχρι αηδίας, θα σιχαθείς γραμμικότητα.. :lol: Πολύ οικονομικό, είτε είναι η injection εκδοχή που έχω εγώ είτε το προηγούμενο με καρμπυρατέρ. Εμένα με 12 λίτρα μου βγάζει ~ 450-500 χλμ μέσα στην πόλη, γενικά ξεχνάς πότε ήταν η τελευταία φορά που πέρασες από το βενζινάδικο. 5 ybr που γνωρίζω μηχανικό πρόβλημα ποτέ, ούτε σε μένα. Μειονέκτημα του είναι ότι είναι αδύναμο. 10 hp το injection, 12 με το καρμπυρατέρ. Αυτό μεταφράζεται σε μία τελική για το ybr γύρω στα 110, και διατηρεί πάνω κατω 90 αλλά νιώθει και ελάχιστα πιο άνετα στα 80.. Ελπίζω στο μοτέρ να σε κάλυψα.. :beer:

LOUKILOUK
09/06/2009, 14:38
Ευχαριστω πολυ φιλε μου, δεν ειναι για μενα το μηχανακι, ειναι για φιλαρακι πρωταρη στα διτροχα...Με δικαβαλο τι λεει, τραβαει ικανοποιητικα? Στρωσιμο κλασσικα 1000 χλμ χωρις δικαβαλα κτλ? γνωριζεις κατι που πρεπει να προσεξει ή να αποφυγει κτλ?
Ευχαριστω εκ των προτερων :beer: :wave2:
καλους δρομους

epp1640
09/06/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Ευχαριστω πολυ φιλε μου, δεν ειναι για μενα το μηχανακι, ειναι για φιλαρακι πρωταρη στα διτροχα...Με δικαβαλο τι λεει, τραβαει ικανοποιητικα? Στρωσιμο κλασσικα 1000 χλμ χωρις δικαβαλα κτλ? γνωριζεις κατι που πρεπει να προσεξει ή να αποφυγει κτλ?
Ευχαριστω εκ των προτερων :beer: :wave2:
καλους δρομους

Δικάβαλο τραβάει ικανοποιητικά.. Εγώ είμαι 75 κιλά και η κοπέλα μου ζυγίζει λίγο οπότε εμάς μας μεταφέρει με μέση ταχύτητα 80 χλμ και στις ανηφόρες πέφτει στα 70.. Στρώσιμο 1000 χλμ, αν είναι σε λογικά κιλά οι φίλοι σου και δεν το κρεμάει δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό το δικάβαλο στο ροντάρισμα..

Καλορίζικο :D

:beer:

LOUKILOUK
09/06/2009, 14:58
:beer: στην υγεια σου φιλε μου.
θα μεταφερω τα καθεκαστα...καλοριζικο οντως...προς το παρον ομως αναμενει...:wave2:

bobosglx
12/05/2011, 23:35
Geia sas, edw k poli kairo psaxnw na mathw an mporw na valw se ena XT125 moter apo XT600.. Kapoioi m lene pws ginete kapoioi alloi mou lene pws oxi...! Giauto tha h8ela na thn dikh sas apopsh...! Euxaristw gia ton xrono sas...!

menelaos46
12/05/2011, 23:42
Και γιατι να το κανεις αυτο???

bobosglx
12/05/2011, 23:44
gt 8elw perissotero gazi! k apo oti kserw einai to mono pou mporw na kanw se ena xt125

John Steed
13/05/2011, 00:21
Πέραν όλων των χωροταξικών προβλημάτων, το πλαίσιο και τα περιφερειακά είναι φτιαγμένα για να αντέχουν τις καταπονήσεις και τις δυνάμεις ενός κινητήρα 125 κυβικών.

Άντε και τον χώρεσες. μετά τι? Πως θα συμπεριφέρεται το πλαίσιο, οι αναρτήσεις και το ψαλίδι στην έξτρα δύναμη, πενταπλάσια από αυτή για την οποία κατασκευάστηκε?




Η απλούστερη λύση, πούλα το και δώσε τα χρήματα προκαταβολή για ένα μεταχειρισμένο XT 600

:wave2: :wave2:









ΥΓ: :bigcry:

Antwnis
24/05/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bobosglx
Geia sas, edw k poli kairo psaxnw na mathw an mporw na valw se ena XT125 moter apo XT600.. Kapoioi m lene pws ginete kapoioi alloi mou lene pws oxi...! Giauto tha h8ela na thn dikh sas apopsh...! Euxaristw gia ton xrono sas...!


Γίνεται, και βέβαια γίνεται!
Όλα γίνονται άμα έχεις διάθεση και φράγκα!
Τι budget διαθέτεις λοιπον??
:smokin:

SamGiorgos
24/04/2014, 01:29
Καλησπερα , βρηκα ενα yamaha xt125x του 08" σε αρκετα καλη κατασταση και σε δελεαστικη τιμη (850 €)
Θα ειναι (αν το παρω) το πρωτο μου μηχανακι, αξιζει; διαβασα σε ενα αγγλικο φορουμ οτι δεν παει μια,ισχυει?

Ευχαριστω εκ των προτερων, Γιωργος.

taisteal
24/04/2014, 01:31
Για κοντρες το θες;;
Σαν 125 πηγαινει..

akis_trevor
24/04/2014, 01:31
με το μαξ τι εκανες;
το 125 το χτ οντως δεν εχει γκαζι αλλα αναλογα και με τι το συγκρινεις...καλυτερα παρε ενα παπι για μενα....

SHOOTER045
24/04/2014, 07:47
Ναι
Αλλά το ΧΤ είναι μηχανή όχι παπί...

akis_trevor
24/04/2014, 09:05
μοτοσυκλετακι ειναι.και παλι,κατα την αποψη μου,καλυτερα να παρει ενα παπι.....

SamGiorgos
24/04/2014, 16:02
με το μαξ τι εκανες;
το 125 το χτ οντως δεν εχει γκαζι αλλα αναλογα και με τι το συγκρινεις...καλυτερα παρε ενα παπι για μενα....

Το μαξ εβγαλε πολλα προβληματα και φανηκε πως δεν αξιζει να του ριξω λεφτα . το χω στο γκαραζ , ισως ασχοληθω οταν θα εχω περισσοτερο χρονο - λεφτα να διαθεσω . οσο για το παπι που λες φιλε ακη , δεν νομιζω πως ειναι για την περιπτωση μου , διοτι απο σεμπτεβρη θα πρεπει να πηγαινω καθημερινως ως τον ασπροπυργο, για αυτο ψαχνω κατι πιο βαρυ και ισως πιο δυνατο απο παπι. Εκτος το ΧΤ , τι αλλο θα μου προτεινατε ?

Bowleno
24/04/2014, 16:15
Το μαξ εβγαλε πολλα προβληματα και φανηκε πως δεν αξιζει να του ριξω λεφτα . το χω στο γκαραζ , ισως ασχοληθω οταν θα εχω περισσοτερο χρονο - λεφτα να διαθεσω . οσο για το παπι που λες φιλε ακη , δεν νομιζω πως ειναι για την περιπτωση μου , διοτι απο σεμπτεβρη θα πρεπει να πηγαινω καθημερινως ως τον ασπροπυργο, για αυτο ψαχνω κατι πιο βαρυ και ισως πιο δυνατο απο παπι. Εκτος το ΧΤ , τι αλλο θα μου προτεινατε ?


Αν θες πιο δυνατό από παπί το ΧΤ δεν κάνει, λόγω του βάρους του πάει χειρότερα σε επιδόσεις από παπί... δες κάτι σε 250 τουλάχιστον

SamGiorgos
24/04/2014, 16:24
Το διπλωμα με καλυπτει εως τα 125 cc . στα 21 μπορεις να βγαλεις το επομενο . εγω ειμαι 18 ... To Honda CBR 125R πως σας φαινεται ?

akis_trevor
24/04/2014, 16:46
Το μαξ εβγαλε πολλα προβληματα και φανηκε πως δεν αξιζει να του ριξω λεφτα . το χω στο γκαραζ , ισως ασχοληθω οταν θα εχω περισσοτερο χρονο - λεφτα να διαθεσω . οσο για το παπι που λες φιλε ακη , δεν νομιζω πως ειναι για την περιπτωση μου , διοτι απο σεμπτεβρη θα πρεπει να πηγαινω καθημερινως ως τον ασπροπυργο, για αυτο ψαχνω κατι πιο βαρυ και ισως πιο δυνατο απο παπι. Εκτος το ΧΤ , τι αλλο θα μου προτεινατε ?

περισσοτερο βαρος-λιγοτερο γκαζι,αρα δεν θες κατι πιο βαρυ,αλλα πιο δυνατο.νομιζω πως στα 18 μπορεις να οδηγησεις μεχρι καποιους ιππους και οχι 125 κυβικα.κι εγω για καποιο 250 θα προτεινα.

Bradipous
24/04/2014, 16:53
περισσοτερο βαρος-λιγοτερο γκαζι,αρα δεν θες κατι πιο βαρυ,αλλα πιο δυνατο.νομιζω πως στα 18 μπορεις να οδηγησεις μεχρι καποιους ιππους και οχι 125 κυβικα.κι εγω για καποιο 250 θα προτεινα.

Πλεον μονο μεχρι 125, στα 20 μεχρι 35kw και στα 22 το απεριοριστο αν ηδη εχεις το Α2 (το αμεσως προηγουμενο απο το απεριοριστο δλδ, αυτο με τα 35κβ) διαφορετικα απευθειας απεριοριστο στα 24. Για καθε επομενη κατηγορια δινεις εξετασεις. :a31:

SamGiorgos
24/04/2014, 17:18
125 cc , 15 hp. Καλυπτει το δικο μου διπλωμα. Αρα ξαναγυρναω στην ερωτηση μου , honda cbr 125r πως σας ακουγετε για την περιπτωση μου?

BLiTzER
24/04/2014, 17:24
Στη θέση σου, μεταξύ CBR και XT, θα έπαιρνα το XR 125 ;)

akis_trevor
24/04/2014, 17:35
σορρυ,εχω μεινει πισω... :)

SamGiorgos
24/04/2014, 23:09
Επειδη σας μπερδεψα προφανως λιγο, ξαναρχιζω το τοπικ με καινουργια ερωτηση.

Θελω να αγορασω για πρωτο μηχανακι κατι που να με πηγαινοφερνει ως τον ασπροπυργο καθημερινως και να ειναι 125 κ.εκ. Τι μου προτεινετε?

Υ.γ βγηκα λιγο εκτος θεματος , εαν θελετε μετακινηστε το.

doctoras
25/04/2014, 09:18
μια χαρά είναι το χτάκι εάν σου αρέσει χτύπα το
επίσης παίζει και το υδρόψυκτο wr125x

sokos s
10/05/2017, 21:26
kalispera pedia eimai kenourgios sto thema "dikiklo"...skopeuo na agorasw ena super motard mesa stous epomenous 2 mines meno stin kavala kai exw dei diafora sto car.gr opou kai mou protinan. lipon exw vrei ena yamaha XT125 se aristi katastasi 1500 euro epsaksa ligo gia tn mixani auti ala alakousa kai kala-kaka sxolia...opos to oti einai ena papaki me rodes apo enduro...oti dn tsoulaei mia kai ta sxetika...o anavatis episis diavasa exei na kanei arketa me tin mixani egw eimai 1.92 me varos 110 kila kai thelw auto to mixanaki mono gia poli ante varia varia kana xomatodromo 1 fora ton mina kai ama pistevete tha kanei gia emena pou dn exw kai ales empiries. kitaksa gia kana 250...600 kivika ala dn iparxei kati edw konta opiadipote simvouli-gnomi kalodexoumeni.

doctoras
10/05/2017, 22:22
Μια χαρα μηχανακι ειναι, προεχει να μαθεις να οδηγείς, να αναπτύξεις την αντίληψη σου για την μετακίνηση με διτροχο, και πριν απο ολα αυτα να βγαλεις το Α1 δίπλωμα για να εισαι νόμιμος.
Επισης κρατα καποιο ποσο για εξοπλισμο αναβατη ειναι απαραίτητος.
Και μοτερ του κινεί αξιοπρεπέστατα το συνολο και θα δεις τελικη ανετα 100km/h εχει παραπλήσιες επιδοσεις με ενα παπι σκουτερ 125 με καλυτερες αναρτήσεις και φρενα.
Προεχει να μαθεις και η κατηγορια συνίστανται και προτιμάται εναντι περισσότερων κυβικών

harris_x
11/05/2017, 10:22
kalispera pedia eimai kenourgios sto thema "dikiklo"...skopeuo na agorasw ena super motard mesa stous epomenous 2 mines meno stin kavala kai exw dei diafora sto car.gr opou kai mou protinan. lipon exw vrei ena yamaha XT125 se aristi katastasi 1500 euro epsaksa ligo gia tn mixani auti ala alakousa kai kala-kaka sxolia...opos to oti einai ena papaki me rodes apo enduro...oti dn tsoulaei mia kai ta sxetika...o anavatis episis diavasa exei na kanei arketa me tin mixani egw eimai 1.92 me varos 110 kila kai thelw auto to mixanaki mono gia poli ante varia varia kana xomatodromo 1 fora ton mina kai ama pistevete tha kanei gia emena pou dn exw kai ales empiries. kitaksa gia kana 250...600 kivika ala dn iparxei kati edw konta opiadipote simvouli-gnomi kalodexoumeni.

γράφε ελληνικά σε παρακαλώ

sokos s
11/05/2017, 15:09
File mu sorry an se pirakse pou xrisimopio agglikous xaraktires gia na grapsw elinika apla to pliktrologio mu dn exei elinika mono agglika gt to pira apo site paragelia apo eksoteriko

harris_x
11/05/2017, 16:33
File mu sorry an se pirakse pou xrisimopio agglikous xaraktires gia na grapsw elinika apla to pliktrologio mu dn exei elinika mono agglika gt to pira apo site paragelia apo eksoteriko
1. τα ελληνικά ρυθμίζονται από τον Η/Υ όχι από το πληκτρολόγιο
2. δεν με πείραξε κάτι, απλά είναι ποιο ευανάγνωστα.
3. αν δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις να γράφει ελληνικά, συνέχισε έτσι

BLiTzER
11/05/2017, 16:35
Μάλλον εννοεί από κινητό, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κινητό στο οποίο δε μπορείς να βάλεις ελληνικά.

katerina
12/02/2018, 15:49
Καλησπερα παιδια! Ειπα να μην ανοιξω ολοκληρο topic μιας και το θεμα μου αφορα το XTακι μου 125...ψαχνω λαιμο καρμπυρατερ (που ο ΟΕΜ στοιχιζει 75 ευρω).
Μηπως εχει βρει κανεις καποιον aftermarket που να ταιριαζει? Εχω φαει τον τοπο, δεν βρισκω κατι..ενω για ενα σωρο αλλα μοντελα κανει 5-15ευρω!
Ευχχαριστω!

bruno
12/02/2018, 15:59
Απο YBR 125 σε μεταχειρισμενο στο Car.gr?

katerina
15/02/2018, 12:41
Απο YBR 125 σε μεταχειρισμενο στο Car.gr?

Ειναι τσεκαρισμενο οτι ταιριαζει? Να ψαξω για aftermarket, γιατι για μεταχειρισμενο θα ελεγα οχι..

bruno
15/02/2018, 16:30
Oχι δεν το γνωριζω,απλα το ybr κυκλοφορισε πιο πολύ και ισως το βρεις σε καλυτερη τιμη.Αν βρεις κατι σε universal με παντεντα.

katerina
16/02/2018, 09:23
Oχι δεν το γνωριζω,απλα το ybr κυκλοφορισε πιο πολύ και ισως το βρεις σε καλυτερη τιμη.Αν βρεις κατι σε universal με παντεντα.

Οντως του ΥΒR ειναι φθηνο, αλλα ρωτησα εναν πωλητη και λεει δεν ταιριαζει. Μπορει να ψαχτω και για πατεντα εν τελη.
Ευχαριστω παντως! :)