PDA

View Full Version : Ανομοιογενή φθορά στην αλυσίδα



chr1s_86
09/06/2009, 14:14
Γνωρίζει κανείς πως και γιατί δημιουργείται ανομοιογενή φθορά στην αλυσίδα; Δηλαδή αλλού είναι πιο σφικτή και αλλού πιο χαλαρή...

(το έχω ακούει και σαν tight spots, είναι σωστός ο όρος; )



thanks!

:) :)

Gandalf dr685sm
09/06/2009, 14:28
Συνήθως είναι απο λάθος σφίξιμο στον πίσω άξονα στους ρυθμιστές. Τσέκαρε αν έχουν και οι δύο πίσω την ίδια ένδειξη. Διαφορετικά θα φάει τα έκκεντα και σινεμπλόκ, συν οτι θα σου χαλάει πολύ πιο εύκολα αλυσίδα και γρανάζια.

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-maintenance/chain-adjustment/adjuster-movement.gif

Πρόσθεσε επίσης οτι μπορεί και η αλυσσίδα να είναι τελειωμένη και να κάνει τζόγο μεγάλο απο μόνη της.

Αυτά όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Gandalf

Gandalf dr685sm
09/06/2009, 14:30
a..υπάρχει και αυτό για περισσότερες λεπτομέρειες.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35331

Gandalf

power hornet
09/06/2009, 14:32
ναι το εχω ακουσει και εγω για αυτο το θεμα.σωστο αυτο που λεει ο φιλος με λαθος ρυθμιση.
εγω ειχα ακουσει αλα μπορει να ειναι λαθος,οτι αυτο γινετε αμα σε ορισμενα σημεια η αλυσιδα σου ειναι λαδωμενη και σε αλλα οχι,με αποτελεσμα οταν πας βολτα μακρινη και οατν αρχιζει και κρυωνει η αλυσιδα εκει που δεν εχει το λαδακι να σφιγγει η αλυσιδα.

αλλα οπως ειπα το εχω ακουσει δεν ειναι δικο μου αυτο οποτε μπορει να ειναι λαθος μπορει να ειναι σωστο

Gandalf dr685sm
09/06/2009, 14:38
παληκάρια θεωρώ πως στο δεύτερο url που έχω βάλει και είναι στο εδώ forum, λέει τα πάντα σχεδόν για την αλυσίδα και το πως πρέπει να της συμπεριφερόμαστε... (αγάπη , προδέρμ κτλ... για να μην την βάλουμε για κουλούρα προστασίας αργότερα)...

Ρίξτε μια ματια΄... αξίζει τον κόπο.


Gandalf

chr1s_86
11/06/2009, 02:01
Ρυθμιστές δεν υπάρχουν γιατι είναι μονόμπρατσο και έχει ένα κεντρικό ρυθμιστη μέσα στο ψαλίδι...


υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το παρκάρισμα σε κατηφόρα/ανηφόρα με ταχύτητα στο κιβώτιο; (επειδή το μηχανάκι το κρατάει η ταχύτητα και τεντώνει η αλυσίδα; )


:confused:



το thread στο link είναι πάρα πολύ καλό, το είχα διαβάσει παλιότερα αλλά μάλλον θα το ξαναδιαβάσω... ;) )

sapila racing
11/06/2009, 10:10
Αντίθετα με οτι γράφεται πιο πάνω, η ανομοιογενής φθορά της αλυσίδας είναι συνηθισμένο φαινόμενο και δεν παρουσιάζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου οι ρυθμιστές δεν είναι στην ίδια θέση.

Κατ αρχην η λίπανση της αλυσίδας ποτέ δεν είναι ομοιόμορφη, δεύτερον η αλυσίδα, όπως κι ενα γρανάζι εχει πάντα κάποιες ατέλειες και δεν είναι όλοι οι κρίκοι ίδιοι, τρίτον ανάλογα με τον αριθμό δοντιών μπορεί συγκεκριμένοι κρίκοι να πατάνε συνέχεια σε συγκεκριμένα δόντια κλπ κλπ.
Πάντως συνήθως τα τεντώματα/χαλαρώματα προέρχονται απο λάθος τζόγο αλυσίδας, κυρίως απο υπερβολικό τέντωμα.

Και τέλος μην μομίζετε οτι οι ενδείξεις ρύθμισης στο ψαλίδι της μοτοσυκλέτας σας είναι και 100% σωστοί....

banditgr
11/06/2009, 14:30
pantws einai apolyta fysiologikh aytou tou eidous h fthora se alysida.
An kaneis skeftei thn douleia pou vgazei h alysida tou kathe fora pou tsarouxwnei to gkazi me 160 aloga kai phgenei me 280+ gia wra einai pragmatika entypwsiakh h antoxh tous.

sotpag
13/06/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....., δεύτερον η αλυσίδα, όπως κι ενα γρανάζι εχει πάντα κάποιες ατέλειες και δεν είναι όλοι οι κρίκοι ίδιοι, ....


εδω θα διαφωνουσα αρκετα, ειδικα για τα γραναζια, + αν μαλιστα απο τη σχεση τους δεν εχουμε ακεραιο αποτελεσμα ολοι οι κρικοι θα περνουν απο ολα τα δοντια οποτε και αναλογη φθορα....


η ανομοιομορφια της καδενα μπορει να ειναι φυσικα απο λιπανση αλλα ποιο λογικο ειναι το σημειο ή σημεια που θα την "ακουσουν" πρωτα να ειναι και αυτα που θα φθαρουν περισοτερο


οπως γινεται και με τα λαστιχα (εχει παιζει και η ζαντα ρολο) :wave2:

OldMan
15/06/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εδω θα διαφωνουσα αρκετα, ειδικα για τα γραναζια, + αν μαλιστα απο τη σχεση τους δεν εχουμε ακεραιο αποτελεσμα ολοι οι κρικοι θα περνουν απο ολα τα δοντια οποτε και αναλογη φθορα....
Ή λέτε ακριβώς το ίδιο με τον Σαπίλα ή λέτε κάτι εντελώς διαφορετικό ..??? :confused: