PDA

View Full Version : nx 650 vs xt 600e



amixanos
09/06/2009, 22:07
Λοιπον. καλησπερα! το σκηνικο εχει ως εξης. απο καιρο ειχα αποφασισει να παρω 1 χτ 600αρι μεχρι που προχθες βρεθηκα στη σελα ενος dominator και "εμεινα" λιγακι... εκει που ειχα ξεκαθαρισει τα πραγματα μεσα μου μπερδευτικα παλι! καμια γνωμη?

προκαταβολικα ευχαριστω!

:beer:

MikeG
09/06/2009, 22:10
Μεταξύ των 2 θα προτιμούσα το Dominator:winka:

OldMan
11/06/2009, 10:59
Ρε προτιμήστε ότι γουστάρετε, αλλά γιατί στο "Χωμάτινο" ...??? :confused:



Υ.Γ.
Ως γνωστόν, η όποια σχέση των παραπάνω εταιρειών με το χώμα εξαντλείται στις γλάστρες των γραφείων τους ...!!! :winka:

p@nos
11/06/2009, 14:24
XT600 me kleista matia, για; πολλους λογους...

amixanos
12/06/2009, 01:40
Zητω συγνωμη που εβαλα το θεμα (κατα λαθος) σε λαθος κατηγορια. Ελπιζω να μην προκαλεσα προβλημα! Τελικα ΧΤ-Dominator 1- 1!!

Y.Γ
Αν και δεν ειχα ποτε μοτοσυκλετα δε νομιζω πως η μονη σχεση που εχουν αυτες οι εταιριες με το χωμα ειναι οι "γλαστρες"... Βλ. η σειρα των ΧR και απο την αλλη η σειρα των WR... Και cre και ttr... κατι παραπανω απο "καμια σχεση" νομιζω.

dpapag3
26/06/2009, 20:45
freewind ειναι πολλη καλητερο και απο τα δυο

Λευκάδιος
27/06/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε προτιμήστε ότι γουστάρετε, αλλά γιατί στο "Χωμάτινο" ...??? :confused:



Υ.Γ.
Ως γνωστόν, η όποια σχέση των παραπάνω εταιρειών με το χώμα εξαντλείται στις γλάστρες των γραφείων τους ...!!! :winka: [list]
νταξει μπορει να μην ειναι διχρονα 125ακια εντουρο αλλα πατανε και λιγο χωμα http://www.youtube.com/watch?v=Ivayn98qJ8w http://www.youtube.com/watch?v=JWxDbjj7dFo&feature=related εχω το χοντα ενα χρονο (μοντ95 63000χλμ) και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.σε σχεση με το xt εχει καλυτερες επιταχυνσεις(ρεπριζ)πιο ποιοτικες αναρτησεις και μπορεις να του βαλεις και μια ζελατινα για ταξιδακια.το xt λιγο-πολυ ολοι το ξερουμε με τα συν και τα πλην του.το freewind που γραφει ο φιλος ειναι οντως πολυ καλη επιλογη με μικροτερες δυνατοτητες στο χωμα

amixanos
29/06/2009, 14:35
To εχω και το freewind στα υπ' οψιν αλλα εχω ακουσει και δει για κατι βλαβουλες που βγαζει αν και φιλος που το εχει ειναι τρελαμενος μαζι του και εχει παει παντου...

gee
29/06/2009, 16:55
αν εχεις οδηγησει xt αλλα οπως ειπες εκατσες στην σελα του dominator και "εμεινες" τοτε μαλλον αυτο τα λεει ολα

alexxxcbr
29/06/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dpapag3
freewind ειναι πολλη καλητερο και απο τα δυο



+100



:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Acacius
29/06/2009, 19:41
+644 για το Freewind κι από εμένα (έχω ένα, η πρώτη μου μεγάλη μηχανή). Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από μοτοσυκλέτες, πρέπει να είναι από τα καλύτερα all-rounders για Ελληνικές συνθήκες. Κάνει σχεδόν τα πάντα ευχάριστα (και ευχαρίστως) και συγχωρεί λάθη.


Για βλάβες δεν έχω ακούσει τίποτα από κανέναν, η μηχανή έχει μόνο κάποια χούγια αλα-ιταλικά, π.χ. ελαφρά διαρροή λαδιού από φλάντζα/ες, γρήγορη φθορά ρουλμάν λαιμού κτλ. Η δικιά μου έχει σχεδόν 75000χλμ (3ος ιδιοκτήτης) και δεν έχει κάνει κιχ. Έχει και καλή ποιότητα κατασκευής.

domiemic65
30/06/2009, 13:15
DOMINATOR... μακράν!!!!!

Σαφώς πιο ποιοτικό μηχανάκι απο το xt και με πολύ περισσότερες ταξιδιωτικές δυνατότητες. Θα σε πάει παντού στο χώμα (ειδικά με χωμάτινα λάστιχα δεν παίζεται) εκτός απο enduroμονοπάτια!!!!! Στην δε πόλη είναι σαν ποδήλατο και τα πεζοδρόμια τα τρώει για πλάκα ανεξαρτήτως ύψους...
Απο αξιοπιστία απλά αν όλα τα μηχανάκια ήταν σαν το Domie τα συνεργεία θα είχαν κλείσει....
Εγώ όταν έδωσα το δικό μου είχε 165.000 απροβλημάτιστα χλμ εννοείται με σωστή και σχολαστική συντήρηση... και συνεχίζει στον νέο-παλίο ιδιοκτήτη του... (το πήρε πίσω το παληκάρι απο το οποίο το είχα αγοράσει μετά απο 10 σχεδόν χρόνια... αν αυτό δεν λεει κάτι...)...
Προσωπικά όποτε βλέπω Domie μου βγαίνει ένα μεγάλο χαμόγελο και μια μεγάλη δόση μελαγχολίας που το έδωσα.... αλλά δεν μπορούσα να συντηρώ δυο μηχανές γαμώ το...


Το freewind δεν είναι μεν κακό αλλά απο την άλλη το θεωρώ κάπως ξενέρωτο σαν μηχανάκι... δεν μου κάνει κλικ... και σίγουρα δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο ο Domie... Εχει πολύ ξεκούραστη σέλα όμως...

XJR_Billy
30/06/2009, 13:19
Yamaha XT600 :a23:

p@nos
30/06/2009, 14:15
μιας και ειπαν ολοι την αποψη τους, θα πω κι εγω γιατι λεω ΧΤ...

Κατ'αρχην, οι μοτοσυκλετες ειναι στην ουσια ιδιες, και οι δυνατοτητες σους συνεπως ιδιες...


Γιατι να διαλεξεις το ΧΤ ομως?

-πιο ωραιο ντιζαιν(το ντομι το θεωρω ασχημο μηχανακι σε αντιθεση με το ΧΤ που το βλεπω ομορφο, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα)

-αξιοπιστια που δε συγκρινεται με τιποτα

-ΑΝτιπροσωπος μοτοδυναμικη(δε θες να μαθεις τι σημαινει σαρακακης)

-Πληθωρα μεταχειρισμενων ΧΤ, που παει να πει οτι μπορεις να βρεις καποιο σε αριστη κατασταη, με πολλα εξτρα, σε πολυ καλη τιμη

-Μπορεις να βρεις επισης πολυ ευκολα οτι ανταλλακτικο χρειαστεις λογω των πολλων μεταχειρισμενων(τα οποια στα 99% των περιπτωσεων θα ειναι πραγματα που θα χρειαστει να αντικαταστησεις μετα απο καποια τουμπα ισως...)

-Το ΧΤ εχει και sub-forum στο moto.gr:lol:

panavour
30/06/2009, 18:53
να προσθεσω και εγω μια παραμετρο.
ΧΤ κινδυνευει απο κλοπη 85% DOMINATOR 15%

MOTODYNAMIKH αξιοπιστια 95 %
ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ 35%

ΗΟΝDA συνολικη ποιοτητα σαν μοτοσυκλεττα 95%
YAMAHA 65%

απο κει και περα και εγω προτιμω το FREEWIND και απο τα δυο:wave2:

peskandritsos
01/07/2009, 11:57
Εγω παλι λεω οποιο απο τα δυο βρεις απο πιο αξιοπιστη πηγη με τα λιγοτερα χιλιομετρα, στην καλυτερη κατασταση και την καλυτερη τιμη!!:winka:

domiemic65
07/07/2009, 10:49
Ανεβαίνοντας στην Βουλιαγμένης αριστερά στα 1-2 χλμ απο την αρχή σε ένα μαγαζί (δεν θυμάμαι όνομα.. νομίζω είναι αντιπροσωπία Kawasaki) βλέπω περνώντας 2 Domie τα οποία είναι σχετικά τελευταία μοντέλα αν δεν κάνω λάθος.... αν θες ψάξτο!!!

Man7
22/07/2009, 18:35
Τώρα εγώ κακώς ανακατεύομαι καθώς συμπαθώ ιδαίτερα τη Honda και όλη η σειρά ΧR600/650, ΝΧ650 κλπ είναι πολύ μέσα στην καρδιά μου. Το δε ΧΤ600 το γουστάριζα κάποτε (ειδικά αυτό που απεκαλείτο Benetton) μέχρι που... το οδήγησα. Έκτοτε τα ΧΤ γίνονταν όλο και χειρότερα και τα Dominator παρέμειναν κουκλιά.
Κατόπιν των ανωτέρω, δεν θα αποτελέσει έκπληξη να προτείνω Dominator δαγκωτό, ακόμα κι αν το βρεις με κολλημένο μοτέρ και κομμένο στα τέσσερα. Στην τελευταία φράση, δε, δεν υπερβάλλω καθόλου. Αντίθετα, και για την ιστορία, αγόρασα κολλημένο Domie. Μόνο που δεν ήταν κομμένο στα τέσσερα, αλλά αυτό διορθώθηκε άμεσα (το έκοψα εγώ...)

Τα ανωτέρω αποτελούν σαφώς προσωπικές μου απόψεις, οπότε οι ΧΤόφιλοι, Suzukόφιλοι κλπ μπορούν να διαφωνήσουν κάθετα και να έχουμε κι όλοι δίκιο...

Θα προσπαθήσω να θέσω μερικά + και – και για τα δύο μηχανάκια, όσο πιο αμερόληπτα μπορώ:

Κατ’αρχάς:
- Και τα δύο μηχανάκια είναι αρκετά εώς πολύ αξιόπιστα (μέχρι να τα κανιβαλίσεις – μετά εξαρτάται από τον ‘βελτιωτή’)
- Και τα δύο μηχανάκια είναι low maintenance και τα ξέρουν οι μάστορες. Από ανταλλακτικά υπάρχουν τα πάντα
- Και τα δύο μηχανάκια είναι πλέον παλιά. Είναι σχέδια 20-25 ετών και είναι αρκετά απίθανο να βρεις κανένα με λίγα χλμ


Από κει και πέρα:

Dominator
(+)
- Είναι Honda (εντάξει, αυτό δεν είναι αμερόληπτο)
- Πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και συναρμογής. Δεν ξεβάφει, δεν τρίζει
- Πάρα πολύ καλή ποιότητα λειτουργίας κινητήρα, φρένων και αναρτήσεων.
- Προστασία από τον αέρα λόγω φαίρινγκ, το οποίο παίρνει και ζελατίνα
- Πολύ καλά ζυγισμένο, ακούει σε εντολές από το σώμα/πόδια και στρίβει και φρενάρει κι απ’όλα.
- Πολύ καλή θέση οδήγησης, σχεδόν εντουράδικη (σχολή XR)
- Πάει και χώμα, ειδικά με 18άρι στεφάνι πλεγμένο πίσω (και βέβαια λάστιχα)
- Η πιθανότητα να βρεις Domie τελείως νορμαλ, είναι πολύ μεγάλη. Ούτε εξατμίσεις δεν τους αλλάζουν.

(-)
- Αν σου πέσει είναι ακριβό λόγω πλαστικών
- Δεν κυκλοφορούν πολλά για να διαλέξεις
- Μάλλον ακριβά ανταλλακτικά (λέω μάλλον γιατί δεν θυμάμαι να έχω χρειαστεί κάτι ποτέ)

Σχόλιο: έχει αναφερθεί ως μειονέκτημα η αντιπροσωπια (Σαρακάκης). Για να μην είμαι άδικος, σε όσα Honda είχα/έχω μέχρι στιγμής δεν έχω χρειαστεί τίποτε και οι σχέσεις μου με το Σαρακάκειο μέχρι στιγμής είναι από αμεληταίες εώς ανύπαρκτες. Αντιθέτως, ό,τι ανταλλακτικό ή αναλώσιμο χρειάστηκα κάπου το βρήκε ο μηχανικός μου (άγνωστο πού, αλλά υπάρχουν τα πάντα). Τον Σαρακάκη τον αναφέρω ΜΟΝΟ λόγω της φήμης που έχει.

ΧΤ
(+)
- Έχουν κυκλοφορίσει ευρέως, υπάρχουν πολλά να διαλέξεις
- Αντιπροσωπία. Είναι όντως πάρα πολύ καλή και έχει και καλές τιμές, εξυπηρέτηση κλπ

(-)
- Μετριότατη ποιότητα κατασκευής και συναρμογής. Και ξεβάφει και τρίζει
- Δεν έχω κάτι να πω για τον κινητήρα, αλλά και τα φρένα και οι αναρτήσεις με άφησαν τουλάχιστον αδιάφορο.
- Λόγω ψηλού φτερού, μοιάζει πιο εντουράδικο από το Domie αλλά δεν είναι. ΟΚ, εγώ το θεωρώ τελείως μάπα στο χώμα. Αν πέσει είναι φθηνότερο πάντως.
- Απαράδεκτη θέση οδήγησης (για τα δικά μου μέτρα τουλάχιστον), νιώθω ότι κάθομαι πίσω και σκύβω για να πιάσω το τιμόνι. Τα δε μαρσπιέ είναι πιο πίσω από κεί που πρέπει για ον-οφφ μηχανάκι.
- Η πιθανότητα να βρεις ΧΤ τελείως νορμαλ, είναι πολύ μικρή. Και η χρήση που τους επεφύλασσαν οι ιδιοκτήτες τους ήταν ανάλογη

Τα ανωτέρω τα έγραψα εν τάχει και δεν ξέρω αν είναι πλήρη.
Ελπίζω να βοήθησα

Μ.

domiemic65
23/07/2009, 14:59
Συμφωνώ απολύτως με όλα!!

Στο το δικό μου Domie, που όπως έγραψα πιο πάνω το πήρε πίσω ο πρώτος του ιδιοκτήτης με 165.000χλμ, με το που το αγόρασε του έκανε ένα service και έφυγε ταξίδι στην Κωσταντινούπολη... δικάβαλος (!!!!).. αυτό πέρυσι το καλοκαίρι... μπορεί μέχρι φέτος όταν τον ξαναδώ να έχει πάει και αλλού!!! :) :) :) :)

Λευκάδιος
23/07/2009, 18:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Κατόπιν των ανωτέρω, δεν θα αποτελέσει έκπληξη να προτείνω Dominator δαγκωτό, ακόμα κι αν το βρεις με κολλημένο μοτέρ και κομμένο στα τέσσερα. Στην τελευταία φράση, δε, δεν υπερβάλλω καθόλου. Αντίθετα, και για την ιστορία, αγόρασα κολλημένο Domie. Μόνο που δεν ήταν κομμένο στα τέσσερα, αλλά αυτό διορθώθηκε άμεσα (το έκοψα εγώ...)

εχω διαβασει παλιοτερα ποστ και οπως εγραφες το κανιβαλιζεις,αν μπορεις ριξε μια φωτο απο το μηχανακι και δωσε καμια πληροφορια.

:beer:

Man7
23/07/2009, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
το πήρε πίσω ο πρώτος του ιδιοκτήτης με 165.000χλμ


Μερικές σημειώσεις ακόμα:

Ένας βασικός λόγος που δεν βρίσκεις αρκετά Dominator είναι ότι οι ιδιοκτήτες τους δεν τα πουλάνε εύκολα

Επίσης, και επειδή σου πρότειναν και Suzuki Freewind (που είναι εκτός των δύο που θέλεις να συγκρίνεις), γιατί δεν κοιτάς και το Kawasaki KLX650 (αντί για το ΧΤ600); Είναι πολύ καλύτερο. Αλλά ξέρω τί λέει από αντιπροσωπία/διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και σίγουρα δεν κυκλοφορούν πολλά.

Έψαξα στη Χρυσή Ευκαιρία και βρήκα τα εξής:
6 αγγελίες συνολικά για KLX650 με μέσο όρο τιμής τα 2000-2500 euro
17 αγγελίες συνολικά για Dominator 650 από 1200-2500 euro
243 αγγελίες για XT600 από 1000-3000euro. Αυτές δεν ήταν όλες, απλώς περιόρισα την ζήτηση κάτω από 3000 euro

Έχω την πεποίθηση ότι και τόσο το Dominator όσο και το KLX πουλήθηκαν σε διαφορετικό κοινό απ’ό,τι τα ΧΤ...


[spam on]


Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
εχω διαβασει παλιοτερα ποστ και οπως εγραφες το κανιβαλιζεις,αν μπορεις ριξε μια φωτο απο το μηχανακι και δωσε καμια πληροφορια.

:beer:

Το project είναι ακόμα σε εξέλιξη. Δηλαδή είναι σε εξέλιξη κάτι λιγότερο από δύο χρόνια τώρα! Για να σου ανοίξω την όρεξη, να πω ότι θα κρατηθεί το μεγαλύτερο μέρος του σκελετού (όχι όλος) και κάποια (λίγα) κομμάτια από τον κινητήρα.
Αν πάνε όλα κατ’ευχήν ίσως αρχίσω να βλέπω την τελευταία στροφή πριν την τελική ευθεία προς το τέλος της άλλης εβδομάδας. Μετά βέβαια μπαίνει ο Αύγουστος...
Όταν το τελειώσω θα ποστάρω κείμενο.
[spam off]


M.

peskandritsos
23/07/2009, 22:47
Και αφου θα ειναι και μεταχειρο, ανεβα επανω σε οτι βρεις και διαλεξε αυτο που νιωθεις οτι δενει με τον σωματοτυπο σου.


παρε μια hayabusa να τελειωνουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λευκάδιος
26/09/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7


Το project είναι ακόμα σε εξέλιξη. Δηλαδή είναι σε εξέλιξη κάτι λιγότερο από δύο χρόνια τώρα! Για να σου ανοίξω την όρεξη, να πω ότι θα κρατηθεί το μεγαλύτερο μέρος του σκελετού (όχι όλος) και κάποια (λίγα) κομμάτια από τον κινητήρα.
Αν πάνε όλα κατ’ευχήν ίσως αρχίσω να βλέπω την τελευταία στροφή πριν την τελική ευθεία προς το τέλος της άλλης εβδομάδας. Μετά βέβαια μπαίνει ο Αύγουστος...
Όταν το τελειώσω θα ποστάρω κείμενο.



M. κανα νεο?

Man7
28/09/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
κανα νεο?
Είμαστε στο δέσιμο του μοτέρ.
Μη μου βιάζεσαι, έχει πολλή δουλειά ακόμα.
Τα τελειώματα και οι λεπτομέριες θέλουν τον περισσότερο χρόνο (και τα περισσόερα λεφτά...)

Μ.