PDA

View Full Version : Περι γκαζιερας



mars696
11/06/2009, 16:11
Με εχουν πιασει οι αποριες μου παλι!:lol: :lol:
Λοιπον εχουμε και λεμε!Η γκαζιερα μου οπως υποθετω και σε αλλες μηχανες,εκτος παπιων, εχουν 2 ντιζες,οπως το σχημα παρακατω!
Η 2η ντιζα απο κατω σε τι χρεισημευει???:beer:


165859

devil's animal
11/06/2009, 16:13
αν δεν κανω λαθος ειναι η επαναφορα.

οταν το ανοιγεις το ρημαδι το γκαζι,ανοιγει...αλλα μετα πως επανερχεται οταν αφηνεις το χερακι σου??:lol:

mars696
11/06/2009, 16:15
Λογικα δεν υπαρχει ελατηριο επαναφορας στα carbs?:lol:

devil's animal
11/06/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Λογικα δεν υπαρχει ελατηριο επαναφορας στα carbs?:lol:

δεν παιζει ρολο.
και εμενα που ειναι ψεκαστο παλι εχει διπλη ντιζα.

και φανταζομαι οτι παρ'οτι παιζει ελατηριο στα carbs, δεν θα εχει την δυναμη να επαναφερει ΚΑΙ την γκαζιερα στην αρχικη της θεση. οποτε πρεπει να την "σπρωξει" μια αλλη ντιζα. (η 2η)
:wave2:

mars696
11/06/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν παιζει ρολο.
και εμενα που ειναι ψεκαστο παλι εχει διπλη ντιζα.

και φανταζομαι οτι παρ'οτι παιζει ελατηριο στα carbs, δεν θα εχει την δυναμη να επαναφερει ΚΑΙ την γκαζιερα στην αρχικη της θεση. οποτε πρεπει να την "σπρωξει" μια αλλη ντιζα. (η 2η)
:wave2:

Λογικο ακουγεται!!!:beer: :beer: :wave2:

stefanos
11/06/2009, 16:33
Η ντίζα επαναφοράς δεν χρειάζεται πάντα και πολλές φορές στα μικρά μηχανάκια δεν υπάρχει.
Στα μεγάλα όμως είναι απαραίτητο μέτρο ασφαλείας.

sapila racing
11/06/2009, 17:11
Οπως τα λέει ο stafanos ακριβώς.

Aν η μοτοσυκλέτα σας έχει και 2η ντίζα για να κλείνει τα slide μην τυχόν και αν σας κοπεί δεν την αντικάταστήσετε άμεσα!

Εγω την είχα πατήσει ψιλοάσχημα, γλύτωσα την τούμπα στην τρίχα....
Καπου το 1986 ειχα δεί οτι κόπηκε η 2η ντίζα στο CB250 αλλά λεω σιγα τωρα, αφου δουλεύει...
Οπως ισως δεν γνωρίζετε τα σλάιντ εχουν την τάση να κολλάνε οταν εχει υγρασία, και φυσικά το δικό μου κόλλησε ενω έβρεχε του σκοτωμού κι εγω εκλεισα το γκάζι για να βγω απο την Εθνική οδό στην διασταυρωση της πασίγνωστης πλεόν Σινδου (SINDOH).
Το μηχανάκι πήγαινε καρφί με σχεδόν τέρμα γκάζι, παρόλο που το είχα κλείσει. Ψιλοπαβικός γιατι η επερχόμενη στροφή ήταν πολύ κλειστή και πολύ γλυστερή με την βροχή, συμπλέκτης, τέρμα στροφές, killswitch, και την γλυτώσαμε στο τσακ....

Eλατήριο υπάρχει πάντα, αλλά αν υπάρχει και 2η ντίζα εχει τον λόγο της!

OldMan
12/06/2009, 10:47
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και μετά νάτον ο Σαπίλας με τέρμα γκάζι να περνάει το γεφυράκι με άλμα αλλά να μην το υπολογίζει σωστά και να σκάει στο αρδευτικό κανάλι αγκαλιά με το CB ...

(ευτυχώς που έβρεχε και κανείς δεν παρατήρησε τα βατραχάκια στιε τσέπες του μπουφάν...) :winka:

Tomahawk
12/06/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Και μετά νάτον ο Σαπίλας με τέρμα γκάζι να περνάει το γεφυράκι με άλμα αλλά να μην το υπολογίζει σωστά και να σκάει στο αρδευτικό κανάλι αγκαλιά με το CB ...

(ευτυχώς που έβρεχε και κανείς δεν παρατήρησε τα βατραχάκια στιε τσέπες του μπουφάν...)

Μη το γελάς, ο πατέρας μου σε μια απο τις πτώσεις του με το RD του σηκώνετε, κοιτάει απο δω, κοιτάει απο κει, που είναι η μηχανή ρε γμτ?.... μέσα στο κηφισσό! :lol:

sapila racing
12/06/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και μετά νάτον ο Σαπίλας με τέρμα γκάζι να περνάει το γεφυράκι με άλμα αλλά να μην το υπολογίζει σωστά και να σκάει στο αρδευτικό κανάλι αγκαλιά με το CB ...

(ευτυχώς που έβρεχε και κανείς δεν παρατήρησε τα βατραχάκια στιε τσέπες του μπουφάν...) :winka:

:lol: :lol:

Καλα, εγω την γλύτωσα στην τρίχα, τουλάχιστον εκείνη τη φορά, αλλά έπρεπε να δείς το λεωφορείο του ΤΕΙ οταν έπεσε στο κανάλι με σχεδόν 100 άτομα μέσα κι έβγαιναν ενας ενας απο την πόρτα του οδηγού!! Αλλο πράμα! :lol:

reinmeister
12/06/2009, 14:52
ο πιο βασικος λογος στα καρμπς ειναι το κολημα του σλαιντ λογω υποπιεσης...εκει ειναι και που υπερτερουν τα Fcr εναντι αλλων(βλεπε ροδακια στο σλαιντ)...

οταν κλεινει το γκαζι απο τερμα η υποπιεση κανει το σλαιντ να πιεζεται εντονα στο τοιχωμα της πλευρας της εισαγωγης με αποτελεσμα πολλες φορες να φρακαρει...εκει ειναι που κανει δουλεια η ντιζα της επαναφορας...κλεινοντας το γκαζι τραβαμε ουσιαστικα το σλαιντ προς τα κατω..

μου χει τυχει με gsxr 1100 σε δοκιμη τετραδας keihin cr...σκασμενη τεταρτη κι κολλησε το γκαζι σχεδον τερμα ανοιχτο...ο απολυτος τρομος...:eyepop: να κοβεις μονο με φρενο με αυτο το πραμα,με 230 χιλιομετρα,το μοτερ να κοφτιαζει και η στροφη να ερχεται...

οποτε το θυμαμαι ανατριχιαζω...

υ.γ. απο τοτε,μηχανακι με μηχανικο καρμπ,αν δεν εχει ντιζα επαναφορας,δεν το παω ουτε βολτα...
με λενε κοτα και ειμαι καλα...:blush:

byron
12/06/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:lol: :lol:

Καλα, εγω την γλύτωσα στην τρίχα, τουλάχιστον εκείνη τη φορά, αλλά έπρεπε να δείς το λεωφορείο του ΤΕΙ οταν έπεσε στο κανάλι με σχεδόν 100 άτομα μέσα κι έβγαιναν ενας ενας απο την πόρτα του οδηγού!! Αλλο πράμα! :lol:

Και αυτοί από κολλημένο slide ??:confused: :confused: :look:

sapila racing
12/06/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και αυτοί από κολλημένο slide ??:confused: :confused: :look:

Τα λεωφορεία ως γνωστόν είναι πετρελαιοκίνητα κι εχουν αντλία πετρελαίου υψηλής πίεσης, κι οχι καρμπυρατέρ.
Ειμαστε και στα τεχνικά ε! :lol:

Μπα έκανε μ@λ@κία ο οδηγός, ισως και να εγερνε και λίγο παραπάνω απ οτι συνηθως το λεωφορείο, τα θυμάμαι να γερνουνε στο ίσιωμα με 100 ατομα μέσα.
Το γεφυράκι που υπήρχε εκει ηταν απο τον πόλεμο, ξερεις χωροδικτύωμα πλαίσιο και ξύλινες τάβλες για οδόστρωμα, χαλάγανε τα ξύλα, είπε να παει απο γύρω το λεωφορείο κι έπεσε μέσα στο κανάλι, με την μια παντα και τον κώλο μεσα στο βούρκο, χαλι μαυρο. :sick:

stefanos
12/06/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
κι έπεσε μέσα στο κανάλι, με την μια παντα και τον κώλο μεσα στο βούρκο, χαλι μαυρο. :sick:


Ελληνικές προχειρότητες ενώ με μια μικρή μετατροπή θα πέρναγε αέρα...


165920

mars696
12/06/2009, 18:53
Ευχαριστω παιδια! Κατατοπιστικοτατοι!!!:beer: :beer: :beer:

mars696
12/06/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο πιο βασικος λογος στα καρμπς ειναι το κολημα του σλαιντ λογω υποπιεσης...εκει ειναι και που υπερτερουν τα Fcr εναντι αλλων(βλεπε ροδακια στο σλαιντ)...



Δηλαδη μου προτεινεις να βαλω fcr???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Με τοσα λεφτα επερνα και ενα παππι...:lol: :lol: :lol:

reinmeister
12/06/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Δηλαδη μου προτεινεις να βαλω fcr???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Με τοσα λεφτα επερνα και ενα παππι...:lol: :lol: :lol:

χωρις να το παμε πολυ μακρυα το θεμα,λαβε υπ οψιν οτι αν οδηγησεις το ιδιο μηχανακι με fcr θα παθεις πολιτισμικο σοκ...τουλαχιστον...:D

devil's animal
12/06/2009, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο πιο βασικος λογος στα καρμπς ειναι το κολημα του σλαιντ λογω υποπιεσης...εκει ειναι και που υπερτερουν τα Fcr εναντι αλλων(βλεπε ροδακια στο σλαιντ)...

οταν κλεινει το γκαζι απο τερμα η υποπιεση κανει το σλαιντ να πιεζεται εντονα στο τοιχωμα της πλευρας της εισαγωγης με αποτελεσμα πολλες φορες να φρακαρει...εκει ειναι που κανει δουλεια η ντιζα της επαναφορας...κλεινοντας το γκαζι τραβαμε ουσιαστικα το σλαιντ προς τα κατω..

μου χει τυχει με gsxr 1100 σε δοκιμη τετραδας keihin cr...σκασμενη τεταρτη κι κολλησε το γκαζι σχεδον τερμα ανοιχτο...ο απολυτος τρομος...:eyepop: να κοβεις μονο με φρενο με αυτο το πραμα,με 230 χιλιομετρα,το μοτερ να κοφτιαζει και η στροφη να ερχεται...

οποτε το θυμαμαι ανατριχιαζω...

υ.γ. απο τοτε,μηχανακι με μηχανικο καρμπ,αν δεν εχει ντιζα επαναφορας,δεν το παω ουτε βολτα...
με λενε κοτα και ειμαι καλα...:blush:


εγω μπορεις να μου πεις γιατι νοιωθω μ@λακας τωρα??:evil: :evil:


πρεπει να το φτιαξουμε Αντωνακη.. :rolleyes: