PDA

View Full Version : racing carburator problem



glxtuner
11/06/2009, 17:21
Παιδιά έχω το παρακάτω καρμπυρατέρ racing koso(οκο γραφει πάνω) 21mm κόστος 65 ευρό και έχω πρόβλημα ακούγεται ένα γουκ γουκ και σαν να μην ρουφάει η να παρατραβάει αέρα δεν μπορώ να το ξεχωρίσω και δεν ανοίγουν καλά οι ταχήτυτες μόλις το πήρα και το έβαλα πάνω όπως και να εχω τον αέρα εχει το προβλημα ξέρει κανένας τρόπο να το διορθώσω? what.gif


http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=21828

glxtuner
11/06/2009, 17:46
?????kanenas???

glxtuner
11/06/2009, 17:56
??????κανένας το έχει φορέσει?

gasto
11/06/2009, 19:13
Κατ αρχας εισαι σε forum και οχι σε chat οποτε μη περιμενεις να σου απαντησουν ολοι αμεσως.
Σχετικα με το προβλημα δωσε και καμια πληροφορια παραπανω.
Σε τι μηχανακι το χεις βαλει, το εβαλες μονος σου,σιγουρα ακουγεται απο το carb αυτο που λες οτι ακους?

stefanos
11/06/2009, 19:36
Ο αέρας αν δουλεύει στο ρελαντί το μηχανάκι δεν εχει σχέση με το πρόβλημά σου.
Παίζεις με θέση βελόνας και main jet.

glxtuner
11/06/2009, 22:49
Το εβαλα και σε Glx 72 και σε 125 αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα,(από το καρμπ. ακούγεται ο ήχος)main jet ποιο είναι παιδιά στο καρμπ??????

glxtuner
11/06/2009, 22:50
δειτε και το λινκ που έβαλα

Tomahawk
12/06/2009, 10:24
Plz μη ποστάρεις απανωτά...

Το καρμπυρατέρ θέλει ρύθμιση, δε το βάζεις πάνω στο μηχανάκι και πετάς...

reinmeister
12/06/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
Παιδιά έχω το παρακάτω καρμπυρατέρ racing koso(οκο γραφει πάνω) 21mm κόστος 65 ευρό και έχω πρόβλημα ακούγεται ένα γουκ γουκ και σαν να μην ρουφάει η να παρατραβάει αέρα δεν μπορώ να το ξεχωρίσω και δεν ανοίγουν καλά οι ταχήτυτες μόλις το πήρα και το έβαλα πάνω όπως και να εχω τον αέρα εχει το προβλημα ξέρει κανένας τρόπο να το διορθώσω? what.gif


http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=21828

τι να διορθωσεις φιλε μου? πλακα κανεις ? δεν ξερεις βασικα στοιχεια του καρμπυρατερ και θες συμβουλες σεταρισματος?

πηγαινε σε μαστορα η βαλε κανα φιλο σου που να σκαμπαζει...

glxtuner
12/06/2009, 10:37
Φίλε το μοτέρ μόνος μου το έδεσα και το έλυσα για να το πειράξω απλά τα άλλα καρμπυρατέρ που είχα εκτός από τον αέρα που ήθελαν ρυθμιζα δεν ασχολήθηκα με τίποτα άλλο.Ξερω πολύ περισσοτερα από ότι νομίζεις........Τωρα στο θέμα μας......

OldMan
12/06/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
Ξερω πολύ περισσοτερα από ότι νομίζεις........
Φαίνεται από μακριά, φίλε μου ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
ακούγεται ένα γουκ γουκ και σαν να μην ρουφάει η να παρατραβάει αέρα



Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
Τωρα στο θέμα μας......
Από ότι θυμάμαι από την Μάτσλες της γυναίκας μου, όταν κάνει "γουκ γουκ" (όπως και "κλαπ κλαπ" ή "φρατ φρατ" ...) υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοαία (εφόσον το κάνει το μηχανάκι του ντελιβερά που φέρνει τις πίτσες..) :wave2:

Tomahawk
12/06/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
........Τωρα στο θέμα μας......

Εφόσον δε ξέρεις απο καρμπυρατέρ, δώσε το μηχανάκι σου σε ένα μηχανικό ή σε ένα φίλο σου (που να ξέρει να ρυθμίζει το καρμπ) και καθάρισες...

glxtuner
12/06/2009, 12:06
Παιδιά για να άνοιξα το θέμα σημαίνει ότι θέλω και μπορώ να ρυθμίσω σωστά το καρμπυρατέρ αρκεί να μου δοθούν κάποιες οδηγίες που μέχρι τωρα οι δυο παραπάνω που απάντησαν απλά για να χαλάσουν το θέμα δεν ενδιαφέρονται.Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να μπορεί να βοηθήσει πραγματικά χωρίς τα περιτα σχόλια?

OldMan
12/06/2009, 12:36
Άντε να δούμε...

Κατ΄αρχήν, το παλιό σου καρμπυρατέρ ήταν και αυτό 21 mm ...???

glxtuner
12/06/2009, 12:44
24mm ηταν αλλά ένα κινέζικο

reinmeister
12/06/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
Παιδιά για να άνοιξα το θέμα σημαίνει ότι θέλω και μπορώ να ρυθμίσω σωστά το καρμπυρατέρ αρκεί να μου δοθούν κάποιες οδηγίες που μέχρι τωρα οι δυο παραπάνω που απάντησαν απλά για να χαλάσουν το θέμα δεν ενδιαφέρονται.Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να μπορεί να βοηθήσει πραγματικά χωρίς τα περιτα σχόλια?

οπως ας πουμε τι ειναι καρμπυρατερ ,τι ειναι main jet,τι Pilot jet ,τι ειναι βεντουρι και λοιπες ασημαντες λεπτομερειες...

το οτι ελυσες κι εδεσες ενα μοτερ παπιου δεν σημαινει οτι ηξερες τι εκανες...ουτε σε κανει γνωστη...
υφακι ομως μια χαρα εχεις...

επισης, αν ειχες ιδεα απο τροφοδοσια θα ηξερες τι δοκιμες να κανεις ετσι ωστε να καταλαβεις τι φταιει...δεν συζητω,φυσικα,καθολου την περιπτωση του να καταλαβαινες απο την λειτουργια του τι συμβαινει...

τα "περιττα σχολια" εγιναν μπας και ξεστραβωθεις και πας σε κανεναν που να ξερει τι του γινεται η να ανοιξεις κανενα βιβλιο να μην παιδευεσαι τσαμπα...βοηθεια λεγεται κι αυτο και στην περιπτωση σου ειναι πιστευω και η μονη που μπορει να πιασει τοπο...

ακομη και ο τροπος που εκανες την περιγραφη του προβληματος δειχνει ποσο ασχετος εισαι...

επισης η βιδα που πειραζεις εσυ δεν ρυθμιζει αερα αλλα ποσοτητα καυσιμου...pilot screw λεγεται...

και για να μην συνεχισεις να λες π@π@ριες περι ουσιαστικης βοηθειας και γενικοτερα, παμε και στο θεμα σου...

το καρμπ ειναι με φιλτροκουτι η χωρις? αν ειναι με, φοραει φιλτρο η οχι?

αν ειναι χωρις, φοραει φιλτροχοανη,χοανη σκετη η τιποτα...?

οταν ανοιγεις το γκαζι προοδευτικα ανεβαζει στροφες μεχρι το τερμα?

οταν ανοιγεις τερμα αποτομα τι κανει? στις ψηλες στροφες με μικρα ανοιγματα γκαζιου τι κανει?

επισης...σε ποια θεση ειναι ασφαλεια της βελονας,τι κεντρικο ζιγκλερ φοραει,ποσες στροφες απο τερμα μεσα ειναι ξεβιδωμενη η βιδα της βενζινης...

απαντησε,ευγενικα και με σεβασμο, σε αυτα και τα ξαναλεμε...

GiannisBlessed
13/06/2009, 01:56
να πω και γω...δεν ειναι λιγο κριμα να το αποπαιρνουμε ετσι το παιδι?φαινεται οτι δεν ξερει.αλλα ακριβως επιδη δεν ξερει ειναι ευκολο να νομισει οτι ξερει....
γενικα η κοροιδοια δεν ειναι και οτι καλυτερο σε τετοιες περιπτωσεις.ηρεμια...Η ευγένεια ανοίγει βράχους η αγένεια κλείνει πόρτες...
ελπιζω να μην αρχισει το στολισμα...
φιλε glxtuner ακου αυτα που σου λενε τα παιδια.ξερουν τι λενε.
λιγο ο τροπος τους:sick:

ειρηνη ημιν:beer: :wave2:

Tomahawk
13/06/2009, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
λιγο ο τροπος τους:sick:


Και λίγο το ύφος του...

glxtuner
13/06/2009, 10:33
Λοιπόν το καρμπυρατέρ φοράει χοάνη μια απλή(οχι παπα).Η θέση της ασφάλειας είναι τέρμα κάτω.Οπως και αν ανοίξω το γκάζι όταν φτάνει στις υψηλές στροφές κάπως ανοίγει σταδιακά και με διακοπές(οχι γκούρλομα)το ίδιο κάνει και όταν παίζω εκεί το γκάζι(στις υωηλές στροφές).Το ζιγκλέρ δεν το έχω πεοράξει καθόλου.Η pilot screw(η οπως την λετε) την βάζω στις 1,5 η 2,5 στροφές και λιτουργεί με καμία διαφορά.(την εχω βάλει και σε αλλες στροφές αλλά παλι το ιδιο λειτουργούσε εκτός από κλειστή)

nassosxlvbros
13/06/2009, 11:58
οχι γκούρλομα


τι πως; ποιος έφυγε;

:confused:

glxtuner
13/06/2009, 12:17
δεν ειναι γκουρλομα κάτι σαν κόμπιασμα είναι

notakos600
13/06/2009, 14:42
Ανέβασε την ασφάλεια της βελόνας μια με δύο θέσεις και είσαι εντάξει. Το μηχανάκι μπουκώνει, δεν το νιώθεις?

glxtuner
13/06/2009, 14:53
Κοιτα μπούκωμα δεν το λες αλλά ένα μικρό κόπιασμα και βαρεμάρα να ανοίξει τις στροφές σβέλτα.Φορεσα και ένα 26 και ούτε γκούρλωνε ούτε τίποτα για αυτό λεω ότι δεν ειναι γκούρλομα.οκ θα δοκιμάσω αυτό που είπες.

notakos600
13/06/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από glxtuner
Κοιτα μπούκωμα δεν το λες αλλά ένα μικρό κόπιασμα και βαρεμάρα να ανοίξει τις στροφές σβέλτα.Φορεσα και ένα 26 και ούτε γκούρλωνε ούτε τίποτα για αυτό λεω ότι δεν ειναι γκούρλομα.οκ θα δοκιμάσω αυτό που είπες.


Το πιο πιθανό είναι η βελόνα πάντως. Παίξε λίγο με τη θέση της ασφάλειας και θα σε πάει μόνο του στη λύση. Εδώ είμαστε, ρώτα μην ντρέπεσαι. :beer:

glxtuner
13/06/2009, 14:57
ok eυχαριστώ πολύ.Θα ρωτήσω αμα δεν γίνει τίποτα.