PDA

View Full Version : Helicoil



LatanG
14/06/2009, 22:18
Καλησπέρα σε όλους, επειδή μια βίδα στο καπάκι του φίλτρου του λαδιoύ στο Χτ μου κλώτσησε (όπως σχεδόν στα περισσότερα Χτ) θέλω αν κάποιος γνωρίζει κάποιον ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ μάστορα ό οποίος να έρχεται σπίτι και να το περνάει το helicoil και πόσα πέρνει περίπου. Εννοείτε οτι θα είναι όλα λυμμένα έτοιμα, ωστε να κάνει ο άνθρωπος άνετα τη δουλεία του, ευχαριστώ όλους προκαταβολικά:beer:

camen
14/06/2009, 22:55
Η πιο μακρια βιδα που εχει στο καπακι να υποθεσω???...
Ατυχια:sad: :sad: :sad:
Δυστυχως ειναι απο τα σημεια στα ΧΤ που θελουν πολυ προσοχη...

LatanG
14/06/2009, 23:10
Ναι η πιο μεγάλη είναι και όπως καταλαβαίνεις θα ξυλώσω πατάκια, λαιμούς, βαλβίδες πίσω φρένου, ντίζες συμπλέκτη, και φυσικά το πλαινό καπάκι ωστε να φαίνεται το σπείρωμα, όμως χρειάζομαι και τον άνθρωπο να περάσει το helicoil γιατί αυτή η βίδα πέρα απο το καπάκι του φίλτρου κρατάει και όλο το πλαινό καπάκι.....

camen
14/06/2009, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Ναι η πιο μεγάλη είναι και όπως καταλαβαίνεις θα ξυλώσω πατάκια, λαιμούς, βαλβίδες πίσω φρένου, ντίζες συμπλέκτη, και φυσικά το πλαινό καπάκι ωστε να φαίνεται το σπείρωμα, όμως χρειάζομαι και τον άνθρωπο να περάσει το helicoil γιατί αυτή η βίδα πέρα απο το καπάκι του φίλτρου κρατάει και όλο το πλαινό καπάκι.....

Με λιγα λογια θες να κατεβασεις το μοτερ?!Δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο αυτο...:look:
Ισως μονο το καπακι να πρεπει να βγει...
Αλλα πριν κανεις οτιδηποτε να ρωτησεις τον μαστορα πως θα γινει η δουλεια...
Βασικα, αν βρεις εναν καλο μηχανουργο θα κανεις την δουλεια σου πιστευω...
Καλη τυχη...:beer: :wave2:

LatanG
14/06/2009, 23:19
Όχι κάπου μπερδευτήκαμε. Για να κάνει helicoil πρέπει να βγεί το δεξί πλαινό καπάκι που μέσα του είναι τα δισκάκια του συμπλέκτη, γιατι πρέπει να έχει άμεση επαφή με το σπείρωμα. Μόλις βγάλεις αυτό το καπάκι είναι πολύ εύκολο για αυτόν να το περάσει. Το λύσιμο είναι όλο το μανίκι και όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται έξω απο το μηχανουργείο για αυτό ψάχνω κάποιον μηχανουργό να έρθει σπίτι..

camen
14/06/2009, 23:23
ΟΚ λαθος εγω...:blush: :blush: :blush:

LatanG
14/06/2009, 23:28
Δεν τρέχει τίποτα:beer: Διαβασα ένα παλιοτερο post για μια παρόμοια περίπτωση και καποιο παλικάρι είχε πει οτι έχει κάποιον γνωστό που κάνει αυτή τη δουλειά για αυτό ρωτησα μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον μάστορα, ευχαριστώ πάντως:smokin:

camen
14/06/2009, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Δεν τρέχει τίποτα:beer: Διαβασα ένα παλιοτερο post για μια παρόμοια περίπτωση και καποιο παλικάρι είχε πει οτι έχει κάποιον γνωστό που κάνει αυτή τη δουλειά για αυτό ρωτησα μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον μάστορα, ευχαριστώ πάντως:smokin:
Δεν γνωριζω μαστορα γτ δεν ειμαι Αθηνα...
Αν ησουν Πατρα θα σε εφτιαχνα...:winka: :smokin:
:beer: :wave2: