PDA

View Full Version : ΧΤ600



the who
15/06/2009, 15:32
Ξερει καποιος ποια ειναι η "νορμαλ" θερμοκρασια λειτουργιας ενος ΧΤ600?Η αν υπαρχει κατωτερο και ανωτερο σημειο λειτουργιας?

p@nos
15/06/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ξερει καποιος ποια ειναι η "νορμαλ" θερμοκρασια λειτουργιας ενος ΧΤ600?Η αν υπαρχει κατωτερο και ανωτερο σημειο λειτουργιας?


τι ακριβως εννοεις ''νορμαλ'' θερμοκρασια λειτουργιας?

δεν υπαρχει καποιος δεικτης η καποιος αξιοπιστος τροπος μετρησης για να υπαρχει ενα κοινο σημειο αναφορας...

the who
15/06/2009, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι ακριβως εννοεις ''νορμαλ'' θερμοκρασια λειτουργιας?

δεν υπαρχει καποιος δεικτης η καποιος αξιοπιστος τροπος μετρησης για να υπαρχει ενα κοινο σημειο αναφορας...

Εννοω σε τι θερμοκρασιες δουλευει συνηθως ο κινητηρας χωρις να τον σκιζεις.

sapila racing
15/06/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εννοω σε τι θερμοκρασιες δουλευει συνηθως ο κινητηρας χωρις να τον σκιζεις.

Δεν ξέρω για το XT600 αλλα το SR500 το καλοκαίρι με λίγο σκίσιμο παει 120 βαθμούς το λάδι.
Μετρηση με θερμόμετρο τάπα στο σκελετό.
Πανω κάτω τα ιδια θα είναι, για παρατεταμένο σκίσιμο θέλει ψυγείο λαδιού.
:wave2:

sapila racing
15/06/2009, 15:56
Sorry τώρα πρόσεξα οτι ρωτάς για θερμοκρασία οταν δεν το σκίζεις.

Σε αυτη την περίπτωση δεν εχω ιδέα

:wave2: :lol:

the who
15/06/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Sorry τώρα πρόσεξα οτι ρωτάς για θερμοκρασία οταν δεν το σκίζεις.

Σε αυτη την περίπτωση δεν εχω ιδέα

:wave2: :lol:

Βαλτος εισαι παιδακι μου.Το νορμαλ τοβαλα για να αποφυγω "εξυπναδες" του τυπου "αφου το σκιζεις ρε μαστορα τι ρωτας?":lol:
Αφου το σκιζεις λοιπον εχεις ιδεα ποσο μπορει να παιζει η θερμοκρασια του?
Εχω δει ανωτερη θερμοκρασια 157 βαθμους κελσιου.Συνηθως μεσα στην πολη (τωρα με τις ζεστες)παιζει απο 120-140.Το θεμα ειναι αν αυτες οι ενδειξεις ειναι κοντα στην αληθεια.Ψυγειο λαδιου εχουμε κυριε σαπιλα,αλλα υποψιαζομαι οτι κατι παιζει με την τρομπα.

sapila racing
15/06/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Βαλτος εισαι παιδακι μου.Το νορμαλ τοβαλα για να αποφυγω "εξυπναδες" του τυπου "αφου το σκιζεις ρε μαστορα τι ρωτας?":lol:
Αφου το σκιζεις λοιπον εχεις ιδεα ποσο μπορει να παιζει η θερμοκρασια του?

Το χειρότςερο σενάριο είναι σκίσιμο στην Εθνική καλοκαίρι.
Πανω απο 120 στανταρ, το ειχα παει και 130.
Δεν λέει να το σκίζεις έτσι, ζορίζεται πολύ και θα το πάρεις στο χέρι. Εγω πάντως μετα απο γρήγορη καλοκαιρινή βόλτα Αθήνα Θεσσαλονίκη και πίσω, με 140 και πάνω συνέχεια, άλλαξα πιστόνι.
Αρπαξε γερά, κι ας το πρόσεξα να μην μείναι απο λάδι.
Εχε υπ οψιν οτι οταν το εχεις με αρκετό γκάζι στην Εθνική και με ζέστη καίει αρκετό λάδι εκ των πραγματων!

Τωρα το πάω μαλακά πάντως, καμμια βολτίτσα πότε πότε κι ετσι. :wave2: (είναι στο 2ο ρεκτιφιέ πλεόν)

the who
15/06/2009, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το χειρότςερο σενάριο είναι σκίσιμο στην Εθνική καλοκαίρι.
Πανω απο 120 στανταρ, το ειχα παει και 130.
Δεν λέει να το σκίζεις έτσι, ζορίζεται πολύ και θα το πάρεις στο χέρι. Εγω πάντως μετα απο γρήγορη καλοκαιρινή βόλτα Αθήνα Θεσσαλονίκη και πίσω, με 140 και πάνω συνέχεια, άλλαξα πιστόνι.
Αρπαξε γερά, κι ας το πρόσεξα να μην μείναι απο λάδι.
Εχε υπ οψιν οτι οταν το εχεις με αρκετό γκάζι στην Εθνική και με ζέστη καίει αρκετό λάδι εκ των πραγματων!

Τωρα το πάω μαλακά πάντως, καμμια βολτίτσα πότε πότε κι ετσι. :wave2: (είναι στο 2ο ρεκτιφιέ πλεόν)


Στην ετησια στην εθνικη με 120-130 μου εδειχνε 108 βαθμους το πολυ.Το ιδιο εδειχνε και στα 150-160 αλλα αυτα ηταν για λιγη ωρα.Η ενδειξη ειναι απο το μπουζι κι οχι με ταπα λαδιου.Μαλλον πρεπει να παρω μια ταπα λαδιου και να συγκρινω τις ενδειξεις.:beer: :wave2:

sapila racing
15/06/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Στην ετησια στην εθνικη με 120-130 μου εδειχνε 108 βαθμους το πολυ.Το ιδιο εδειχνε και στα 150-160 αλλα αυτα ηταν για λιγη ωρα.Η ενδειξη ειναι απο το μπουζι κι οχι με ταπα λαδιου.Μαλλον πρεπει να παρω μια ταπα λαδιου και να συγκρινω τις ενδειξεις.:beer: :wave2:

Το SRX σίγουρα θα ζορίζεται λιγότερο αφού αν πήγαινα με 150-160 καλοκαίρι θα ειχε βροντήξει. Το SR είναι διβάλβιδο και στις ψηλες στροφές ζορίζεται ετσι κι αλλιώς.
Παντως ειναι αγχωτικό το κολοθερμόμετρο :sick:

Ψυγείο λαδιου εχεις?

the who
15/06/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το SRX σίγουρα θα ζορίζεται λιγότερο αφού αν πήγαινα με 150-160 καλοκαίρι θα ειχε βροντήξει. Το SR είναι διβάλβιδο και στις ψηλες στροφές ζορίζεται ετσι κι αλλιώς.
Παντως ειναι αγχωτικό το κολοθερμόμετρο :sick:

Ψυγείο λαδιου εχεις?

Εχω και ειναι μεγαλυτερο απο το μαμα.Κι αυτος ειναι ενας ακομη λογος για να ανησυχω για το αν γυριζει σωστα το λαδι η τρομπα.:winka:

p@nos
15/06/2009, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εχω και ειναι μεγαλυτερο απο το μαμα.Κι αυτος ειναι ενας ακομη λογος για να ανησυχω για το αν γυριζει σωστα το λαδι η τρομπα.:winka:


srx an θυμαμαι καλα το εχεις πειραξει το μοτερτ, σωστα?


γιατι αν το εχεις πειραξει ειναι λογικο να ανεβαζει και υψηλοτερες θερμοκρασιες...

the who
15/06/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
srx an θυμαμαι καλα το εχεις πειραξει το μοτερτ, σωστα?


γιατι αν το εχεις πειραξει ειναι λογικο να ανεβαζει και υψηλοτερες θερμοκρασιες...

Το μοτερ ειναι μαμα.

p@nos
15/06/2009, 21:16
και γιατι νομιζεις οτι εχει προβλημα?

γενικα ζεσταινει πιο πολυ το καλοκαιρι το μοτερ του και ακουγεται κιολας λιγο, αλλα δε φτανει σε τρελα επιπεδα...

the who
15/06/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και γιατι νομιζεις οτι εχει προβλημα?

γενικα ζεσταινει πιο πολυ το καλοκαιρι το μοτερ του και ακουγεται κιολας λιγο, αλλα δε φτανει σε τρελα επιπεδα...

Μονοκυλινδρο και αεροψυκτο εχω τα τελευταια 20 χρονια.Απλα τωρα προσπαθω να καταλαβω αν το οργανο που εχω βαλει ειναι αξιοπιστο.Σε δουλεια να βρισκομαστε.

sakisvolos
16/06/2009, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Μονοκυλινδρο και αεροψυκτο εχω τα τελευταια 20 χρονια.Απλα τωρα προσπαθω να καταλαβω αν το οργανο που εχω βαλει ειναι αξιοπιστο.Σε δουλεια να βρισκομαστε.

Κοίτα λογικές μου φαίνονται οι θερμοκρασίες που μετράς!
Στο δικό μου πριν δυο χρόνια με τους συνεχόμενους καύσωνες είχα μετρήσει μέχρι και 180
μέσα στην πόλη και με μποτιλιάρισμα και χωρίς γκαζιές μιας και το έστρωνα!
Τώρα η συνήθης θερμοκρασία που μετράω όταν κινούμε μέσα στην πόλη είναι περί τους 130 βαθμούς και εκτός πόλης κάπου στους 115 βαθμούς με ταχύτητα 120 χλμ!

Υ.Γ. Ενα FMX 650 έχω!

Υ.Γ.2 οι θερμοκρασίες που μετράω είναι στο άνω μέρος της κεφαλής!

stefanos
16/06/2009, 08:44
Λοιπόν είχα υπ όψιν μου για θερμοκρασία λαδιού αλλά αυτό με την μέτρηση στο μπουζί το έχασα εντελώς.:blush:

OldMan
16/06/2009, 14:40
Εδώ δεν έχει μείνει καλτσόν για καλτσόν με τους "σκίστες", το μπουζί σε πείραξε ...??? :winka:

stefanos
16/06/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εδώ δεν έχει μείνει καλτσόν για καλτσόν με τους "σκίστες", το μπουζί σε πείραξε ...??? :winka:

Δε με πείραξε απλά σκεύτομαι να βάλω και εγώ κανα θερμόμετρο που το αμέλησα τόσα χρόνια.
Μετά θα ήταν πολύ χρήσιμο να διασταυρώνουμε στοιχεία εμείς οι αερόψυκτοι για τις θερμοκρασίες των μοτοριών.
Θα μπαίνουμε στα τεχνικά το πρωί και θα ποστάρουμε την θερμοκρασία που είδαμε στην διαδρομή πηγαίνοντας για δουλειά, ώστε να εκτιμήσουμε την απόδοση των ψυγείων κλπ.
Αλλά αν ο ένας έχει λαδιού ο άλλος στο μπουζί, κολοκύθια συγκριση.

byron
16/06/2009, 15:23
Με θερμόμετρο στη τάπα λαδιου και χαλαρές βόλτες, αν θυμάμαι καλά γύρω στους 110-120° ανέβαζε. Ψυγείο είχε από μαμά.

Χρήστο δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με το aftermarket που έβαλες καθώς είναι πολύ συνηθισμένη μετατροπή για το δικό σου.
Σε ότι αφορά την πίεση της τρόμπας, να είναι σίγουρος ότι είναι τόσο δυνατή όσο το να στείλει το λάδι 2 μέτρα ψηλά, αν τυχόν ξεχαστεί η βίδα εξαέρωσης χαλαρή...:a13: :a13:

sapila racing
16/06/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Με θερμόμετρο στη τάπα λαδιου και χαλαρές βόλτες, αν θυμάμαι καλά γύρω στους 110-120° ανέβαζε. Ψυγείο είχε από μαμά.

Χρήστο δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με το aftermarket που έβαλες καθώς είναι πολύ συνηθισμένη μετατροπή για το δικό σου.
Σε ότι αφορά την πίεση της τρόμπας, να είναι σίγουρος ότι είναι τόσο δυνατή όσο το να στείλει το λάδι 2 μέτρα ψηλά, αν τυχόν ξεχαστεί η βίδα εξαέρωσης χαλαρή...:a13: :a13:

Το ψυγείο στο SRX λογικά και σε ολα τα με ξηρό κάρτερ είναι συνδεδεμένο στο κύκλωμα επιστροφής, όπου λειτουργεί η scavenging αντλία που επιστρέφει το λάδι στο δοχείο κι εκεί δεν παίζει τόσο ρόλο η πίεση αλλα η παροχή. Δεν πιστευω οτι υπάρχει πιθανότητα προβλήματος πάντως ετσι κι αλλιώς.
Λοιπόν για πεστε τι θερμόμετρα ειναι αυτα στην κεφαλή κλπ γιατί κι εγω μπερδεύτηκα :wacko:

180 βαθμοί στην κεφαλή δεν είναι και τίποτα, αλλά δεν λεει και τίποτα σαν μέτρηση. Αν είναι να μετραμε θερμοκρασία καυσαερίων να εχουμε ωραία νούμερα :dizzy:

Μετα μπορούμε να μετράμε και τασάκια απο πιστόνια. Ποιός εχει πιο πολλά, ποιανού είναι μεγαλυτερα κλπ.

:wave2:

the who
16/06/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εδώ δεν έχει μείνει καλτσόν για καλτσόν με τους "σκίστες", το μπουζί σε πείραξε ...??? :winka:

Θειο σε πιανω αδιαβαστο.Καλσον καλοκαιριατικα?:nono: :nono: :nono:
Το πολυοργανο που εβαλα παιρνει "σημα" απο ενα δακτυλιο που μπαινει στο μπουζι.Απο αυτο βλεπω τις θερμοκρασιες που αναφερω.Δεν ειπα για θερμοκρασια λαδιου εγω.Αντιθετα ειπα να βαλω μια ταπα λαδιου με θερμομετρο για να μπορω να κανω συγκριση.:winka:
Αλλα ηθελα να εχω και ενα σημειο αναφορας ωστε να δω τι ειναι πιο σωστο απο τα δυο.
Τωρα το σκισιμο γινεται αλλα απο φαναρι σε φαναρι.Μεγαλος ανθρωπος ειμαι αλλα με πιανουν οι κ@υλες που και που και ...


@ sapila 101,5 ειναι το τασακι μου,εχεις μεγαλυτερο?:rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
17/06/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400

@ sapila 101,5 ειναι το τασακι μου,εχεις μεγαλυτερο?:rotflmao: :rotflmao:

Σίγουρα! Εχω μερικά, αλλά το καλό είναι απο XT660 πιατελάκι. Εχω κι άλλα 2 απο SR500 αλλα είναι πιο μικρά. :lol:

Θα παω να μετρήσω να σου πω :rotflmao: :wave2: