PDA

View Full Version : καπνος απο εξατμιση



ftsmf
15/06/2009, 18:11
γεια σας και παλι... λοιπον εχουμε και λεμε.. ως γνωστον πηρα ενα ττρ600 πριν απο 3-4 βδομαδες... το κυκλοφορησα για καμια βδομαδα κανονικα χωρις προβλημα... απο τα λιγα ττρ και χτ που εχω ακουσει και ΔΕΝ ακουγεται σκαμπηλισμα απο το πιστονακι του... το εβαλα λοιπον καποια στιγμη για γενικο σερβις... τα αλλαξα ΟΛΑ... δισκους συμπλεκτη.. καρε και ελλατηρια μανιβελας... λαδια μυδια ξυδια μπουζι φιλτρα κλπ κλπ... φουλ σερβις λοιπον... προχθες λοιπον πηγα να το βαλω μπροστα και εβγαλε ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ασπρο πυκνο καπνο... τουλαχιστον για κανα 5λεπτο... υπεθεσα και γω οτι προκειτε για λαδια... παρολα αυτα προσεξα την ιδια στιγμη οτι κοπηκε η εισαγωγη απο το καρμπυρατερ... ο καπνος στην αρχη ηρεμισε μολις εκλεισα το τσοκ... σημερα λοιπον προκειμενου να εξαλειψω ολες τις πιθανοτητες αλλαξα το σκισμενο κολαρο με καινουριο απο την ΥΑΜΑΗΑ.. απο μαλακια ξεχασα να το βαλω μπροστα πριν το αλλαξω να τσεκαρω τον καπνο... μετα την αλλαγη του κολλαρου παντως σταματησε εντελως να βγαζει καπνο...

γεια πειτε καμια γνωμη ρε παιδες... δικαιολογειτε να υπαρχει και εν συνεχεια να σταματαει ο τοσος καπνος λογω κολλαρου??? η ακομα κι αν σταματησε να εχω το νου μου για λαδια??? στο σερβις βαλαμε 15 50 ντα βιντσι...

παρεπιπτωντος αν οντως προκειτε για λαδι να πω οτι η σταθμη που φαινεται απο το ματακι του δοχειου ειναι ακριβως η ιδια με την σταθμη μετα το σερβις.. εννοωντας οτι δεν φαινεται να λειπει λαδη το οποιο καηκε....

johnkerasi
15/06/2009, 18:55
από τα λίγα που ξέρω νομίζω οτι ο καπνος από λάδι δεν ειναι ασπρος. νομιζω οτι αμα καιει λάδια ο κάνος 'μπλεδιζει' δλδ ειναι ελαφρώς μπλέ. ασπρο εχω δει μόνο αμα εχει πάρει από κάπου νερό. μια φορά που είχε πάρει το ΧΤακι λίγο, μετά από πλήσιμο (είχε περάσει από το φίλτρο αερα) πήγαινα να το βάλω μπροστά και έσβηνε. μετά από πολλέσ προσπάθειες και τραβόντας γκαζιές σε κάποια φαση πήρε και πέταξε από την εξάτμηση ασπρη καπνουρα. πάντως άμα σταματησε κυριλέ θα είσαι. Μήπως το έπληνες? μήπως εβαλές πουθενα βενζίνη πριν? περιεργο πάντως. αυτά τα λιγα ξέρω και τα λέω με επιφιλαξη. ελπιζω κάποιος να σε βοηθήσει περισσοτερο

ftsmf
15/06/2009, 19:04
οντως φιλε βοηθησες και σε ευχαριστω... δεν την επλυνα αλλα καθαριζα το σπιτι του σκυλου μου και την εβρεξα την μηχανη... αλλα δεν ξερω κατα ποσον περασε τοσο νερο μεσα απο το σκισμενο κολλαρο για να βγαλει και τοσο καπνο...

ftsmf
15/06/2009, 19:05
και ο καπνος ηταν πολυ πυκνος οποτε αν μπλεδιζε θα το εβλεπα.. δεν ειναι και η πρωτη φορα που θα εβλεπα μηχανοκινητο να καει λαδια...

MavrosPan
16/06/2009, 06:00
το χρωμα του λαδιου σε μορφη καπνου που βγαινει απο την εξατμιση διαφοροποιειται αναλογα με το που υπαρχει η διαρροη. δεν ειναι απαραιτητο οτι το λαδι βγαζει μπλε καπνο. ναι το νερο σιγουρα βγαζει ασπρο καπνο, οπως επισης ασπρο ομως καμια φορα βγαζει και το λαδι. και μενα οταν μου ειχε κολλησει το πιστονι, ασπρο καπνο εβγαζε απο πισω. κυριως μπορεις να το καταλαβεις απο την μυρωδια, για να βεβαιωθεις.
μπορεις σε γενικες γραμμες να ισχυει μαυρος = καυσιμο, λευκος = νερο , μπλε = λαδι αλλα ο καπνος του λαδιου εξαρταται και στο που γινεται η λαθος καυση του.

ftsmf
16/06/2009, 09:05
geia sou re panteli... ola kala??? to thema einai omws oti oute skampilisma akougetai apo to pistoni oute tipota... twra den kserw... prepei na to psaksw...

MavrosPan
16/06/2009, 13:58
ελα ρε χρησταρα, καλα ρε φιλε ολα μια χαρα. δεν ειπαμε οτι ειναι απαραιτητα θεμα πιστονιου καμμενου, απλα τονιζω οτι καλο ειναι να το ψαξεις γιατι ασπρος καπνος δεν ειναι παντα νερο.

κατα τα αλλα καλοριζικο καλοταξιδο και παντα ορθιος ! σε δυο η σε μια ροδα :)

ftsmf
16/06/2009, 14:59
Ρε παντελη λες να φταει οτι μου ειχε αφησει ελαχιστα λασκα το δεξι καπακι του κινητηρα ο μηχανικος για να πατησουν τα ελλατηρια τησ μανιβελας(ετσι ειπε τουλαχιστον)?? γιατι συμπτωματικα ο καπνος σταματησε αμεσως μολις μου το εσφιξε και αλλαξαμε και κολλαρο... παντως τωρα δεν βγαζει καπνο και το χρησιμοποιω καθημερινα το μηχανακι... οποτε βλεπουμε... δεν θα χαλαστω κιολας.. οτι ειναι να γινει θα γινει... κατεβα καμια μερα δαφνη για καφε ρε!!!!!!!!

MavrosPan
16/06/2009, 16:41
επειδη δεν πιστευω στις συμπτωσεις, να το εκανε μολις ηταν λασκα το καπακι, και να σταματησε αφου το εσφιξε, και να φταιει κατι αλλο ειναι πολυ διαολεμενη συμπτωση οποτε μαλλον αυτο ηταν. τωρα τι μπορει να εφταιγε γυρω απο αυτο δεν ξερω, μιας και ειμαι απλα χρηστης οχι μηχανικος, αλλα κατα 99% αυτο ηταν. αφου σταματησε ολα καλα. θα ανεβω φιλε και θα σε παρω να τα πουμε !

ftsmf
23/06/2009, 16:28
ΛΟΙΠΟΝ... το προβλημα διορθωθηκε τελικως.. δεν ξερω τι και πως.. μπορει να ηταν και μπουκωμενο.. προσ το παρον μετα απο ακινησια μερικων ημερων πηρε μπροστα με την τριτη προσπαθεια.. ρελαντι ολα καλα.. δουλεμα και βολτα ολα καλα... καπνος 0... μαλλον ηταν αυτα που προαναφεραμε... αλλαζω και μια ντιζουλα συμπλεκτη και ετοιμο το εργαλειο...