PDA

View Full Version : ηλεκτρικός διάκοπτης πρόβλημα



jfx
17/06/2009, 04:34
ο ηλεκτρικός διακόπτης στη μανέτα του φρένου ( για να αναβει το πίσω φανάρι στοπ) σταματάει να λειτουργεί. τον ανοιγω, καθαρίζω τις επαφες απο τη μακα που έχουν πιάσει και λειτουργεί μια χαρά.

Μετα απο 2 βδομαδες εχει μαζεψει παλι αρκετη μακα ωστε να μη δουλευει.
Υπαρχει κανένα ματζούνι να ρίξω εκει πέρα προκειμένου το τόξο να μη φτιαχνει τόση μάκα πάνω στις επαφές;

Λευκάδιος
17/06/2009, 04:45
ριξε μια ματια εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79328&highlight=wd40

@ggelos
17/06/2009, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
ριξε μια ματια εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79328&highlight=wd40

+250 :D

the who
17/06/2009, 07:22
Ανοιγεις,καθαριζεις με σπρευ για επαφες,κλεινεις και "σφραγιζεις" με μαυρη σιλικονη η με "μακαρονι".

jfx
17/06/2009, 09:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα προτιμήσω να δοκιμάσω τη λύση με το σπρευ για επαφές, εχω όμως κι αλλη μια απορία...

το σπρευ επαφων δεν είναι μονο για καθαρισμό επαφών; εχει την ιδιότητα να αφαιρεί ολες τις βρωμιες που μαζευονται σε μια ηλεκτρ. επαφη συνήθως, να εξατμίζεται χωρις να αφήνει κάτι πισω του(τουλαχιστον αυτα χωρίς λαδι) και απ'οτι ξερω να μην είναι αγώγιμο. Με ποιο τρόπο βοηθάει στο πρόβλημά μου; μήπως ενα που περιέχει και λάδι να βοηθάει;

εχει σημασία αν δε σφραγίσω όσον αφορά το προβλημά μου; υπ'οψιν οτι στο σημειο αυτο, δεν πεφτει νερο σε περιπτωση βροχής.

η μαυρη σιλικόνη και το μακαρόνι τί είναι και που τη βρίσκω;

με wd-40 καθαρισα την πρώτη φορά(το εχω ανοιξει και καθαρίσει 3 φορες μεσα σε 1,5-2μήνες) αλλά δεν είχε και κάποια σημαντική επίδραση όσον αφορά στο χρόνο τον οποίο λειτουργεί σωστά ο διακόπτης.Άλλο που είναι κι ευφλεκτο :P)

the who
17/06/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα προτιμήσω να δοκιμάσω τη λύση με το σπρευ για επαφές, εχω όμως κι αλλη μια απορία...

το σπρευ επαφων δεν είναι μονο για καθαρισμό επαφών; εχει την ιδιότητα να αφαιρεί ολες τις βρωμιες που μαζευονται σε μια ηλεκτρ. επαφη συνήθως, να εξατμίζεται χωρις να αφήνει κάτι πισω του(τουλαχιστον αυτα χωρίς λαδι) και απ'οτι ξερω να μην είναι αγώγιμο. Με ποιο τρόπο βοηθάει στο πρόβλημά μου; μήπως ενα που περιέχει και λάδι να βοηθάει;

εχει σημασία αν δε σφραγίσω όσον αφορά το προβλημά μου; υπ'οψιν οτι στο σημειο αυτο, δεν πεφτει νερο σε περιπτωση βροχής.

η μαυρη σιλικόνη και το μακαρόνι τί είναι και που τη βρίσκω;

με wd-40 καθαρισα την πρώτη φορά(το εχω ανοιξει και καθαρίσει 3 φορες μεσα σε 1,5-2μήνες) αλλά δεν είχε και κάποια σημαντική επίδραση όσον αφορά στο χρόνο τον οποίο λειτουργεί σωστά ο διακόπτης.Άλλο που είναι κι ευφλεκτο :P)

Το wd-40 οπως ειπες εχει λαδι,αρα ΔΕΝ κανει για επαφες.Καθαρισε καλα μετα ριξε σπρευ για επαφες κι υστερα κλειστο.Αφου καθαρισες μια φορα και εχεις το ιδιο προβλημα,γνωμη μου ειναι να το κλεισεις με σιλικονη.Ετσι κι αλλιως η σιλικονη αφαιρειται πανευκολα αν χρειαστει.
Δεν ειναι μονο η βροχη αλλα κι η σκονη του δρομου που μπαινει στα πιο απιθανα σημεια.
Σιλικονη και μακαρονι βρισκεις στα μαγαζια που πουλανε ηλεκτρολογικα η ηλεκτρονικα.Μακαρονι ειναι το θερμοσυστελομενο πλαστικο σωληνακι.Βαζεις το διακοπτακι μεσα στο μακαρονι και το θερμαινεις με πιστολακι για τα μαλλια.Αυτο συρικνωνεται και μονωνει ολο το διακοπτακι.Αν για εργονομικους-πρακτικους λογους δεν μπορεις να βαλεις μακαρονι βαλε σιλικονη.Καλυτερα να την βαλεις και να μην κινησεις το μηχανακι για να σφιξει.Οχι οτι υπαρχει προβλημα αλλα για να μην λερωθεις κατα λαθος.
Τα καλωδιακια των επαφων ειναι στη θεση τους σφικτα η παιζουν?

sapila racing
17/06/2009, 10:50
Καλά στα λέει ο srx.

Το WD40 δεν κάνει για αυτην την δουλεια, μαζευεται πάνω του όλη η σκονη και γίνεται μάκα.