PDA

View Full Version : Honda Astrea Grand 100cc - Αλλαγή Λαδιών



RemAliPasas
17/06/2009, 19:41
Παιδιά, πρόσφατα μου κάηκε η μηχανή του παπιού (honda astrea grand - μοντέλο 2002) - έσπασε η μπιέλα και πήρε μαζί της και πολύ πράμα... Τόσο καιρό, άλλαζα λάδια κάθε 1000χλμ - προτιμούσα τη μάρκα Motul (και έπαιρνα συνθετικό λάδι) και γενικά το πρόσεχα πολύ.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: πόση ποσότητα λαδιού χρειάζεται; Άλλοι μου λένε μέχρι εκεί που δείχνει ο δείκτης και άλλοι μου λένε 750ml... Ξέρει κάποιος την απάντηση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Εδώ να σημειώσω ότι το μηχανάκι είχε κλήσει τα 18000 χλμ...

transalpblack
18/06/2009, 09:48
Μα και φυσικα μεχρι εκει που λεει ο δεικτης με το μηχανακι σε ευθεια θεση
Χρειαζεται και ρωτημα:confused: :confused: :confused: :confused:

RemAliPasas
18/06/2009, 09:51
Ευχαριστώ, για την άμεση απάντηση. Κι εγώ με βάση αυτήν την ένδειξη έκανα την αλλαγή - μάλλον κάτι άλλο θα έφταιγε τότε...

transalpblack
18/06/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από RemAliPasas
Ευχαριστώ, για την άμεση απάντηση. Κι εγώ με βάση αυτήν την ένδειξη έκανα την αλλαγή - μάλλον κάτι άλλο θα έφταιγε τότε...


Συνηθως τα μαμισια μοτορια δεν χτυπανε μπιελα τοσο ευκολα και γρηγορα. Και ειδικα τα HONDA. Ετυχες στην περιπτωση

RemAliPasas
18/06/2009, 18:39
Πήγα στο μηχανικό και πήρα απάντηση: "καλά ρε το hondaκι σου φορούσε κινέζικη μηχανή"...

Μεταχειρισμένο το είχα πάρει μόλις 11000χλμ... Το (κωλο)παιδο που το είχε πιο πριν το είχε πουλήσει στην εταιρία με αλλαγμένο μοτόρι... Τεσπα, έβαλα αυθεντική κεφαλή κλπ κλπ. Ας ελπίσουμε ότι αυτή θα αντέξει...