PDA

View Full Version : Παραφλου



goumis hornet
18/06/2009, 21:56
Σε μια αναζητηση που εκανα δεν βρηκα καποια απαντηση για το, τι παραφλου να χρησιμοποιουμε
οποτε θελω την βοηθεια σας.
Αυτο που εχω για το αυτοκινητο ειναι μεν καλο αλλα γραφει για θερμικρασιες -20 εως +105.
Λογικα δεν κανει μιας τα μηχανακια συνηθως ανεβαζουν και περισσοτερο.
Οποιος ξερει ας μου δωσει τα φωτα του.



:wave2:


166427

dankannn
18/06/2009, 22:33
Βαλε της DENICOL

http://www.denicol.com/bigproductfotos/onderhoud-coolingliquid.jpg

goumis hornet
18/06/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Βαλε της DENICOL

http://www.denicol.com/bigproductfotos/onderhoud-coolingliquid.jpg



Ωραιος.
:a10:

gkr
19/06/2009, 00:24
εγώ χρησιμοποιώ το αραιωμένο της WURTH. Δεν χρειάζεται αραίωση, έτοιμο προς χρήση με αντιδιαβρωτικά πρόσθετα.

devil's animal
19/06/2009, 01:24
valeo ροζ. το αναρεωτο.
:wave2:

OzZzZzY
19/06/2009, 02:04
καπου ειχα δει ενα συγκριτικο αλλα δεν θυμαμαι που.. απλα θυμαμαι οτι οποιο ειχε μεγαλυτερο σημειο βρασμου ειχε και μικροτερη απαγωγη θερμοτητας και τουμπαλιν

OldMan
19/06/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
και τουμπαλιν
Θα στο σπάσω το κεφάλι, άχρηστε ....!!!:smokin:

OldMan
19/06/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
γραφει για θερμικρασιες -20 εως +105.
Λογικα δεν κανει μιας τα μηχανακια συνηθως ανεβαζουν και περισσοτερο.
Σαν πόσο δηλ. ανεβάζουν τα μηχανάκια ..??? :confused:

nightstalker
19/06/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν πόσο δηλ. ανεβάζουν τα μηχανάκια ..??? :confused:


cbr 600f χαλαρά 109 σε κίνηση...

goumis hornet
19/06/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν πόσο δηλ. ανεβάζουν τα μηχανάκια ..??? :confused:



Στο δικο μου αναβει βεντιλατερ στους 106 και φτανει και 108-109 στην πολη.
CBR600F εχω.......
Αρα το παραφλου που εχω στην φωτο ειναι στο οριο του αν....
δεν το εχουμε ξεπερασει.
Αναρωτηθηκα αν κανει......:D


Α, να ρωτησω.Στην εποχη σου υπηρχε...............................




































παραφλου;:a22:


:wave2:

jimmis5
19/06/2009, 12:05
Δηλαση ποσο ανεβαζουν ??100 βαθμοι ειναι σημειο βρασμου και οι θερμοστατες δουλευουν 75-95 συνηθως και 80-85 βαθμους ανοιγουν οι βαλβιδες βιντιλατερ

OldMan
19/06/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Α, να ρωτησω.Στην εποχη σου υπηρχε...............................
παραφλου;:a22:
Φυσικά όχι ...

Γι αυτό και δεν είχαμε να ασχοληθούμε με το καλιμπράρισμα του θερμόμετρου !! :winka:

OldMan
19/06/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
100 βαθμοι ειναι σημειο βρασμου
Υπό πίεση (σε κλειστό κύκλωμα) είναι παραπάνω, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ... :winka:

goumis hornet
19/06/2009, 12:13
100 βαθμους βραζει το νερο.
Το παραφλου που εχει και προσθετα λογικα παραπανω + το κλειστο κυκλωμα.
Τωρα τι κανω εγω;


:sad: :sad:

jimmis5
19/06/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υπό πίεση (σε κλειστό κύκλωμα) είναι παραπάνω, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ... :winka:

Σωστο αλλα ηθελα να το πω απλα για να γινει κατανοητο.




Εσυ να βαλεις το παραφλου που εχεις και κανει μια χαρα την δουλεια του.
Πριν λιγα χρονια βαζαμε ολοι νερο βρυσης ουτε καν απιονισμενο
Κατι τετοια λενε τα μαστορια και βαζουν τον καθενα να περνει μεχρι και ειδικο παραφλου:beer:

panagiotis dim
19/06/2009, 12:17
Εγώ στο δικό μου βάζω νερό σκέτο και μισό μπουκάλι πράσινο οινόπνευμα. Επίσης προσθέτω και λίγο ξίδι για να μην σκουριάζει το ψυγείο .Το χειμώνα λίγες σταγόνες μαλακτικό για τα μαλλιά .

OldMan
19/06/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Τωρα τι κανω εγω;
Μπορείς να πάρεις αδιάλυτο αντιπηκτικό* (Αιθυλενογλυκόλη) και απιονισμένο νερό και να κάνεις ένα διάλυμα 40 - 60 (νερό - αντιπηκτικό) και να ησυχάσουμε όλοι ... :winka:



* και όχι "αντιψυκτικό" που επιμένουν να γράφουν στα προϊόντα τους όλοι οι ηλίθιοι ...!!! :smokin:

goumis hornet
19/06/2009, 12:31
Νομιζω οτι με καλυψατε.

Θα του ριξω αυτο που εχω να τελειωνουμε.

Ας ριξω και σε σας καμια μπυριτσα μιας και κανει υπερβολικη ζεστη

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:




:wave2:

Anty12
19/06/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορείς να πάρεις αδιάλυτο αντιπηκτικό* (Αιθυλενογλυκόλη) και απιονισμένο νερό και να κάνεις ένα διάλυμα 40 - 60 (νερό - αντιπηκτικό) και να ησυχάσουμε όλοι ... :winka:


Και τι max temp έχει αυτό ρε Αντώνη....??? Πάνω από 120 C για σταθερή λειτουργία.
Ρωτάω γιατί προχθές , μεγαλομάστορας , για κινητήρα Diesel (γεννήτρια με κλειστό κύκλωμα και εξωτερικά ψυγεία) επέμενε ότι με τίποτα πάνω από 30-70 η αναλογία.
Και οι Diesel ανεβάζουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τους βενζίνης , σωστά?

Edit:Tο αντιπηκτικό, πέρα από προστασία από τον παγετό έχει και δυνατότητες καλύτερης απαγωγής της θερμότητας από το νερό ή το λάδι?

OldMan
19/06/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και τι max temp έχει αυτό ρε Αντώνη....???
Εξαρτάται από τον βαθμό "καθαρότητας" της αιθυλενογλυκόλης, Νικολάκη μας ...:winka:

Aν πάρεις - π.χ.από τον Μπακάκο - "καθαρή" ( pro-analysis 99.5% w/w), σΕ φτάει (και σΕ περισσεύει..) το 25 - 75 !!!


Υ.Γ.
Όσο περισσότερο παραφλού βάζεις, τόσο ΜΕΙΩΝΕΙΣ την θερμοχωρητικότητα (και την ικανότητα απαγωγής θρμότητας) του διαλύματος ...!!! :wave2:



edit (στο edit σου) : απάντησα πριν το δω ... :look: :p

Anty12
19/06/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται από τον βαθμό "καθαρότητας" της αιθυλενογλυκόλης, Νικολάκη μας ...:winka:

Aν πάρεις - π.χ.από τον Μπακάκο - "καθαρή" ( pro-analysis 99.5% w/w), σΕ φτάει (και σΕ περισσεύει..) το 25 - 75 !!!


Υ.Γ.
Όσο περισσότερο παραφλού βάζεις, τόσο ΜΕΙΩΝΕΙΣ την θερμοχωρητικότητα (και την ικανότητα απαγωγής θρμότητας) του διαλύματος ...!!! :wave2:

edit (στο edit σου) : απάντησα πριν το δω ...:p

Θενκ γιου μαν ...γιατί έρχονται και τα καλοκαιρινά black out της ΔΕΗ......!!

OldMan
19/06/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
..γιατί έρχονται και τα καλοκαιρινά black out της ΔΕΗ......!!
Κάτσε, γιατί το θέμα είναι σοβαρό ... :winka:

Η προσθήκη αιθυλενογλυκόλης στο νερό έχει να κάνει πρώτιστα με την παγοποίησή του (η ατμοποίηση είναι πιο εύκολα ελέγξιμη...)

Ένα διάλυμα με περίπου 33% αιθυλενογλυκόλη, "δουλεύει" άνετα από -18 έως +125 βC.

Αν το παραπάνω διάλυμα μπει σε κλειστό κύκλωμα ψύξης με "υπερπίεση" από 0,8 έως 1,0 bar (όπως είναι τα ψυγεία των μοτοσακό) τα όρια λειτουργίας του διευρύνονται (περίπου -22 έως +135 βC).


Υ.Γ.
Φιλική (και υστερόβουλη..) συμβουλή: Βάλτε καθαρό νερό (ή προπυλενογλυκόλη, αν δεν υπάρχει πρόβλημα ιξώδους..) μπας και γλυτώσουμε καμιά καμένη λάμπα ...!!! :beer:

Anty12
19/06/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε, γιατί το θέμα είναι σοβαρό ... :winka:

Η προσθήκη αιθυλενογλυκόλης στο νερό έχει να κάνει πρώτιστα με την παγοποίησή του (η ατμοποίηση είναι πιο εύκολα ελέγξιμη...)

Ένα διάλυμα με περίπου 33% αιθυλενογλυκόλη, "δουλεύει" άνετα από -18 έως +125 βC.

Αν το παραπάνω διάλυμα μπει σε κλειστό κύκλωμα ψύξης με "υπερπίεση" από 0,8 έως 1,0 bar (όπως είναι τα ψυγεία των μοτοσακό) τα όρια λειτουργίας του διευρύνονται (περίπου -22 έως +135 βC).


Υ.Γ.
Φιλική (και υστερόβουλη..) συμβουλή: Βάλτε καθαρό νερό (ή προπυλενογλυκόλη, αν δεν υπάρχει πρόβλημα ιξώδους..) μπας και γλυτώσουμε καμιά καμένη λάμπα ...!!! :beer:

Νομίζω καλά είμαστε στα 30-70.
Καθαρό νερό μόνο αδύνατο , έχει εκτεθειμένους σωλήνες το κύκλωμα ψύξης και θα παγώσει, θέλει αντιπηκτικό.

Επειδή πρόκειται για καραβίσια γεννήτρια (680 ΚVA) με στροβιλοσυμπιεστή (sic), η αντλία νερού της, δουλεύει ονομαστικά στο 1.5 bar, και κρατάει σταθερά στους 80-85 C θερμοκρασία τα νερά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο λακαμάς που σχεδίασε τον πίνακα ελέγχου, τον σχεδίασε για θερμοκρασίες Γερμανίας.

Έβαλε θερμικά για τους δύο ανεμιστήρες των εξωτερικών ψυγείων πολύ μικρά, με αποτέλεσμα αυτά να πέφτουν ενίοτε, όταν ζορίσουν τα φορτία, και να ψύχεται μόνο από την ροή του νερού , χωρίς εξαναγκασμένη ψύξη από τους ανεμιστήρες στις κυψελίδες.

Και επειδή έρχονται 45άρες, και δεν θέλω να τρέχω πανικόβλητος τα Σ/Κ να resetάρω θερμικά , ρωτάω για να μαθαίνω και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου μέχρι να έρθουν τα καινούργια να τα βάλω πάνω.


Οι λάμπες σας δεν θα έχουν πρόβλημα...για τα τελέφωνα σας δεν ξέρω... :D

Alarm
19/06/2009, 14:09
στο ψυγειο βαζουμε μονο παραφλου η βαζουμε 50-50 με νερο ?

goumis hornet
19/06/2009, 14:12
:a014:

reinmeister
19/06/2009, 14:24
τα χουμε πει επανειλλημενως....valeo ροζ (οπως ειπε και ο νεανιας ο καβασακικος) πρωτη υλη και μιξη μεθ απεσταγμενου υδατος εις αναλογιαν 30-70 %...το 30 της πρωτης υλης μπορει να γινει και 50 σε πολικο ψυχος...γκατζολια κλπς βορειες χωρες...:lol:

εχει μεγαλη διαφορα απο τα της σειρας...

johnny1
22/06/2009, 12:10
Τα είπε μια χαρά ο reinmeister.
(+600 για τα Valeo)

Τα ετοιματζήδικα υγρά δεν τα εμπιστεύτηκα ποτέ.

Παίρνετε ΑΔΙΑΛΥΤΟ υγρό, και το αναμιγνύεται με αποσταγμένο νερό στις αναλογίες που λέει ο κατασκευαστής της ΜΟΤΟ.
Συνήθως λένε 50-50.

Αν οι θερμοκρασίες λειτουργίας που λέει το μπουκάλι του Αδιάλυτου υγρού που πήρατε για 50-50 είναι πολύ ακραίες, (πχ -30 ως +140..) μπορείται να το αραιώσετε περισσότερο πχ 40-60, 30-70 κλπ.
Με περισσότερο νερό στο κύκλωμα έχετε καλύτερη θερμοαπαγωγή.

Επίσης, ΠΟΤΕ μην ανακατεύεται υγρά διαφορετικών κατασκευαστών και κυρίως διαφορετικής σύνθεσης.

TOLISTOLAROS
29/06/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τα χουμε πει επανειλλημενως....valeo ροζ (οπως ειπε και ο νεανιας ο καβασακικος) πρωτη υλη και μιξη μεθ απεσταγμενου υδατος εις αναλογιαν 30-70 %...το 30 της πρωτης υλης μπορει να γινει και 50 σε πολικο ψυχος...γκατζολια κλπς βορειες χωρες...:lol:

εχει μεγαλη διαφορα απο τα της σειρας...
Ό,τι ήμουνα έτοιμος να παραγγείλω από Λαμπριανίδη λάδια για το punto και σκεφτόμουνα για αντιπηκτικό...
Ποιό από τα παρα κάτω είναι το valeo ροζ (είναι όλα μαζί φωτογραφημένα):
αντιπηκτικά (http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=53&Itemid=57&lang=el)

α)άλφα(+150 C στα 3 bar) (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=419&category_id=53&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el)

β)βήτα(+150 C στα 4 bar) (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=301&category_id=53&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) (λέει όμως για Group AUDI/VW/SKODA, BMW, FORD MERCEDES BENZ....)

Το manual πάντως του SV λέει να μην ξεπεράσει ποτέ αναλογία 60-40(σιγά μη το'κανα ούτως ή άλλως στη Ρόδο... :sun: )

gkr
29/06/2009, 23:09
λοιπόν γενικά είναι ένα θέμα ειπωμένο αλλά ας κάνουμε ένα review:
για να πάρουμε τη θερμότητα που παράγει ο κινητήρας χρειαζόμαστε ένα ψυκτικό μέσο με μεγάλη θερμοχωρητικότητα, (όσο μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα, τόσο λιγότερο μέσο χρειαζόμαστε, άρα μικρότερο ψυγείο, αντλίες, σωλήνες κλπ.). Για τη δουλειά αυτή το απλό νεράκι βρύσης κάνει μια χαρά τη δουλειά του (και τα εργοστάσια με αυτό κανουν τους λογαριασμούς τους) αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα:
-έχει άλατα, που γενικά δημιουργούν προβλήματα (όπως η διαφήμιση του calgonit ενα πράμα).

Αυτός είναι ο λόγος που απαγορεύουν το νερό βρύσης και προτείνουν απιονισμένο (που είναι καθαρό Η2Ο χωρίς άλατα) Αλλά υπάρχει ένα νέο πρόβλημα και ένα θέμα:
το πρόβλημα:
-το απειονισμένο νερό είναι πολύ επιθετικό για τα μέταλλα (διαβρωτικό για τα πάντα μη πλαστικα)
-το θέμα:
πρέπει με κάποιο τρόπο να καλύψουν το ενδεχόμενο του σβηστού κινητήρα σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός (ως γνωστον το νερό έχει την ανισορροπία να διαστέλλεται και σπάει τα πάντα)
Αυτός είναι ο λόγος που προσθέτουμε παραφλού σε αναλογία 50% οπότε και μειώνει την επιθέτικότητα του νερού και κατεβάζει το σημείο πήξης του.

Ανακεφαλαιώνω:
1. Δεν μπορούμε να βάλουμε απλό νεράκι βρύσης γιατί έχει άλατα και σύντομα θα γίνει το κύκλωμα όπως η διαφήμιση του calgonit ένα πράμα και θα παγώνει κάτω από το μηδέν που δεν το θέλουμε.
2. Δεν μπορούμε να βάλουμε μόνο απιονισμένο νερό γιατί:
α)θα παγώνει κάτω από το μηδέν που δεν θέλουμε
β)θα μας διαβρώσει τα πάντα (μην το δοκιμάσετε στη μηχανή σας)
3. Δεν μπορούμε να βάλουμε μόνο παραφλού γιατί δεν έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα και δεν θα κάνει αποτελεσματική ψύξη.

Το πιο κατάλληλο είναι αυτό που γράφουν τα manual δηλ. 50% αναλογία απιονισμένο με παραφλού.
Για τους παραπάνω λόγους μην πειραματίζεστε με αυτό το θέμα γιατί η ζημιά μπορεί να είναι μεγάλη.
αυτια!

sakisvolos
30/06/2009, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορείς να πάρεις αδιάλυτο αντιπηκτικό* (Αιθυλενογλυκόλη) και απιονισμένο νερό και να κάνεις ένα διάλυμα 40 - 60 (νερό - αντιπηκτικό) και να ησυχάσουμε όλοι ... :winka:



* και όχι "αντιψυκτικό" που επιμένουν να γράφουν στα προϊόντα τους όλοι οι ηλίθιοι ...!!! :smokin:

+ Πααααααααααρα πολλά λέμε!

sakisvolos
30/06/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5

Πριν λιγα χρονια βαζαμε ολοι νερο βρυσης ουτε καν απιονισμενο
Κατι τετοια λενε τα μαστορια και βαζουν τον καθενα να περνει μεχρι και ειδικο παραφλου:beer:

Αν το κάνεις αυτό σε κινητήρα αλουμινένιο που βγήκε μετά το 1998 και μετά ξέρεις και τι έκανες!

Γι' αυτό που λες υπάρχει ένας πολύ σοβαρός λόγος που το λένε τα μαστόρια για ''ειδικό'' αντιπηκτικό!
Αν για παράδειγμα ο κινητήρας απαιτεί του νεότερου τύπου αντιπηκτικό το G12 και εσύ του
βάλεις του παλαιότερου τύπου το G8 τότε θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με το μοτέρ σου σε ότι
αφορά την αντιοξειδωτική προστασία και το σημείο βρασμού του αντιπηκτικού!
Προφανώς μιλάνε γι αυτόν το λόγο!

Υ.Γ. Επίσης το paraflu είναι μάρκα αντιπηκτικού και είναι της Ιταλικής Tutela και είναι
απλά κορυφαίο σε όλους τους τομείς και κακώς εμείς εδώ στο Ελλάντα τα λέμε όλα παραφλού!

Υ.Γ 2 Όταν αγοράζετε έτοιμο (αραιωμένο) αντιπηκτικό καλά θα ήταν να είναι κάποιας όχι απλά γνωστής
αλλά πασίγνωστης μάρκας γιατί κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες έτοιμων τέτοιων προϊόντων
που άλλα υπόσχονται και άλλα κάνουν! Κάντε το τεστ του πυκνόμετρου σε κάποια από αυτά και θα δείτε! :winka:

sakisvolos
30/06/2009, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
Εγώ στο δικό μου βάζω νερό σκέτο και μισό μπουκάλι πράσινο οινόπνευμα. Επίσης προσθέτω και λίγο ξίδι για να μην σκουριάζει το ψυγείο .Το χειμώνα λίγες σταγόνες μαλακτικό για τα μαλλιά .

No comment! :eyepop:

goumis hornet
01/07/2009, 00:18
κι ομως εχουν διαφορες και μαλιστα σημαντικες!

Επειδη ακομα με τρωει τι να την <<ποτισω>> εψαξα και βρηκα τι ειναι το καλυτερο
(λες και δεν ειχα κατι καλυτερο να κανω):D

Εν συντομια οι διαφορες

Απιονισμενο.
Νερο βρυσης που με χημικη διαδικασια και περνωντας απο διαφορα φιλτρα διασπωνται τα
αλατα και κρατουνται απο τα φιλτρα.
Κατα την χημικη διαδικασια ομως δημιουργουνται οργανικες ενωσεις οι οποιες και παραμενουν
στο υλικο που θα παρουμε.
Τελος υπαρχουν αλατα που δεν διασπωνται απο την χημικη διαδικασια και τα οποια θα επρεπε
να κρατουν τα φιλτρα,ομως εξαρταται απο τον επιχειρηματια ποσο σωστος ειναι και διατηρει
τα φιλτρα του καθαρα ωστε να παρουμε ενα σωστο τελικο προιον.

Αποσταγμενο.
Νερακι βρυσης παλι, που ομως περναει απο την διαδικασια της αποσταξης.(βρασιμο-ατμοποιηση-
ψηξη του ατμου και υγροποιηση και τελος φιλτρο ανθρακα.
Επειδη χρησιμοποιειται κυριως για φαρμακευτικους λογους (σε ιατρικες εξετασεις αν υπαρχουν
ιχνη αλατος το αποτελεσμα βγαινει αλλοιωμενο) ο επιχειρηματιας που το κατασκευαζει
το παραδιδει σε αριστη ποιοτητα.

Επειδη οι συγχρονοι κινητηρες πλεον εχουν και μπλοκ αλουμινιου αλλα και οι θερμοκρασιες
αυτων αυξανονται μιας και δουλευουν σε αυξημενους ρυθμους η ιδανικοτερη επιλογη θα ηταν
αυτο που προτεινε ο σοφος OldMan.
Αδιάλυτο αντιπηκτικό (Αιθυλενογλυκόλη) και μιγμα με αποσταγμενο νερο σε αναλογιες που
προτεινει ο κατασκευαστης με μια αποκλιση του 10% αναλογα τις συνηθεις καιρικες συνθηκες της περιοχης.

Επειδη ομως για να παει κανεις στου Μπακακου στην Ομονοια να παρει Αιθυλενογλυκόλη
χρειαζεται δυο ατομα,ενα να φυλαει την μηχανη και ενα να ψωνιζει:lol: :lol: :lol: :lol:

κατεληξα στο valeo protective 112 το οποιο και γραφει To be diluted (να αραιωνεται) και προτεινε
ο φιλος devil's animal και αποσταγμενο νερο απο φαρμακειο με κοστος 1,5 ευρω το 1 λιτρο
για οποιον ενδιαφερεται.
Αλλωστε δεν αλλαζουμε και καθε μερα τα υγρα στο κυκλωμα ψυξης.

:wave2:

Το νερο


167509

OldMan
01/07/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Το νερο
και μια Terumo 21G, κουταλάκι, zippo και είναι έτοιμα τα "σέα" σου ... :winka:

goumis hornet
01/07/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
και μια Terumo 21G, κουταλάκι, zippo και είναι έτοιμα τα "σέα" σου ... :winka:


:nono: :nono:

Ελα σοφε OldMan:a024: (:rotflmao: :rotflmao: )
για πες-για πες,ειναι ενταξει;

OldMan
03/07/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
ειναι ενταξει;
Μια χαρά είναι (αν και λιγάκι υπερβολικό...) :winka:


(προσοχή όμως μην μπερδέψεις το Water for Injection με το Ισοτονικό (0.9% NaCl) γιατί θα πρέπει να βάλεις και Calgonit (το κίτρινο) :p

Joyrider
15/07/2011, 16:51
Το επαναφέρω 2 χρόνια μετά γιατί δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανοίξω καινούριο.

Θέλω να ρωτήσω πόσο κάτω σε ποσοστό μπορώ να πάω το αντιπηκτικό υγρό.

Εδώ γράφει πως ακόμα και σε ποσοστό 33% προσφέρει κάλυψη μέχρι και -20 βαθμούς που είναι μια χαρά για Ελλάδα.

http://www.e-agros.gr/index.php?target=products&product_id=40568

Αλλά στο manual γράφει ότι αν το ποσοστό του αντιπηκτικού πέσει κάτω από 40% δεν θα παρέχεται ικανοποιητική αντιδιαβρωτική προστασία.

Με δεδομένο λοιπόν ότι το σύστημα ψύξης παίρνει 2,9 λίτρα πειράζει να έχω 1 λίτρο valeo και 1,9 λίτρα αποσταγμένο νερό ή θα ρισκάρω ζημιά σε βάθος χρόνου?

Ή μήπως το ψειρίζω άδικα? :rolleyes: :lol:

sovaros_user
15/07/2011, 17:40
το τελευταιο που ειπες... :D


Βαλε αυτοκινητου νορμαλ, μην μπλεκεις με μιξεις κ ιστοριες.

sovaros_user
15/07/2011, 18:00
Το καθαρο νερακι εχει την μεγαλυτρη θερμοχωρητικοτητα by the way

Joyrider
03/08/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
....

Για πείτε. Να πέσει κάτω από 40% το αντιπηκτικό ή θα έχω πρόβλημα τώρα τον χειμώνα σε πόλεις όπως Έδεσσα, Κοζάνη ....?

OldMan
03/08/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Για πείτε. Να πέσει κάτω από 40% το αντιπηκτικό ή θα έχω πρόβλημα τώρα τον χειμώνα σε πόλεις όπως Έδεσσα, Κοζάνη ....?
Γιατί θέλεις να μειώσεις την αναλογία αν δεν έχεις πρόβλημα ρυθμού απαγωγής της θερμότητας..??
(κοινώς, αν δεν ζεσταίνεται υπερβολικά το μηχανάκι σου ..)

Joyrider
03/08/2011, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί θέλεις να μειώσεις την αναλογία αν δεν έχεις πρόβλημα ρυθμού απαγωγής της θερμότητας..??
(κοινώς, αν δεν ζεσταίνεται υπερβολικά το μηχανάκι σου ..)

Έχω την εντύπωση ότι ζεσταίνεται σχετικά εύκολα ακόμα και σε οδήγηση με ροή σε επαρχιακό τώρα το καλοκαίρι (σε σχέση με παλιότερα). Σην πόλη ανέκαθεν άνοιγε πολύ γρήγορα το βεντιλατέρ.

Έχω και 30000 σε 1,5 χρόνο. Να περιμένω να κλείσω 2 χρόνια που ούτως ή άλλως προτείνει ολική αλλαγή το μάνιουαλ?

edit: Ακόμα και εντύπωσή μου να είναι το ότι ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασία, από διάφορα θρεντ συμπέρανα πως το 50/50 είναι υπερβολικό για Ελλάδα μιας που το αντιπηκτικό είναι σε περίσσεια και υπερκαλύπτει τις χαμηλές θερμοκρασίες μας αλλά χάνουμε σε απαγωγή που είναι σημαντικότερο. Δεν θα με χάλαγε να έχω πλήρη αξιοποίηση του εύρους που μου δίνεται αφού μπορώ να διαλέξω.

sovaros_user
03/08/2011, 18:26
καθεσαι και ξεψειριζεις το παραφλου κ δεν ξερεις τι ιξωδες λαδια βαζεις... :bigcry: :bigcry:


Οταν λες ζεσταινεται πολυ τι εννοεις, με τετοια ζεστη σε πορεια με 90 χιλιομετρα μπορει να πιασει και 100 βαθμους, λογικο ειναι, με αλλαγη παραφλου δεν θα δεις διαφορα.

Anyway Τωρα και σκετο νερο να βαλεις μεχρι τον 8μβρη προβλημα δεν θα εχεις.

Joyrider
03/08/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
καθεσαι και ξεψειριζεις το παραφλου κ δεν ξερεις τι ιξωδες λαδια βαζεις... :bigcry: :bigcry:


Οταν λες ζεσταινεται πολυ τι εννοεις, με τετοια ζεστη σε πορεια με 90 χιλιομετρα μπορει να πιασει και 100 βαθμους, λογικο ειναι, με αλλαγη παραφλου δεν θα δεις διαφορα.

Anyway Τωρα και σκετο νερο να βαλεις μεχρι τον 8μβρη προβλημα δεν θα εχεις.

Γιατί δεν ξέρω τι λάδια βάζω? :confused:

Ζεσταίνεται πιο γρήγορα απότι παλιότερα, όχι πιο πολύ.

Δεν θέλω να αλλάξω απλώς παραφλού, θέλω να αλλάξω και την αναλογία με το νερό.

sovaros_user
03/08/2011, 19:40
σε ειχα ρωτησει κ μου ειπες οτι δεν ξερεις, το θυμαμαι χαρακτηριστικα :p

Joyrider
03/08/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
σε ειχα ρωτησει κ μου ειπες οτι δεν ξερεις, το θυμαμαι χαρακτηριστικα :p

Δεν παίζει.:eek: :rotflmao:

Αφού τα νουμεράκια τα γράφει μεγάλα μεγάλα στην απόδειξη. Κάτι άλλο μπερδεύεις.:wave2:
Μάλλον εκείνο που λέγαμε περί συνθετικά - ημισυνθετικά.

OldMan
05/08/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ακόμα και εντύπωσή μου να είναι το ότι ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασία, από διάφορα θρεντ συμπέρανα πως το 50/50 είναι υπερβολικό για Ελλάδα μιας που το αντιπηκτικό είναι σε περίσσεια και υπερκαλύπτει τις χαμηλές θερμοκρασίες μας αλλά χάνουμε σε απαγωγή που είναι σημαντικότερο. Δεν θα με χάλαγε να έχω πλήρη αξιοποίηση του εύρους που μου δίνεται αφού μπορώ να διαλέξω.
Πολύ σωστά μιλάς αλλά μάλλον θα πάρεις το ρίσκο να διαπιστώσεις (αν γίνει..) κάτω από ποια αναλογία αντιπηκτικού/νερού αρχίζει η οξείδωση του κινητήρα σου ..
(αν και πιστεύω ότι θα σε προλάβει η υποβίβαση του σημείου ζέσης του διαλύματος..) :winka:

Joyrider
05/08/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ σωστά μιλάς αλλά μάλλον θα πάρεις το ρίσκο να διαπιστώσεις (αν γίνει..) κάτω από ποια αναλογία αντιπηκτικού/νερού αρχίζει η οξείδωση του κινητήρα σου ..
(αν και πιστεύω ότι θα σε προλάβει η υποβίβαση του σημείου ζέσης του διαλύματος..) :winka:

Σε ποσοστό 33% προσφέρει κάλυψη μέχρι +120 Βαθμούς.(απ' ότι λέει το λινκ τουλάχιστον).
Αλλά αφού δεν υπάρχει καμιά διαβεβαίωση ότι δεν θα πάθει τίποτα ο κινητήρας θα πέσω όσο κάτω επιτρέπει το μάνιουαλ (40/60).

Ευχαριστώ :beer: