PDA

View Full Version : ΑλυσιδοΓραναζαYourSelf ?



DeusEx
19/06/2009, 14:07
Εχει αλλαξει κανεις αλυσιδογραναζα μονος του ? Θελω να αλλαξω , μετα απο 50000 εχω ακομα τα μαμα επανω !

Χρειαζομαι ειδικα εργαλεια ? Η αλυσιδα στον συνδεσμο πως μπαινει ???

Τα χερια μου πιανουν κ γενικα κανω τις περισσοτερες δουλειες μονος μου ..

:sun:

ioarma
19/06/2009, 14:17
ειδικά εργαλεία για την αλυσίδα αν είναι σωστή στο μήκος
για το μηχανή σου όχι!!!
τώρα για να φορέσεις το σύνδεσμο(ασφάλεια)στην αλυσίδα
αν πιάνουν τα χέρια σου με μια πένσα η καλύτερα ένα μυτοτσιμπιδο!!!!

DeusEx
19/06/2009, 14:22
Σωστο μηκος πρεπει να ναι λογικα γιατι θα βαλλω παλι τα μαμα μιας κ ημουν πολυ ευχαριστημενος .

Σε fz6 05 θα μπει . Τα μαμα δεν εχουν συγκεκριμενο μηκος ? Το σωστο ?

Μια απλη πενσα αρκει ? Περναω το συνδεσμο κ μετα τι κανω ? Στραβωνω τον πιρο ?Το πιεζω για να πλατιαζει ?

alex14
19/06/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioarma

αν πιάνουν τα χέρια σου με μια πένσα η καλύτερα ένα μυτοτσιμπιδο!!!!

Σε FZ6 ? Δεν νομιζω:D

:wave2:

ioarma
19/06/2009, 14:26
Απο οτι ξερω ο συνδεσμος φοριεται κουμπωτος πανω στο πειρο!!!
τωρα για το fz6 δεν γνωριζω μη λεω .......................

alex14
19/06/2009, 14:32
Εαν παρεις μαμα αλυσιδα λογικα θα ειναι "δεμενη" . Επομενος θα πρεπει να βγαλεις ψαλιδι κτλ.

Εαν παρεις του εμποριου ανοιχτη θελει κεφαλωμα ο πειρος ειτε με τον κλασικο τροπο σφυρι/ποντα ειτε με ειδικο εργαλειο.

:beer:

paraligo
19/06/2009, 14:34
:bigcry:

ioarma
19/06/2009, 14:36
θα συμφωνησω με τον alex 14
Η προταση η δικια μου αναφεροταν σε μικρα μηχανακια
sorry αν σε παραπλανησα!!!!!!!!!!!!!!!

jfx
19/06/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Εχει αλλαξει κανεις αλυσιδογραναζα μονος του ? Θελω να αλλαξω , μετα απο 50000 εχω ακομα τα μαμα επανω !

Χρειαζομαι ειδικα εργαλεια ? Η αλυσιδα στον συνδεσμο πως μπαινει ???

Τα χερια μου πιανουν κ γενικα κανω τις περισσοτερες δουλειες μονος μου ..

:sun:

αν βαλεις αλυσίδα, που κουμπώνει με έλασμα(είναι πιο ευκολο αλλά δε προτείνεται για μηχανακια που αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες.), δε θες κανενα σπέσιαλ tool. ισως να δυσκολευτεις λιγο στο να βάλεις καλά στη θέση του, την πλάκα που μοιαζει με 8 αρακι αυτη που μπαινει πριν το έλασμα-κούμπωμα. πρόσεξε τη φορά που πρέπει να έχει το κούμπωμα, αν δεν είσαι σίγουρος απο ποια μερια πρεπει να μπει, γραψε εδω και θα σου πούμε.

αν βάλεις αλυσίδα που κουμπώνει με πύρο (είναι πιο ασφαλές) θέλεις ένα σπέσιαλ tool, αυτο το πρεσάκι που πριτσινώνει τον πύρο. http://www.motorcycleworldl-spa.co.uk/images/uploads/Motrax_Chain_Tool.jpg

σε καμία απο τις παραπανω περιπτώσεις δε χρειαζεται να βγαλεις το ψαλίδι.
δες κι αυτο το λινκ : http://www.mad-ducati.com/Technical/ReginaChain/ReginaChainToolUse.html

αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες ή βοήθεια, εδώ ειμαστε! :)

DeusEx
19/06/2009, 15:51
:sick:

Δυσκολα μου ακουγωνται ..

Ταχει κανει κανεις στην πραξη να μας πει εντυπωσεις ?

:uplate:

MARKOS-V
19/06/2009, 16:22
εγω εχω αλλαξει σε 100αρι παπακι.
η ασφαλεια μπαινει ευκολα με ενα μιτοτσιμπιδο ή πενσα.
δ ειναι απαραιτητο να κουμπωσει με το ειδικο μηχανημα.ειναι καλυτερο ναι αλλα κ με την ασφαλεια κανεις δουλεια.
αν δεις την did , σου εχει σε καθε τυπο αλυσιδας με ποιους τροπους μπορεις να την ενωσεις.
επαναλαμβανω ο ασφαλεστερος ειναι το πριτσινωτο(αν το λεω καλα).ο δευτερος καλυτερος τροπος ειναι αυτο με την ασφαλεια.υπαρχει κ τριτοε που ειναι για μικρα..μηχανακια
οποτε αν σου σπασει κ εχεις την καινουργια,την περνας με την ασφαλεια κ πας μετα στο μαστορα κ περνας το πριτσινωτο παπαρακι.

MARKOS-V
19/06/2009, 16:25
ξερει κανεις ποσο κανουν αυτα τα εγαλεια που πριτσινωνουν τις αλυσιδες;
κ που θα τα βρω;

sapila racing
19/06/2009, 17:04
Για να μην είναι της πλάκας το εργαλείο θα πρέπει να πληρώσετε 50 Ευρω και πάνω.
Θα καλύπτει σχεδόν όλες τις διαστάσεις αλυσίδας, απο αλυσίδες εκκεντροφόρου μεχρι 530.

Για να γίει η δουλειά θέλει το εργαλείο να εχει και κόφτη και πριτσινωτή, αν και μ εναν απλό τροχό, ενα ζουμπα και σφυρί, κόβονται όλες χωρίς ειδικά εργαλεία.

Με τίποτα μην βάλετε αλυσίδα με απλή ασφάλεια σε μοτοσυκλέτα ανω του παπιού, φευγουν σε ανύποπτο χρόνο.

Θέλει και λίγο προσοχή/εμπειρία για να μην εχετε μετα μαγκωμένο τον κρίκο της σύνδεσης.

georgio
23/06/2009, 20:30
Φίλε μου άλλαξα πρόσφατα μόνος μου αλυσιδογράναζα στη δική μου μηχανή (Honda BROS) χωρίς ειδικό εργαλείο και χωρίς πρόβλημα. Αυτή που είχε πάνω από τον προηγούμενο ήταν με ασφάλεια οπότε βγήκε εύκολα με μυτοτσίμπιδο. Αν είναι πρεσαριστή τότε με τροχό "τρως" το κεφάλι ενός πύρου, τον βγάζεις και βγάζεις την αλυσίδα.

Για το βάλε: αφού βάλεις τα γρανάζια περνάς την αλυσίδα στο πίσω γρανάζι και το περιστρέφεις ώστε να τραβήξει την αλυσίδα (πάνω από το ψαλίδι), την περνάς και στο εμπρός και την ξαναφέρνεις στο πίσω για να την κλείσεις. Έχε τον τροχό μπροστά ώστε να σου είναι πιο εύκολο να φέρεις την αλυσίδα.

Για την περίπτωση της πρεσαριστής αλυσίδας όπως η δικιά μου:
μαζί με την αλυσίδα είχε ένα σακουλάκι με τα εξής: "οχταράκι" συνδεδεμένο με τους δύο πύρους (σε Π), δεύτερο οχταράκι, 4 τσιμουχάκια, γράσο. Βάζεις τα δύο τσιμουχάκια, ένα στον κάθε πύρο, γράσο στους πύρους και στις τρύπες που θα μπουν οι πύροι, περνάς το Π στην αλυσίδα, βάζεις τα άλλα δύο τσιμουχάκια και από πάνω βάζεις το δεύτερο οχταράκι.

Για να το πρεσάρω χρησιμοποίησα σκύλα και δύο παξιμάδια. Τα παξιμάδια να είναι τέτοιου μεγέθους ώστε να περνάει ο πύρος από μέσα τους και να πατάνε καλά πάνω στο οχταράκι. Βάζεις τα παξιμάδια δεξιά και αριστερά από την αλυσίδα στον ένα πύρο και με την σκύλα πιέζεις λίγο. Μετά πας στον άλλο πύρο. Συνεχίζεις έτσι εναλλάξ μέχρι να έρθει το δεύτερο οχταράκι στη θέση του (μέτρα με παχύμετρο). Μόνο πρόσεχε να πιέζεις λίγο κάθε φορά για να μην κάτσει στραβά. Εμένα μου πήρε 5-6 πρεσαρίσματα στον κάθε πύρο.

Αν δεν κατάλαβες κάτι, επειδή έγραψα καί ένα κάρο πράγματα, ρώτα! :)

jfx
23/06/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Φίλε μου άλλαξα πρόσφατα μόνος μου αλυσιδογράναζα στη δική μου μηχανή (Honda BROS) χωρίς ειδικό εργαλείο και χωρίς πρόβλημα. Αυτή που είχε πάνω από τον προηγούμενο ήταν με ασφάλεια οπότε βγήκε εύκολα με μυτοτσίμπιδο. Αν είναι πρεσαριστή τότε με τροχό "τρως" το κεφάλι ενός πύρου, τον βγάζεις και βγάζεις την αλυσίδα.

Για το βάλε: αφού βάλεις τα γρανάζια περνάς την αλυσίδα στο πίσω γρανάζι και το περιστρέφεις ώστε να τραβήξει την αλυσίδα (πάνω από το ψαλίδι), την περνάς και στο εμπρός και την ξαναφέρνεις στο πίσω για να την κλείσεις. Έχε τον τροχό μπροστά ώστε να σου είναι πιο εύκολο να φέρεις την αλυσίδα.

Για την περίπτωση της πρεσαριστής αλυσίδας όπως η δικιά μου:
μαζί με την αλυσίδα είχε ένα σακουλάκι με τα εξής: "οχταράκι" συνδεδεμένο με τους δύο πύρους (σε Π), δεύτερο οχταράκι, 4 τσιμουχάκια, γράσο. Βάζεις τα δύο τσιμουχάκια, ένα στον κάθε πύρο, γράσο στους πύρους και στις τρύπες που θα μπουν οι πύροι, περνάς το Π στην αλυσίδα, βάζεις τα άλλα δύο τσιμουχάκια και από πάνω βάζεις το δεύτερο οχταράκι.

Για να το πρεσάρω χρησιμοποίησα σκύλα και δύο παξιμάδια. Τα παξιμάδια να είναι τέτοιου μεγέθους ώστε να περνάει ο πύρος από μέσα τους και να πατάνε καλά πάνω στο οχταράκι. Βάζεις τα παξιμάδια δεξιά και αριστερά από την αλυσίδα στον ένα πύρο και με την σκύλα πιέζεις λίγο. Μετά πας στον άλλο πύρο. Συνεχίζεις έτσι εναλλάξ μέχρι να έρθει το δεύτερο οχταράκι στη θέση του (μέτρα με παχύμετρο). Μόνο πρόσεχε να πιέζεις λίγο κάθε φορά για να μην κάτσει στραβά. Εμένα μου πήρε 5-6 πρεσαρίσματα στον κάθε πύρο.

Αν δεν κατάλαβες κάτι, επειδή έγραψα καί ένα κάρο πράγματα, ρώτα! :)


Αν εκεί σταματησες τη διαδικασία , κινδυνεύεις.
οι πύροι του κουμπώματος, οπως θα είδες είναι κουφιοι στο κέντρο τους, κι αυτο για να μπορείς να τους κεφαλώσεις την άκρη, πράγμα που δεν έχεις κάνει απότι κατάλαβα.
περνα απο ενα συνεργείο να το κάνεις, όχι το συντομότερο... ΧΘΕΣ.

Πράγματι ειναι δύσκολο να μπει το δευτερο οχταράκι, αλλά δε σημαίνει οτι αφού το έβαλες, τελείωσες κιόλας. και προσοχή όταν δίνουμε συμβουλες για τετοια θέματα χωρις να είμαστε σίγουροι, διότι η αλυσίδα έχει άμεση σχέση με την ασφαλειά μας.

MARKOS-V
24/06/2009, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Φίλε μου άλλαξα πρόσφατα μόνος μου αλυσιδογράναζα στη δική μου μηχανή (Honda BROS) χωρίς ειδικό εργαλείο και χωρίς πρόβλημα. Αυτή που είχε πάνω από τον προηγούμενο ήταν με ασφάλεια οπότε βγήκε εύκολα με μυτοτσίμπιδο. Αν είναι πρεσαριστή τότε με τροχό "τρως" το κεφάλι ενός πύρου, τον βγάζεις και βγάζεις την αλυσίδα.

Για το βάλε: αφού βάλεις τα γρανάζια περνάς την αλυσίδα στο πίσω γρανάζι και το περιστρέφεις ώστε να τραβήξει την αλυσίδα (πάνω από το ψαλίδι), την περνάς και στο εμπρός και την ξαναφέρνεις στο πίσω για να την κλείσεις. Έχε τον τροχό μπροστά ώστε να σου είναι πιο εύκολο να φέρεις την αλυσίδα.

Για την περίπτωση της πρεσαριστής αλυσίδας όπως η δικιά μου:
μαζί με την αλυσίδα είχε ένα σακουλάκι με τα εξής: "οχταράκι" συνδεδεμένο με τους δύο πύρους (σε Π), δεύτερο οχταράκι, 4 τσιμουχάκια, γράσο. Βάζεις τα δύο τσιμουχάκια, ένα στον κάθε πύρο, γράσο στους πύρους και στις τρύπες που θα μπουν οι πύροι, περνάς το Π στην αλυσίδα, βάζεις τα άλλα δύο τσιμουχάκια και από πάνω βάζεις το δεύτερο οχταράκι.

Για να το πρεσάρω χρησιμοποίησα σκύλα και δύο παξιμάδια. Τα παξιμάδια να είναι τέτοιου μεγέθους ώστε να περνάει ο πύρος από μέσα τους και να πατάνε καλά πάνω στο οχταράκι. Βάζεις τα παξιμάδια δεξιά και αριστερά από την αλυσίδα στον ένα πύρο και με την σκύλα πιέζεις λίγο. Μετά πας στον άλλο πύρο. Συνεχίζεις έτσι εναλλάξ μέχρι να έρθει το δεύτερο οχταράκι στη θέση του (μέτρα με παχύμετρο). Μόνο πρόσεχε να πιέζεις λίγο κάθε φορά για να μην κάτσει στραβά. Εμένα μου πήρε 5-6 πρεσαρίσματα στον κάθε πύρο.



να σε ρωτησω.ειναι τοσο μαλακοι οι πυροι ωστε να μπορουν να κανουν κεφαλι μονο με το σφιξιμο της σκυλας με το ΧΕΡΙ σου;αυτο!!

Αν δεν κατάλαβες κάτι, επειδή έγραψα καί ένα κάρο πράγματα, ρώτα! :)

jfx
24/06/2009, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V


μαλλον αυτη ειναι η ερώτηση σου:



να σε ρωτησω.ειναι τοσο μαλακοι οι πυροι ωστε να μπορουν να κανουν κεφαλι μονο με το σφιξιμο της σκυλας με το ΧΕΡΙ σου;αυτο!!



-----------------------

Δική μου απάντηση: ο georgio με τη σκύλα και το παξιμαδι, το μονο που έκανε είναι να βάλει το κρίκο (αυτο που μοιαζει με 8 τελος παντων) στο κούμπωμα. ΔΕΝ κεφάλωσε τους πύρους και είναι επικίνδυνο.

Αν θες οπωσδήποτε να το κανεις χωρίς το ειδικό εργαλείο, αν και εγώ ΔΕΝ θα το εκανα και δε στο προτείνω, είναι να βρεις ενα καρφί λιγο μεγαλύτερο απο την τρύπα των 2 πύρων που πρέπει να κεφαλώσεις, και βαζοντας κοντρα απο την πισω μερια τως πύρων, να πιεσεις το καρφι με καποιο τρόπο (σφυγκτηρα, μέγγενη ) ωστε να κεφαλώσει τον πύρο.

δεν εχεις καλό τρόπο να κρατας σταθερα και να σφύγγεις (θελει αρκετο σφύξιμο)
εχεις καλες πιθανοτητες να κάνεις λάθος είτε κεφαλώνοντας στραβα είτε πολύ λίγο είτε σφύγγοντας πάρα πολύ με αποτελεσμα να μην γυρναει αρκετα ελευθερα ο κρικος τους συνδεσμου.

το να πιεσεις απλα με μια πενσα ή με τη σκύλα τις ακρες του πύρου είναι οτι χειρότερο μπορεί να κάνεις, αφού εκτος των παραπάνω, μπορει ακόμα να κεφαλώσει η ακρη του πυρου αλλά προς τα μέσα κι οχι προς τα έξω οπως θες, δλδ αντι να γίνει σαν "μανιταρι" ας πουμε , να γίνει σαν ακρη καρφιού. στην περίπτωση αυτη είναι πιο επικίνδυνο απο το να μην προσπαθήσεις να κεφαλώσεις καθόλου, οπως εκανε ο georgio


Δείτε κι αυτο, μηπως είναι καλύτερα κατανοητα:

http://www.webbikeworld.com/t2/motorcycle-chain-sprocket/