PDA

View Full Version : Τι είναι τούτο να το ξεριζωσω???



rockobok
19/06/2009, 18:43
Ψάχνοντας στο ίντερνετ έπεσε το μάτι μου σε ετούτο εδώ το ποστ http://www.4strokes.com/tech/honda/xrlsmog/ ,και έχω την εξής κρίσιμη ερώτηση...ΤΙ ΣΤΑ ΔΙ@ΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ που αφερει??Μπορω να κάνω και γω το ίδιο στο μήχανακι μου?Στο ποστ είναι ένα xr του 96 νομίζω κ το δικό μου είναι ένα fmx αλλά η μαμα χοντα δε προχώρησε κ πολύ απο τότε κ έβαλε τον ίδιο κινητήρα..Ποιά η γνώμη της κοινώτητας??Θα έχω προβλήματα αν το κάνω?

banditgr
19/06/2009, 18:53
einai to systhma pou rixnei aera kopanisto sthn e3agwgh wste na 3egelaei tous kausanalytes oti exei katharotera kausaeria.Mporeis na to vgaleis.Malista otan dynamometreis prepei na vgei gia na diavasei swsta o kausanalyths.Apla tha glytwseis liga gr varous.

rockobok
19/06/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
einai to systhma pou rixnei aera kopanisto sthn e3agwgh wste na 3egelaei tous kausanalytes oti exei katharotera kausaeria.Mporeis na to vgaleis.Malista otan dynamometreis prepei na vgei gia na diavasei swsta o kausanalyths.Apla tha glytwseis liga gr varous.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

GiannisBlessed
21/06/2009, 00:06
mporei na skaei h e3atma otan afhneis to gkazi

sakisvolos
21/06/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
einai to systhma pou rixnei aera kopanisto sthn e3agwgh wste na 3egelaei tous kausanalytes oti exei katharotera kausaeria

Καλημέρα!:wave2:

Κάποιο λαθάκι κάνεις φίλε μου ΔΕΝ ξεγελάει απλά τους αναλυτές καυσαερίων ΡΙΧΝΕΙ
κατακόρυφα τους ποιο επιβλαβείς ρύπους των καυσαερίων! (αν δουλευει σωστά εννοείτε και δεν είναι φραγμένο)

rockobok
21/06/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
mporei na skaei h e3atma otan afhneis to gkazi
βγαίνει ένα κιτ το οποίο φράζει τις 2 τρύπες στην κεφαλή για να μήν πέρνει αέρα στην εξαγωγή.Ίσα ίσα που θα μειώσει το σκάσιμο..

rockobok
21/06/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλημέρα!:wave2:

Κάποιο λαθάκι κάνεις φίλε μου ΔΕΝ ξεγελάει απλά τους αναλυτές καυσαερίων ΡΙΧΝΕΙ
κατακόρυφα τους ποιο επιβλαβείς ρύπους των καυσαερίων! (αν δουλευει σωστά εννοείτε και δεν είναι φραγμένο) Ξέρεις μήπως αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στον κινητήρα?

sakisvolos
21/06/2009, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ξέρεις μήπως αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στον κινητήρα?

Ουσιαστικά αν το καταργήσεις θα βγάζει λίγα εως πολλά παραπάνω καυσαέρια! (και όπως και να το κάνεις μόνο καλό δεν είναι αυτό)
Δεν θα πάθει τίποτα ο κινητήρας καταργώντας το σύστημα αυτό!
Άσε που καταργώντας το ''ζούνε'' περισσότερο οι βαλβίδες εξαγωγής μιας και ότι δεν έχει καεί καλά
μέσα στον θάλαμο καύσης καίγεται με το που ανοίγει η βαλβίδα εξαγωγής μέσα στον αυλό εξαγωγής
με αποτέλεσμα να ανεβαίνει κατακόρυφα η θερμοκρασία στην βαλβίδα και στον αυλό εξαγωγής!
Το μόνο κακό που μπορεί να γίνει αν το καταργήσεις είναι να φράξουν από καρβούνα αυτοί οι
αυλοί που θα ταπώσεις και μελλοντικά να μη μπορείς να το ξανά δουλέψεις !

ikarosk
22/06/2009, 00:51
Το σύστημα που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι σύστημα περιορισμού ρύπων όπως πολύ σωστά ανέφερε ο συμφορουμίτης sakisvolos. Συγκεκριμένα τα σωληνάκια που είναι προσαρμοσμένα στον κύλινδρο, δεν φέρνουν αέρα στις βαλβίδες εξαγωγής, αλλά παίρνουν καυσαέριο και το οδηγούν μέσα στο φιλτροκούτι ώστε να ξαναπεράσει μαζί με το καύσιμο μίγμα παλι μέσα στο θάλαμο καύσης.
Με αυτή την ανακυκλοφορία των καυσαερίων (EGR) πέφτει ελαφρά η θερμοκρασια της καύσης, με συνέπεια την μείωση των οξειδίων του αζώτου που παράγει ένας κινητήρας.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τον εξαερισμό του στροφαλοθάλαμου που αντί οι αναθυμιάσεις του λαδιού να φεύγουν στην ατμόσφαιρα, οδηγούνται κι αυτές στο φιλτροκούτι και καίγονται.
Αν το καταργήσεις, σίγουρα ρυπαίνεις επιπλέον.
Για το αν δημιουργεί η αφαίρεσή του, πρόβλημα στον κινητήρα, δεν ξέρω να απαντήσω.

Υ.Γ. Τα παραπάνω ισχύουν σίγουρα για τους κινητήρες των αυτοκινήτων. Αν κάνω λάθος για την εφαρμογή τους στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα,παρακαλώ διορθώστε.

sakisvolos
22/06/2009, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Το σύστημα που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι σύστημα περιορισμού ρύπων όπως πολύ σωστά ανέφερε ο συμφορουμίτης sakisvolos. Συγκεκριμένα τα σωληνάκια που είναι προσαρμοσμένα στον κύλινδρο, δεν φέρνουν αέρα στις βαλβίδες εξαγωγής, αλλά παίρνουν καυσαέριο και το οδηγούν μέσα στο φιλτροκούτι ώστε να ξαναπεράσει μαζί με το καύσιμο μίγμα παλι μέσα στο θάλαμο καύσης.
Με αυτή την ανακυκλοφορία των καυσαερίων (EGR) πέφτει ελαφρά η θερμοκρασια της καύσης, με συνέπεια την μείωση των οξειδίων του αζώτου που παράγει ένας κινητήρας.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τον εξαερισμό του στροφαλοθάλαμου που αντί οι αναθυμιάσεις του λαδιού να φεύγουν στην ατμόσφαιρα, οδηγούνται κι αυτές στο φιλτροκούτι και καίγονται.
Αν το καταργήσεις, σίγουρα ρυπαίνεις επιπλέον.
Για το αν δημιουργεί η αφαίρεσή του, πρόβλημα στον κινητήρα, δεν ξέρω να απαντήσω.

Καλημέρα! Κάτι δεν κατάλαβες καλά φίλε ίκαρε! Το σύστημα που λέει το παιδί είναι το pair και
το μόνο που κάνει είναι να ρίχνει αέρα κοπανιστό όπως είπε και ένας άλλος συμφορουμίτης μέσα στον αυλό εξαγωγής και έτσι να καίγεται εκεί ότι δεν κάηκε μέσα στο θάλαμο καύσης!
Και καμιά σχέση το σύστημα αυτό δεν έχει με ανακυκλοφορία καυσαερίων που λες ψάξτο λίγο και θα δεις!

ikarosk
22/06/2009, 10:20
Έχεις απόλυτο δίκαιο Sakis. Έψαξα στο net για το pair system και το βρήκα.
Ευχαριστώ.

sakisvolos
22/06/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Έχεις απόλυτο δίκαιο Sakis. Έψαξα στο net για το pair system και το βρήκα.
Ευχαριστώ.

Εντάξει ρε ikarosk δεν θα μαλώσουμε κιόλας! :lol: :lol:

Βασικά ξαναείδα το λίνκ με τις φοτό που έβαλε ο rockobok και δεν τις είδα όλες αρχικά!
Είδα ότι επιπλέον ο τύπος εκεί ξήλωσε και το σύστημα αποκατάστασης της πίεσης στο στροφαλοθάλαμο
αυτό με το μαύρο δοχειάκι............ και είναι μεγάλη πατάτα αυτό το δεύτερο!

rockobok! το σύστημα αποκατάστασης πίεσης μη το ξηλώσεις είναι απαραίτητο!

reinmeister
22/06/2009, 20:12
τα παντα θα πεταξεις στα σκουπιδια, πλην ενος σωληνα τον οποιο θα χρησιμοποιησεις για να συνδεσεις την τρυπα αναθυμιασεων του καρτερ σου με το φιλτροκουτι σου,η, αν δεν εχεις περιβαλλοντικες ευαισθησιες,με ενα σκετο φιλτρακι...

απλα και τελος...

rockobok
22/06/2009, 20:41
Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.Με πείσατε θα το βγάλω το λαβύρινθο με τα σωληνάκια! κοίταξα στο ίντερνετ για το κιτ που βγαίνει για αυτή τη δουλειά κ το βρήκα στο εμπαη 19 δολάρια +14 νομίζω μεταφορικά :uplate: :uplate: .Στην ουσία είναι 2 σιδεράκια που μπαίνουν στην κεφαλή κ λέω να τα κόψω μόνος μου.Τί μονωτικό υλικό να βάλω ανάμεσα?? γιατί φλάτζες για αυτο λογικά δεν υπάρχουν

reinmeister
22/06/2009, 22:16
παρηγγειλε τα block off plates και μεχρι να ερθουν κανε το εξης απλο...αφου καταργησεις ολες τις περιττες σωληνωσεις ,το κουτακι που ειναι βιδωμενο στην αριστερη μερια του κυλινδρου σου,θα εχει μια τρυπα εισαγωγης αερα ελευθερη,στην δεξια πλευρα του οπως το κοιτας και τις δυο εξοδους του(μεταλλικα σωληνακια) που καταληγουν στην κεφαλη,στην αριστερη...εκει δηλαδη που μπαινουν οι ταπες...θα βαλεις μια ταπα στην ελευθερη τρυπα(δεξια) και εισαι κομπλε...