PDA

View Full Version : xt600 σπασμενη βιδα στο φιλτρο λαδιου



krikalis
22/06/2009, 02:52
πηγα να αλακσω λαδια και φιλτρο στο χτ και η ζημια εγινε χαλασε το σπειρωμα σε μια βιδα η οποια ειναι μεσα στο καπακι του συμπλεκτη και πρεπει να βγει το καπακι για να διορθωθει.και αν το καπακι του συμπλεκτη ειναι ευκολο να το βγαλω μονος ? θελω σας παρακαλω την βοηθειας σας για λυση και αν ειναι ευκολο να το κανω μονος μου σας ευχαριστω

notakos600
22/06/2009, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από krikalis
πηγα να αλακσω λαδια και φιλτρο στο χτ και η ζημια εγινε χαλασε το σπειρωμα σε μια βιδα η οποια ειναι μεσα στο καπακι του συμπλεκτη και πρεπει να βγει το καπακι για να διορθωθει.και αν το καπακι του συμπλεκτη ειναι ευκολο να το βγαλω μονος ? θελω σας παρακαλω την βοηθειας σας για λυση και αν ειναι ευκολο να το κανω μονος μου σας ευχαριστω



Αγόρασε φλάτζες, βγάλε το λάδι από το μοτέρ και ξεκίνησε.
Θα σου έρθει φθηνότερα να πας το καπάκι στο μάστορα να σου φτιάξει το σπείρωμα, παρά με ολόκληρη τη μοτοσυκλέτα.

LatanG
22/06/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από krikalis
πηγα να αλακσω λαδια και φιλτρο στο χτ και η ζημια εγινε χαλασε το σπειρωμα σε μια βιδα η οποια ειναι μεσα στο καπακι του συμπλεκτη και πρεπει να βγει το καπακι για να διορθωθει.και αν το καπακι του συμπλεκτη ειναι ευκολο να το βγαλω μονος ? θελω σας παρακαλω την βοηθειας σας για λυση και αν ειναι ευκολο να το κανω μονος μου σας ευχαριστω


Αν δεις τα post πριν μια βδομάδα έπαθα το ίδιο πράγμα και τελικά το πήγα συνεργείο μου εφτιαξε το σπείρωμα με helicoil, άλλαξε και φλάτζα στο καπάκι και με την ευκαιρία άλλαξα και δισκάκια συμπλέκτη. Αν θές λεπτομέρειες στείλε μου pm


Φίλε notako μακάρι να ήταν έτσι όπως το λές όμως το σπείρωμα δεν είναι πάνω στο πλαινό καπάκι αλλά στο μοτέρ πάνω. Εκτός αν ο φίλος εννοεί την κοντή κάτω βίδα στο καπάκι του φίλτρου λαδιού και όχι τις μακριές:beer:

notakos600
22/06/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Αν δεις τα post πριν μια βδομάδα έπαθα το ίδιο πράγμα και τελικά το πήγα συνεργείο μου εφτιαξε το σπείρωμα με helicoil, άλλαξε και φλάτζα στο καπάκι και με την ευκαιρία άλλαξα και δισκάκια συμπλέκτη. Αν θές λεπτομέρειες στείλε μου pm


Φίλε notako μακάρι να ήταν έτσι όπως το λές όμως το σπείρωμα δεν είναι πάνω στο πλαινό καπάκι αλλά στο μοτέρ πάνω. Εκτός αν ο φίλος εννοεί την κοντή κάτω βίδα στο καπάκι του φίλτρου λαδιού και όχι τις μακριές:beer:



Εννοείται πως αν το σπείρωμα είναι στο κάρτερ θα πάει ολόκληρη η μηχανή στο μάστορα.

Fastmike78
24/07/2009, 22:18
Kαλά ξεμπερδέματα εύχομαι

Σήμερα άλλαξα και γω λάδια στο ΧΤ και μου έσπασε η βίδα που είναι πάνω στο σκελετό . Ευτυχώς που γλίστραγε και κατάφερα να τη βγάλω και δεν έμεινε μέσα .

LatanG
25/07/2009, 00:52
Μην μου πεις οτι εννοείς αυτή που είναι μέσα στη μπροστινή βάση της μηχανής??:eyepop:
Εκεί που είναι και η σίτα? Αν εννοείς αυτή άστα να πάνε.....Πώς ξεμπέρδεψες?Και που σου έσπασε στο λύσιμο ή στο δέσιμο?

LatanG
25/07/2009, 00:55
Ή εννοείς τη βίδα που βγαίνουν τα λάδια του δοχείου? (Εννοώ την μπροστινή μπροστά από τους λαιμούς)

Fastmike78
29/07/2009, 19:33
Ναι δεν το διασαφήνισα... εννοώ αυτή που βγαίνουν τα λάδια του δοχείου . Την μπροστινή...

Ξέχασα να της βάλω τη ροδέλλα και την παραέσφιξα .

OldMan
30/07/2009, 13:40
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σε κάποιες μπορεί να αρέσει να τις σφίγγουν, αλλά οι βίδες δεν περιλαμβάνονται σ'αυτές...

Fastmike78
30/07/2009, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σε κάποιες μπορεί να αρέσει να τις σφίγγουν, αλλά οι βίδες δεν περιλαμβάνονται σ'αυτές...

Αυτο ξαναπες το .....

krikalis
03/01/2010, 00:58
thanks σε ολους που δωσατε το χρονο σας και τι βοηθεεια σας
`

chr1s_86
04/01/2010, 21:51
Μια προσωρινή λύση είναι να πάρεις μια ίδια βίδα αλλά 1 εκ. πιο μακριά και να της περάσεις και δυο ροδέλες και να την βιδώσεις μήπως και πιάσει λίγο πιο βαθειά...