PDA

View Full Version : Προβλημα με φρενο



2stroker
23/06/2009, 02:07
ξαφνικα σημερα παρατηρησα στο μηχανακι μου οτι το πισω φρενο πιανει ελαχιστα.μεχρι χτες ηταν οκ σημερα το παταω τερμα και ισα που πιανει που κανονικα αλλες φορες αν το παταγα τερμα χορευα ζεμπεκιες.ο δισκος καινουργιος και τα τακακια επισης.τι μπορει να φταιει?

makis206
23/06/2009, 02:13
Όταν λες ότι μέχρι χτες ήταν οκ εννοείς με τον καινούργιο δίσκο και τακάκια, η μόλις τα άλλαξες έχασες το φρένο σου ;

Τα καινούργια τακάκια θέλουν λίγο χρόνο και μαλακά φρεναρίσματα (στρώσιμο) στην αρχή για να πατήσουν στον δίσκο, ειδικά όταν είναι κι εκείνος καινούργιος.

:beer:

2stroker
23/06/2009, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όταν λες ότι μέχρι χτες ήταν οκ εννοείς με τον καινούργιο δίσκο και τακάκια, η μόλις τα άλλαξες έχασες το φρένο σου ;

Τα καινούργια τακάκια θέλουν λίγο χρόνο και μαλακά φρεναρίσματα (στρώσιμο) στην αρχή για να πατήσουν στον δίσκο, ειδικά όταν είναι κι εκείνος καινούργιος.

:beer:

οχι οχι.με τα καινουργια τακακια και δισκο εχω κανει γυρω στα 400 χλμ

makis206
23/06/2009, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
οχι οχι.με τα καινουργια τακακια και δισκο εχω κανει γυρω στα 400 χλμ

Αυτό ακούγεται περίεργο.. δεν έχει πέσει κανένα υγρό στη δισκόπλακα σωστά; Μήπως πάτησες πολύ το φρένο κι άρπαξε η πάστα των τακακιών; Μου έχει τύχει στο Modenas που είχα παλιότερα, άρπαξε το τακάκι, ξεράθηκε η πάστα και σταμάτησε να κάνει τη δουλειά του την ίδια στιγμή!

Πλησιάζοντας την δαγκάνα μάλιστα να δω τι συμβαίνει θυμάμαι ότι μου ήρθε από μακρυά η μυρωδιά του καμένου, μήπως να του ρίξεις μια ματιά ;:sick:

mizz
23/06/2009, 02:27
κάνε καμιά εξαέρωση

2stroker
23/06/2009, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτό ακούγεται περίεργο.. δεν έχει πέσει κανένα υγρό στη δισκόπλακα σωστά; Μήπως πάτησες πολύ το φρένο κι άρπαξε η πάστα των τακακιών; Μου έχει τύχει στο Modenas που είχα παλιότερα, άρπαξε το τακάκι, ξεράθηκε η πάστα και σταμάτησε να κάνει τη δουλειά του την ίδια στιγμή!

Πλησιάζοντας την δαγκάνα μάλιστα να δω τι συμβαίνει θυμάμαι ότι μου ήρθε από μακρυά η μυρωδιά του καμένου, μήπως να του ρίξεις μια ματιά ;:sick:


οχι δεν εχει πεσει κανενα υγρο ουτε πατησα πολυ το φρενο

2stroker
23/06/2009, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
κάνε καμιά εξαέρωση


λες να φταιει αυτο?η τιποτα με τα υγρα των φρενων?
θα παω αυριο αν ειναι μια απο το συνεργειο.ελπιζω να μη μου πει εχω δουλεια αφησετο.

ilias s.m.
23/06/2009, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
οχι δεν εχει πεσει κανενα υγρο ουτε πατησα πολυ το φρενο


Σιγουρα?
αν σου επεσε κανα σπρε'ι' wd 40 πχ. χανεις τα φρενα μεχρι να φυγει απο πανω(καμια εβδομαδα)
ελενξες το σωληνακι του πισινου?μηπως εχει ξεραθει και χανει τιποτα υγρα?

2stroker
23/06/2009, 10:44
το προβλημα λυθηκε σημερα πρωι πρωι με εξαερωση-αλλαγη υγρων
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:beer:

megatim
23/06/2009, 11:03
Δηλαδή τί γίνεται αν πατήσεις δυνατά φρένο με καινούργιους δίσκους/τακάκια; Ποιό θα είναι το μακροχρόνιο πρόβλημα;

2stroker
23/06/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Δηλαδή τί γίνεται αν πατήσεις δυνατά φρένο με καινούργιους δίσκους/τακάκια; Ποιό θα είναι το μακροχρόνιο πρόβλημα;
δεν θα πατησουν καλα τα τακακια στο δισκο με αποτελεσμα και να εχουν ανομοιομορφο φαγωμα και να μην εχεις το επιθυμητο φρεναρισμα.

KaTaNaS
23/06/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
δεν θα πατησουν καλα τα τακακια στο δισκο με αποτελεσμα και να εχουν ανομοιομορφο φαγωμα και να μην εχεις το επιθυμητο φρεναρισμα.


:nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Μήπως πάτησες πολύ το φρένο κι άρπαξε η πάστα των τακακιών; Μου έχει τύχει στο Modenas που είχα παλιότερα, άρπαξε το τακάκι, ξεράθηκε η πάστα και σταμάτησε να κάνει τη δουλειά του την ίδια στιγμή!

:sun:

2stroker
23/06/2009, 11:34
δεν ειναι σωστο αυτο που λεω?:rolleyes:

makis206
23/06/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
δεν ειναι σωστο αυτο που λεω?:rolleyes:

Έχει μια λογική όμως αυτό που ουσιαστικά θέλουμε να επιτύχουμε είναι να σκληρύνει ομαλά η πάστα του τακακιού πατώντας όσο πιο ομοιόμορφα γίνεται πάνω στον δίσκο, διαφορετικά παρατηρείται το "άρπαγμα" της πάστας κάνοντάς το τακάκι απότομα πολύ σκληρό με αποτέλεσμα να καίγεται η πάστα και να χάνει την ικανότητα τριβής της πάνω στο δίσκο. Γίνεται σαν σίδερο κι επειδή σκληραίνει σαν υλικό, σταματάει να δημιουργείται και η απαραίτητη τριβή που προκαλεί το φρενάρισμα. Τις περισσότερες φορές δημιουργείται και το χαρακτηριστικό σφύριγμα που κάνουν τα φρένα (καλά από εξήγηση σκοτώνω :lol: )

:beer:

KaTaNaS
23/06/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τις περισσότερες φορές δημιουργείται και το χαρακτηριστικό σφύριγμα που κάνουν τα φρένα



μην μπερδεύουμε το σφύριγμα που κάνουν λόγω πάστας (συνηθως μεταλλικα τακακια) !

:beer: :wave2: