PDA

View Full Version : Yamaha TTR Πρόβλημα στα ηλεκτρικά!!!



Voliminal
23/06/2009, 13:22
Λοιπόν παιδιά... Έχω τρελό πρόβλημα.. Θέλω help... Yamaha TTR 600. Το πήρα 29/4. Το μηχανάκι δούλευε πένα.. Μετά μου έκανε κάτι προβλήματα στα ηλεκτρικά μέχρι που στις 11/5 δεν ξαναπήρε μπροστά. Όταν ζεστενόταν αμα το έσβηνες μετά δεν ξαναέπερνε για ώρες... Για μια εβδομάδα δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.. στις 18/5 αφού βγήκε και το συμβόλαιο της ασφάλειας μου είχα βάλει και οδική και τους καλώ να το πάρουν να το παω σε συνεργείο. Το πάω στο συνεργείο οπου το πήγαινε και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και μου φάνηκε πολύ καλό το άτομο. Περνάει μια εβδομάδα.. Ο τύπος δεν είχε κάνει κάτι με το μηχανάκι γιατί τα είχε checkάρει όλα και το μόνο που του έμενε ήταν να βάλει μια ηλεκτρονική επάνω να δούμε αν βγήκε Off η δικιά μου. Δεν βρίσκαμε όμως.. Ξαφνικά Μου λέει για ένα άτομο με ενα τρακαρισμένο TTR 600 μανιβελάτο σαν το δικό μου. Και μπένουμε στην διαδικασία να τον ψάξουμε μηπως δίνει ανταλακτικά. Δεν μπορούσαμε να τον βρούμε.. Του χρώσταγε κάτι λευτά και δεν το σήκωνε το τηλ. Περνάει μιαμιση βδομάδα.. Τίποτα.. Ακόμα το μηχανάκι στο συνεργείο... Τελικά αυτόν δεν τον βρήκαμε.. Μετά απο κάτι μετρήσεις μου λέει οτι είναι καμμένος ο πολλαπλασιαστής μου και θα τον αλλάξει να δεί τι θα γίνει.. Βρίσκει πολλαπλασιαστες κάνει δοκιμές κάτι γίνετε. Όμως ο παλιός ανορθοτής μου είναι λίγο Off και όταν ζεστένετε δεν δουλεύει. Δοκίμασε και 2-3 ανορθοτές τελικά δούλεψε το μηχανάκι. Την τρίτη που περασε (16/6) πάω να το πάρω. Επίσης του είχα πει να κάνει και άλλα πράγματα όπως, service στο μπροστινό, να δώσει για ακτινολόγιση τον πίσω τροχό, λαδάκια, φιλτράκια, λάμπα με λευκό φως μπροστά και μέσα στην τιμή ανορθοτής και πολλαπλασιαστής. Τα ανταλακτικά όλα ήρθαν 280 ? (μόνο οι τσιμούχες οι Original yamaha είχαν 33 ? η κάθε μία, πήρα και ρώτησα κι όλας). Και για όλα αυτά μου πήρε 120 ? εργατικά. Οπότε την τρίτη του δίνω 400, μου αλλάζει την λάμπα, είδα οτι δεν είχε βγάλει το καλώδιο για τον μετρητή των χιλιομέτρων που του είχα πει μιας και δεν έχω κοντερ.. Επίσης δεν μπόρεσε τελικά να μου φτιάξει το πίσω φρένο.. Που δεν πιάνει καθόλου και τα τακάκια είναι στον αέρα και τρίζουν λίγο ακουμπώντας απαλά στην δισκόπλακα. Τελος πάντων όπως πληρώνω και φεύγω χάνομε λίγο στα στενά μιας και δεν γνώριζα πολλα απο εκεί.. Καθώς πάω νιώθω σε μια φάση κάτι στο δεξί μου πόδι, κοιτάω και κρεμόταν το δοχείο υγρών πίσω φρένου.. Είχε ξεχάσει να το βιδώσει. Τελος πάντων σταματάω να ρωτήσω έναν πως να φύγω, σβήνω τη μηχανή μιλάω, ανοίγω διακόπτη μανιβελιάζω, πέρνει για 2 δευτερα και σβήνει, μυρίζει κάτι καμμένο. Μανιβελιάζω ξανά.. τίποτα.. ούτε ρεύμα μπροστά στα φώτα.. Πέρνω τηλ αυτόν.. ερχετε το πάμε πισω συνεργείο σπρώχνοντας.. αλλάζει ανορθοτή τίποτα... Eπόμενη μέρα μου λέει οτι μου έκαψε τον ανορθοτή... Και μου λέει οτι υπάρχει κάτι που ονομάζετε σταθεροποιητής τάσεως και παίζει αν τα χει παίξει αυτο και να μου καίει τους ανορθοτές... Και θα βρεί αυτόν εκεί με το τρακαρισμένο να το πάρει να δεί.. Με λίγα λόγια φοβάμαι πάλι οτι θα μαλακιστουν όλοι τους και το μηχανάκι μου θα μείνει Off πάλι για πολύ καιρό..
12 μέρες μονο το χα στα χέρια μου..... και είναι off πάνω απο μήνα.. και έδωσα τόσα λευτά για αγορά... και επισκευή...δεν ξέρω... έχω ξενερώσει άσχημα.....
Επισης να αναφέρω κάτι σημαντικό η πλεξούδα στο μηχανάκι ζήτημα να είναι το 1/3 μαμά μου λέει ο μηχανικός. Και μου λέει να την αλλάξω και σκεφτομαι να πάρω απο αυτόν με το τρακαρισμένο..

Update 20/6
Well, μετά τη δουλειά λέω να πάω απο εκεί. Τον πέρνω τηλ. και μου λέει οτι δουλεύει τώρα μια χαρά.. Αλλά επειδή παίρνει όποτε θέλει θα είναι μαλ@κεία να με αφήσει στον δρόμο. Πάω εκεί και το μηχανάκι δεν έπερνε. Βγάζουμε τεπόζιτο και αλλάζει τον στεθεροποιητή (που τελικά είδα οτι είναι δίπλα απο τον πολλαπλασιαστή κάτω απο το τεπόζιτο στον σκελετό) και τον ανορθωτή με κάτι άλλα μεταχ. Το μηχανάκι πάλι δεν έφερνε ρεύμα.. Τα βγάζει, και βάζει πάλι αυτά που είχε πρίν. Και Πήρε!! Με αυτά που πριν απο 5 λεπτά δεν έπερνε... τελος παντων κάνω βόλτες.. κάνω... κάνω.. Όλα κομπλέ.. Κάνω και χωρίς την φύσα.. Ολα κομπλέ.. Και ήθελα να το πάρω. Οπότε το παίρνω, και πάω σε μια δουλειά. Το αράζω, το σβήνω να δω αν θα ξαναπάρει, ολα κομπλέ. Μετα απο κανα 20λεπτο το πάω έξω να δω αν θα πάρει, όλα κομπλέ. Πάω βόλτες μετά με την κοπέλα μου και τζιτζι τούμπανο το μηχανάκι δούλευε πένα. Σε μια φάση πάμε κοντά στο σπίτι μου και ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που το σκέφτηκα, μου καρφώνετε να αλλάξω σκάλα στα φώτα.. Και το ήξερα οτι θα παιχτεί μαλ@κεία... Με το που αλλάζω σβήνει και αυτό ήταν. Δεν ξανπείρε... Και σήμερα το πρωί που προσπάθησα... Τίποτα.. αχχχ... τι να πώ...
Update 22/6
Ακούστε. Το μηχανάκι δεν έπερνε καθόλου.
Αφου είχα λίγο χρόνο προχθές κατέβηκα κάτω και το επεξεργάστηκα λίγο. Σήκωσα σέλα και έβγαλα τεπόζιτο.
Βγάζω την φύσα του ανορθοτή.. Ξαναβάζω ξεσυνδέω τον στεθεροποιητή τάσης (άν είναι αυτο που βρίσκετε κάτω απο το τεπόζιτο κάτω απο το πλαίσιο, τουλάχιστον έτσι μου είπε ο μηχανικός). Αφού κούνισα καλώδιο έβγαλα-έβαλα φυσα ανορθοτή, έβγαλα-έβαλα σταθεορποιητή. Δοκιμάζω μανιβέλα. Μπααααπ. Το μηχανάκι πήρε μπροστά κανονικά....

Επειδή ήμουν σίγουρος οτι θα σβήσει το πάω βολτίτσα 2 στενά παρακάτω. Και όπως προέβλεψα έσβησε.. Μετά δεν έπερνε και ούτε έφερνε φώς μπροστά... Μετά απο λίγο.. Πάλι πήρε... Και πιο είναι το πρόβλημα τώρα..
Παιρνει κανονικά αλλά μόλις ζεστένετε σβήνει. Μετα ξαναπαίρνει και σβήνει σε μικρότερο χρονικό διάστημα μιας και είναι λιγο ζεστό ήδη απο πριν. Μόλις δουλέψει 1-2 λεπτάκια πάρτο κάτω.. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. Σκεφτόμουν μήπως είναι ο ανορθοτής που ζεστένετε.. Αλλα μετα σκέφτομαι οτι όταν σηνέβει κάτι παρόμοιο στον μηχανικό μου μπροστά μου, απλά έβγαλε-έβαλε πραγματα και μετά το μηχανάκι δεν έσβηνε καθόλου... Δεν είναι κατάσταση αυτή...

Εχθές πάντως που δεν έπερνε καθόλου.. Το 'λυσα το ξανάδεσα, έβγλα-έβαλα φύσες,ανορθοτές,σταθεροποιητές και μετά πήρε, αλλά έσβηνε όταν ζεστενόταν. Και μετά τα ίδια... Μόνο σε μια φάση κράτησε για κανα 5λεπτο αναμένο αλλα πάλι έσβησε

XJR_Billy
23/06/2009, 14:15
Ρε φιλαράκι, τι τραβάς!!!:(

Με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μιλήσατε?:evil: :evil:

Μήπως πρέπει να την πας σε ένα μηχανικό της προκοπής να τη δει?

Voliminal
23/06/2009, 14:17
Έχω μιλίσει.. Δεν πρέπει να πάει το μηχανάκι σε μηχανικό.. Σε ηλεκτρολόγο θα πάει.. Και λογικά θα το στήλω σύντομα.. Αν δεν βρώ κάποια άκρη...

Akatanomastos
23/06/2009, 14:30
φιλε πηγαινε σε ηλεκτρολογο καλο μπας και γινει τιποτα.

οι μηχανικοι δεν ξερουν απο αυτα

Voliminal
23/06/2009, 14:32
Έχετε να μου προτείνεται κανέναν εξουσιοδοτημένο καλό YAMAHA κοντά στον Νέο Κόσμο?

catmaster
23/06/2009, 14:34
Το μηχανάκι σου πρέπει να πάει σε ηλεκτρολόγο και να μετρήσει τα πηνία πρώτα ...

ταλαιπωρία και σπάσιμο πάντως να έχεις αγοράσει μηχανάκι και αμέσως να τραβιέσαι συνεργεία ... :sad:

Voliminal
23/06/2009, 14:37
Ναι μεγάλη μ@λ@κεί@..... Πάντως τα πηνεία τα μέτρησε ο μηχανικός και είπε οτι είναι κομπλε.. Απλά τώρα το μηχανάκι ειναι 1/3 μαμα πλεξούδας και ημητασιόν ανορθοτής.. Και γενικά πολύ μπαστάρδεμα...