PDA

View Full Version : Θέμα εμπιστοσύνης ελαστικών



ikarosk
28/06/2009, 10:04
Καλημερίζω το Forum.
Η μοτοσυκλέτα που αγόρασα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83037 είναι παραγωγής 2006 και φοράει τα λάστιχα PIRELLI DIABLO.
Το εμπρός είναι κατασκευασμένο την 39η εβδομάδα του '05 και το πίσω την 2η του '06.
Κατά πόσο μπορώ να τους έχω εμπιστοσύνη όταν θα αρχίσω να ζητάω το κάτι παραπάνω από την αξιολάτρευτη ιταλίδα;
Μήπως πρέπει να της τα αλλάξω σύντομα;
Παρακαλώ τα φώτα σας.

SVX
28/06/2009, 10:13
το μηχανακι ηταν σε αποθηκη? ή μπροστα στο μαγαζι του εμπορου πανω στο πεζοδρομο?

ikarosk
28/06/2009, 10:18
Ηταν στο εσωτερικό του καταστήματος και όχι μπροστά στην βιτρίνα. Λογικά δεν πρέπει να την έβλεπε ο ήλιος.

McTalas
28/06/2009, 10:19
και αν ηταν πανω σε σταντ ή ακουμπουσαν κατω οι ροδες?


τα λαστιχα σε μιχανακια που δεν ειναι τουρισταδικα, τα κραταμε 10.000κμ το πολυ (σιγα μην βγαλουν τοσο) ή 1 χρονο (σιγα μην αντεξουν τοσο).

αν το μιχανακι δεν κοινουνταν αλλα παταγε συνεχει στις ροδες τοτε θα εχει προβλημα, αν παλι ηταν σε σταντ αλλα το βαραγε ο ηλιος, παλι θα εχει ςπροβλημα
και επειδη ποτε δεν θα εισαι σιγουρις, βαλε ενα ζευγαρι καινουρια και απολαυσε το μοτορι σου χωρις να φοβασαι.
:wave2:

sakisvolos
28/06/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλημερίζω το Forum.
Η μοτοσυκλέτα που αγόρασα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83037 είναι παραγωγής 2006 και φοράει τα λάστιχα PIRELLI DIABLO.
Το εμπρός είναι κατασκευασμένο την 39η εβδομάδα του '05 και το πίσω την 2η του '06.
Κατά πόσο μπορώ να τους έχω εμπιστοσύνη όταν θα αρχίσω να ζητάω το κάτι παραπάνω από την αξιολάτρευτη ιταλίδα;
Μήπως πρέπει να της τα αλλάξω σύντομα;
Παρακαλώ τα φώτα σας.

Το ένα ελαστικό είναι 5 χρονών και το άλλο 4ων κανονικά θέλουν πέταμα όπου και να ήταν το μηχανάκι!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κρατάνε σαν καινούργια έτσι ήταν και όταν πήρα εγώ το δικό μου τα
λάστιχα ήταν ήδη 2 χρόνων και γλίστραγα! Pirelli ήταν και τα δικά μου!

Υ.Γ. Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος! :beer: :beer: :beer:

p@nos
28/06/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

τα λαστιχα σε μιχανακια που δεν ειναι τουρισταδικα, τα κραταμε 10.000κμ το πολυ (σιγα μην βγαλουν τοσο) ή 1 χρονο (σιγα μην αντεξουν τοσο).

αν το μιχανακι δεν κοινουνταν αλλα παταγε συνεχει στις ροδες τοτε θα εχει προβλημα, αν παλι ηταν σε σταντ αλλα το βαραγε ο ηλιος, παλι θα εχει ςπροβλημα
και επειδη ποτε δεν θα εισαι σιγουρις, βαλε ενα ζευγαρι καινουρια και απολαυσε το μοτορι σου χωρις να φοβασαι.
:wave2:



σα να υπερβαλεις λιγο...

McTalas
28/06/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σα να υπερβαλεις λιγο...
οχι, σε ss αν σου βγαλει 10.000 κανεις παρτι !!
αν το οδηγας βεβαια...

p@nos
28/06/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οχι, σε ss αν σου βγαλει 10.000 κανεις παρτι !!
αν το οδηγας βεβαια...

kala to ss ειναι η πιο ειδικη κατηγορια απ'ολες...

γενικα τα λαστιχα κρατανε πολυ περισσοτερο, ειδικα το μπροστινο, το πισω αναλογως τη χρηση θελει αλλαγμα

tai
28/06/2009, 19:01
νομιζω οτι 4-5 χρονών λάστιχο δεν υπάρχει πιθανότητα να "ζεσταθεί" ουτε μεχρι την Γερμανία.
Αν θελεις να στρίψεις λίγο πάνω απο της 90 μοίρες:D άλλαξε τα ΤΏΡΑ.
Μετά απο 4-5 χρόνια είναι επικίνδυνα ακόμα και για ταχύτητες πάνω απο 150χλμ σε ευθεια!!!:wave2:

sakisvolos
28/06/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
νομιζω οτι 4-5 χρονών λάστιχο δεν υπάρχει πιθανότητα να "ζεσταθεί" ουτε μεχρι την Γερμανία.
Αν θελεις να στρίψεις λίγο πάνω απο της 90 μοίρες:D άλλαξε τα ΤΏΡΑ.
Μετά απο 4-5 χρόνια είναι επικίνδυνα ακόμα και για ταχύτητες πάνω απο 150χλμ σε ευθεια!!!:wave2:

+ Άπειρο!;) ;) ;)

TROOPER
28/06/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σα να υπερβαλεις λιγο...

:nono:

alexxxcbr
28/06/2009, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
νομιζω οτι 4-5 χρονών λάστιχο δεν υπάρχει πιθανότητα να "ζεσταθεί" ουτε μεχρι την Γερμανία.
Αν θελεις να στρίψεις λίγο πάνω απο της 90 μοίρες:D άλλαξε τα ΤΏΡΑ.
Μετά απο 4-5 χρόνια είναι επικίνδυνα ακόμα και για ταχύτητες πάνω απο 150χλμ σε ευθεια!!!:wave2:



:beer: :beer: :beer:

fantom duck
07/07/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas



τα λαστιχα σε μιχανακια που δεν ειναι τουρισταδικα, τα κραταμε 10.000κμ το πολυ (σιγα μην βγαλουν τοσο) ή 1 χρονο (σιγα μην αντεξουν τοσο).


Αυτης της γνώμης είμαι και γω.
Κανένα λάστιχο που είχα βάλει δεν μου κράτησε πάνω από 10000χλμ ή ένα χρόνο. (ότι ερχόταν πρώτο)
Ήρθε χρονιά που έβαλα δυο ζευγάρια λάστιχα (Εντάξει γιατί τα diablo δεν μου άρεσαν! Μη βαράτε τι να κάνω δεν μου πήγαιναν βρε παιδί μου!)

Σιγουρα το μπροστινο το άντεχε κι άλλο αλλά δεν ήμουνα της άποψης να βάλω πίσω και να μείνω με το ίδιο μπροστινό. Πείτε το παραξενιά αλλά δεν του είχα μπέσα!