PDA

View Full Version : την πάτησα! 2005 cbr600f



gwalker
29/06/2009, 02:23
καλησπέρα σε όλους,

αγόρασα ένα cbr600f μοντ. 2005 και μόλης που πρόλαβα να κάνω 200km και συνέβησαν τα παρακάτω.
Το μηχανάκι είναι σε άψογη κατάσταση χωρής κανένα πρόβλημα μέχρι που πήγα να βάλω συναγερμό spy5000m και το κατέστρεψα.
Προσπάθησα να συνδέσω την remote start λειτουργία με βάση το manual. Κατάλαβα ότι έκανα "χωντρή" και τα ξαναγύρισα σε συνδεσμολογία μαμα.
Τα συμπτώματα που έχω είναι:
1. Βάζω κλειδί και γυρνάω στο on - όλες οι ενδειξεις ειναι ok αλλά δεν βλέπω να ανάβει το λαμπάκι του HISS.
2. Διακόπτης start/stop στο start, δεν ακούγεται ο χαρακτιριστικός ήχος της τρόμπας καυσίμου (όσο και να επαναλαμβάνω την διαδικασία τρόμπα βενζίνης δεν ακούω). Η μίζα δουλεύει αλλά η μηχανή δεν παίρνει μπροστά με τίποτα.
3. Κατέβασα το service manual το διάβασα όλο και έκανα ότι test μπορούσα όλη την ημέρα αλλά τίποτα, πάλι τα ίδια (ρελέδες,μπαταρίες,αισθητήρες κτλ)

Έχω πέσει σε βαθειά κατάθληψη και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω μιας και μόλης κατάφερα να πάρω το μηχανάκι.

Παρακαλώ αν ξέρει κανείς τίποτα να ρίξει καμία πρόταση.

Έχω μια υποψία ότι πρέπει να αλλάξω εγκέφαλο και hiss. Ούτε πως να το μετακινήσω για συνεργείο δεν ξέρω.

Αυτά τα ολίγα παίδες και καλό καλοκαίρι.

nassosxlvbros
29/06/2009, 02:31
άλλαξε κλειδι...βάλε το δεύτερο...;)

κι αν δεν,παρτα όλα από την αρχή δεν καιγονται όλα έτσι εύκολα...
ψυχραιμια
:beer:

nic mor
29/06/2009, 02:39
κατ'αρχην μην βαζεις το ιδιο θεμα και σε
αλλη ενοτητα!!:o :o


στο θεμα σου τωρα εγω η θα εβαζα κανενα (καθ'οτι ασχετος και εγω:D )
φιλο να με παει με "πατακια" η θα πληρωνα
οδικη βοηθεια να με παει η σε καποιο συνεργειο
που θα ειχα εμπιστοσυνη η καλυτερα στην
περιπτοση σου στην αντιπροσωπεια γιατι μαλλον
εχεις κανει καλη γκαφα:wave2: :wave2:


ευχωμαι να πανε ολα καλα και να την βγαλεις
οσο ποιο φτηνα γινεται:wave2: :wave2:






αμα θες εχω το τηλ ενος για να σε μεταφερει
για το v-strom πριν 2 χρονια μου ειχε παρει
40? την ωρα που η οδικη μου μου ζηταγε
80? για να με παει (ηταν μεταφορα απο συνεργειο σε αλλο και δεν το καλυπτε)

gwalker
29/06/2009, 03:21
έχω δοκιμάσει και τα δυο κλειδιά αλλά τίποτα.
Θα παλέψω κι άλλο,δεν θέλω να κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
Δεν μπορώ να ελέγξω ECU και HISS όμως.
Ισως αν γνωρίζει κανείς αν παρακάμπτεται το HISS για να δω μήπως αυτό είναι που μπλοκάρει την ρευματοδότηση του fuel pump?


Φίλε nic mor αν μπορείς, αυτό το τηλ. μάλλων θα χρειαστεί . Ευχαριστώ.

nic mor
29/06/2009, 03:30
κοιτα τα πμ σου!!:wave2:

goumis hornet
29/06/2009, 05:20
Ασφαλειες τσεκαρες καλα μπας και.....;


:wave2:

goumis hornet
29/06/2009, 14:07
περιμενουμε να μας πεις τι ηταν μιας κι εχω το ιδιο.

:wave2:

reinmeister
29/06/2009, 14:12
τσεκαρε ασφαλειες αρχικα,οπως σου προτειναν παραπανω κι αν δεν εχεις καποια καμενη,βγαλε τον αρνητικο πολο της μπαταριας να κανει reset ο εγκεφαλος...αστον αποσυνδεδεμενο τουλαχιστον μιση ωρα...

αν δεν γινει κατι,τσεκαρε με απ ευθειας ρευμα την τρομπα σου...

εγκεφαλο θα τσεκαρεις τελευταιο...

gwalker
29/06/2009, 15:11
Στα test που έκανα την κυριακή ήταν να βγάλω τελείως την μπαταρία και να την φορτήσω μήπως και δεν είχε αρκετό ρεύμα για την τρόμπα, αλλά τζίφος δεν είναι αυτό. Φαντάζομαι ότι βγάζοντας την μπαταρία να έκανε και reset ο εγκέφαλος, αλλά θα δοκιμάσω να αφήσω τον θετικό πόλο συνδεδεμένω και να βγάλω τον αρνητικό όπως γράφεις για να κάνω reset.

Εν το μεταξύ πληροφοριακά τηλεφώνησα στον Σαρακάκι και μέτα στον Γκινοσάτη και τσέκαρα ότι οι τιμές για καινούργιο εγκέφαλο είναι 780 ευρώ και 50 ευρώ για νεα κλειδιά που θα χρειαστούν (και χρόνος παράδωσης τουλάχιστον 15 ημέρες).

gwalker
29/06/2009, 15:17
Φίλε "goumis hornet" όταν λες ''ότι έχεις το ίδιο'' τι εννοείς ότι έχεις πάθει την ίδια ζημιά σε ίδιο μηχανάκι;

toyar
29/06/2009, 15:43
Τσέκαρε αν ο συναγερμός που έβαλες έχει immobilizer μήπως μένει οπλισμένο και κόβει το ρεύμα από την τρόμπα

reinmeister
29/06/2009, 15:47
θελω να πιστευω οτι τον εχεις ξηλωμενο τον συναγερμο και τσεκαρεις ναι?

kostas_1100gs
29/06/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Τσέκαρε αν ο συναγερμός που έβαλες έχει immobilizer μήπως μένει οπλισμένο και κόβει το ρεύμα από την τρόμπα
Σωστό ακούγετε..

gwalker
29/06/2009, 16:39
το μηχανάκι ξανασυνδέθηκε σε original κατάσταση αμέσως μετα την διαπίστωση του προβλήματος. Έχω τσεκάρει πάνω από 20 φορές όλες τις καλωδιώσεις μήπως κάτι ξέχασα αλλά όλα είναι στην αρχική θέση τους.

μόλης γυρίσω από την δουλειά θα προσπαθήσω να κάνω reset στον εγκέφαλο μήπως και αναστηθεί.

επίσης διαβάζοντας manuals και διάφορες γραφές βλέπω ότι για να κάνει κανείς reset στον εγκέφαλο υπάρχει και η παρακάτω μέθοδος:


(ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ OFF)
1. διακόπτης run/kill στην θέση kill
2. βραχυκύκλωμα στον ειδικό test κονέκτορα κάτω από την σέλλα.
3. διακόπτης run/kill στην θέση run
4. αποσύνδεση του βραχυκυκλώματος και ξανασύνδεση αυτου μέσα σε 5 sec
5.Το λαμπάκι FI στο ταμπλό φλασάρει για λίγο και μετά σβήνει

Θα τσεκαριστεί και αυτό

sniper
29/06/2009, 16:47
Κι όλη αυτή η ταλαιπωρία (η χρονική, ψυχολογική κι ελπίζω οχι οικονομική) για να γλυτώσεις το κόστος εγκατάστασης του συναγερμού από κάποιον που ξέρει;

Ή σου αρέσει να παίζεις; :rolleyes:

anwrimos
29/06/2009, 17:29
να σου κάνω μια ερώτηση... προσπαθώντας να περάσεις καλώδια μήπως σήκωσες καθόλου το τεπόζιτο? σε ρωτάω γιατί η φίσα απο την οποία παίρνει ρεύμα η τρόμπα είναι τσίτα και μπορεί να ξεσυνδέθηκε ( στο λέω γιατί την έχω πάθει). όσον αφορά το HISS δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι... το σημείο που περνάει η φίσα τησ τρόμπας είναι στο αριστερό σου πόδι όπως κάθεσαι πάνω στη μηχανή ακριβώς πίσω απο το τεπόζιτο. ξελίγωσα τη μπαταρία στις μιζίες μέχρι να το πάρω χαμπάρι

gwalker
29/06/2009, 18:03
ευχαριστώ man παω να τσεκάρω και την φίσα της τρόμπας λες......

banditgr
29/06/2009, 18:40
malon kati exeis kopsei or something...to hiss douleyei me ayton ton tropo,an den mpei swsto kleidi,anavei to lampaki HISS kai den kanei prime h trompa + kovete h anafle3h,alla to mhxanaki mizarei kanonika.Esena les oti to lampaki HISS svhnei,opote to keidi sou anagnwrizete.
Ayto pou prepei na kaneis einai na vgaleis mia mpouzopipa,na valeis ena mpouzi,kai akoumpontas to swma tou mpouzi panw ston kinitira (wste na kanei gh) dokimase na mizareis.Etsi tha 3ereis an eisai ok apo anafle3h toulaxiston.
Den mas eipes ti kalwdio ekopses gia na syndeseis to remote start?

gwalker
29/06/2009, 19:24
Μόλης ολοκλήρωσα και άλλους ελέγχους :

1. check την φύσα της τρόμπας=είναι συνδεδεμένη και κατόπιν μέτρησης με πολύμετρο δεν δέχεται το απαραίτητο ρεύμα όταν πρέπει
2. έγινε reset στον εγκέφαλο αλλά τίποτα
3. Το πρόβλημα με την ένδειξη του HISS είναι ότι δεν ανάβει ποτέ ούτε όταν βάζεις το κλειδί στο ON ούτε στο γενικό check των οργάνων

Λοιπόν κατόπιν ποιο ψύχρεμης μελέτης του κυκλώματος της μηχανής και των καλωδίων του συναγερμού που έκανε την ζημιά επικεντρώνομαι πλεον στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής. Αυτός ο διακόπτης περιλαμβάνει μια δίοδο zener την οποία εγώ πόλωσα ανάστροφα και τροφοδώτησα μέσω του συναγερμού.
Επόμενο βήμα αφαίρεση του συστήματος του διακόπτη και έλεγχος. Θα ενοιμερώσω για τα αποτελέσματα.

goumis hornet
29/06/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gwalker
Φίλε "goumis hornet" όταν λες ''ότι έχεις το ίδιο'' τι εννοείς ότι έχεις πάθει την ίδια ζημιά σε ίδιο μηχανάκι;

Εχω το ιδιο απλα και μονο και με τρωει να δω τι εχει συμβει.
Δεν εχω το ιδιο προβλημα:D

Η διαδικασια reset που εκανες ειναι για να μηδενιστουν οι τοχον βλαβες που εχει παρει ο εγκεφαλος στην περιπτωση που σου εχεi αναψει το fi led.
Αν ο εγκεφαλος προσπαθοντας να βαλεις εσυ τον συναργεμο διαπιστωσε παραβιαση του
Hiss-ιμπιλαιζερ εχει κρατησει την παραβιαση.
Παρολα αυτα πρεπει να σβησει αυτη η παραβιαση.
Στην διαδικασια που περιγραφεις εμενα στο μανουαλ την εχει λιγο διαφορετικα.
Πιας χρονιας μανουαλ εχεις;Εγω εχω βρει του 2001-2003 που ειναι ο ιδιος εγκεφαλος
με τον δικο μας.

Διαδικασια

1.Γυριζουμε το κουμπι (στο δεξι γκριπ) RUN και το κλειδι στο off.
2.Βραχυκυκλωνουμε το βισμα κατω απο την σελα (στα αριστερα).
3.Γυριζουμε τον διακοπτη (κλειδι) στο on.
4.Βγαζουμε το βραχυκυκλωμα.
5.Το fi led θα αναψει για 5 δευτερα.
Ενω ειναι αναμμενο πρεπει να τα ξαναβραχυκυκλωσουμε.Θα καταλαβεις οτι εχει σβηστει η
μνημη εαν δεις οτι το fi led σβηνει και μετα αρχισει να αναβοσβηνει.
Αν αναβοσβησει μονο 20 φορες δεν εχει κανει reset.

Υποψιν ολα τα παραπανω πρεπει να γινουν στο πλαινο σταντ.ΟΧΙ στο κεντρικο εχει σημασια
βαση μανουαλ.
Κατι περισσοτερο δεν μπορω να κανω.
Ο Γκινοσατης που πηρες τηλ. να ξερεις οτι ειναι ο καλυτερος στα xonda.
O εγκεφαλος και το hiss δεν τα φτυνουν ετσι ευκολα.

:wave2:

gwalker
29/06/2009, 22:38
πράγματι έχεις δίκιο για την διαδικασία του reset από το manual που αναφέρεις , το διαπίστωσα και μάλλον θα χρειαστεί να γίνει.
Αλλά διαπίστωσα επίσης ότι στο δικό μου μηχανάκι δεν μπορεί να γίνει ακόμη reset γιατί η κλειδαριά του ignition πρέπει να κάηκε και ουσιαστικά γυρνώντας το κλειδί δεν ενεργοποιείτε πλήρως ->γιαυτό και δεν ανάβει το λαμπάκι του HISS καθόλου (κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι). Επίσης έπεσα και σε έναν άλλο cbr600f που είχε και αυτός παρόμοιο πρόβλημα με τον διακόπτη του ignition (έτσι και έμαθα ότι στο κάτω μέρος του διακόπτη υπάρχει μια δίοδος zener που άμα σου καεί έχεις παρόμοια προβλήματα). Συνδιάζοντας λοιπόν όλα αυτά, λέω να ελέγξω τον διακόπτη πριν το παώ στον Γκινοσάτη. Ελπίζω να βγάλω άκρη σύντομα που πιστεύω θα βοηθήσει και άλλους στο μέλλον.

goumis hornet
06/07/2009, 13:47
Τελικα βρηκες ακρη;

:wave2:

gwalker
06/07/2009, 14:16
ακόμα τίποτα

aggas98
13/07/2009, 21:06
χαιρεται ελπιζω να σε βοηθησω αν και εχω το cbr 600 rr

μου ετυχε καποια φορα να μην αναβει πλεον το λαμπακι HISS λοιπον γυρνα το κλειδι στη θεση on και κρατα πατημενο για λιγα δευτερολεπτα ενα απο τα δυο κουμπακια που εχεις στο κοντερ (αυτα που μηδενιζεις τα χλμ και αλλαζεις το trip) δοκιμασε και τα δυο γιατι δεν θυμαμαι ποιο ακριβως ειναι αν πετυχει θα σου αναψει το HISS στιγμιαια και μαλλον θα δουλεψει.
καλη επιτυχια.

gwalker
13/07/2009, 22:39
Ευχαριστώ φίλε αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα το πρόβλημα.
Ήταν πράγματι ο εγκέφαλος που κάηκε και αναγκαστικά παράγγειλα καινούργιο.
Έγινε έλεγχος του εγκεφάλου από τον μάστορα και μου είπε ότι είναι νεκρός. Επίσης μπήκε πάνω άλλος εγκέφαλος και το μοτέρ πήρε μπροστά κανονικά.
Αυτό που έμαθα εγώ προσωπικά από αυτήν την ιστορία είναι ότι ειδικά για τα Honda με το HISS και injection αλλά και για όλες τις σύγχρονες μηχανές θέλει πολύ προσοχή όταν παίζεις με τα ηλεκτρικά γιατί είναι υπερευαίσθητα και πανάκριβα. Μακριά λοιπόν από συναγερμούς και οτιδήποτε άλλο ξένο πάνω στο original κύκλωμα της μηχανής εκτός και αν είσαι 100% σίγουρος . Είναι καλύτερα να τοποθετήσεις δεύτερη τροφοδοσία ρεύματος και να βάλεις εκεί κάτι που δεν είναι 100% τσεκαρισμένο ότι δουλεύει με την μηχανή σου.

goumis hornet
13/07/2009, 23:02
:a03: :a03:

Καταλαβα....
Πανε οι διακοπες,πανε τα μπανια πανε ολα....:sad:
Πρεπει να τσουζει απο τιμη ε;
Κανα 700αρι;
Σαρακακη;

Σε ποιον μαστορα πηγες τελικα;

:wave2:

gwalker
14/07/2009, 11:05
Σύνολο κάπου 850 ευρά.
Είναι πολλά. Αφου σκέφτηκα αντί για την μικρή ECU να έβαζα ένα κανονικό ΧΒΟΧ πάνω,να έπαιζα και κανένα παιχνίδι.
Μάστορας είναι ο Γκινοσάτης και οι τιμές σε όλα σχεδόν τα συνεργεία είναι οι τιμές που έχει και ο Σαρακάκης.Μεταχειρισμένα δεν παίζουν πουθενά πάντος γιατί ακόμα και να βρείς χρειάζεσαι και τα κλειδιά, άσε που δεν ξέρεις και τι θα πάρεις.

arxaios
14/07/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gwalker
Αυτό που έμαθα εγώ προσωπικά από αυτήν την ιστορία είναι ότι ειδικά για τα Honda με το HISS και injection αλλά και για όλες τις σύγχρονες μηχανές θέλει πολύ προσοχή όταν παίζεις με τα ηλεκτρικά γιατί είναι υπερευαίσθητα και πανάκριβα. Μακριά λοιπόν από συναγερμούς και οτιδήποτε άλλο ξένο πάνω στο original κύκλωμα της μηχανής εκτός και αν είσαι 100% σίγουρος .

Το μάθημα έπρεπε να είναι :

α) ΔΕΝ σκαλίζουμε οτι δεν γνωρίζουμε !!! Γι αυτό υπάρχουν και οι μάστορες

β) ΔΕΝ συνδέουμε στη μηχανή μας κάτι με προσωπικές πατέντες παρά μόνο με έτοιμες φύσσες-πλεξούδες ΕΙΔΙΚΑ για την μηχανή μας !!!
Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο πάμε σε άλλη μάρκα που να έχει

γ) ΔΕΝ κόβουμε και ΔΕΝ ξεγυμνώνουμε καλώδια !!!

Αυτάάάάάάά ....................:wave2:

950dim
14/07/2009, 11:29
Ολη αυτη η ταλαιπωρια για να γλυτωσεις 50 ευρω;;;δε θα σου παιρναν περισσοτερα για τοποθετηση!:nono: :eek:

Εκτος αν ηθελες να πειραματιστεις γνωριζοντας απ΄την αρχη το ενδεχομενο ζημιας...:confused:
...:nono:

nassosxlvbros
14/07/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gwalker
Ευχαριστώ φίλε αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα το πρόβλημα.
Ήταν πράγματι ο εγκέφαλος που κάηκε και αναγκαστικά παράγγειλα καινούργιο.
Έγινε έλεγχος του εγκεφάλου από τον μάστορα και μου είπε ότι είναι νεκρός. Επίσης μπήκε πάνω άλλος εγκέφαλος και το μοτέρ πήρε μπροστά κανονικά.
Αυτό που έμαθα εγώ προσωπικά από αυτήν την ιστορία είναι ότι ειδικά για τα Honda με το HISS και injection αλλά και για όλες τις σύγχρονες μηχανές θέλει πολύ προσοχή όταν παίζεις με τα ηλεκτρικά γιατί είναι υπερευαίσθητα και πανάκριβα. Μακριά λοιπόν από συναγερμούς και οτιδήποτε άλλο ξένο πάνω στο original κύκλωμα της μηχανής εκτός και αν είσαι 100% σίγουρος . Είναι καλύτερα να τοποθετήσεις δεύτερη τροφοδοσία ρεύματος και να βάλεις εκεί κάτι που δεν είναι 100% τσεκαρισμένο ότι δουλεύει με την μηχανή σου.

κρίμα...πάντως μην πετάξεις τον παλιό εγκέφαλο....άστον κάπου να υπάρχει...;)

gwalker
14/07/2009, 21:48
Εντάξει ρε παιδιά μη βαράτε γιατί νομίζω ότι όλοι την έχουμε πατήσει κάποια στιγμή και θα είχε ενδιαφέρον να τον ακούσουμε.

Επίσης εγώ απλά ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε οποιονδήποτε σκεφτόταν να κάνει κάτι παρόμοιο σε τέτοια μηχανάκια.

Πράγματι αν και έχω επισκευάσει όλα μου τα μηχανάκια στο παρελθόν μόνος εδώ τα ηλεκτρικά ήταν πολύ πολύπλοκα.

Τέλος να πω ότι μερικές φορές είναι πράγματι καλύτερα να μελετάς κάτι μόνος παρά να το πας σε κάποιον μάστορα, αλλά χρειάζεται χώρος, χρόνος και όχι ρίσκα.