PDA

View Full Version : Help !! Κούνημα του πίσω μέρους!



hercul
29/06/2009, 12:35
Τα τελευταία 500 χλμ έχω ένα κούνημα στο πίσω μέρος της μηχανής με διεύθυνση κατακόρυφη(πάνω κάτω).
Μόλις πήγα σε ένα λαστιχά και μΕ είπε ότι λάστιχο και ζάντα είναι μια χαρά!

Ρουλεμάν πίσω τροχού είχα αλλάξει πέρσι αλλά τότε έκανε 8αράκια η ρόδα!

Καμιά ιδέα στο τι μπορεί να φταίει?
Μπορεί να είναι η σχετικά φαγωμένη μου αλυσίδα (Έχει φαγωθεί ανομοιόμορφα και στην μισή στροφή τεντώνει ενώ στο υπόλοιπο χαλαρώνει, αλλά όχι σε ανυσηχητικό βαθμό)?
Ψαλίδι ή αμορτισέρ?:look:

Στα κοντά θα αλλάξω και λάστιχα και αλυσιδογράναζα! Να περιμένω να τα αλλάξω και να δω αν έφταιγε κάτι από αυτά? :)

sapila racing
29/06/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Μπορεί να είναι η σχετικά φαγωμένη μου αλυσίδα (Έχει φαγωθεί ανομοιόμορφα και στην μισή στροφή τεντώνει ενώ στο υπόλοιπο χαλαρώνει, αλλά όχι σε ανυσηχητικό βαθμό)?


Θα έλεγα να αλλάξεις αλυσιδογράναζα και γρήγορα μάλιστα.
Εχε υπ οψιν οτι εφ οσον εχει φτασει εκει το πραγμα, καλό είναι μεχρι να την αλλάξεις να εχεις την αλυσίδα ρυθμισμένη ωστε στο 'σφιχτο' της τμήμα να εχει τον τζογο που χρειάζεται βασει manual , αλλιώς κινδυνευεις να κοπεί η αλυσίδα η ακόμα και να παρεις το κιβωτιο στο χέρι.
Πιστευω οτι η 'πανω κατω' αίσθηση που εχεις είναι στην ουσία 'μπρος-πίσω' λόγω του οτι επιταχύνεις σε δόσεις οταν ανοιγεις το γκάζι.

ilias s.m.
29/06/2009, 12:42
λοιπον ως πρωτη κινηση θα κανεις και την πιο ευκολη,
θα χαλαρωσεις την αλυσιδα λιγο περισσοτερο ωστε να μην μεταφερει την ανομοιομορφια της στην μηχανη:winka:

μετα αλλαξε τον πισω αξονα με τα ρουλεμαν(σε ενα χρονο πολλα γινοντε) λακουβες κτλ.

η επομενη κινηση που σου προτεινω ειναι να ελενξεις την μπουκαλα-ελατριο.
το πως δεν το ξερω:D

catmaster
29/06/2009, 12:45
+1 στον Sapila Racing...

Άλλαξε καδένα και γρανάζια ....

SeNNinhA
29/06/2009, 12:48
Μιας και αλυσιδογράναζα πρέπει να αλλάξεις ούτως ή άλλως, κάνε αυτό σε πρώτη φάση και βλέπεις εαν τελικά είχε σχέση ή όχι.

hercul
29/06/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
καλό είναι μεχρι να την αλλάξεις να εχεις την αλυσίδα ρυθμισμένη ωστε στο 'σφιχτο' της τμήμα να εχει τον τζογο που χρειάζεται βασει manual


Αυτό το έκανα μόλις και θα πάω να την αλλάξω άμεσα να δω όντως αν ήταν αυτό τελικά!
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!! :beer: :D