PDA

View Full Version : CB 250 rs σβήνει ο κινητήρας



soultz
01/07/2009, 21:39
Θέλω να κάνω ερώτηση για πρόβλημα που έχω σε παλιό CB250 rs. Μερικές φορές κάνει ένα "τσάφ" (έχει όντως τέτοιο χαρακτήρα ο ήχος απο την εξάτμιση τον ακούω) και σβήνει. Αν δώσω γκάζι το γλυτώνω το σβήσιμο. Το κάνει λίγες φορές σχετικά και πάντα όταν του επιτραπεί να ρίξει τισ στροφές του (δηλαδή χωρίς γκάζι και ταχύτητα). Τι λέτε είναι? Καρμπυρατέρ?
Να σημειώσω πως ο προηγούμενος που το είχε όταν το βάλανε μπροστά μετά απο 15+χρόνια ακινησίας κάνανε ότι χρειάζεται για να είναι οκ.

soultz
02/07/2009, 18:35
Που είναι ο φίλος ο sapila_racing να δώσει πάλι τα φώτα του που το κατέχει το σπόρ (και το μηχανάκι κάποτε αποσο έχω προσέξει)?

soultz
05/07/2009, 22:31
τσάφ ή έστω πάφ ή κάτι τέτοιο...δεν υπάρχει καμια γνώμη?

sapila racing
06/07/2009, 10:56
Γειά σου φίλε μου,

Το τσαφ και σβήσιμο είναι χαρακτηριστικό αρκετών μεγάλων μονοκύλινδρων της εποχής, πχ XL600R στανταρ, αλλά το CB250RS δεν είχε ποτέ τετοιο πρόβλημα.
Το καρμπυρατερ του είναι πολύ καλό, Keihin υποπίεσης, και δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα σε πανω απο 100.000 χλμ.
Ισως εχεις πολυ χαμηλά το ρeλαντί, δοκίμασε να το σηκώσεις λίγο και να δείς.
Πάντως ειναι θέμα τροφοδοσίας, αν δεν λυθει με λιγο το ρελαντί πάνω, θα δεις φίλτρο αέρα, και ενα καθάρσμα στο καρμπυρατερ.
Υποθέτω πάντα οτι το μπoυζί σου είναι καλό και σωστό ε? Αν δεν είσαι σίγουρος, άλλαξέ το 3-4 ευρω εχει.
Περιμένουμε ενημέρωση :wave2: