PDA

View Full Version : σκουντήγματα με σταθερό γκάζι (carbs?)



eXJey
05/07/2009, 22:30
Δεν μπορώ να ψιλοθυμηθω από πότε άρχισε να μου το κάνει, όμως το σίγουρο είναι ότι ένα από τα παρακάτω φταίει. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η μηχανή (XJ 900 '84) πνίγεται πάνω από τα 140, είτε όσον αφορά στον ήχο της (σα να προσπαθεί κάποιος να φωνάξει και κάποιος άλλος να του κλείνει το στόμα) είτε στην πολύ αργή σε σχέση με παλαιότερα επιτάχυνσή της. Δεν έδινα σημασία μέχρι τώρα γιατί την είχα για μετακίνηση δουλειά - σπίτι, όμως αφού είναι άρρωστη πρέπει να γίνει και καλά.

- Μήπως φταίει το τελικό; Είναι με καταλύτη. Η μηχανή δεν είναι καταλυτική, όμως η τρύπα πολύ μεγάλη, άλλωστε είναι από 1000άρι ss 10ετίας. Ομως έχει πολλά χρόνια που την άλλαξα, δεν μπορώ να θυμηθώ αν το έκανε από τότε. Πάντα προσπαθούσα (με νύχια και με δόντια) να μην την τρέχω μια και έχω το ZZR, όμως ο διάολος πάντα σε κάνει (εκ του ασφαλούς, σε ανοικτό δρόμο και με υψηλά όρια ταχύτητας) να στροφάρεις περισσότερο τον δεξιό καρπό του χεριού.

- Βουλωμένο φίλτρο αέρα; Καρμπυρατέρ; Service σε αυτά είχε γίνει πριν 2 χρόνια (και πριν από αυτό, ποτέ ίσως).

Αναφέρω τώρα το σύμπτωμα που έβαλα στο subject, και πραγματικά με ξενέρωσε σήμερα.

Μέχρι τα 130-140 με ΣΤΑΘΕΡΟ γκάζι, όλα καλά. Στα 150 και πάνω με ΣΤΑΘΕΡΟ γκάζι, η μηχανή δέχεται σκουντήγματα. Και δεν αναφέρομαι σε πρόβλημα σταθερότητας στο σασί. Κάτι γίνεται με τα καρμπυρατέρ - βενζίνη ίσως ή με τον αέρα που πρέπει ή δεν πρέπει να πάρει από το φίλτρο. Έχει ίδια συμπεριφορά σα να ανοιγκοκλείνεις ελαφρώς το γκάζι, επαναλαμβάνω με σταθερό το σημείο στρέψης. Αν επιμείνω, το πρόβλημα δείχνει να χειροτερεύει. Αν γκαζώσω κι άλλο, και με δεδομένο ότι από τις 6,000rpm που είναι το "ρόπιασμα" (αλλά ΔΕΝ ροπιάζει όπως παλιά που εκσφεντονιζόταν σχεδόν) τότε το "πνίξιμο" συνοδεύουν "βηξίματα" στην εξάτμιση, στον ήχο που ακούω τέλος πάντων. Αν δώσω διάρκεια στην όλη συμπεριφορά και κλείσω το γκάζι για να πέσουν χιλόμετρα / στροφές και κάπου στα 100 Km/h, τα σκουντήγματα εξακολουθούν (σα να λέμε "μουλάρωσε"), ενώ για πρώτη φορά όπως είπα μετά από εκκίνηση αυτά τα κάνει μόνο πάνω από τα 150. Αν δώσω επίσης διάρκεια με λίγα χιλόμετρα, δείχνει να στρώνει και επανέρχεται σε ομαλή λειτουργία (ακουστικά...) έως ότου ξαναδώσω γκάζια.

- Μπορεί η μη ομαλή εξαγωγή των αερίων από το τελικό να παρεμποδίζει τόσο άτσαλα την καύση;

- Να ξαναδω φίλτρο αέρος; (πριν 2 χρόνια αλλαγή, συνολικά από τότε έκανα 2,000Km εντός πόλης).

- Αν φθάρθηκαν μέσα τα καρμπυρατέρ, τι πρέπει να δω / αλλάξω (τα "o-rings" ? που θα βρω περισσότερες πληροφορίες για το πως και το γιατί; υποπτεύομαι ότι πρέπει να είναι μανίκι).

- Να ξανααλλάξω μπουζί; Εχουν πάνω τους 4,000 km. Και ο τύπος τους είναι ο γνήσιος, τρομάρα μου.

- Να βάλω κάποιο καθαριστικό στο ρεζερβουάρ; Ultimate;

- Να βγω στην Εγνατία όδο χωρίς τελικό (dragster like) μόνο και μόνο να δω αν ανεβάζει ορθά στροφές όπως παλιά;

Άλλα χαρακτηριστικά: Παίνει πολύ εύκολα μπρος, καλοκαίρι - χειμώνα με ανοικτό τσοκ και με τη πρώτη μιζιά.

Μήπως θέλει συγχρονισμό καρμπυρατέρ; (τι ακριβώς είναι αυτό;).

Καμια άλλη τετράδα καρμπυρατέρ;

Τι να πρωτοκάνω... Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναπάω σε μάστορα. Εχω φάει την κοροίδία της ζωής μου. Εχω χτίσει εξοχικά και μεζονέτες. Χώρια την σειρά αναμονής (μέρες - εβδομάδες) και την απροσεξία στον χειρισμό της καλής μου. Γρατζουνιές, πιτσιρικάδες που δεν ξέρεις αν είδαν με σοβαρότητα τις βίδες που βγάλανε και ξαναβάλανε. Εχω πολλά περιστατικά και ΔΕΝ σκοπεύω να ξαναπάω μηχανή σε αυτά τα γκέτο.

Ευελπιστώ σε χέρια βοηθείας (όχι πόδια...!).

SVX
05/07/2009, 22:32
ελεγχο καρμπυρατερ(ρυθμιση) ... και φιλτρα...και τελευταιο την εξατμιση....το τελικο οσο "αταιριαστο" και να ειναι απλα θα δημιουργει καποια "σκαλια" λογω αλλαγης συμπιεσης οπως ειπες...αλλα οχι τοσο τρανταχτες διαφορες

+Arxiereas+
06/07/2009, 00:55
Ενδέχεται επίσης να έχουν πάρει τζόγο τα αξονάκια που συνδέουν τις πεταλούδες. Φυσιολογική φθορά του χρόνου που αν δε στρώσει με ρύθμισμα σημάνει το τέλος των carbs...

PS Εκεί στον... Απαλό, δεν είδες φως?

eXJey
06/07/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Ενδέχεται επίσης να έχουν πάρει τζόγο τα αξονάκια που συνδέουν τις πεταλούδες. Φυσιολογική φθορά του χρόνου που αν δε στρώσει με ρύθμισμα σημάνει το τέλος των carbs...

PS Εκεί στον... Απαλό, δεν είδες φως?

:eek: συμπολιτης;;;;; σειρα;;;;;; λεσχιτης;;;;;;; ευσωμος;;;;;;;;;;;

Ολοι οι μαστορες μας ειναι καλοι. Απλα θα ευχομουνα να ητανε η διαδικασια οπως ειναι π.χ. στην αντιπροσωπεια αυτοκινητων για προγραμματισμενο ραντεβου. Απιστευτα ομορφα. Λες και σε περιμενουν σε κοκκινο χαλι. Με το ρολοι. Ελεγχο τα παντα. Διχως να σε ρωτησουν. Πατ-κιουτ. Σπανια σου κρατανε το οχημα. Περιμενεις και το παιρνεις. Μια φορα που ηταν να καθυστερησει πανω απο 2 ωρες μου πληρωσανε ταξι για να με κατεβασει στην πολη. Ετσι θα ηθελα να ειναι και στα συνεργεια μοτο. Ομως ολοι συμφωνουμε οτι υπαρχει ανεξελεγκτο χειμαριο.

Για να επανελθω στο θεμα, επειδη συνεχιζω να μην θελω να την παω σε συνεργειο (και να την αφησω...), θα διορθωσω το προβλημα μονος μου. Ειναι τρελα να ασχολειται κανεις μονος του. Γνωσεις ειδικα για καρμπυρατερ δεν εχω, ομως η βοηθεια εδω μεσα ειναι απιστευτη! Απο κατσαβιδιασμα, δεν υπαρχει προβλημα. Ολα τα εργαλεια. Και το πολυ πολυ να κλεψω κανενα καλο μαστορι απο συνεργειο να ερθει στον φιλοξενο χωρο μου για επι τοπου κοιταγμα (αληθεια μηπως ξερεις κανενα;).

eXJey
06/07/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Ενδέχεται επίσης να έχουν πάρει τζόγο τα αξονάκια που συνδέουν τις πεταλούδες. Φυσιολογική φθορά του χρόνου που αν δε στρώσει με ρύθμισμα σημάνει το τέλος των carbs...


Αυτο δικαιολογει τα σκουντηγματα που περιγραφω. Ομως το κυριο προβλημα ειναι η αντιδραση της μηχανης να μην θελει να επιταχυνει οπως παλια. Δεν πιστευω ουτε μια στο εκατομμυριο οτι κατι επαθαν τα εσωψυχα. Λαδι, απιστευτο, αλλα δεν καιει. Στο ματακι η σταθμη του ειναι παντα σταθερη στο max. Ειναι θεμα φαγητου: βενζινης - αερα. Για πρωτο βημα θα αλλαξω φιλτρο αερα και βλεπουμε. Ο svx αναφερει οτι μαλλον το τελικο της εξατμισης δεν δικαιολογει τετοια πτωση. Χωρια την πεσμενη επιταχυνση, η τελικη ειναι δραστικα μικρη. Στα καλυτερα της το μοτερ εδειχνε τα 220 ειτε ειχε κρυο ειτε ζεστη. τωρα με το ζορι 180. Το ροπιασμα που ειχε στις 6000rpm εχει σχεδον χαθει. Λες και ηταν ρολοι, με το που εφτανε εκει κυριολεκτικα ανεβαζε στροφες με διπλασια πειθω απο οτι μεχρι τις 6000. Στο νεκρο, δεν ενθουσιαζομαι επισης με ανοιγμα του γκαζιου στο τερμα. Υποφερει, αλλα θα το βρω.

ermiss
06/07/2009, 09:53
Ξανα τσέκαρε τα μπουζί, πολύ πιθανό να έχει κάψει το ένα, δες και τα ρευματά σου γιατί με παρόμοια συμπτώματα εμένα είχε βραχυκυκλωμένο μπουζί. Βέβαια εμένα μου έκανε παρόμοια και χαμηλά...

eXJey
06/07/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ξανα τσέκαρε τα μπουζί, πολύ πιθανό να έχει κάψει το ένα, δες και τα ρευματά σου γιατί με παρόμοια συμπτώματα εμένα είχε βραχυκυκλωμένο μπουζί. Βέβαια εμένα μου έκανε παρόμοια και χαμηλά...

Τωρα που το λες, το στροφομετρο κανει κατι χαζα ωρες - ωρες. Ειπα μηπως τα εχει παιξει η βελονα, αλλα το γεγονος οτι με τελικη σχεση και φορτωμενα 100 km/h θα πρεπει να δειχνει 4000 στροφες, αλλες φορες δειχνει 3000. Μηπως το στροφομετρο δεν τα επαιξε αλλα η εισοδος που παιρνει (πλην του πολλαπλασιαστη) προσπαθει κατι να μου πει.

toyar
06/07/2009, 14:55
Δείχνει να στεγνώνει από βενζίνη όταν ζητάς αυξημένη παροχή
Τσέκαρε:
φίλτρο βενζίνης στο ρουμπινέτο
κολλάρα εισαγωγής
σωληνάκι(α) υποπίεσης από εισαγωγή σε αντλία βενζίνης
αναπνοή ρεζέρβουάρ
:winka: :winka:

eXJey
06/07/2009, 23:44
Θα τα τσεκάρω όλα αυτά το Σ/Κ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στα καλά της όταν άνοιγα για ρεπρίζ με τελευταία σχέση από τα 50km/h, την έτρωγε ευχαρίστως την βενζίνη όσο απότομα κι αν γκάζωνα επιταχύνοντας ανάλογα. Τώρα όμως αν πάω να κάνω το ίδιο με βίαιη επιτάχυνση έχοντας τελευταία σχέση από 50km/h, το μηχανάκι πνίγεται και έχει τάση να μπουρδουκλώσει, γι αυτό και αποφεύγω το ρεπρίζ.

OldMan
07/07/2009, 12:52
Δεν κάνεις ένα κόπο να αποσυνδέσεις την είσοδο του στροφόμετρου από τον πολλαπλασιαστή (αν θυμάμαι καλά, έχει επαγωγικό στοιχείο...) ??

Και δεν κάνεις ένα δεύτερο κόπο να ελέγξεις τον πολλαπλασιαστή..?
(δυστυχώς σε ηλεκτρολογείο, γιατί δεν αρκούν οι ωμικές μετρήσεις...) :wave2:

eXJey
07/07/2009, 19:44
Αντώνη αν τα σκουντήγματα που αναφέρω ήταν από ρεύμα, εφόσον έχω σταθερό γκάζι, δεν θα έπρεπε να ακούγονται σκασίματα στο τελικό από άκαυστη βενζίνη; Θα κοιτάξω και τον πολλαπλασιαστή.

Πήρα τηλ. τον μάστορα και του είπα αν μπορώ να βγάλω τα καρμπ να του τα πάω για ολοκληρωτικό service, για να μην πηγαίνω εκεί την μηχανή. Μου είπε ότι πρέπει να μετρηθεί πρώτα η συμπίεση των κυλίνδρων, να γράψω τα νούμερα σε ένα χαρτί και να του τα πάω. Κατόπιν αφού γίνει το service θα πρέπει να γίνει μια τελική ρύθμιση πάνω στην μηχανή.

Επίσης ένας άλλος φίλος μου είπε ότι το φίλτρο αέρα πρέπει να είναι εντελώς κατεστραμμένο και να λειτουργεί σαν φράγμα για να έχει τα συμπτώματα που αναφέρω ο κινητήρας. Όμως τελικά δεν πρέπει να φταίει αυτό διότι η μηχανή αν επιταχύνω άγρια με 1-2-3 στα κόκκινα (και κάτω από τα 140km/h) , φεύγει εντυπωσιακά. Άρα ρουφάει κανονικά αέρα.

Έχω ένα κινητήρα από zx11, λέω να κάνω μια απόπειρα να τον βάλω επάνω στο xj... :uplate:

OldMan
08/07/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Αντώνη αν τα σκουντήγματα που αναφέρω ήταν από ρεύμα, εφόσον έχω σταθερό γκάζι, δεν θα έπρεπε να ακούγονται σκασίματα στο τελικό από άκαυστη βενζίνη;
Και ναι και όχι... :winka:

Ο πολλαπλασιαστής (ειδικά ο γηραλέος..) έχει την τάση να "μπερδεύεται" όταν δουλεύει για αρκετή ώρα ("ανάποδα" επαγωγικά ρεύματα, λόγω χαλασμένης μόνωσης και - πιθανόν - χαλασμένου πυκνωτή χαμηλής..)

eXJey
08/07/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και ναι και όχι... :winka:

... έχει την τάση να "μπερδεύεται" όταν δουλεύει για αρκετή ώρα ...

Πραγματικά αυτό πρέπει να είναι. Θα αλλάξω μπουζοκαλώδια (είναι ειδικά ή του εμπορίου NGK?), πίπες, μπουζί για αρχη. Οταν ειναι κρυο το μοτερ μου ακουγεται πιο κεφατο.

eXJey
09/07/2009, 15:13
Ο 3ος κίλυνδρος είχε το μπουζί του κανονικά βιδωμένο, όμως τουλάχιστον 4 σπείρες ήταν ..αβίδωτες. Δεν ήταν όλο μέσα δηλαδή. Προφανώς μου χάλασαν τα σπειρώματα της βίδας του μπουζιού μέσα στον 3ο κίλυνδρο.

Ευτυχώς το πρώτο πράγμα που πήγα να κάνω ήταν να αλλάξω μπουζιά, οπότε το διαπίστωσα αμέσως. Περίεργο που λειτουργούσε η μηχανή όπως λειτοργούσε (3.8 κίλυνδροι?).

Το πήγα και το επιδιορθώσαμε με κολαούζο (κόλα + ούζο?? :confused: ) . Καμιά σχέση στην επιτάχυνση από ότι πριν. Ελαφρά καλύτερο θόρυβο, αίσθηση. Ή απλά είναι η φαντασία μου; Πάντως η μηχανή για πλάκα άνοιξε στα 200 χωρίς κομπιάσματα.

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας οι οποίες ήταν υπερπολύτιμες.

* solved *

Tpap
09/07/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
.... μπουζιά...

μικρή η ζημιά, καλούς δρόμους πλέον...:beer: :beer: