PDA

View Full Version : wr μπροστινα σε Χτ600 ερωτηση...



psycho_xt620
07/07/2009, 00:15
καλησπερα σκεφτομαι να βαλω απο yamaha wr 2t τα μπροστινα του στο χτ600 μου και εχω
2 ερωτησουλες

1) για να μπει η ροδα μπενει κατευτιαν χωρις καμια πατεντα ? .... μπορει να γινει παντεντα με αποστατες ? .... η αναγκαστηκα πρεπει να μπει το κεντρο απο το wr??

2) πανω ο σταυρος απο τα καλαμια του wr μπενει κουτι στο σκελετο του χτ ή χρηαζεται τορνο?


ας μου απαντησει καπιος που εχει βαλει η καποιος που γνωριζει...ευχαριστω !!!:alien:

captaincarnaval
07/07/2009, 12:39
Κουτι δεν μπαινουν αλλα αν το εχεις λιγο το αθλημα μπαινουν για χαβαλε.
Δεν ειναι τιποτα.
Τορνος δε χρειαζεται με την προυποθεση οτι θα περασεις τον πυρο του σταυρου του χτ στο σταυρο του wr.
Αποστατες για τον τροχο θα χρειαστεις εφοσον δεν βαλεις το κεντρο του wr.
Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, αξιζει το κοπο. Ειδικα αν βαλεις κ πισω μια καλη αναρτιση θα εχει πολυ χαβαλε το χτακι.

psycho_xt620
07/07/2009, 16:04
και πισω μαλλον απο wr αναρτηση θα μπει

stevez600...
11/07/2009, 20:29
μπροστινο απο wr συμαινει μετατροπη
γινεται ευκολα με καποιο τιμημα<ευρω>
1ον σωστο μηχανικο ο οποιος θα εχει συνηδιση για τη δουλεια του θελει ψειρισμα
μην βρεθεις χωρις συστημα στον δρομο
κατι ψιλοτορνοδουλειες για να ταιριαξουν τα ρουλεμαν του σταυρου
και απο εκει και περα αναλογα τι θες να κανεις
πχ αν θελεις μοταρ η εντουρο ,αν αλλαξεις οργανα μασκα ,κεντρικο διακοπτη για να κλειδωνει το τιμονι και οπως σου ειπα θελει ψειρισμα
μετα τον αυγουστο θα το κανω και εγω
εχω βαλει usd απο pegasso αλλα δεν ταιριαζει οπως του wr ειναι λιγο φασαρια αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο

captaincarnaval
11/07/2009, 23:04
Ετσι ακριβως ειναι. Ειδικα αυτη η κλειδαρια ειναι λιγο παιδεμα οπως κ τα στοπ του τιμονιου κ τα καβαλετα κ η βαση για τα οργανα κλπ.
Απο το 1996 εχουν περασει απο τα χερια μου 5 ΧΤ εκ τον οποιων στα 4 εχω βαλει usd ητε απο ΚΤΜ ητε απο WR ητε απο CRM. Λιγο πολυ η διαδικασια ειναι ιδια. Δεν αλλαζει κατι. Ειδικα αν τα εχεις ολα τα κομματια ειναι πολυ ευκολο.
Το παιδεμα ειναι οταν θες να βαλεις καλαμια απο duke1 σε σταυρους απο KX250 με κεντρο απο RM που φοραει δισκοπλακα απο ducati κ κοντερ ηλεκτρονικο απο lc4 prestige!!!
Εκει οχι απλα θελει ψειρισμα, εκει θελει μαστιγωμα το θεμα!!! (κ ομως το εχω κανει, υπαρχει κ αντιστοιχο ποστ σε καποιο site αν ενδιαφερεστε να το δειτε).