PDA

View Full Version : zigleroma? σε καθαρο!



LARISEOS
09/07/2009, 22:42
ρε παίδες τι ειναι το ζιγκλερομα? αν θυμάμαι καλα στα παπάκια ητανε κατι με βελόνα??? καρμπυλατερ?

θελω να ανεβω με 2 φιλους το αλλο σαββατοκύριακο στο βερμιο......απο παρασκευη σαββατο και κυριακη......και το υψομετρο θα ειναι 1600 και....!

λοιπον 1ον ο ενας που θα ερθει με ττρ μου ειπε πως τα καθαρα εχουν πρόβλημα

και 2ον καπιος μου ειπε πως πρεπει να το ζιγκλερωσεις....


καμια ιδεα κανενας?

τα μηχανακια ειναι rm 250 ktm 250 xc 2003 model

αμα ανεβουμε χαλαρα θα εχουμε προβλημα??

STOYBI
09/07/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ρε παίδες τι ειναι το ζιγκλερομα? αν θυμάμαι καλα στα παπάκια ητανε κατι με βελόνα??? καρμπυλατερ?

θελω να ανεβω με 2 φιλους το αλλο σαββατοκύριακο στο βερμιο......απο παρασκευη σαββατο και κυριακη......και το υψομετρο θα ειναι 1600 και....!

λοιπον 1ον ο ενας που θα ερθει με ττρ μου ειπε πως τα καθαρα εχουν πρόβλημα

και 2ον καπιος μου ειπε πως πρεπει να το ζιγκλερωσεις....


καμια ιδεα κανενας?

τα μηχανακια ειναι rm 250 ktm 250 xc 2003 model

αμα ανεβουμε χαλαρα θα εχουμε προβλημα??


Εαν εχουν προβλημα τα καθαρα........ Θα εχουν και τα βρωμικα....

Και μετα αν πειραματιστεις με ζιγκλερ.... Και αντε και δουλεψε στα 1600... Μεχρι εκει.... Πως θα ανεβεις...???? :winka:

LARISEOS
09/07/2009, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εαν εχουν προβλημα τα καθαρα........ Θα εχουν και τα βρωμικα....

Και μετα αν πειραματιστεις με ζιγκλερ.... Και αντε και δουλεψε στα 1600... Μεχρι εκει.... Πως θα ανεβεις...???? :winka:


δεν καταλαβα...τι εννοεις... μεχρι εκει?

απο πιο υψομετρο ξεκηναει το προβλημα?

λογικα αμα εχουμε προβλημα δεν θα ειναι στα 1300 και μετα?

STOYBI
10/07/2009, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
δεν καταλαβα...τι εννοεις... μεχρι εκει?

απο πιο υψομετρο ξεκηναει το προβλημα?

λογικα αμα εχουμε προβλημα δεν θα ειναι στα 1300 και μετα?


Ισως ( και κατα την γνωμη μου αν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις απο τον καρπο σου ) Το θεμα ειναι οτι ισως μετα το ζιγγκλερωμα το μηχανακι δεν θα δουλευει καλα απο 0 υψομετρο και μεχρι να φτασεις στο επιθυμητο υψος..... :winka:

( Παντως με ενα ΥΖ που ειχα κανει την οιτη στην κορυφη της περα-δουθε προβλημα ειχα μονο στις προχωρημενες (ψηλες στροφες )

:beer: :beer:

LARISEOS
10/07/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ισως ( και κατα την γνωμη μου αν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις απο τον καρπο σου ) Το θεμα ειναι οτι ισως μετα το ζιγγκλερωμα το μηχανακι δεν θα δουλευει καλα απο 0 υψομετρο και μεχρι να φτασεις στο επιθυμητο υψος..... :winka:

( Παντως με ενα ΥΖ που ειχα κανει την οιτη στην κορυφη της περα-δουθε προβλημα ειχα μονο στις προχωρημενες (ψηλες στροφες )

:beer: :beer:

οχι οχι ...ιδιαιτερες απαιτησεις δεν εχουμε...γιατι θα ημαστε και φορτομενη με πραγματα για να μηνουμε 2 βραδια εκει πανω.

αρα μηλαμε για χαλαρα........


τωρα αυτο που σκεφτομουνα ειναι αν ειναι ευκολα να το ζιγκλερωσεις εκει πανω οχι απο χαμηλα.....!

OldMan
10/07/2009, 14:37
@ LARISEOS :
ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ !!! :smokin: :D

dukeandthecity
10/07/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
@ LARISEOS :
ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ !!! :smokin: :D

αμα είσαι μοντ με @@@:D

LARISEOS
10/07/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
αμα είσαι μοντ με @@@:D


hehehehehehehhehehehheheheh gamatooooossss o old man!!!!!!!!!!


καλα δύσκολα να το πειράξω αλλα να μην μαθω τι γίνεται /?? που ξερεις και αμα φτάσω στην στιγμη να εχω κολλήσει εκει και με φανε οι αρκούδες? μαλλον λύκοι!

πες μου λιγο καπιος πια ειναι η λειτουργια του δλδ........αν καταλαβα αυτο ειναι που ρυθμίζει την κατανάλωση ....?που θα πεσει στο καρμπυλατερ?

και αν εχει καπιος στο νετ κατι που να δειχνει πως το κανουν!

ο μαστορας μου ειπε απλα να ανοίξω μια στροφή τον αερα και αν ειναι να βάλω λιγο λαδακι παραπανω πολυ λιγο!

kordix
10/07/2009, 22:11
Το μείγμα του καυσίμου/αέρα που απαιτείται για να δουλέψει σωστά το δίχρονο μοτέρ εξαρτάται από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες της εκάστοτε ημέρας και γι' αυτό το λόγο οι ρυθμίσεις του καρμπυρατέρ πρέπει να γίνονται βάση των ατμοσφαιρικών συνθηκών:

1. ατμοσφαιρικής πίεσης
2. υγρασίας
3. θερμοκρασίας

Οταν η θερμοκρασία είναι υψηλή, η υγρασία είναι επίσης υψηλή, υπάρχει χαμηλή ατμοσφαιρική πίεση οπότε το μείγμα γίνεται πλουσιότερο (μικρότερη πυκνότητα αέρα άρα πιο πολύ βενζίνη/λάδι), με αποτέλεσμα οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στο καρμπυρατέρ, πρέπει να είναι τέτοιες ώστε να πετύχουμε φτωχότερο μείγμα.



Όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή ισχύουν τα αντίθετα και οι ρυθμίσεις στο καρμπυρατέρ πρέπει να τίνουν σε πλουσιότερο μείγμα.


Ο λόγος που πρέπει να γίνονται αλλαγές σε φτωχότερο ή πλουσιότερο μείγμα καυσίμου, είναι η συνεχής μεταβολή της πυκνότητας του αέρα, λόγω των διαφορετικών ατμοσφαιρικών συνθηκών.

Επίσης σε υψηλές θερμοκρασίες διαστέλλετε ο αέρας με αποτέλεσμα την μείωση της πυκνότητάς του.

Μεγαλύτερες τιμές υγρασίας σημαίνουν μείωση της περιεκτικότητας οξυγόνου στον αέρα.

Μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση (μεγάλο υψόμετρο) ισοδυναμεί με μείωση της πυκνότητας του αέρα.

kordix
10/07/2009, 22:20
Πολύ - πολύ χοντρικά..

-Με την αλλαγή του pilot jet (μεγαλύτερο ή μικρότερο νούμερο) σε συνδυασμό με τη ρύθμιση της βίδας του pilot air μπορούμε να επέμβουμε στην απόδοση της μοτοσυκλέτας μας από το τέρμα κλειστό γκάζι μέχρι το 1/4 αυτού. Από το 1/4 του γκαζιού μέχρι τέρμα ανοιχτό (4/4) επηρεάζεται ελαφρώς.


-Αντίστοιχα με την επιλογή του main jet μπορούμε να επέμβουμε στην απόδοση της μοτοσυκλέτας μας από τo 1/2 της διαδρομής της γκαζιέρας μέχρι τα 4/4 αυτής (τέρμα γκάζι).
Από τέρμα κλειστό (0) μέχρι τη μέση (1/2) επηρεάζεται ελάχιστα.


-Η θέση της βελόνας (jet needle) και η διάμετρος αυτής (diameter of straight portion) επηρεάζουν σημαντικά την απόδοση σχεδόν σε όλη τη διαδρομή της γκαζιέρας.

Στο (1/4) της διαδρομής της γκαζιέρας η θέση της βελόνας παίζει καθοριστικό ρόλο, ενω επηρεάζει την απόδοση της μοτο σε όλο το φάσμα των στροφών, αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο. Όταν κατεβάζουμε την ασφάλεια της βελόνας μια θέση γίνεται το μείγμα πιο πλούσιο και το αντιθετο.