PDA

View Full Version : crypton R,νεκρό φως πορείας,κολλημένο στη μεγάλη σκάλα,διακόπτης δεν ανταποκρίνεται



schumifer
10/07/2009, 06:55
Καλημέρα παίδες.
Ένα μπαλώνω ένα μου βγαίνει στο crypton. Είναι το πρώτο R με πάρα πολλά χλμ. Πρέπει να έχω πατήσει στα 100.000..........
Το τελευταίο, για το οποίο σας ρωτάω επειδή δεν το έχω ξαναδεί, είναι σχετικό με τα ηλεκτρολογικά του.
Συγκεκριμένα, ξαφνικά προχτές έπαψε να έχει το κεντρικό φως πορείας (δουλεύουν μόνο τα μικρά φωτάκια θέσης εκατέρωθεν).
Αυτό δε μου κάνει εντύπωση, αλλάζω λάμπα και δεν τρέχει τίποτα.
Αλλά έλα που παρατήρησα ότι όσο και να παίξω τις σκάλες (μεγάλη μεσαία) το παπί μένει στη μεγάλη (που είχε όταν σταμάτησε να φωτίζει). Μιλάμε το διακόπτη τις τελευταίες 2 μέρες , μόνο με το σφυράκι δεν τον έχω βαρέσει.
Το ερώτημά μου είναι το ακόλουθο.
Ο διακόπτης αλλάχτηκε προ 2μήνου, όταν μετά από μία στούκα καλή (με κυρία που θεώρησε ότι μπορεί να σταματήσει σε stop 5 μέτρα μετά την πινακίδα) έσπασε ο μαμά. Ο μηχανικός μού είπε να μη βάλουμε μαμά γιατί είχε τρελή τιμή (τριψήφια μιλάμε , κωλογιαμάχα) και μου έβαλε άλλον.
Οπότε, μιας και δεν αλλάζουν οι σκάλες, οι υποψίες μου πέφτουν πάνω στο διακόπτη.
Τι στο καλό λέτε να συμβαίνει, κι έχει αξία να βάλω χέρι στο διακόπτη ή μήπως είναι άδικος κόπος και άμα τον ανοίξω δεν ξαναδένεται?
Προτάσεις?
Θα επανέλθω, για να σας δώσω ό,τι στοιχείο χρειαστείτε (να δω αν έχουν καεί και οι δύο σκάλες θέλω βασικά.Το διακόπτη που απλά τον ξεβίδωσα για μια γρήγορη ματιά δεν είδα να του λείπει κάτι)

OldMan
10/07/2009, 14:33
Πόσο σου είπε ο μάστορας ότι αγόρασε τον διακόπτη ..??

(υπολόγισε την μισή τιμή και αν είναι κάτω από 30 ?, καλά έκανε και χάλασε...) :winka:

schumifer
10/07/2009, 21:18
Όντως γλιτώσαμε πολύ χρήμα από το διακόπτη.
Μιας και από τα γραφόμενά σου έχει πολλά κιλά πείρα.
Γενικώς το παπί εγώ το φτιάχνω όποτε ζητάει κάτι που έχω εργαλεία να κάνω.
Λάδια, φρένα,αλυσίδες,ηλεκτρολογικά (εκτός από όταν έκαψε το πηνίο)
Θέλω να του λύσω το διακόπτη.
Να το κάνω (δηλαδή κι εσύ θεωρείς ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα?)???
Ή άμα ανοίξει το παλιόπραμα δεν ξανακλείνει οπότε άδικος κόπος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...παλιάνθρωπε

schumifer
28/07/2009, 20:26
Τανταααααααααααααααα
και η απάντηση είναι

Απλά είχε φύγει το ουδέτερο βυσματάκι από το ντουί της λάμπας.......

Συνεχίζουμε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84973