PDA

View Full Version : Πλύσιμο πριν η μετά το σέρβις?



TarasOne
10/07/2009, 10:00
Υπάρχει κανένας λόγος για να προτιμήσει κάποιος να πλύνει τι μηχανή του πριν η μετά το σέρβις?

Gandalf dr685sm
10/07/2009, 10:04
και πριν και μετά...

Πριν για να μπορεί ο μηχανικός να δουλέψει χωρίς να βγάζει "κουνάβια" απο την βρώμα πάνω στην μηχανή και αντί για βίδα να βγάζει λάσπη και πέτρες για να χτίσει.

Μετά γιατί απο τις δαχτυλιές πάνω σε διάφορα πλαστικά θα είναι σαν να την έχουν πασαλείψει με λάδι. Εκτός αυτού θα μπορείς και εσύ να δείς αν έχει ξεχαστεί κάτι χαλαρό ή μη σωστά βαλμένο (βλ. διαρροές)

Gandalf

binzis
10/07/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και πριν και μετά...

Πριν για να μπορεί ο μηχανικός να δουλέψει χωρίς να βγάζει "κουνάβια" απο την βρώμα πάνω στην μηχανή και αντί για βίδα να βγάζει λάσπη και πέτρες για να χτίσει.

Μετά γιατί απο τις δαχτυλιές πάνω σε διάφορα πλαστικά θα είναι σαν να την έχουν πασαλείψει με λάδι. Εκτός αυτού θα μπορείς και εσύ να δείς αν έχει ξεχαστεί κάτι χαλαρό ή μη σωστά βαλμένο (βλ. διαρροές)

Gandalf

Συμφωνώ μαζί σου.
Μήπως, λέω μήπως, αυτή η δουλειά (πλύσιμο πριν και μετά), είναι δουλειά του συνεργείου;

sapila racing
10/07/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Συμφωνώ μαζί σου.
Μήπως, λέω μήπως, αυτή η δουλειά (πλύσιμο πριν και μετά), είναι δουλειά του συνεργείου;

Το πλύσιμο πριν το service δεν είναι δουλειά του συνεργείου, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη.
Αν την παει στο συνεργείο μεσα στη βρώμα, το συνεργείο, αν είναι σωστό, θα την παει για πλύσιμο και θα χρεώσει τον ιδοκτήτη, η θα του πει 'πήγαινε πλύντη και φέρτη μετα'.

Εννοείται οτι πλύσιμο μετα δεν χρειάζεται, αν το συνεργείο είναι σωστό θα την παραδωσει όπως πρέπει.

nic mor
10/07/2009, 10:26
και εγω ειμαι της γνωμης οτι η μηχανη πρεπει
να παραδιδεται καθαρη στο μηχανικο!!
για να μπορει να κανει τη δουλεια του!!

jorgevaldano
10/07/2009, 10:29
πλύσιμο πριν όχι μόνο γιατί διευκολύνεται ο μηχανικός αλλά και γιατί αν στο σέρβις δει κάποια διαρροή, ξέρει πως μόλις βγήκε άρα υπάρχει πρόβλημα, ενώ αν η διαρροή βγει πάνω σε μηχανάκι βρώμικο, δύσκολα θα το πάρει είδηση

DUKASII
10/07/2009, 10:31
ρωτα ενα μαστορα να δεις τι θα σου πει.
επειδη ξερω..απο φιλους μου..(πρωην κατεμας..:rotflmao: :lol: ) αν το μηχανακι ειναι μες τη βρωμα...


ουτε προσεκτικα θα το δουν..μη δε το δουν και καθολου σου λεω..

TarasOne
10/07/2009, 12:09
Οκ θανκς.

Καθαρή την πήγαινα την μηχανή, αλλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα πρέπει να είναι πεντακάθαρη πριν πάει για σέρβις... Μπορεί το πλύσιμο να καθαρίσει κάποια βρομιά/sημάδι που να είναι ένδειξη για το μηχανικό (εκτός το ότι είμαστε βρομύλοι).

jorgevaldano
10/07/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TarasOne
Οκ θανκς.

Καθαρή την πήγαινα την μηχανή, αλλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα πρέπει να είναι πεντακάθαρη πριν πάει για σέρβις... Μπορεί το πλύσιμο να καθαρίσει κάποια βρομιά/sημάδι που να είναι ένδειξη για το μηχανικό (εκτός το ότι είμαστε βρομύλοι).

σωστό είναι αυτό που λες, γι' αυτό ορισμένοι (ξέρω τουλάχιστον έναν) κάνουν οι ΙΔΙΟΙ το πλύσιμο ;)

DUKASII
10/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TarasOne
Οκ θανκς.

Καθαρή την πήγαινα την μηχανή, αλλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα πρέπει να είναι πεντακάθαρη πριν πάει για σέρβις... Μπορεί το πλύσιμο να καθαρίσει κάποια βρομιά/sημάδι που να είναι ένδειξη για το μηχανικό (εκτός το ότι είμαστε βρομύλοι). POLY SOSTA..
AN EXEI KLASEI KAMIA TSIMOYXA SE KANA MPROSTINO..KAI XANEI..
DE THA FANEI POTE AN EINAI MESA STH BROMA..

binzis
10/07/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
σωστό είναι αυτό που λες, γι' αυτό ορισμένοι (ξέρω τουλάχιστον έναν) κάνουν οι ΙΔΙΟΙ το πλύσιμο ;)

Και εγώ ξέρω έναν, γι'αυτό έγραψα πριν:

"Μήπως, λέω μήπως, αυτή η δουλειά (πλύσιμο πριν και μετά), είναι δουλειά του συνεργείου;"

για να κάνουν τον έλεγχο μόνοι τους.

hidefnick
10/07/2009, 12:52
To μηχανάκι πρέπει να πηγαίνει μηχανικό άπλυτο, εκτός απο τα χωματερα φυσικά. Διαρροές φαίνονται μια χαρά πάνω στην βρώμα, και μάλιστα καλύτερα από ότι σε καθαρό μηχανάκι.

Αν πλυθεί καλά ένας κινητήρας καθαρίζουν όλα τα ύποπτα σημάδια.

kordix
10/07/2009, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
To μηχανάκι πρέπει να πηγαίνει μηχανικό άπλυτο, εκτός απο τα χωματερα φυσικά. Διαρροές φαίνονται μια χαρά πάνω στην βρώμα, και μάλιστα καλύτερα από ότι σε καθαρό μηχανάκι.

Αν πλυθεί καλά ένας κινητήρας καθαρίζουν όλα τα ύποπτα σημάδια.


Αν υπάρχει θέμα διαρροής (φτου μακρυα από μας), τότε καλύτερα να το πάμε έτσι στο συνεργείο και αφού τσεκαριστεί από που προέρχεται η διαρροή τότε να το πλύνουμε πριν το παραδώσουμε στον "μάστορα".

Δεν έχει να κάνει μόνο με τη καθαριότητα, αφού ένα ταλαιπωρημένο μηχανάκι και καθαρό να είναι, ο μηχανικός θα ξενερώσει με το που θα το δεί. Σημασία έχει πάνω απ' όλα να είναι περιποιημένο, γρασαρισμένο κλπ.

powerman95
10/07/2009, 22:29
Εγω στο συνεργειο που δουλευα ειχαμε μια πολυ περιεργη μεθοδο.Μας φερνανε το μηχανακι μεσα στην βρωμα,του καναμε επισκευη και μετα το πλεναμε καλα καλα.Οταν ρωτησα το αφεντικο γιατι δεν το πλενουμε πριν και προσφερθηκα να το κανω εγω,μου ειπε δεν χρειαζεται.:a21: :a21:

Μια βδομαδα εκατσα εκει:a01: :a01: