PDA

View Full Version : Γνώμες για Xr650l.Βοήθεια από έμπειρους! και όχι



Anselmo
10/07/2009, 14:22
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα XR650L.Μια από τις επιλογές που έχω καταλήξει είναι μοντέλο του 97.Ειμαι διατεθειμένος να το κρατήσω για παρά πολύ καιρό ακόμα και για πάντα που λέει ο λόγος , επίσης να του ρίξω αρκετά λεφτά για να είναι λειτουργικό .Πιστεύετε ότι αξίζει ?Με ένα συνολικό ποσό που δεν ξεπερνά τις 4000 4500? μαζί με τα λεφτά τις αγοράς .Το συγκεκριμένο που μου αρέσει είναι σε αρκετά καλή κατάσταση με όλα τα ηλεκτρικά να λειτουργούν, αρκετά καλοδιατηρημένος κινητήρας ,καινούργια λάστιχα για άσφαλτο και παρά πολύ φίλο μάστορα..Πολύ μου ειπαν " Θα το πάρεις αλλά θα το παντρευτείς – βαρεθείς ,έχεις να αγοράσεις μπιέλες καρμπιρατέρ όταν χρειαστούν… Σε 4-5 χρόνια που το έχεις θα του δώσεις αρκετά λεφτά όσα για να αγόραζες ένα καινούργιο. κλπ. Αν το γουστάρεις όμως …" Διαθέτω γκαράζ και χώμα αρκετά δίπλα μου αλλά θα χρησιμοποιηθεί πιο πολύ στην πόλη.


Εσείς τι λέτε να κάνω?

Man7
16/07/2009, 18:53
Προσπαθώ να καταλάβω τί ακριβώς ρωτάς, αλλά δεν τα καταφέρνω...
Το μηχανάκι το είχα. Το κράτησα κάπου 5 χρόνια και το πήγα πόλη, χώμα, ταξίδια παντού. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και είναι το μοναδικό μηχανάκι μέχρι στιγμής που σκυλομετάνιωσα που το έδωσα.

Αυτά όμως αφορούν εμένα και είναι προσωπικές μου απόψεις.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τί θες να μάθεις...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα XR650L

ΟΚ, άμα βρεις κανένα καλό πάρ’το. Πολύ καλό μηχανάκι.



Μια από τις επιλογές που έχω καταλήξει είναι μοντέλο του 97

Δε νομίζω ότι αλλάξανε καθόλου από τότε που πρωτοβγήκανε, εκτός από το χρώμα στα πλαστικά και τα αυτοκόλλητα. Συνεπώς θα πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο η κατάσταση και τα διανυθέντα χλμ παρά η ηλικία του.



Ειμαι διατεθειμένος να το κρατήσω για παρά πολύ καιρό ακόμα και για πάντα που λέει ο λόγος

Μη λες μεγάλα λόγια...
Αυτές οι δηλώσεις θυμίζουν υποσχέσεις για αιώνιους έρωτες και συνήθως παύουν να ισχύουν μόλις εκπνεύσεις και τελειώσει η φράση. Κάποια στιγμή επέρχεται η τριβή και η φθορά και τότε κοιτάς παραδίπλα...
(...ναι ρε, για μηχανάκια μιλάω!)
Πάντως το XR650L θα είναι εκεί για όσο θελήσεις.



επίσης να του ρίξω αρκετά λεφτά για να είναι λειτουργικό

Φώτα, όργανα, φλας, καθρέφτες και μαρσπιέ συνεπιβάτη έχει από τη μάνα του. Αν θέλεις παίρνει και σχάρα (αλλά αυτό θα σε παιδέψει). Γιατί πρέπει να του ρίξεις λεφτά;
Εκτός αν κάτι είχε ξηλώσει από πάνω ο προηγούμενος. Πάντως είναι ιδιαίτερα low maintenance μηχανάκι.



Πιστεύετε ότι αξίζει ?

Σύντομη απάντηση: Ναι!!!
Ανεπτυγμένη απάντηση: αυτό που βρήκες είναι 12 ετών. Πήγαινέ το στον παρά πολύ φίλο μηχανικό σου να το δει.
Υποπερίπτωση (1): Αν είναι καλό, τότε: Ναι!!!
Υποπερίπτωση (2): Αν έχει πρόβλημα, τότε κόψε κάτι από την τιμή και πάρ’το, οπότε και πάλι: Ναι!!!
Αποτέλεσμα: [ιδέ σύντομη απάντηση ανωτέρω]



Με ένα συνολικό ποσό που δεν ξεπερνά τις 4000 4500? μαζί με τα λεφτά τις αγοράς

Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω. Γύρω στα 2500-3000 βρίσκεις σε κατάσταση που εγώ τουλάχιστον θεωρώ ικανοποιητική.



Το συγκεκριμένο που μου αρέσει είναι σε αρκετά καλή κατάσταση με όλα τα ηλεκτρικά να λειτουργούν, αρκετά καλοδιατηρημένος κινητήρας ,καινούργια λάστιχα για άσφαλτο και παρά πολύ φίλο μάστορα..

Ε, άντε. Προχώρα το. Όλα μαζί σου είναι!



Πολλοί μου ειπαν...

... κακώς τους ρώτησες!

Όταν μιλάμε για μηχανάκι που είναι 12 ετών και τουλάχιστον 2 γεννιές πίσω από αυτά που φτιάχνουν σήμερα είναι πρακτικά αδύνατον να ακούσεις κάτι που δεν θα μπορούσες να σκεφτείς και μόνος σου. Άσε που όταν πρόκειται για έκφραση απόψεων, μπορεί να όλοι διαφωνούν και όλοι να έχουν δίκιο.



" Θα το πάρεις αλλά θα το παντρευτείς – Βαρεθείς

Κατ’ αρχήν σωστό.
Από την άλλη κι εσύ να το πάρεις δεν θέλεις;
Άρα ο προηγούμενος δεν το παντρεύτηκε, ε;
Όλα αγοράζονται και όλα πουλιούνται στην σωστή τιμή.
Το αν θα το βαρεθείς εξαρτάται από σένα. Στο χέρι σου είναι να μην το βαρεθείς ποτέ.



έχεις να αγοράσεις μπιέλες καρμπιρατέρ όταν χρειαστούν&#8230

Ώπα!!!

1) Όταν χρειαστούν, ό,τι μηχανάκι και να έχεις, θα τα πάρεις
2) Μπιέλες και καρμπυρατέρ δεν προβλέπεται να αγοράσεις γρήγορα, εκτός αν το μηχανάκι είναι σκισμένο (ή αν το σκίσεις εσύ)
3) Με budget στα 4500 ευρώ, εγώ θα άνοιγα το μοτέρ για αρκούδεμα (και σηκώνει ΠΑΡΑ πολύ...) πριν χρειαστεί μπιέλα



Σε 4-5 χρόνια που το έχεις θα του δώσεις αρκετά λεφτά όσα για να αγόραζες ένα καινούργιο. κλπ.

Μετά από 4-5 χρόνια κατοχής, ό,τι και να έχεις θα έχει πέσει στα μισά λεφτά. Αυτός που στό’πε πού ζει;



Αν το γουστάρεις όμως …"

Σ’αυτό θα συμφώνησαν όλοι, ε;
Αν το γουστάρεις όμως, πας και το παίρνεις. Δε ρωτάς γύρω γύρω...



Διαθέτω γκαράζ και χώμα αρκετά δίπλα μου αλλά θα χρησιμοποιηθεί πιο πολύ στην πόλη.

Κάνει και για τα δύο.



Εσείς τι λέτε να κάνω?

Κάτσε να το σκεφτούμε λίγο...

Μ.

Anselmo
22/07/2009, 11:12
1ον Επιτέλους κάποιος προσπάθησε να με καταλάβει. Μάλλον εγώ τους μπέρδεψα περισσότερο.. Ευχαριστώ πάντως για όσους προσπάθησαν .Πιο πολύ όμως ευχάριστο τον MAN7 που με πολύ ωραίο τρόπο μου έδωσε να καταλάβω ότι τζάμπα το ψάχνω τόσο πολύ από την στιγμή που το μηχανάκι είναι μια χαρά μηχανικά κ το γουστάρω τέρμα..

2ον Το μηχανάκι θα το πάρω για να το κάνω σκληροτράχηλο τουριστικό enduro και όταν το βαρεθώ τρακτέρ για όργωμα.

Man7
22/07/2009, 11:43
Πάλι μπερδεύτηκα. Μπορεί να φταίω εγώ τελικά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
1ον Επιτέλους κάποιος προσπάθησε να με καταλάβει. Μάλλον εγώ τους μπέρδεψα περισσότερο..
Ναι, είναι πιθανό αυτό. Το έχεις ήδη κάνει δύο φορές...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Ευχαριστώ πάντως για όσους προσπάθησαν .
(...σόρρυ κι όλας, αλλά δεν είδα να προσπάθησαν και πάρα πολλοί, εκτός κι αν σου απάντησαν με ΠΜ, οπότε πάσο... εντάξει το κατίνεψα, ξανασόρρυ...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Πιο πολύ όμως ευχάριστο τον MAN7 που με πολύ ωραίο τρόπο μου έδωσε να καταλάβω ότι τζάμπα το ψάχνω τόσο πολύ από την στιγμή που το μηχανάκι είναι μια χαρά μηχανικά κ το γουστάρω τέρμα..

ΟΚ, συνεννοηθήκαμε. Θέλω βόλτα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
2ον Το μηχανάκι θα το πάρω για να το κάνω σκληροτράχηλο τουριστικό enduro[/B]

Τώρα τα μπερδέψαμε πάλι. Είναι μάλλον ήσσονος σημασίας, αλλά τί ακριβώς εννοείς λέγοντας σκληροτράχηλο τουριστικό enduro;;; Μήπως να κοίταζες κανένα Dominator 650;;; ΩΠΑ!!! ΟΧΙ, ΑΚΥΡΟ. ΠΑΡΕ ΤΟ XR. Θελω βολτα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
και όταν το βαρεθώ τρακτέρ για όργωμα. [/B]


Αυτό γίνεται εύκολα. Τελείως ξεβράκωτο και με πλαστικό τεπόζιτο το είχα κατεβάσει γύρω στα 140-143 κιλά πλήρες υγρών, εκτός βενζίνης. Με ένα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα, μπορεί να κάνει πολλές ομορφιές εκτός δρόμου. Το δικό μου είχε βγάλει και 4-5 trail ride. Θυμήσου μόνο δύο πράγματα:
1) Με την αδράνεια που κουβαλάει, είναι ευκολότερο και πιο ξεκούραστο να περνάς μέσα ή πάνω από τα εμπόδια και όχι να τα αποφεύγεις γύρω γύρω. Δεν είναι χειρουργικό νυστέρι, είναι βαριοπούλα (απ’αυτές που τις πιάνεις με τα δύο χέρια). Έχει την πλάκα του πάντως...
2) Όταν σου πέσει (όταν, όχι άν) είναι βαρύ. Τη μίζα θα τη λατρέψεις πάντως...

Τέλος πάντων, άμα φτάσεις εκεί τα ξαναλέμε.

Είπα ότι θέλω βόλτα;

Μ.

Anselmo
22/07/2009, 12:27
Γενικά έχω ταλέντο στο να μπερδεύω κόσμο χαχ..
Αυτό με την βαριοπούλα μου άρεσε πολύ. Μπορεις να μου πεις περισσότερα για το θέμα τις αδράνειας είμαι λίγο νέο. Σκέπτομαι ταξιδάκια από καμία αντιπυρική ζώνη και γενικά πολύ χωριοκατάσταση χώμα .Το μηχανάκι έχει σχάρα πίσω αλλά έχω βρει και πλαϊνά βαλιτσάκια. Dominator 650 με την καμιά όμως ..δεν ξέρω είναι άσχημο και πολύ πλαστικό.

Man7
22/07/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Γενικά έχω ταλέντο στο να μπερδεύω κόσμο χαχ..
Ναι, το πρόσεξα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Αυτό με την βαριοπούλα μου άρεσε πολύ. Μπορεις να μου πεις περισσότερα για το θέμα τις αδράνειας είμαι λίγο νέο.
Δεν έχω να σου πω πολλά περισσότερα από αυτά που μας μαθαίνανε στο σχολείο. [Εντιτ] Κάθε σώμα θέλει να διατηρήσει την κινητική του κατάσταση. Όσο πιο βαρύ είναι, τόσο πιο πολλά... επιχειρήματα έχει για να σε πείσει. Συνεπώς, ένα βαρύ σώμα σταματημένο χρειάζεται περισσότερη ενέργεια για να επιταχύνει και ένα κινούμενο για να επιβραδύνει απ'ό,τι ένα ελαφρύ. Σαφώς και το υπεραπλουστεύω, αλλά φαντάζομαι το πιάνεις, ε; [/Εντιτ]
Τί μηχανάκι έχεις τώρα; Πόσα κιλά ζυγίζεις εσύ;
Η κίνηση στο χώμα έχει δύο βασικά χαρακτηριστικά που την διαφοροποιούν από την κίνηση στο δρόμο. Πρώτον τα διάφορα εμπόδια που συναντάς και δεύτερον την ολισθηρότητα του εδάφους.
Αν μαζέψεις πολλά χιλιόμετρα με το 650 και θελήσεις να στρίψεις, θέλει περισσότερη προσπάθεια από το αν είχες ένα XR250, φερ’ειπείν, ή ένα CR250 που και ελαφρύτερο είναι και έχει ελαφρύτερα κινούμενα μέρη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί λέω διότι, αν όχι, θα πρέπει να γράψω μεγάλο κείμενο...
Αυτό με τη βαριοπούλα αφορούσε το πώς θα χρησιμοποιήσεις την αδράνεια προς όφελός σου. Κι αυτό όχι απαραίτητα επειδή είναι σωστό, αλλά επειδή είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις το αντίθετο.
Για την ολισθηρότητα δεν μπορώ να σου πω πολλά, είναι μάλλον θέμα συνήθειας (τουλάχιστον ήταν για μένα). Για τα εμπόδια όμως, μπορείς (συνήθως) να παίρνεις φόρα και να αφήνεις τις αναρτήσεις, που είναι και σχετικά μαλακές, να κάνουν τη δουλειά τους, ενώ η μεγάλη αδράνεια θα σε βοηθήσει να συνεχίσεις και να ξεπεράσεις το εμπόδιο πριν αυτό σε σταματήσει. Εξαρτάται κι από το εμπόδιο βέβαια, αλλά γενικά δουλεύει πολύ καλά. Θέλει λίγο κορασόν στην αρχή και ψυχραιμία στη συνέχεια, αλλά άμα το μάθεις είναι εύκολο.
Παράδειγμα: έχεις να περάσεις ανοιχτό κομμάτι με φυτευτές πέτρες. Με ένα XR250/400 καλό θα είναι να διαλέγεις την τροχιά σου και να αποφεύγεις τις μεγαλύτερες διότι αν σε χτυπήσουν το πιθανότερο είναι να σου αλλάξουν την πορεία. Με το 650, κοιτάς 20 μέτρα πιο μακρυά, σηκώνεσαι όρθιος και προς τα πίσω (λυγισμένα γόνατα) και ανοίγεις το γκάζι.
Βέβαια, τα παραπάνω δεν ισχύουν στο 100% των περιπτώσεων και μόνο η πράξη, η εξάσκηση (και οι τούμπες) θα σε μάθουν τί και πώς και πότε.
Ούτε και η αδράνεια είναι ακριβώς καλό πράγμα, ε; Αν το μηχανάκι παρεκλίνει της πορείας του, άντε ίσιωνέ το μετά...μέχρι τούμπα και μάλιστα εώς πολύ άσχημη τρως.
Πάντως το μηχανάκι στο χώμα είναι εξαιρετικά ζυγισμένο, ‘ακούει’ σε εντολές με το σώμα και τα πόδια και πάει παντού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Σκέπτομαι ταξιδάκια από καμία αντιπυρική ζώνη και γενικά πολύ χωριοκατάσταση χώμα .
Ωραιότατο μου ακούγεται.
Τί είναι η χωριοκατάσταση χώμα;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Το μηχανάκι έχει σχάρα πίσω αλλά έχω βρει και πλαϊνά βαλιτσάκια.
Κοτσαδόρο βρήκες;

Α, μην ξεχάσω: τα πλαϊνά-πίσω καπάκια (αυτά στα καπούλια του) είναι μαλακά. Όπερ σημαίνει ότι αν βάλεις σαμάρια ή τα σφίξεις με χταπόδια, το δεξί θα ακουμπήσει στην εξάτμιση και θα λιώσει. Ταιριάζει από το XR600R. Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα, αλλά μη σου χαλάσει τη βόλτα...
Αν πάθει κάτι το αριστερό, δεν ταιριάζει του 600 αν δεν βγάλεις τη μπαταρία, την ασφαλειοθήκη και τη βάση/σιδηροκατασκευή πυ τα κρατάει. Υπάρχουν πατέντες για να μετατοπίσεις την μπαταρία κλπ, και να βάλεις το στενό καπάκι του 600, αλλά δεν το έχω πολυψάξει. Δες το www.thumpertalk.com


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Dominator 650 με την καμιά όμως ..δεν ξέρω είναι άσχημο και πολύ πλαστικό.
ΟΚ, γούστα είναι αυτά. Το πρότεινα επειδή ανέφερες τα ταξίδια και φαντάστηκα ανοικτό δρόμο, οπότε η προστασία από τον αέρα είναι θέμα. Ωστόσο, και αυτό είναι ικανότατο στο χώμα (αλλά σαφώς λιγότερο από το XR και, κυρίως, ακριβότερο όταν πέσει). Πάντως, με ένα ζευγάρι καλά λάστιχα (και ειδικά με 18άρι στεφάνι πλεγμένο πίσω), το έχω δει να κάνει πολλά...

Μ.

Anselmo
23/07/2009, 10:19
εχω βρει αρκετα after market καγκελα για να κατσουν σχεδον ολων των τυπον οι βαλιτσες.πχ

http://i112.photobucket.com/albums/n188/glowingeenklr650/Trips/TWT%20LADSR/IMG_0012.jpg

http://www.lewismiller.info/photos/2123-1/bike_side.jpg

κ επειδη εχω διπλα μου τον super τσακαλο που θα μου φερνει απο αμερικα κατι δωρακια κ γενικα οτι θέλω .. www.californiaclub4x4.com
πηγα και εδωσα σημερα προκαταβολα.

επεισης μου ειπε ο τσακαλος μου οτι το μηχανακι ειναι αμερικανικο αλλα ο τυπος που το περνω τον ρωτησα για ανταλακτικα και μου λεει ολα καλα παιζουν ελλαδα σχεδον ολα..

το "χωριοκατασταση" ειναι η διαδρομη απο τους παλιους χωματοδρομους της βορειας ελλαδας κ οχι απο κεντρικους. ειδικα απο παραλιες αντιπυρικες ζωνες.


σκεφτομαι επισεις να βγαλω το μανισιο ντεποζιτο και να βαλο ενα πλαστικο μεγαλυτερο (4.7gal) .στις πτωσεις θα εχει λες προβληματα?


κιλα 86 υψος 1,84 και εμπειρια στο χωμα ενα κτμ και κλχ διχρονα και τα 2.125 κ 300 αντιστοιχα ευκολοδηγιτα..

Man7
23/07/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
πηγα και εδωσα σημερα προκαταβολα.
Να υποθέσω ότι το πήρες ήδη το μηχανάκι, ή ότι πήγες κι έδωσες την προκαταβολή για μηχανάκι που ΔΕΝ έχεις ακόμα;
Δε με αφορά βέβαια, αλλά αν ισχύει το δεύτερο, θαυμάζω τον ενθουσιασμό σου...!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
επεισης μου ειπε ο τσακαλος μου οτι το μηχανακι ειναι αμερικανικο αλλα ο τυπος που το περνω τον ρωτησα για ανταλακτικα και μου λεει ολα καλα παιζουν ελλαδα σχεδον ολα..
Και οι δύο έχουν δίκιο.
Το μηχανάκι που παίρνεις είναι ουσιαστικά ένα XR600R με μοτέρ από NX650 Dominator. Μικροδιαφορές υπάρχουν τόσο στο μοτέρ όσο και στο πλαίσιο και στα περιφεριακά, αλλά όχι αρκετές για να σου κλείσουν το μηχανάκι σε συνεργείο επ’αόριστον. Βασικά υπάρχουν τα πάντα και αν έχεις άκρες στο Αμερικα (ή έχει ο τσάκαλος) τότε είσαι ΟΚ.
Βασικές διαφορές:
- Αριστερό καπάκι κάτω/πίσω από τη σέλα: είναι φουσκωτό, σαν το δεξί, διοτι έχει την μπαταρία από κάτω (δες προηγούμενο ποστ). Έτσι και πάθει κάτι, είναι αρκετά δύσκολο να βρεις άλλο, ακόμα και από το εξωτερικό και δεν υπάρχουν ούτε aftermarket. Τώρα που το σκέφτομαι, καλύτερα φτιάξε ένα αντίγραφο από πολυεστέρα (τώρα, πριν σπάσει) νά’σαι σίγουρος.
- Φανάρι/μάσκα: μεγαλύτερο φανάρι και μικρότερη μάσκα από του 600
- Κοντέρ σε μίλια. Αυτό δεν είναι ακριβώς πρόβλημα ΕΚΤΟΣ αν στις βόλτες σου πρέπει να διαβάσεις road book που συνήθως είναι γραμμένα σε χιλιόμετρα. Το να κάνεις τη διαίρεση κάθε φορά στο μυαλό σου δεν είναι ό,τι πιο εύκολο – βασικά είναι πολύ κουραστικό (αλλά γίνεται...)
- Η εμπρός δισκόπλακα είναι 20mm μεγαλύτερη από του 600 (ΑΝ θυμάμαι καλά...). Δεν θυμάμαι του Dominator πόσο είναι, αλλά αν χρειαστεί αλλαγή ίσως δυσκολευτείς να βρεις της μάνας του (ΟΚ, βάλε από κάτι άλλο).
- Τεπόζιτο στο γενικότερο σχήμα του 600, αλλά μεταλλικό. Είναι πιο βαρύ από το πλαστικό του 600, αλλά (1) αν χτυπήσει επισκευάζεται και γίνεται καινούργιο και (2) δεν πετάει τα αυτοκόλλητα. Προσοχή θέλουν τα δύο καπάκια του (αυτά που κάνουν το μηχανάκι να μοιάζει με υδρόψυκτο). Αν σπάσουν (και σπάνε μόλις τους κάνεις μπου!), τρέχα βρες άλλα (και γράψε μου). Λύση: ξεβίδωμα και φύλαξη (για να μην πω πέταμα...), ούτως ή άλλως είναι παντελώς άχρηστα. Εναλλακτικά, πολυεστερικά αντίγραφα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
σκεφτομαι επισεις να βγαλω το μανισιο ντεποζιτο και να βαλο ενα πλαστικο μεγαλυτερο (4.7gal) .στις πτωσεις θα εχει λες προβληματα?
Είχα ένα τέτοιο 20λιτρο της Acerbis.
Σημείωσε τα ακόλουθα (για το Acerbis):
- Είναι ελαφρύτερο (άδειο) από το μεταλικό της μάνας του
- Αμα το γεμίσεις μέχρι επάνω, ξεχνάς να το ξαναγεμίσεις
- Αμα το γεμίσεις μέχρι επάνω είναι σαν να οδηγάς μπετονιέρα. Είναι πολύ βαρύ και το βάρος είναι ψηλά. Περιέργως δεν επιρεάζει το ζύγισμα της μοτοσυκλέτας (ή όχι πάρα πολύ τέλος πάντων...). Μπορείς να κάνεις μέχρι και άλμα σχετικά άνετα. Αλλά το καταλαβαίνεις στις αλλαγές διεύθυνσης. Κι αν σου πέσει...
- Προσοχή στην τοποθέτηση. Αν δεν το βάλεις σωστά/καλά, χοροπηδάει πολύ. Αν το βάλεις σωστά/καλά, χοροπηδάει λίγο

Επίσης:
- Το μεγάλο τεπόζιτο της Acerbis ΔΕΝ είναι ίδιο με αυτό του 600. Πρέπει να το παραγγείλεις για νά’ρθει
- Η Acerbis έχει τον χειρότερο αντιπρόσωπο που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Δεν θέλω να αναπτύξω το θέμα, ελπίζω να έχεις γερό στομάχι (ή να βελτιώθηκε αυτός και να μην το πήρα είδηση)

Συμπέρασμα:
Τώρα που το σκέφτομαι, δεν κοιτάς τα Clarke Tanks καλύτερα...;;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
κιλα 86 υψος 1,84 και εμπειρια στο χωμα ενα κτμ και κλχ διχρονα και τα 2.125 κ 300 αντιστοιχα ευκολοδηγιτα..
Μου ρίχνεις (αρκετά) σε ύψος, σου ρίχνω (λίγο) σε βάρος.

Αφού το κουμαντάριζα εγώ, δεν θα έχεις πρόβλημα. Προετοιμάσου να αποκτήσεις πολύ γερά χέρια και ειδικά πήχεις...!
Τα μηχανάκια που αναφέρεις είναι ωραιότατα για να μάθεις χώμα, ακόμα και για να αγωνιστείς μ’αυτά, αλλά δεν έχουν καμμία σχέση με το 650 (και το KLX ΔΕΝ είναι δίχρονο).
Αντιστρόφως, αν κάνεις 1-2 γρήγορες βόλτες με το 650, θα πηγαίνεις ΣΦΑΙΡΑ με τα μικρά!!!

M.

Anselmo
23/07/2009, 12:47
εδωσα την προκαταβολα για να μην φυγει..
δεν ηξερα οτι φορα του dominator το μοτερ.
μπερδευτικα για το klx..

http://www.overland-solutions.com/products/honda/teschpanniers/fronttesch.jpg
λες να μπαινει η θα μας βγει η πιστη.. ??
Θα ψαξω κ για ενα cool windscreen. θα μπορεσω να φτιαξω ενα που μου αρεσει ?να το παραγγειλω καλυτερα? http://img.photobucket.com/albums/v156/Blown79/HPIM0526.jpg


ο γειτονας μου λεει οτι θελεις στο αμερικα ερχετε χωρις εξοδα αποστολης γιατι φερνει αυτος πολλα καθε βδομαδα.


http://i112.photobucket.com/albums/n188/glowingeenklr650/Trips/Mexican%20Titty%20Bar%20Tour/PC290215.jpg
ετσι το φανταζομαι οταν το καταφερω 8α στο φερω για βολτα...


αυτο ειναι


169517

MILTOS1976
23/07/2009, 12:48
ειχα κι εγω ενα τετοιο.του εια βαλει φτερακια αλλα λαστιχακια γραναζακια και βενζινη.πολυ καλο μηχανακι,αν και μου τσιμπαγε λιγο λαδακι.να το προσεξεις αυτο,θελει λαδι που λεει η χοντα με προδιαγραφες sg .θα βρεις πολλα και σε φτηνη τιμη μιας και δεν ειναι εξειδικευμενο λαδι αλλα ειναι το καταληλοτερο να μην πατιναρει και να μη στο καει.εβαζα το valvoline durablend 20w50.τωρα απο βολτες τελειο ξεκουραστο με πολη καλη γραμικη ροπη.δεν θα σε αφησει ποτε αν το συντηρεις σωστα και δεν το σκιζεις.

Anselmo
23/07/2009, 13:04
ty miltos:)

Man7
23/07/2009, 13:39
Αν θέλεις να σχολιάσω τις φωτογραφίες που έχεις στα λινκ, πόσταρέ τες εδώ, ή στείλ’τες μου στο mstrongilos@yahoo.gr
Δεν μπορώ να τα ανοίξω από ‘δω. Αν βέβαια αυτά που θέλεις να πάρεις είναι φτιαγμένα για το συγκεκριμένο μηχανάκι, δεν βλέπω γιατί να μην μπαίνουν...

Αυτό που πας να πάρεις είναι ωραιότατο και φορτωμένο. Αν μπορείς, φρόντισε να πάρεις και τα original πράγματα (εξάτμιση, μάσκα κλπ)
Επίσης, αν πρόκειται να το πας σβέλτα στο χώμα, βγάλε τα Baja φώτα και βάλ’του μικρό μασκάκι και προβολέα από το 600. Αν τα Baja δεν πιάνουν στο τιμόνι, είναι βαριά και το βάρος είναι εμπρός και πάνω. Αν πιάνουν στο τιμόνι, θα σε δυσκολεύουν και στο στρίψιμο.

Α, και βάλ’του και μια γέφυρα/ενισχυτικό φτερού. Έτσι και το πας βόλτα χειμώνα και μπουκώσει το φτερό με λάσπη, είναι πιθανότατο να σπάσει.

Άντε, μεγειές και καλές βόλτες!

Μ.

SVX
04/08/2009, 21:32
αυτο δεν το δινε ο Makinas?

Anselmo
05/08/2009, 09:11
nai 3ereis kati gia to sigekrimeno mixanaki?

stefanos
05/08/2009, 12:37
Νομίζω οτι αν φορτώσεις τόσο το XR θα ακυρώσεις τα όποια πλεονεκτήματα μπορώ να φανταστώ οτι προκύπτουν απο τον σχεδιασμό του, και θα αναγκαστείς να κάνεις πολύ μεγάλους συμβιβασμούς.
Δεν νομίζω να χρειάζεται εξήγηση το παραπάνω αλλά δεν έχω και πολύ δουλειά οπότε .... :p
Παίρνεις λοιπόν ένα μηχανάκι με αερόψυκτο κινητήρα χωρίς ιδιαίτερο νεύρο (δεν λέω ψόφιο αλλά σε καμιά περίπτωση ανταγωνιστικό, στη νορμάλ μορφή του) που κινείται αξιοπρεπώς μόνο χάρις στο μικρό βάρος του, και το φορτώνεις ντεπόζιτο και μπαγκαζιέρες που θα του κόψουν τα πόδια.
Από την άλλη το μηχανάκι για να κάνει ταξίδι ανάλογο της χωρητικότητας του ντεπόζιτου θα πρέπει να έχει αναβάτη με κώλο σίδερο μιάς και ούτε σέλα για μακρινά ταξίδια έχει ούτε ανάλογη θέση οδήγησης, ούτε ο κινητήρας ευχαριστιέται την λειτουργία σε μεγάλες ταχύτητες, αλλά και το έχτρα βάρος που σχεδιάζεις να κουβαλάς θα το κάνει μαούνα στο χώμα.
Χωρίς παρεξήγηση πάντα και με την εμπειρία που μου δίνει η δεκάχρονη σχέση μου με το 600R.

dirtbird
05/08/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
...... με την εμπειρία που μου δίνει η δεκάχρονη σχέση μου με το 600R.

...κάτι που προσπαθεί να ξεχάσει το 600R.....:D


και είναι 9χρονη... με πολλές διακοπές... open relation κιετς' :bigcry: :bigcry:

stefanos
05/08/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...κάτι που προσπαθεί να ξεχάσει το 600R.....:D


και είναι 9χρονη... με πολλές διακοπές... open relation κιετς' :bigcry: :bigcry:

Για την ηλικία της μηχανής μιλάω οχι για την δικιά μου οπότε δεν είναι ανάγκη να κρύβω χρόνια.
Εχουμε κλήσει τα εννιά πατριότ...
Και οι κατηγορίες για open relation να μένουν γιατί δεν καβάλησα άλλο μηχανάκι απο τότε που το πήρα.
Το μόνο που λυπάμαι είναι οτι που του έχω κάνει τόσα χιλιόμετρα που σε λίγο θα τα φτύσει:bigcry:

Anselmo
05/08/2009, 14:53
Έχεις δίκιο έτσι πως μου τα λες και τα επιχειρήματα σου είναι σωστά..απλά δες λίγο και τις δικες μου σκέψεις.
Όταν λέω ταξίδια δεν εννοώ αποστάσεις πάνω από 200 300 χλμ. απλά η διαδρομή είναι από χωμάτινες διαδρομές η επαρχιακούς δρόμους που έχω ανακαλύψει. Και όταν θα φτάνω στον προορισμό μου εκεί υπάρχει πέτρα χώμα άμμος και άφθονες ώρες διασκέδασης. με την σέλα no problem επίσης και με τις βαλίτσες γιατί θα κατεβαινουν .Μεχρι και ανεμοθωρακα βρηκα. Δεν ξέρω αν είμαι κατανοητος. Αν είμαι και μετά λεφτά που έχω στην διάθεση μου τι άλλο υπάρχει?
Οι επιλογές μου είναι το xr650l - ktm lc4 adv. - ????

LOUKILOUK
05/08/2009, 14:58
Παντως με το χρημα που διαθετεις για το ΧR χτυπαγες ανετα ενα KTM 640 adv με 28αρι τεποζιτο, WP αναρτησεις πληρως ρυθμιζομενες μπρος πισω, καλυτερα φρενα- πλαισιο, μεγαλυτερη υποδυναμη και ποιο μπανικο (προσωπικη καθαρα αποψη το τελευταιο...).
Οπως και να εχει εσυ ξερεις καλυτερα τι θελεις και τι χρειαζεσαι και νομιζω οτι εχεις σκεφτει ωραια φαση...μακαρι να ηταν και μενα τα βουνα λιγο ποιο κοντα να σε ακολουθουσα...
:sad:
καλο οργωμα φιλε:beer: :wave2:

Anselmo
05/08/2009, 15:57
psaxno alla den..

stefanos
05/08/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
psaxno alla den..

Πρόσεξε γιατί στο τέλος μπορεί να βρείς κανένα:p

Anselmo
05/08/2009, 16:18
simera me pistoliasane to daneio opote 8a to ka8isteriso kana 3-4 bdomades sigoura an bro kati mexri totes kalos alla ...

Anselmo
06/08/2009, 12:04
poso to dineis to diko sou?

Man7
10/09/2009, 18:51
Τελικά τί έγινε; Το πήρες το XR; ή πήρες ΚΤΜ;
Εντυπώσεις;;;

Μ.

Anselmo
15/09/2009, 10:22
xr650l to peira;)kano ena mini service alla 1-2 boltes pou to peira marese arketa..
den to exo dei kala alla pisteuo oti ekana kali epilogi.

Man7
15/09/2009, 10:27
Άντε, μεγειές!!!

Μ.

LOUKILOUK
15/09/2009, 11:43
μεγειες..καμια φωτο και καμια βολτα...περιμενουμε...

Man7
15/09/2009, 11:49
Ναι, το ξέχασα κι εγώ: ΒΟΛΤΑAA!!!!

Μ.

Anselmo
16/09/2009, 10:57
euxaristo para poli guys;)

exo ena mikro prob omos mpas kai me boithisete...
kanei poli thorivo to kalo mou... fmf q foraei..
paizei na broume kati gia na iremisi ligo giati 8a mou petane
toubla apo ta mpalkonia..se poli meno kai katalabenete..


foto kai boltes entos sxediou

SVX
16/09/2009, 11:05
με γεια ρε φιλε ....μηχανακι πολλα υποσχομενο


ελπιζω να το χτυπησες σε καλη τιμη γιατι ο Μακιτετοιος το ειχε αρκετα ετη στο ποζαρισμα :beer:

Man7
16/09/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
euxaristo para poli guys;)

exo ena mikro prob omos mpas kai me boithisete...
kanei poli thorivo to kalo mou... fmf q foraei..
paizei na broume kati gia na iremisi ligo giati 8a mou petane
toubla apo ta mpalkonia..se poli meno kai katalabenete..


foto kai boltes entos sxediou

Θα συνηθήσουν κι αυτοί κι εσύ. Ασ'το έτσι.

Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να το ησυχάσεις, μάθε ότι η μαμά εξάτμιση είναι πολύ αποδοτική (απλώς είναι βαριά και άσχημη και όλοι ήθελαν να την αλλάξουν).

Παρεμπιπτόντως, έχεις ΠΜ.

M.

Anselmo
16/09/2009, 11:53
Man7 eisai poli oraios;);) pragmatika me exeis boi8isei para poli...


Bre ego to mono pou me noiazei einai mpatsoi tpt allo.. den 8elo na me stamane ka8e ligo kai ligaki...

oso gia ton makitetoio den mou to katebase para mono 200e me exei piasei poli koroido alla roda einai kai girizi.. ti na ekana to mixanaki to goustaro san trelos kai 8a ta edina..

Man7
16/09/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Man7 eisai poli oraios;);)

Πώς να διαφωνήσω εδώ; Δεν μπορώ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
Bre ego to mono pou me noiazei einai mpatsoi tpt allo.. den 8elo na me stamane ka8e ligo kai ligaki...



Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν ξέρω τί ευαισθησίες έχει η αστυνομία στα μέρη σου όπως δεν ξέρω και πόσο (και αν) βαριούνται να ασχοληθούν. Πάντως, τυπικά, θα έχεις πρόβλημα. Από την άλλη πάλι, δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούν να σου μετρήσουν τα dB αξιόπιστα...

Επίσης, αν η εξάτμισή σου είναι η FMF PowerCore IV Q-Series (και αν δεν κάνω λάθος), η FMF κάπου αναφέρει ότι χρειάζεται αντικατάσταση ο πετροβάμβακας (και ο συγκεκριμένος μάλιστα είναι κάποιο σπέσιαλ υλικό) πάρα πολύ συχνά, κάτι σαν κάθε 20-30 ώρες λειτουργίας. Αν δεν τον αλλάξεις, τότε γίνεται πολύ θορυβώδης και το τελικό φθείρεται μέχρι καταστροφής του.

Μ.

Anselmo
16/09/2009, 15:12
mages thelo thermomonotiki tainia gia tin arxi tis e3atmisis sigoura....

exete tpt sto nou sas pls peite kai mena:P

Anselmo
02/10/2009, 14:21
pic


176169

Anselmo
02/10/2009, 14:22
e

keikenhate
14/10/2009, 23:52
μεγεια η baja moz! :beer:

Anselmo
15/10/2009, 14:27
ante kai stin dikia sou tin arosti..

ΒΑΣΙΛΗΣ1
21/10/2009, 12:58
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΡΕΝΤ

ΕΧΩ ΤΟ XRL ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΜΟΝΤ 95 Η 96 ΧΛΜ 51 000 (36.000 ΜΙΛΙΑ)
ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ( ΚΑΙ ΤΟ 600 ΕΙΝΑΙ) ΠΑΛΙΟ ΚΟΝΣΕΠΤ ΚΑΙ
ΗΣΥΧΟ (ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ 600) ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΚΡΥΑ ΓΡΑΝΑΖΩΜΕΝΟ
- ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΨΕΥΤΟΕΝΤΟΥΡΟ ( ΤΡΕΗΛ ΒΙΚΕ) ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΤΜ) ΓΙΑ ΧΩΜΑ, ΨΗΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ
- ΑΝ ΚΟΝΤΥΝΕΙΣ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ (14 ΑΠΟ 15 ΕΜΠΡΟΣ) ΣΟΥΛΟΥΠΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ
ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΑ 120 -130 ΣΥΝΕΧΩΣ
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΥΠΑΜΑΙ ( ΠΗΓΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΗ)
- Η ΣΕΛΑ ΣΚΛΗΡΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΩΡΕΣ ΑΣΦΑΛΤΟ ΠΟΝΑΕΙ ( Ο ΚΩ ΟΧΙ Η ΣΕΛΑ) ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΝΟ ΠΡΟΒΛΕΜΑ
- Η ΝΟΡΜΑΛ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ( ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΣΙΓΑΣΤΗΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΝΟ)
ΤΟ ΚΟΥΦΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΣΙΓΑΣΤΗΡΑ 0.5-1 ΛΤ /60ΜΙΛ

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑ 6932039662

Anselmo
21/10/2009, 14:34
θα σε παρω ενα τηλ να ρωτησω καποια πραγματα σε ευχαριστο!

Stergios69
21/10/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anselmo
pic
Τι τύπου λάμπα φοράει; Η4, Η7 κλπ...

ΒΑΣΙΛΗΣ1
21/10/2009, 19:12
ΣΥΝΕΧΕΙΑ XRL ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ

ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ- ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ 600 (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡ Ν ΠΛΕΙΤ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ)
ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ( ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ)

ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ DOMINATOR ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ FMX

ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΑ ΚΟΚΚΟΡΑΚΙΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΚΑΙ ΑΛΥΣΣΙΔΑ ΕΚΚΕΝΤΡ. ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΑΜΕΣΩΣ

ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΑ ΧΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ Η ΕΥΡΩΠΗ
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΗΔΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΙΤ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΜΟΧΛΙΚΟΥ (ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ PIVOT WORKS)
EΠΙΣΗΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΥΨΗΛΗΣ ΕΜΠΡΟΣ (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ Η ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΩΜΑ)
ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

ΛΑΣΤΙΧΑ
ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΝΩ ΜΟΤΟΚΡΟΣ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ (ΔΟΜΟΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΟΣ, ΕΘΝΙΚΗ) ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ
ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΒΑΣΙΛΗΣ1
21/10/2009, 19:24
XRL ΛΑΡΙΣΑ

ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΧΑΛΙΚΙΑ Η ΠΕΤΡΕΣ
( ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ Η ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ -ACERBIS -ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ)

ΓΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ 12ΛΙΤΡΟ ΤΟΥ 600 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ. ΜΟΥ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΧΤΡΑ ΒΙΔΩΤΟ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ (ΤΗΣ ACERBIS) 3 Η 4 ΛΙΤΡΑ

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΑΔΙ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ +120 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ
ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΚΙΤ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΜΕΡΑΚΛΗ ΜΑΣΤΟΡΑ

ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΠΡΟΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟ- ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ- ΠΑΡΕ ΤΗΛ

Anselmo
23/10/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Τι τύπου λάμπα φοράει; Η4, Η7 κλπ...


Οταν τις κοιταξω θα σου πω

Man7
05/07/2010, 05:50
Για δες αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=70jokjTaGT4
...είναι μάλλον παλιό το βίντεο, αλλά καλό!!!

Μ.

Anselmo
23/07/2010, 15:00
h4