PDA

View Full Version : Cartridge forks και λοιπες πονεμενες ιστοριες...



gcrook
13/07/2009, 19:12
Επειδη εχω αφησει ανοιχτους λογαριασμους με κατι Matris που αποδειχτηκαν...αφηστε τα....τις τελευταιες μερες αρχισα να ξεθαβω μεσα απο τονους θρεντ στα γνωστα φορα πληροφοριες (και ανακαλυψα και οτι ο τολιςτολαρος εχει γινει ο αγαπημενος πελατης (to be) του Zoran) :look: :lol: .Λινκς δεν μπαινουν για ευνοητους λογους (επειδη βαριεμαι δηλαδη) :lol:

Tι ξερουμε η τι εχουμε ακουσει/δει ως τωρα για την αγορα των aftermarket:

1) Matris ΔΕΝ υπαρχουν ουτε υπηρχαν ποτε για SV.Οι καταλογοι ειναι μεγαλες πορνες τελικα.

2) ΗΚ suspension.Βγαζει cartridges και τα κοστολογει και μια χαρα.Γυρω στα 450 ευρω ελεγε αν θυμαμαι καλα.Δυστυχως δεν ξερω κανεναν που να εχει βαλει,τουλαχιστον σε Aγγλικα και Αμερικανικα fora.Μπας και στα Γαλλικα που μπαινει ο μπουγατσας γιαλαντζι ΑΝΤΙπρoεδρος ξερουμε κατι;Ενιγουει, Ολλανδικης προελευσης αν θυμαμαι καλα.

3) TraxxionΠινουν νερο στο ονομα τους ολοι οι αγωνιζομενοι στα ενιαια,στα minitwins και στα λοιπα πρωταθληματα.Βεβαια κοστιζει οσο το μηχανακι μου,και λεω "βρε δε γαμιομαστε"...

4) Racetech emulators.Εικαζεται οτι ειναι η καλυτερη λυση σε σχεση με το κοστος.Δυστυχως το σεταρισμα ειναι πονεμενη ιστορια θελει ανοιγμα στις τρυπες της "φλογερας" υπαρχουν θεματα στεγανοτητας και το σεταρισμα μεχρι να σου κατσει θα πρεπει να λυσεις το μηχανακι 10 φορες.


Tι ξερουμε η τι εχουμε ακουσει/δει ως τωρα για την αγορα των DIY:

1) CBR F3 cartridges και σεταρισμα μετα κατα το δοκουν.Πολλοι το εχουν κανει (λενε) , ολοι εχουν απο εναν φιλο που το εχει κανει,αλλα ποτε δεν εχω δει ολοκληρωμενο θρεντ για την μετατροπη.Αλλοι λενε οτι η διαδικασια ειναι straightforward,αλλοι διηγουνται ιστοριες που μονο ο Αλλαν Ποε θα μπορουσε να σκαρφιστει για χιλια δυο αιματηρα επεισοδια που περιλαμβαναν κοψιματα ραψιματα και γενικως καταστασεις πολυ ζορικες.

2) GSXR 600 cartridges Φουτσες μπλε.Αμα βρει κανενας τιποτα για αλλα μια "κλασσικη και διαδεδομενη" μετατροπη ας σφυριξει κλεφτικα.


Κοινως το χαος.Απο κει και περα τα κλασσικα αναποδα απο διαφορα GSXR,R1,ZX636,ZX10R κλπ εχουν γινει πλεον μυθικα τοσο για την πολυπλοκοτητα οσο και για την πραπληροφορηση που επικρατει στα τερατωδη πλεον θρεντ στο svrider και στο sv650.org και αλλου.Ουτως η αλλως ειναι δρομος που δεν προκειται να ακολουθησω.....

Αν εχετε δει η ακουσει κατι σιγουρο σχετικα με aftermarket η DIY λυσεις και υπαρχουν θρεντ ολοκληρωμενα (να η παγιδα) μοιραστειτε τα ελευθερα.Αν οχι ειστε κουλαδια και σας εχω και με τα WP ελατηρια και σας σπινιαρω στην καραφλα....
:bigcry:

TOLISTOLAROS
13/07/2009, 19:43
Δεν είναι τραγικά δύσκολη η upsidedown μετατροπή σε SV 1ης γενιάς.Εύκολη σίγουρα όχι.
Περιγραφή από κάτω προς τα πάνω.Με κόκκινο αυτά που πρέπει ν'αγοραστούν
from BOTTOM to TOP
1)SRAD lower triple
2)Seal for the tappered bearing for SRAD LOWER triple
3)Tappered bearing for SRAD LOWER triple
4)Race of the tappered bearing for SRAD LOWER triple
5)Frame neck
6)Race of the TWF upper bearing(after having notched and -if necessary-filed)
7)TWF upper bearing
8)SRAD upped dust seal
9)nut
10)washer
11)nut
12)SRAD upper triple
13)nut

Μετά ζάντα-δισκόπλακα busa 1ης γενιάς και 10 ροδέλλες πάχους 2,5mm gia ευθυγράμμιση δισκόπλακας.
Κοντέρ ρωτήστε ton proedra.
A, και καλάμια από GSXR,κατά προτίμηση Κ4 και μετά(showa)
αναλόγως τα κιλα του καθενός διαλέγει και τη χρονιά(αρκεί να'ναι καλάμια 50mm-54mm(πάνω-κάτω διάμετρος).Κοιτάτε το πινακάκι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73320&perpage=15&pagenumber=2)
Πάντως από άποψη cost effective τα emulators είναι η καλύτερη λύση(με αγγούρι στις ρυθμίσεις).

Το Σεπτέμβρη θα κάνω το upside down

lamoun
13/07/2009, 23:04
Κρούκη τους emulators άστους εκεί που κάθονται. Τους έχω στο δικό μου, ναι μεν δουλεύει πιο καλά, αλλά απο θέμα ρύθμισης δε λέει.

Καλύτερα μπροστινό απο άλλο μηχανάκι.

Μα καλά damping rod το SV????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
13/07/2009, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS


Υπαρχουν πολλοι και συγκεκριμενοι λογοι που δεν προκειται να κανω τετοια μοντα.
Βασικα ξερω πολυ καλα τι παιζει και ποια parts ειναι interchangeable..αλλα δεν.
Ευχαριστω παντως.:wave2:

catmaster
14/07/2009, 00:01
Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

:confused:

gcrook
14/07/2009, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


Μα καλά damping rod το SV????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ω ναι ...:bigcry:

gcrook
14/07/2009, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

:confused:

Υπαρχει μια σχετικη ασαφεια και παραπληροφορηση σε καποια πραγματα.Η εγω απλα δεν εχω ψαξει αρκετα να βρω τις καταλληλες αναφορες.
Σκεψου απλα ενα φορουμ σαν το svrider που εχει το μεγεθος και την επισκεψιμοτητα του μοτο,και οπου η πλειοψηφια εχει το ιδιο μηχανακι.:eek:
Δεν ειναι βεβαια σαν τα ελληνικα φορα αλλα και παλι δυσκολα μπαινει ταξη.

dimval
14/07/2009, 10:41
Να ρωτήσω με τη σειρά μου, πόσο αναγκαία είναι η βελτίωση της ανάρτησης στα SV? Είναι τόσο κακές, ή νιώθετε να εξαντλούνται τα όρια?
Σημειωτέον, πως στις γρήγορες βόλτες ή σπάνια στη πίστα, δεν έχω νιώσει να απειλούμαι από την ανάρτηση. Πιο πολύ από τους δικούς μου χειρισμούς θα έλεγα!
:)

TOLISTOLAROS
14/07/2009, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

:confused:
Λέγοντας σωστή μετατροπή τί εννοείς;
Πάντως στα 1ης γενιάς η μετατροπή σε upside down έχει κάποια μειονεκτήματα:
1)Είναι βαριά η ζάντα από TLR/Busa 1ης γενιάς
2)Οι δίσκοι γίνονται 320 από 290

Από 1,2 το μή αναρτώμενο βάρος αυξάνει.

Απ'την άλλη τα καλάμια του GSXr είναι λίγο κοντύτερα οπότε το μηχανάκι γίνεται στριφτερότερο(κάτι που ούτως ή άλλως το επεδίωκαν αρκετοί βάζοντας άλλα dogbones στο ψαλίδι).

Πάντως όσoι αγωνίζονται με SV έχουν κάνει την μετατροπή σε upside down.Όσοι κυνηγάνε βάθρα και ιστορίες κοτσάρουν σφυρήλατες aftermarket ζάντες πολύ ελαφρύτερες(εκτός από FCR,πιστόνια hayabusa, εκκεντροφόρους κλπ).

Γενικά το USD λέει,τόσο από απόδοση όσο και από εμφάνιση

jpsplus
15/07/2009, 15:51
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΩ ΞΥΛΟ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ..... ΙΔΕΑ ...............ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΗΝ ΠΩ ΠΡΩΤΑ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙς ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙς ΚΛΙΠΣ ΟΝ ΚΑΙ ΦΕΙΡΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟς.

ΚΑΙ ΠΟΥΛΑς ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ........ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ.

ΕΚΤΟς ΑΝ ΑΝΤΙΠΑΘΕΙς ΤΑ ......... ΙΤΖΕΚΤΙΟΝ ............ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙς ΠΕΡΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙς ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ (ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ)
ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΟΥΤΙ.

dond4le
16/07/2009, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

:confused:

Θα ανεβενε κατα πολυ το κοστος κατασκευης...........και αγορας για στρεετ μηχανη.

Εκτος και αν ειχαν δυο κατηγοριες Gt με τηλεσκοπικο ας πουμε και Race με usd.

Για το 1000 ομως συμφωνω απολυτος.Θα ανταγωνιζοταν πολα ss και φυσικα τα Ιταλικα V στην τιμη και στις επιδοσεις.

EKEINOS
17/07/2009, 11:52
http://www.kservice.it/inglese/home_en.asp
Τα εχω εγω στο στρωμα,πανε εκει που λεει Bike suspension-specific kit

gcrook
18/07/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
http://www.kservice.it/inglese/home_en.asp
Τα εχω εγω στο στρωμα,πανε εκει που λεει Bike suspension-specific kit

Ωπα ειδα ενα cartridge kit με γραμμικο ελατηριο.Για πες τιμες,εντυπωσεις κλπ.

SVX
18/07/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ωπα ειδα ενα cartridge kit με γραμμικο ελατηριο.Για πες τιμες,εντυπωσεις κλπ.


ψησε κανα Mini Group buy (καμια 5 σετακια τα φτανουμε ):look:

gcrook
18/07/2009, 13:11
Α ναι τωρα θυμηθηκα το θρεντ που ειχες βαλει.Πρεπει να στειλεις τα μπροστινα στην Ιταλια ε;:sick:

catmaster
18/07/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B.....Πρεπει να στειλεις τα μπροστινα στην Ιταλια ε;.... [/B]


Χοζέ Αρμάντο μου μυρίζει .... :look:


(τα βγάζουμε- τα στέλνουμε στους μακαρονάδες -έρχονται -τα βάζουμε -μπαίνεις ζμπίστα μέγαρα-γράφεις 1' ξερό - καθαρίσαμε ... )

τι πιο απλό ;; :D :smokin:

road spirit
18/07/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
1' ξερό

τι πιο απλό ;; :D :smokin:

και μετά ο Μπούστας κλείστηκε σε μοναστήρι και άρχισε τις μετάνοιες

gcrook
18/07/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Χοζέ Αρμάντο μου μυρίζει .... :look:


(τα βγάζουμε- τα στέλνουμε στους μακαρονάδες -έρχονται -τα βάζουμε -μπαίνεις ζμπίστα μέγαρα-γράφεις 1' ξερό - καθαρίσαμε ... )



Δηλαδη καρυδωνω στην Κ6 και μετα απο κανα μηνα ο Ερυθρος Σταυρος με βρισκει φυτεμενο αναποδα στο παρακειμενο χωραφι με τις δεντρογαλιες να κανουν παρτυ με την "exit hole" μου....:look:

Γαμω τα καρτριτζ μου...παιρνω σβαρνα ολα τα ιμπεη....

McTalas
18/07/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δηλαδη καρυδωνω στην Κ6 και μετα απο κανα μηνα ο Ερυθρος Σταυρος με βρισκει φυτεμενο αναποδα στο παρακειμενο χωραφι με τις δεντρογαλιες να κανουν παρτυ με την "exit hole" μου....:look:

Γαμω τα καρτριτζ μου...παιρνω σβαρνα ολα τα ιμπεη....
πσιτ φιλος!!!

λιγα με την Κ6 ετσι?

υπαρχουν και γειτονες που ενοχλουνται!!!

EKEINOS
18/07/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ωπα ειδα ενα cartridge kit με γραμμικο ελατηριο.Για πες τιμες,εντυπωσεις κλπ.

Φιλε δεν εχω δοκιμασει και αλλα,ομως το στρωμα το εκανε τρενο με χαοτικη διαφορα απο το τιποτα της μαμας
Τα περναει ατομο στην Θεσσαλονικη

gcrook
18/07/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Φιλε δεν εχω δοκιμασει και αλλα,ομως το στρωμα το εκανε τρενο με χαοτικη διαφορα απο το τιποτα της μαμας
Τα περναει ατομο στην Θεσσαλονικη

Βοηθησε με λιγο.
Πες μου ποσο στοιχισε και αν μπορεσες να το φερεις εδω,χωρις να χρειαστει να στειλεις το μπροστινο σου εκει.
Τι εννοεις "τα περναει ατομο στην Θεσσαλονικη" ;Ειναι κατι σαν αντιπροσωπος και μονο μεσω αυτου μπορεις να τα παρεις και να τα τοποθετησεις;


Και κατι αλλο λιγο ασχετο, αλλα τωρα που σε βρηκα....:smokin: Η αλλαγη ψαλιδιου ποσο μπελαλιδικη ηταν;

Tropeas
18/07/2009, 19:46
κρουκη.... ξύπνησες?
έμαθα έφτιαξες και το εργαλείο?
που πως πότε?
τέλειωσες με σχολή? δουλειά?:beer: :wave2:

gcrook
18/07/2009, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
κρουκη.... ξύπνησες?
έμαθα έφτιαξες και το εργαλείο?
που πως πότε?
τέλειωσες με σχολή? δουλειά?:beer: :wave2:

Κατσε...σε ποια χρονολογια εχεις μεινει καταρχας;:lol:

Ελπιζω σε καποια που θα θυμασαι δυο πραγματα για cartridges,μιας και το θρεντ με cartridges εχει να κανει....:rolleyes: :D :smokin:

Tropeas
18/07/2009, 21:24
Θυμάμαι , θυμάμαι.... εσυ τι κάνεις?

gcrook
18/07/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Θυμάμαι , θυμάμαι.... εσυ τι κάνεις?

Απορ γιατι ο φιλος μου ο τροπεας που γραφει ενα ποστ το χρονο με το ζορι,με ρωταει δημοσιως (και μαλιστα στην λαθος κατηγορια) να του πω πως τα περναω.:D :winka:

SVX
18/07/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Απορ γιατι ο φιλος μου ο τροπεας που γραφει ενα ποστ το χρονο με το ζορι


2 &1/2
:alien:

EKEINOS
19/07/2009, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βοηθησε με λιγο.
Πες μου ποσο στοιχισε και αν μπορεσες να το φερεις εδω,χωρις να χρειαστει να στειλεις το μπροστινο σου εκει.
Τι εννοεις "τα περναει ατομο στην Θεσσαλονικη" ;Ειναι κατι σαν αντιπροσωπος και μονο μεσω αυτου μπορεις να τα παρεις και να τα τοποθετησεις;


Και κατι αλλο λιγο ασχετο, αλλα τωρα που σε βρηκα....:smokin: Η αλλαγη ψαλιδιου ποσο μπελαλιδικη ηταν;

Εγω εστειλα τα δικα μου στην Ιταλια γιατι ειχα το πρωτο με ΑΒΣ και εχει διαφορες απο το απλο,ετσι επρεπε να παρουν μετρα.
Στον μηχανικο μου εκανε κονε μαζι τους για να τα περναει. Στο SV επειδη δεν υπαρχουν αλλαγες στα μοντελα νομιζω,δεν θα εχεις προβλημα να τα παρεις και να τα περασεις μονος.
Για το ψαλιδι αν εννοεις του 1000 που περασα βγηκε το ενα μπηκε τ'αλλο. Λογω βιομηχανικης παραγωγης θα σου πω οτι μεγαλος αριθμος κοματιων ταιριαζουν απο μοντελο σε μοντελο.
ΠΧ. V-STROM 650-1000,Bandit 650-1200 μπροστα κοινες μποτες και δαγκανες κ.α

alexioannides
28/07/2009, 11:53
Τι εννοεις "τα περναει ατομο στην Θεσσαλονικη" ;Ειναι κατι σαν αντιπροσωπος και μονο μεσω αυτου μπορεις να τα παρεις και να τα τοποθετησεις;

EGW EIMAI AYTO TO ATOMO KROOKH
8A SE BOH8OUSA AMA SHKWNES KAI KANA THL...
KAI AN DE MAS SNOMPARES TOSO POLY...
ALLA.... TWRAAA PAEI..... EIMAISTE APO DYO XWRIA XWRIATES.....:o

KaTaNaS
28/07/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
EGW EIMAI AYTO TO ATOMO KROOKH
8A SE BOH8OUSA AMA SHKWNES KAI KANA THL...
KAI AN DE MAS SNOMPARES TOSO POLY...
ALLA.... TWRAAA PAEI..... EIMAISTE APO DYO XWRIA XWRIATES.....:o

πωπωπω ιντριγκες στα βε της σουζουκι! :eyepop:

alexioannides
28/07/2009, 13:41
TOLMH KAI GOHTEIA EPISODIO 856746364734834764634:rotflmao:

dond4le
07/08/2009, 21:27
εχω μια απορια που με τρωει καθε φορα που βλεπω τοπικ με usd.

Οι περισσοτεροι φανταζομαι το βαζουν για το ματι.

η δουλεια του ομως ειναι να χαμηλωσει την μηχανη και να αποδιδει καλυτερα φρεναρισματα.

Και σταματαω στα φρενα.

Ποσο περιπου κοστιζει ενα καλο συστημα φρενων για το τηλεσκοπικο?????

Δεν θα κανει την ιδια και καλυτερη δουλεια με το ακτινικο συστημα?????
:rolleyes: :rolleyes:

SVX
07/08/2009, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
EGW EIMAI AYTO TO ATOMO KROOKH


EIMAISTE APO DYO XWRIA XWRIATES.....:o



ναι αυτος ο Κρουκης μας εχει γκρεμισει τα ονειρα ....

κι εγω καθε φορα που χωνω το μπροστινο σε καμια λακουβα-πηγαδι εχω την δικαιολογια "-μη σε νοιαζει ...λυωστο....θαρθουνε τα matris .....δε πα να κλαταρει το μαμα ....στ@@μας"


αλλα τωρα μας κοβει τα ....ποδαρια.... :bawl: :alien:

dond4le
07/08/2009, 22:02
ειπαμε ΟΧΙ mattris.............................wp θα βαλουμε!!!!!

SVX
07/08/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
ειπαμε ΟΧΙ mattris.............................wp θα βαλουμε!!!!!

ΤΡΑΧΧΙΟΝ :o

gcrook
09/08/2009, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le


Και σταματαω στα φρενα.

Ποσο περιπου κοστιζει ενα καλο συστημα φρενων για το τηλεσκοπικο?????

Δεν θα κανει την ιδια και καλυτερη δουλεια με το ακτινικο συστημα?????
:rolleyes: :rolleyes:

Το καλυτερο μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα σετ απο τους ανταπτορες του zoran " http://www.twfracing.com/zparts.html " και να ψαξεις στα μεταχειρισμενα για ενα σετ απο τις τετραπιστονες δαγκανες απο gsxr 600/750 K1-K3 η gsxr 1000 2000-K3 η οποιοδηποτε SV1000.

Κοστος για τους ανταπτορες με τα μεταφορικα ηταν ?56.31 (τουλαχιστον τοσο μου τους χρεωσε εμενα) και μου ηρθαν σε λιγοτερο απο 10 μερες,μαλλον ολα πηγαν καλα στο τελωνειο κατι που δεν μου συμβαινει συχνα...:look:

Θα τις φορεσω συντομα και αναλογα την βελτιωση θα δω αν χρειαζεται και τρομπα,αλλα μαλλον δεν...:wave2:

gcrook
09/08/2009, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ναι αυτος ο Κρουκης μας εχει γκρεμισει τα ονειρα ....

κι εγω καθε φορα που χωνω το μπροστινο σε καμια λακουβα-πηγαδι εχω την δικαιολογια "-μη σε νοιαζει ...λυωστο....θαρθουνε τα matris .....δε πα να κλαταρει το μαμα ....στ@@μας"


αλλα τωρα μας κοβει τα ....ποδαρια.... :bawl: :alien:

Μετανιωνω για εκεινο το "ενημερωτικο" τηλεφωνημα ρπμ...:sad:

dond4le
11/08/2009, 03:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΤΡΑΧΧΙΟΝ :o


Για πε τιποτις να μαθενουμε και εμεις.

dond4le
11/08/2009, 03:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το καλυτερο μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα σετ απο τους ανταπτορες του zoran " http://www.twfracing.com/zparts.html " και να ψαξεις στα μεταχειρισμενα για ενα σετ απο τις τετραπιστονες δαγκανες απο gsxr 600/750 K1-K3 η gsxr 1000 2000-K3 η οποιοδηποτε SV1000.

Κοστος για τους ανταπτορες με τα μεταφορικα ηταν ?56.31 (τουλαχιστον τοσο μου τους χρεωσε εμενα) και μου ηρθαν σε λιγοτερο απο 10 μερες,μαλλον ολα πηγαν καλα στο τελωνειο κατι που δεν μου συμβαινει συχνα...:look:

Θα τις φορεσω συντομα και αναλογα την βελτιωση θα δω αν χρειαζεται και τρομπα,αλλα μαλλον δεν...:wave2:

Και αν βρουμε και ενα σετ 6πιστονες απο μπουσα μαζι με τις μανετες και τα υδραυλικα θα ειμαστε και οι πρωτοι εεεεεεε!!!!!!!!!!!????????????????

EKEINOS
11/08/2009, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Και αν βρουμε και ενα σετ 6πιστονες απο μπουσα μαζι με τις μανετες και τα υδραυλικα θα ειμαστε και οι πρωτοι εεεεεεε!!!!!!!!!!!????????????????

Οχι οι 6πιστονες της ΤΟΚΙΚΟ ειναι μαπα,γιαυτο τις καταργησε,αλλα εχει 6πιστονες η Berniger μαμα και μαζι με τους μαντεμενιους δισκους της εδεσες

byron
11/08/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
εχω μια απορια που με τρωει καθε φορα που βλεπω τοπικ με usd.

Οι περισσοτεροι φανταζομαι το βαζουν για το ματι.

η δουλεια του ομως ειναι να χαμηλωσει την μηχανη και να αποδιδει καλυτερα φρεναρισματα.



Το οτι μπορεί να μπαίνει για το μάτι πιθανόν. Το ότι μπαίνει για να χαμηλώσει τη μηχανή και να φρενάρει καλύτερα απίθανο. Κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

stefanos
11/08/2009, 09:05
Η fg δεν βγάζει κιτ για sv?

KaTaNaS
11/08/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτι έχεις καταλάβει λάθος.


αν το επιτρεπει η δομή του πλαισίου προσφέρει πολύ λιγότερες στρεβλωσεις του μπροστινού στα φρένα και στις στροφές! Πιο απόλυτο δηλαδή, με κύριο επακόλουθο οτι εκέι που σε προειδοποιούσε όταν λαστίχαρε (σικ ορολογία εποχής 80' ) το μηχανακι μετά απλά το χάνεις σχεδό ξαφνικά κάτω απο τα πόδια! :beer:

byron
11/08/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αν το επιτρεπει η δομή του πλαισίου προσφέρει πολύ λιγότερες στρεβλωσεις του μπροστινού στα φρένα και στις στροφές! Πιο απόλυτο δηλαδή, με κύριο επακόλουθο οτι εκέι που σε προειδοποιούσε όταν λαστίχαρε (σικ ορολογία εποχής 80' ) το μηχανακι μετά απλά το χάνεις σχεδό ξαφνικά κάτω απο τα πόδια! :beer:

+ το μικρότερο μη αναρτόμενο βάρος αρα καλυτερη λειτουργία της ανάρτησης, αλλά......γιατί μΕ έκανες quote? :look:

KaTaNaS
11/08/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
αλλά......γιατί μΕ έκανες quote? :look:


1. epeidh se συμπαθώ!

2. επειδη δεν εβρισκα το οριγκινάλ ποστ του φίλου ντοντλε4 :lol:


:wave2:

byron
11/08/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
2. επειδη δεν εβρισκα το οριγκινάλ ποστ του φίλου ντοντλε4 :lol:


:wave2:

Ε βέβαια.....ξεχάστηκα. Σε θέμα με sv και 3.456 post που να το βρείς ???:( :p

ΥΓ. Bring Vale avatar back home :smokin:

dond4le
12/08/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Οχι οι 6πιστονες της ΤΟΚΙΚΟ ειναι μαπα,γιαυτο τις καταργησε,αλλα εχει 6πιστονες η Berniger μαμα και μαζι με τους μαντεμενιους δισκους της εδεσες

Θα μας βγει ο κουκος αιδονι με την Berniger!!!!!!!!!!!!!!!

gcrook
12/08/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Berniger!!!!!!!!!!!!!!!

Oπως λεμε μπυρα henninger σε κουτι και τι κουτι κουτι;:lol:

dond4le
12/08/2009, 23:07
ειναι πιο ακριβες και καλυτερες απο τις beringer!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

SVX
12/08/2009, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
ειναι πιο ακριβες και καλυτερες απο τις beringer!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

συρε to sleep ΡΕ! θα φτιαξω γω χειροποιητα Cartridge Kit...θα τα δοκιμασουμε στον Crook

EKEINOS
13/08/2009, 09:40
H Berιnger εχει προσφορα τους ατσαλανιους αλλα κυριως τους μαντεμενιους 200ευρω τον καθενα. Η δαγκανες κανονικη τιμη εχουν 800ευρω αρα με 1200ευρω κανεις φρεναρες.
Μια μαλακισμενη εξατμιση και 2 χαζα μπιχλιμπιδια κανουν τοσο.

gcrook
13/08/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
H Berιnger εχει προσφορα τους ατσαλανιους αλλα κυριως τους μαντεμενιους 200ευρω τον καθενα. Η

Απο Ελλαντα η κανα online shop?
Να κανω ενα τηλεφωνο στον Σπηλιωτη δηλαδη;:look: :blush: :look:

EKEINOS
17/08/2009, 14:16
Απευθειας απο την μαμα στην Γαλλια. Ο Σπηλιωτης εχει και αυτος τους ατσαλινους 200 εκαστο αλλα στους μαντεμενιους φευγει πολυ και αν δεν κανω λαθος δεν ειναι πλεων αντιπροσωπος αλλα καπιος αλλος δες το e-bike

gcrook
17/08/2009, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Απευθειας απο την μαμα στην Γαλλια. Ο Σπηλιωτης εχει και αυτος τους ατσαλινους 200 εκαστο αλλα στους μαντεμενιους φευγει πολυ και αν δεν κανω λαθος δεν ειναι πλεων αντιπροσωπος αλλα καπιος αλλος δες το e-bike

Δεν βλεπω την προσφορα στο σαιτ ουτε στον καταλογο.Τιμη καταλογου για τους μαντεμενιους 354.67 εκαστος!:confused:
Μπορεις να μου πεις που βρηκες την προσφορα; (με λινκ) .

EKEINOS
21/08/2009, 13:22
17-04-2009
www.beringer.fr
All BERINGER® AERONAL DISCS
now available with stainless steel rotor
Chose the rotor you want on your AERONAL disc:
• For sport and road use:STAINLESS STEEL ROTOR
• For competition: CAST IRON ROTOR
The inner hub remains the same.

In both cases, the rotor is CNC machined with heat treatment
The inner hub is in aluminium.
The discs are designed to mount directly on the forks, without
adapter plates.

But the discs delivered in Supermoto and Hypersport kits have cast iron rotors ex-
cept the in the Tmax kit (stainless steel rotors).




For a flat disc with stainless steel rotor

The discs exist in the two versions for
each bike.

Do not hesitate to call us for any in-
formation.

Best regards,
Véronique Béringer

BERINGER SA, ZA, F-42940 CHATELNEUF
Tél : (+33) 4 77 76 82 95 Fax : (+33) 4 77 76 80 09 E-mail : contact@beringer.fr

Αυτα γραφει το PDF αρχειο που κατεβασα απο την μαμα εταιρια και εχει την τιμη 163ευρω συν τους φορους,δεν ξερω να το βαλω ολο και εβαλα μονο τα γραμματα