PDA

View Full Version : αποκρυψη πινακιδας



Σελίδες : [1] 2

teo.600
14/07/2009, 12:45
καλημερα παιδια.χτες το βραδυ παρκαρισμενος μπροστα στη παραλια σκανε μπατσοι και ρωτανε ποιανου ειναι η μηχανη.η πινακιδα εντομεταξυ ηταν απο κατω με τα πολλα με γραφουν για αποκρυψη 300ευρουλακια.τους κατεβασα μπροστα τους την πινακιδα και μου λεγανε μαλακιες.
τωρα θελω να ρωτησω αν εισαι παρκαρισμενος παλι ισχυει η κλιση ε?

blackbusa
14/07/2009, 12:51
και βεβαια ισχυει...η πινακιδα εφοσον ενα οχημα ειναι λειτουργικο πρεπει να ειναι στην θεση της...

nassosxlvbros
14/07/2009, 13:05
Σωστά!Είτε παρκαρισμένο είναι το όχημα ή κινείται,η πινακίδα του πρέπει να φαίνεται καθαρά.

SeNNinhA
14/07/2009, 13:10
Καλά ρε. Πάτε καλά. Εαν είναι σταματημένο ενα όχημα και δεν κινείται τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει πινακίδες. Μπορείς να το χαρακτηρήσεις ως εγκατελειμένο αλλά δεν γίνεται να του κόψεις κλήση γιατί δεν έχει πινακίδες. Εαν δεν είστε σίγουροι μην απαντάτε. :nono: :nono: :nono:

nassosxlvbros
14/07/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Καλά ρε. Πάτε καλά. Εαν είναι σταματημένο ενα όχημα και δεν κινείται τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει πινακίδες. Μπορείς να το χαρακτηρήσεις ως εγκατελειμένο αλλά δεν γίνεται να του κόψεις κλήση γιατί δεν έχει πινακίδες. Εαν δεν είστε σίγουροι μην απαντάτε. :nono: :nono: :nono:

Μάλλον δεν τα ξερεις καλά...
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΧΗΜΑ που βρίσκεται στο δρόμο είναι υποχρεωμένο να έχει πινακίδες κυκλοφορίας...
και άντε και δεν έχει,ή κάνεις τον κινέζο ....τότε το φορτώνουν στο γερανό και άντε βρες το/καθάρισε μετά...

...και αντιγράφω από τον ΚΟΚ:

Οι δίτροχες μοτοσικλέτες επιβάλλεται να έχουν:
α) Ένα ή δύο φώτα πορείας
β) Ένα ή δύο φώτα διασταύρωσης
γ) Δύο σε κάθε πλευρά δείκτες κατεύθυνσης
δ) Ένα ή δύο φώτα τροχοπέδησης
ε) Ένα ή δύο φώτα θέσης μπροστά
στ) Ένα ή δύο φώτα θέσης πίσω
ζ) Φως για το φωτισμό της πίσω πινακίδας του αριθμού κυκλοφορίας
η) Έναν μη τριγωνικό ανακλαστήρα πίσω
Επίσης οι δίτροχες μοτοσικλέτες μπορεί να είναι εφοδιασμένες και με:
α) Ένα ή δύο φώτα ομίχλης μπροστά
β) Ένα ή δύο φώτα ομίχλης πίσω
γ) Ένα φως έκτακτης ανάγκης
δ) Έναν ή δύο σε κάθε πλευρά μη τριγωνικούς ανακλαστήρες.

blackbusa
14/07/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Καλά ρε. Πάτε καλά. Εαν είναι σταματημένο ενα όχημα και δεν κινείται τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει πινακίδες. Μπορείς να το χαρακτηρήσεις ως εγκατελειμένο αλλά δεν γίνεται να του κόψεις κλήση γιατί δεν έχει πινακίδες. Εαν δεν είστε σίγουροι μην απαντάτε. :nono: :nono: :nono:

διαβασες την απαντηση μου η λες οτι θελεις....εγραψα ΞΕΚΑΘΑΡΑ....εφοσον ενα οχημα ειναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να εχει πινακιδα (και να φαινετε κιολλας)...το πως κρινετε εγκατελειμενο ειναι αλλη ιστορια...

:wave2:

nassosxlvbros
14/07/2009, 13:32
και ξαναματαντιγράφω από τον ΚΟΚ:

'Aρθρο 90

Πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας.

1. Δεν επιτρέπεται σε κανένα μηχανοκίνητο όχημα, ρυμουλκούμενο μοτοποδήλατο, ποδήλατο ή ζωήλατο όχημα να κυκλοφορεί οπουδήποτε στη Χώρα, αν δεν φέρει τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες χορηγήθηκαν νόμιμα. Οι χορηγούμενες πινακίδες πρέπει να είναι αντανακλαστικές.

2. Οι διαστάσεις, οι προδιαγραφές, ο τρόπος κατασκευής και η διαδικασία χορήγησης των πινακίδων της προηγούμενης παραγράφου, τα της αντικατάστασης αυτών σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, καταστροφής ή φθοράς, τα της χορήγησης πινακίδων για δοκιμαστική ή προσωρινή κυκλοφορία, ο τρόπος και η θέση ανάρτησης, τα των εγγραφών και ενδείξεων επ' αυτών, ως και οποιοδήποτε σχετικό θέμα, ρυθμίζονται, για τα αυτοκίνητα οχήματα και τα υπ' αυτών ρυμουλκούμενα με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών για τα αγροτικά μηχανήματα με απόφαση του Υπουργού Γεωργίας, για τα μηχανήματα έργων με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων και τα μοτοποδήλατα, ποδήλατα και ζωήλατα οχήματα, με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης.

3. Απαγορεύεται για οποιαδήποτε αιτία αντικατάσταση των πινακίδων που καθορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου αυτού με άλλες που δεν έχουν χορηγηθεί νόμιμα, η παραποίηση αυτών με οποιανδήποτε μορφή (τεμαχισμό, αλλαγή σχήματος ή γράμματος, κάμψη της πινακίδας κ.λπ.) ή μετάθεση από του ενός οχήματος σε άλλο, ή κατασκευή από άλλον πλην του κατά τις διατάξεις του παρόντος Κώδικα οριζομένου και κατά τρόπο διάφορο, ως και η πώληση, αγορά και χρήση τέτοιων πινακίδων. Οι παραβάτες της διάταξης της παραγράφου αυτής, ως και αυτοί, που υποβάλλουν ψευδή στοιχεία, για την λήψη ανταλλακτικών πινακίδων για το σκοπό παράνομης χρησιμοποίησής τους, τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρις ενός (1) έτους.

4. Aυτός πoυ θέτει σε κυκλoφoρία αυτoκίνητo όxημα ή ρυμoυλκoύμενo τo oπoίo δεν έxει τoπoθετημένες και τις δύo πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, oι oπoίες έxoυν νόμιμα xoρηγηθεί, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών, εκείνoς δε o oπoίoς κυκλoφoρεί άλλης κατηγoρίας όxημα, πoυ δεν είναι εφoδιασμένo με κανoνικές πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών.
Mε πoινή πρoστίμoυ, είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών τιμωρείται και αυτός πoυ oδηγεί oδικό όxημα τoυ oπoίoυ oι πινακίδες δεν είναι, για oπoιoδήπoτε λόγo, ευκρινώς oρατές.

argy_kap
14/07/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
και ξαναματαντιγράφω από τον ΚΟΚ:

'Aρθρο 90

Πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας.

1. Δεν επιτρέπεται σε κανένα μηχανοκίνητο όχημα, ρυμουλκούμενο μοτοποδήλατο, ποδήλατο ή ζωήλατο όχημα να κυκλοφορεί οπουδήποτε στη Χώρα, αν δεν φέρει τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες χορηγήθηκαν νόμιμα. Οι χορηγούμενες πινακίδες πρέπει να είναι αντανακλαστικές.

2. Οι διαστάσεις, οι προδιαγραφές, ο τρόπος κατασκευής και η διαδικασία χορήγησης των πινακίδων της προηγούμενης παραγράφου, τα της αντικατάστασης αυτών σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, καταστροφής ή φθοράς, τα της χορήγησης πινακίδων για δοκιμαστική ή προσωρινή κυκλοφορία, ο τρόπος και η θέση ανάρτησης, τα των εγγραφών και ενδείξεων επ' αυτών, ως και οποιοδήποτε σχετικό θέμα, ρυθμίζονται, για τα αυτοκίνητα οχήματα και τα υπ' αυτών ρυμουλκούμενα με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών για τα αγροτικά μηχανήματα με απόφαση του Υπουργού Γεωργίας, για τα μηχανήματα έργων με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων και τα μοτοποδήλατα, ποδήλατα και ζωήλατα οχήματα, με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης.

3. Απαγορεύεται για οποιαδήποτε αιτία αντικατάσταση των πινακίδων που καθορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου αυτού με άλλες που δεν έχουν χορηγηθεί νόμιμα, η παραποίηση αυτών με οποιανδήποτε μορφή (τεμαχισμό, αλλαγή σχήματος ή γράμματος, κάμψη της πινακίδας κ.λπ.) ή μετάθεση από του ενός οχήματος σε άλλο, ή κατασκευή από άλλον πλην του κατά τις διατάξεις του παρόντος Κώδικα οριζομένου και κατά τρόπο διάφορο, ως και η πώληση, αγορά και χρήση τέτοιων πινακίδων. Οι παραβάτες της διάταξης της παραγράφου αυτής, ως και αυτοί, που υποβάλλουν ψευδή στοιχεία, για την λήψη ανταλλακτικών πινακίδων για το σκοπό παράνομης χρησιμοποίησής τους, τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρις ενός (1) έτους.

4. Aυτός πoυ θέτει σε κυκλoφoρία αυτoκίνητo όxημα ή ρυμoυλκoύμενo τo oπoίo δεν έxει τoπoθετημένες και τις δύo πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, oι oπoίες έxoυν νόμιμα xoρηγηθεί, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών, εκείνoς δε o oπoίoς κυκλoφoρεί άλλης κατηγoρίας όxημα, πoυ δεν είναι εφoδιασμένo με κανoνικές πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών.
Mε πoινή πρoστίμoυ, είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών τιμωρείται και αυτός πoυ oδηγεί oδικό όxημα τoυ oπoίoυ oι πινακίδες δεν είναι, για oπoιoδήπoτε λόγo, ευκρινώς oρατές.

Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία αυτοκίνητο όχημα, το οποίο δεν έχει
τοποθετημένες και τις δύο πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες έχουν
νόμιμα χορηγηθεί, καθώς και εκείνος, ο οποίος κυκλοφορεί άλλης κατηγορίας
όχημα, που δεν είναι εφοδιασμένο με κανονικές πινακίδες αριθμού κυκλοφο-
ρίας, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ. Με διοι-
κητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ τιμωρείται και αυτός που οδηγεί
οδικό όχημα του οποίου οι πινακίδες δεν είναι, για οποιοδήποτε λόγο, ευκρινώς
ορατές ή αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα βεβαίωσης παραβάσεων ή τοποθε-
τεί επ’ αυτών μη αντανακλαστικό υλικό.

nassosxlvbros
14/07/2009, 13:42
....σωστά! και επειδή δεν μου περισσεύουν αφήνω την πινακιδούλα μου εκεί που βιδώθηκε μόλις πήρα το μηχανάκι από το μαγαζί....;)

sergiosm
14/07/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Καλά ρε. Πάτε καλά. Εαν είναι σταματημένο ενα όχημα και δεν κινείται τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει πινακίδες. Μπορείς να το χαρακτηρήσεις ως εγκατελειμένο αλλά δεν γίνεται να του κόψεις κλήση γιατί δεν έχει πινακίδες. Εαν δεν είστε σίγουροι μην απαντάτε. :nono: :nono: :nono:

ΕΑΝ είναι εγκαταλελειμένο.

Στην περίπτωσή μας όμως, ΔΕΝ ήταν, γεγονός που διαπιστώθηκε με την εμφάνιση του ιδιοκτήτη,

οπότε ισχύει αυτό που λέει ο blackbusa:

Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
η πινακιδα εφοσον ενα οχημα ειναι λειτουργικο πρεπει να ειναι στην θεση της...

:wave2:

sergiosm
14/07/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo.600
καλημερα παιδια.χτες το βραδυ παρκαρισμενος μπροστα στη παραλια σκανε μπατσοι και ρωτανε ποιανου ειναι η μηχανη.η πινακιδα εντομεταξυ ηταν απο κατω με τα πολλα με γραφουν για αποκρυψη 300ευρουλακια.τους κατεβασα μπροστα τους την πινακιδα και μου λεγανε μαλακιες.


επειδή δεν σου χαρίστηκαν σου έλεγαν μαλακίες;;

αφού κρυμμένη την είχες.

blackbusa
14/07/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
επειδή δεν σου χαρίστηκαν σου έλεγαν μαλακίες;;

αφού κρυμμένη την είχες.
ασχετοσχετικο...νομιζω οτι καπου διαβασα οτι αν βαλεις τις αναδιπλουμενες βασεις πινακιδας (που βεβαια ειναι παρανομες 100%) και σε πιασουν στα πρασσα μπλεκεις χειροτερα...γιατι μειλαμε για σκοπιμη παραποιοηση η κατι τετοιο...οποιος ξερει ενημερωνει....νομιζω το ειχα ακουσει στην Ιταλια...και εκει ειχαμε δεσμευση του οχηματος για καποιους μηνες μαζι με το τεραστιο προστιμο...δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο και εδω η και γενικα....



:wave2:

argy_kap
14/07/2009, 14:01
Μην σου πω οτι θα εμπίπτει σε κανένα τρομονόμο και θα πας μέσα για τίποτα του στυλ "εσκεμένη απόκρυψη στοιχείων οχήματος με σκοπό την διάπραξη τρομοκρατικής ενέργειας" και άντε μετά να ξεμπλέξεις.....:beer: :beer:

jorgevaldano
14/07/2009, 14:16
όποιος γουστάρει να ξηλώνει την πινακίδα, ή να την βάζει σε "σπαστή" βάση ώστε να την κρύβει όποτε τον βολεύει, ας είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και τις συνέπειες

TROOPER
14/07/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
όποιος γουστάρει να ξηλώνει την πινακίδα, ή να την βάζει σε "σπαστή" βάση ώστε να την κρύβει όποτε τον βολεύει, ας είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και τις συνέπειες

αυτο!

να εισαστε αντρες.

τρεχατε και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

κρυμενη πινακιδα και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

παρανομειτε με οποιονδηποτε τροπο?παραδεχτειτε το και μη κλαψουριζετε σαν τις χηρες στο κρεββατι.

το γεγονος οτι το ελληνικο κρατος επιτρεπει νομιμα την εισαγωγη παρανομων πραγματων ειναι ασχετο και μαλακια του.απο τη στιγμη ομως που κρινεται παρανομο και το χρησιμοποιητε να εισαστε ετοιμοι για τις συνεπειες.

teo.600
14/07/2009, 14:41
ευχαριστω πολυ παιδια.δεν κλαφτηκα στους μπατσους απλα δεν ηξερα αν επιτρεπεται να μου κοψτουν κλιση ενω βρισκομουν παρκαρισμενος.αλλα τωρα που συμφωνειται ολοι πρεπει να παω να την παρω απο αλεξανδρας και να την πληρωσω.

makis206
14/07/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τρεχατε και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

Ένας καλός λόγος να μην πάρω ποτέ χιλιάρι...:D

blueangel
14/07/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
επειδή δεν σου χαρίστηκαν σου έλεγαν μαλακίες;;

αφού κρυμμένη την είχες.

+1000000000000000 Δεν εχω καταλάβει ακόμη αυτή την ψιλομαγκιά κάποιων να έχουν κρυμένη την πινακίδα λες και τους χαλά την μόστρα ή όλοι εμέις οι υπόλοιποι είμαστε μαλάκες στην τελικη!!!:mad:

makis206
14/07/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
ή όλοι εμέις οι υπόλοιποι είμαστε μαλάκες στην τελικη!!!:mad:

E εμείς όσο νά'ναι την έχουμε λιγότερη, την τελική ντε :lol:

arxaios
14/07/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
E εμείς όσο νά'ναι την έχουμε λιγότερη, την τελική ντε :lol:

Eμείς δηλαδή που την έχουμε μακρύτερη, τι μπορούμε να πουμε δηλαδή ;;;:smokin: :smokin: :smokin:



















































........ την 6η πάντα λέμεεεεεεεεεε !!!!:lol: :lol: :lol:

makis206
14/07/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Eμείς δηλαδή που την έχουμε μακρύτερη, τι μπορούμε να πουμε δηλαδή ;;;:smokin: :smokin: :smokin:
την 6η πάντα λέμεεεεεεεεεε !!!!:lol: :lol: :lol:

Αγάλι αγάλι εσείς :lol:

teo.600
14/07/2009, 15:03
εγω προσωπικα δεν το κανω για τη μοστρα.απλα μπαινω καθε μερα αττικη οδο και δεν εχω καμια διαθεση να μου ερχονται κοστουμια σπιτι μου.καλυτερα μια στο τοσο για την πινακιδα αν την ξεχναω και δεν την κατεβαζω οταν βγαινω απο αττικη.την πινακιδα την εχω πανω μονο αττικη κ εθνικη.

TROOPER
14/07/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo.600
ευχαριστω πολυ παιδια.δεν κλαφτηκα στους μπατσους απλα δεν ηξερα αν επιτρεπεται να μου κοψτουν κλιση ενω βρισκομουν παρκαρισμενος.αλλα τωρα που συμφωνειται ολοι πρεπει να παω να την παρω απο αλεξανδρας και να την πληρωσω.

ωραιος.

TROOPER
14/07/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ένας καλός λόγος να μην πάρω ποτέ χιλιάρι...:D

η ενας καλος λογος για να παρεις!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blueangel
14/07/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo.600
εγω προσωπικα δεν το κανω για τη μοστρα.απλα μπαινω καθε μερα αττικη οδο και δεν εχω καμια διαθεση να μου ερχονται κοστουμια σπιτι μου.καλυτερα μια στο τοσο για την πινακιδα αν την ξεχναω και δεν την κατεβαζω οταν βγαινω απο αττικη.την πινακιδα την εχω πανω μονο αττικη κ εθνικη.

Φιλαράκι προφανώς για να μιλάς για "κοστούμια" της πίνεις το αίμα της μηχανής ειδικά Αττική Οδό.Φιλική συμβουλή επειδή εισαι και πιτσιρικάς πρόσεχε όσο σε παίρνει γιατί το ότι η Αττική έχει την τέλεια πρόσφυση δεν σημαίνει ότι είναι και ακίνδυνος δρόμος!!!Από κει και πέρα η ζωή είναι δική σου και την διαχειρίζεσαι όπως γουστάρεις:wave2:

INVADER
14/07/2009, 16:13
τγομοκχατηθηκα με αυτα που διαβασα. Επρεπε να τους πεις πως μολις θα την εβγαζες και ουδεποτε θα κινουσες το οχημα παρα με το γραμμα του νομου.

kokos08
14/07/2009, 17:29
Ωχ ωχ ωχ ωχ ωχ ωχ !!!! Τρεμουν τα κοκκαλακια μου!!!

marulis
14/07/2009, 19:19
Εφόσον το όχημα δεν είναι σε ιδιωτικό χώρο , είτε είναι σταθμευμένο είτε κινείται , υποχρεούται να φέρει τις πινακίδες στην προβλεπόμενη για αυτό το σκοπό θέση.
Με την ίδια λογική που δεν μπορώ να «παρκάρω» σε δημόσιο χώρο το μπαούλο μου με τα λεγκο μου και δίπλα τη ντουλάπα με τα παλιόρουχα και τις φωτογραφίες τις Σούλας από το λύκειο, δεν μπορώ να αφήσω το όχημα μου χωρίς στοιχεία έστω κι αν τελεί σε ακινησία.-

:wave2:

argy_kap
14/07/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Εφόσον το όχημα δεν είναι σε ιδιωτικό χώρο , είτε είναι σταθμευμένο είτε κινείται , υποχρεούται να φέρει τις πινακίδες στην προβλεπόμενη για αυτό το σκοπό θέση.
Με την ίδια λογική που δεν μπορώ να «παρκάρω» σε δημόσιο χώρο το μπαούλο μου με τα λεγκο μου και δίπλα τη ντουλάπα με τα παλιόρουχα και τις φωτογραφίες τις Σούλας από το λύκειο, δεν μπορώ να αφήσω το όχημα μου χωρίς στοιχεία έστω κι αν τελεί σε ακινησία.-

:wave2:

Έχεις μπαούλο με Lego? Γουστάρω με τρέλλααααααααααααα!

TOLISTOLAROS
14/07/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ή να την βάζει σε "σπαστή" βάση ώστε να την κρύβει όποτε τον βολεύει, ας είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και τις συνέπειες
:confused: :confused:
Απαγορεύεται η σπαστή βάση;

konsttanttinos
14/07/2009, 20:47
Ο νομος λει ο,τι η πινακιδα πρεπει να φαινεται, και οτι ολα τα φωτα της μηχανης πρεπει να υπαρχουν και να δουλευουν .Απλα, ξεκαθαρα και κατανοητα.
Τωρα ή πολυ ηλιθιοι ειναι μερικοι εδω μεσα ή κουτοπονηροι, που κανουν μερικες γελοιες παρατηρησεις και ερωτησεις.:evil:

sakisvolos
14/07/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Καλά ρε. Πάτε καλά. Εαν είναι σταματημένο ενα όχημα και δεν κινείται τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει πινακίδες. Μπορείς να το χαρακτηρήσεις ως εγκατελειμένο αλλά δεν γίνεται να του κόψεις κλήση γιατί δεν έχει πινακίδες. Εαν δεν είστε σίγουροι μην απαντάτε. :nono: :nono: :nono:

Αν σταματημένο ένα όχημα ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να έχει πινακίδες τότε και η τροχαία ΔΕΝ είναι
υποχρεωμένη να το αφήσει στη θέση του !! :winka: :winka: :winka:

Ότι να 'ναι λέτε μερικοί ρε γμτ!

sakisvolos
14/07/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:confused: :confused:
Απαγορεύεται η σπαστή βάση;

Ναι απαγορεύεται ρητώς!:winka: :winka:

marios8
15/07/2009, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο!

να εισαστε αντρες.

τρεχατε και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

κρυμενη πινακιδα και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

παρανομειτε με οποιονδηποτε τροπο?παραδεχτειτε το και μη κλαψουριζετε σαν τις χηρες στο κρεββατι.

το γεγονος οτι το ελληνικο κρατος επιτρεπει νομιμα την εισαγωγη παρανομων πραγματων ειναι ασχετο και μαλακια του.απο τη στιγμη ομως που κρινεται παρανομο και το χρησιμοποιητε να εισαστε ετοιμοι για τις συνεπειες.

Αυτό ακριβώς :beer: :beer:

Xrider
15/07/2009, 11:15
Πριν ποοοολλααα χρονια ειχα πινακιδα λιγο τσκισμενη,στην θεση της τα νουμερα βλεπωντουσαν...δεν μου ειχαν πει ποτε τιποτα παροτι ειχα πεσει σε πολλα μπλοκα και επρηζαν για καθρευτες.
Την ειχα τσακισμενη για τους κραδασμους..μεχρι τωρα στο συγκεκριμενο μηχανακι εχω αλλαξει 4 πινακιδες +1 πλαστη λογω κραδασμων (πλαστη>ηταν τα ιδια νουμερα που ειχε η αδεια μονο που δεν ειχε σφραγιδα,την ειχε αλλαξει ο αδερφος μου κ ουτε εγω το ειχα καταλαβει μεχρι που με σταματησαν στον δρομο κ πηρα "ραβασακι" των 30€...δεν ειχε την σφραγιδα η πινακιδα)

Μια φορα φορα μονο επεσα σε εναν "Ζ" και η ατακα ηταν αν η πινακιδα ειναι για να την βλεπουν τα ελικοπτερα...
-Ισιωσε την αλιως θα φας κληση,ειπε ωραια και ηρεμα.Εκει εληξε το θεμα και με αφησε να φυγω.


στην Ελλαδα αν δεν εχεις πινακιδες υπαρχουν 2 λογοι η οτι παρεδωσες πινακιδες η στις πηραν αν τις εχεις βγαλει η τις εχεις κρυψει ειναι αυτονοητο οτι πας για "ζωγραφικη".

Περι ορατοτητας πινακιδας τουλαχιστον στην Ιταλια ειναι μεχρι καποιες μοιρες κλισης ° το οριο..δεν θυμαμαι ποσο.
Σε περιπτωση που κατι δεν τους κατσει καλα στο ματι,βγαζουν το οργανακι κανουν μετρηση και αν για μιση μοιρα εισαι εκτος ..τρως μια καλη κληση.


Υ.Γ
Σε καποιο μερος της Ιταλιας με καθε κληση που παιρνεις ,αυτοματα παιρνεις και μερος σε καποια κληρωση τυπου Τζοκερ,σου αφηνουν ενα προσυμπληρωμενο δελτιο!
Δεν ειναι πλακα ,ειναι πραγματικοτητα.

cityfly
15/07/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Υ.Γ
Σε καποιο μερος της Ιταλιας με καθε κληση που παιρνεις ,αυτοματα παιρνεις και μερος σε καποια κληρωση τυπου Τζοκερ,σου αφηνουν ενα προσυμπληρωμενο δελτιο!
Δεν ειναι πλακα ,ειναι πραγματικοτητα.


κι αυτό τι είναι μπας και μπορέσεις να την πληρώσεις;

Xrider
15/07/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
κι αυτό τι είναι μπας και μπορέσεις να την πληρώσεις;
:lol: :lol:

idi
15/07/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο!

να εισαστε αντρες.

τρεχατε και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

κρυμενη πινακιδα και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

παρανομειτε με οποιονδηποτε τροπο?παραδεχτειτε το και μη κλαψουριζετε σαν τις χηρες στο κρεββατι.

το γεγονος οτι το ελληνικο κρατος επιτρεπει νομιμα την εισαγωγη παρανομων πραγματων ειναι ασχετο και μαλακια του.απο τη στιγμη ομως που κρινεται παρανομο και το χρησιμοποιητε να εισαστε ετοιμοι για τις συνεπειες.

+10000000000000000000000000

SeNNinhA
15/07/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
και ξαναματαντιγράφω από τον ΚΟΚ:

'Aρθρο 90

Πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας.

1. Δεν επιτρέπεται σε κανένα μηχανοκίνητο όχημα, ρυμουλκούμενο μοτοποδήλατο, ποδήλατο ή ζωήλατο όχημα να κυκλοφορεί οπουδήποτε στη Χώρα, αν δεν φέρει τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες χορηγήθηκαν νόμιμα. Οι χορηγούμενες πινακίδες πρέπει να είναι αντανακλαστικές.

.....


4. Aυτός πoυ θέτει σε κυκλoφoρία αυτoκίνητo όxημα ή ρυμoυλκoύμενo τo oπoίo δεν έxει τoπoθετημένες και τις δύo πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, oι oπoίες έxoυν νόμιμα xoρηγηθεί, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών, εκείνoς δε o oπoίoς κυκλoφoρεί άλλης κατηγoρίας όxημα, πoυ δεν είναι εφoδιασμένo με κανoνικές πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών.
Mε πoινή πρoστίμoυ, είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών τιμωρείται και αυτός πoυ oδηγεί oδικό όxημα τoυ oπoίoυ oι πινακίδες δεν είναι, για oπoιoδήπoτε λόγo, ευκρινώς oρατές. [/B]


Όταν μάθετε να διαβάζετε σωστά και όταν μάθετε τι σημαίνει ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ και ΘΕΤΩ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ τότε ελάτε να τα ξαναπούμε.


Ενα όχημα για να κυκλοφορήσει ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να έχει πινακίδες. Πουθενά δεν αναγράφεται στον ΚΟΚ ότι ενα όχημα για να σταθμεύσει χρειάζεται να έχει πινακίδες. Όταν βρείτε κάτι τέτοιο ελάτε να μου το πείτε και εμένα.

Το τι προβλέπεται να γίνει εαν ΣΤΑΘΜΕΥΣΕΙΣ όχημα χωρίς πινακίδες σε δημόσιο χώρο δεν εμπίπτει στον ΚΟΚ αλλά στους αντίστοιχους κανονισμούς για παρατημένα ή μη οχήματα.

Δεν έχεις δικαίωμα να κινείσαι χωρίς πινακίδες και όχι να παραμένεις παρκαρισμένος σε ενα σημείο.


Αυτό που έγινε είναι παράτυπο, παράνομο και καταχρηστικό (να κοπεί κλήση για πινακίδα ενώ είναι παρκαρισμένη η μηχανή). Μια ακόμη από τις πολλές αυθαιρεσίες των αστυνομικών.

Τα υπόλοιπα απλά ρωτήστε τα σε κάποιο δικηγόρο.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

krama22
15/07/2009, 13:08
quote:

---------------------------------------------------------
4. Aυτός πoυ θέτει σε κυκλoφoρία αυτoκίνητo όxημα ή ρυμoυλκoύμενo τo oπoίo δεν έxει τoπoθετημένες και τις δύo πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, oι oπoίες έxoυν νόμιμα xoρηγηθεί, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών, εκείνoς δε o oπoίoς κυκλoφoρεί άλλης κατηγoρίας όxημα, πoυ δεν είναι εφoδιασμένo με κανoνικές πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών.
Mε πoινή πρoστίμoυ, είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών τιμωρείται και αυτός πoυ oδηγεί oδικό όxημα τoυ oπoίoυ oι πινακίδες δεν είναι, για oπoιoδήπoτε λόγo, ευκρινώς oρατές. [/B]

----------------------------------------------------

Ε, αν το παρουμε γραμμα-γραμμα τοτε:

λεει το αρθρο "oι oπoίες έxoυν νόμιμα xoρηγηθεί"

απορία--> δηλαδη αν τις ειχει παρανομα και δεν τις εχει τοποθετιση τοτε ολα οκ?
:rotflmao:

teo.600
15/07/2009, 14:15
παιδια να προσθεσω κατι.οπως ειπα κ στην αρχη δεν υπεγραψα γιατι πιστευα οτι δεν εχουν το δικαιωμα να με γραψουν εν ωρα σταθμευσης.πηγα σημερα στη γαδα να παρω την κληση κ να κανω παραπονα και μου λενε δεν την εχουν φερει ακομα.μου ειπαν οτι για να κανω παραπονα δεν πρεπεινα περασουν τρεις εργασιμεσ απο τοτε που την εφαγα.θα ξαναπαω αυριο κ βλεπουμε.ακομα οι αποψεις διησθανται.μερικοι λενε οτι μπορουν να με γραψουν και μερικοι λενε αφουν ηταν παρκαρισμενη δεν μπορουσαν να με γραψουν.

gixxerpap
15/07/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο!

το γεγονος οτι το ελληνικο κρατος επιτρεπει νομιμα την εισαγωγη παρανομων πραγματων ειναι ασχετο και μαλακια του.απο τη στιγμη ομως που κρινεται παρανομο και το χρησιμοποιητε να εισαστε ετοιμοι για τις συνεπειες.

η σπαστή βάση σαν προιόν δεν απαραίτητα παράνομη .... μπορεί να έχει έγκριση για αγωνιστική χρήση.

η χρήση της σε δημόσιο δρόμο είναι που την κάνει παράνομη

Εχετλαίος
15/07/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο!

να εισαστε αντρες.

τρεχατε και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

κρυμενη πινακιδα και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

παρανομειτε με οποιονδηποτε τροπο?παραδεχτειτε το και μη κλαψουριζετε σαν τις χηρες στο κρεββατι.

το γεγονος οτι το ελληνικο κρατος επιτρεπει νομιμα την εισαγωγη παρανομων πραγματων ειναι ασχετο και μαλακια του.απο τη στιγμη ομως που κρινεται παρανομο και το χρησιμοποιητε να εισαστε ετοιμοι για τις συνεπειες.

+άπειρα και άλλα τόσα και ξανάμανά τόσα

DUKASII
15/07/2009, 14:52
nomizo to xoyme gamisei...


eixes ti pinakida mesa..
kai ok..tin exeis mesa giati etsi einai moynara to pistoli..ok?
ti tha pas na peis??oti phges ekei ti mixani me treiler??ti parkara..kai tha efeyga kai pali me treiler..
ara apla ti stathmeyo xoris pinakida?
koita mi fas kamia fapa..

DUKASII
15/07/2009, 14:55
k emena marese kolobo to pistoli..(etsi to xa parei) alla meta apo kana 1000 riko se kliseis..

tin ebala kanonika..
episis otan me stamatagan..moy legan..xereis fantazome giati se stamatisa etsi?
gia ti pinakida toys elega..

me grafane..efeyga..
meli gala.


mia fora enas moy leei..giati einai mesa i pinakida???soy kopike k sena i basi???

kai toy leo..
AAA ..XEREIS APO SUZUKI E???NAI H BASH..TO PLAISIO...TORA PERIMENO NA KOPEI K TO YPOPLAISIO..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

p@nos
15/07/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
nomizo to xoyme gamisei...


eixes ti pinakida mesa..
kai ok..tin exeis mesa giati etsi einai moynara to pistoli..ok?
ti tha pas na peis??oti phges ekei ti mixani me treiler??ti parkara..kai tha efeyga kai pali me treiler..
ara apla ti stathmeyo xoris pinakida?
koita mi fas kamia fapa..


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
k emena marese kolobo to pistoli..(etsi to xa parei) alla meta apo kana 1000 riko se kliseis..

tin ebala kanonika..
episis otan me stamatagan..moy legan..xereis fantazome giati se stamatisa etsi?
gia ti pinakida toys elega..

me grafane..efeyga..
meli gala.


mia fora enas moy leei..giati einai mesa i pinakida???soy kopike k sena i basi???

kai toy leo..
AAA ..XEREIS APO SUZUKI E???NAI H BASH..TO PLAISIO...TORA PERIMENO NA KOPEI K TO YPOPLAISIO..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:




:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
15/07/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


mia fora enas moy leei..giati einai mesa i pinakida???soy kopike k sena i basi???



Θα΄ναι ο ιδιος που του πουλησα το παραμυθι.:lol:
Αν θυμασαι και ποτε εγινε...:lol:

VANDA
15/07/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θα΄ναι ο ιδιος που του πουλησα το παραμυθι.:lol:
Αν θυμασαι και ποτε εγινε...:lol:


Ναι, μόνο εσύ... :rolleyes: :lol:

DUKASII
15/07/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ναι, μόνο εσύ... :rolleyes: :lol: ρε οι ζηταδες ειναι σα τους λοχαγους στο στρατο ενα πραμμα..

εχουνε ακουσει την ιδια δικαιολογια....οσεσ φορες εχουνε παει για κατουρημα στη ζωη τους..



οποτε βαριεμαι και να ασχοληθω.αν εχω κανει μαλακια...(οπως παντα ) απλα τη πληρωνω.

SeNNinhA
15/07/2009, 15:09
Όλα αυτά που είπες και ότι άλλο θέλεις ακόμη ρε DUKE.

Δηλαδή όταν σου παίρνουν τις πινακίδες από το αμάξι ή την μηχανή δεν έχεις δικαίωμα πια να τα έχεις παρκαρισμένα? Πας και τα βάζεις σε ιδιωτικό πάρκινγκ?

Απλά το κακό με τον νεό ΚΟΚ είναι ότι έχει βάλει διοικητικές ποινές που σημαίνει ότι την ένστασή σου την κρίνει ο διοικητής της τροχαίας που σημαίνει !@#$!@#%!%. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε δικαιώσει. Και μετά δεν πας δικαστήριο πια που θα μπορούσες να φέρεις μάρτυρες κλπ αλλά έχει μια !$%!$%!#$ γραφειοκρατική διαδικασία ενστάσεων που δεν σε βγάζει πουθενά ή αν σε βγάλει θέλει πολύ χρόνο τουλάχιστον.

DUKASII
15/07/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όλα αυτά που είπες και ότι άλλο θέλεις ακόμη ρε DUKE.

Δηλαδή όταν σου παίρνουν τις πινακίδες από το αμάξι ή την μηχανή δεν έχεις δικαίωμα πια να τα έχεις παρκαρισμένα? Πας και τα βάζεις σε ιδιωτικό πάρκινγκ?

Απλά το κακό με τον νεό ΚΟΚ είναι ότι έχει βάλει διοικητικές ποινές που σημαίνει ότι την ένστασή σου την κρίνει ο διοικητής της τροχαίας που σημαίνει !@#$!@#%!%. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε δικαιώσει. Και μετά δεν πας δικαστήριο πια που θα μπορούσες να φέρεις μάρτυρες κλπ αλλά έχει μια !$%!$%!#$ γραφειοκρατική διαδικασία ενστάσεων που δεν σε βγάζει πουθενά ή αν σε βγάλει θέλει πολύ χρόνο τουλάχιστον. ελα ρε φιλε οχι.
αν σου εχουνε παρει τισ πινακιδες για καποιο λογο..και σκασει αλλος ζητας ασ πουμε και σου πει που ειναι η πινακιδα και του πεις..μου τη πηρανε μολις για αυτο κ για αυτο..απλα θα φυγει.
μη λεμε οτι θελουμε τωρα.
επισης αν σου εχουνε παρει τη πινακιδα..τη περνουν σκετη ρε..χωρις τη βαση..η οποια θα ειναι κανονικα πανω στο μηχανακι..:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

TROOPER
15/07/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
η σπαστή βάση σαν προιόν δεν απαραίτητα παράνομη .... μπορεί να έχει έγκριση για αγωνιστική χρήση.

η χρήση της σε δημόσιο δρόμο είναι που την κάνει παράνομη

σωστος ζωρζ.

λαθος η διατυπωση μου.

σορυ.

καταλαβαμε ολοι τι θελω να πω παντως ετσι?

DUKASII
15/07/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σωστος ζωρζ.

λαθος η διατυπωση μου.

σορυ.

καταλαβαμε ολοι τι θελω να πω παντως ετσι? μπορεις να τα πεις αλλη μια γιατι ειχα παει για κατουρημα??:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

TROOPER
15/07/2009, 15:13
σπυρο ειναι δεδομενο πλεον οτι ο ουρανος εχει περασει στη σεληνη σου και μας εχεις πηδηξει στο γελιο τον τελευταιο μηνα...!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VANDA
15/07/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όλα αυτά που είπες και ότι άλλο θέλεις ακόμη ρε DUKE.

Δηλαδή όταν σου παίρνουν τις πινακίδες από το αμάξι ή την μηχανή δεν έχεις δικαίωμα πια να τα έχεις παρκαρισμένα? Πας και τα βάζεις σε ιδιωτικό πάρκινγκ?

Απλά το κακό με τον νεό ΚΟΚ είναι ότι έχει βάλει διοικητικές ποινές που σημαίνει ότι την ένστασή σου την κρίνει ο διοικητής της τροχαίας που σημαίνει !@#$!@#%!%. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε δικαιώσει. Και μετά δεν πας δικαστήριο πια που θα μπορούσες να φέρεις μάρτυρες κλπ αλλά έχει μια !$%!$%!#$ γραφειοκρατική διαδικασία ενστάσεων που δεν σε βγάζει πουθενά ή αν σε βγάλει θέλει πολύ χρόνο τουλάχιστον.


Άλλο να παλεύεις και να μη βρίσκεις το δίκιο σου όταν παραβιάζονται κατάφωρα κάποια δικαιώματά σου.. Εδώ καθόμαστε και μιλάμε για τη μη τήρηση μιας τυπικότητας του στυλ: αφού ο ζητάς δεν έκατσε σε μια γωνία να σε περιμένει να ανέβεις στο μηχανάκι και να φύγεις για να σε σταματήσει.. κάτσε μπας και τη σκαπουλάρουμε? Δεν καταλαβαίνω..

blackbusa
15/07/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όλα αυτά που είπες και ότι άλλο θέλεις ακόμη ρε DUKE.

Δηλαδή όταν σου παίρνουν τις πινακίδες από το αμάξι ή την μηχανή δεν έχεις δικαίωμα πια να τα έχεις παρκαρισμένα? Πας και τα βάζεις σε ιδιωτικό πάρκινγκ?

Απλά το κακό με τον νεό ΚΟΚ είναι ότι έχει βάλει διοικητικές ποινές που σημαίνει ότι την ένστασή σου την κρίνει ο διοικητής της τροχαίας που σημαίνει !@#$!@#%!%. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε δικαιώσει. Και μετά δεν πας δικαστήριο πια που θα μπορούσες να φέρεις μάρτυρες κλπ αλλά έχει μια !$%!$%!#$ γραφειοκρατική διαδικασία ενστάσεων που δεν σε βγάζει πουθενά ή αν σε βγάλει θέλει πολύ χρόνο τουλάχιστον.

Ρε φιλαρακι διαβασες το αρχικο ποστ???καποιος ειναι στην παραλια...και την στιγμη που παει να φυγει (αν καταλαβα καλα) του κοβουν μια κληση για ΑΠΟΚΡΥΨΗ πινακιδας...οχι επειδη ελειπε...αλλα για αποκρυψη...οι μπατσοι επραξαν βασει του ΚΟΚ...
στην περιπτωση που λειπει τελειως μπορει να θεωρηθει υποπτο το μηχανακι....και εκει μπορει να καλεσουν αμεσα γερανο για να το πανε στα κεντρικα για εξακριβωση....

το περιστατικο αν σου εχουν παρει τις πινακιδες με αυτο τις αποκρυψης ειναι ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...ποσο μαλλον για εγκατελειμενο οχημα....και εν πασει περιπτωσει αν σου κοψουν επειδη το εχεις καπου παρκαρισμενο χωρις πινακιδες (αρα λογικα κοντα στο σπιτι σου)....πας με την ταυτοτητα σου η με καποιο εγγραφο που φαινετε οτι μενεις εκει κοντα και εισαι οκ...

τωρα για την ενσταση...δεν πας αμεσα στον διοικητη....υπαρχει πρωτα το γραφειο ενστασεων...και αν και εκει δεν βρεις το δικιο σου πας στον διοικητη...ο οποιος μπορει και να σε δικαιωσει αν δεν ζητας παραλογα πραγματα...και βεβαια μπορεις να πας σε αστικα δικαστηρια αλλα δεν αξιζει ουτε τον χρονο ουτε το χρημα που θα ξοδεψεις....

the who
15/07/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όταν μάθετε να διαβάζετε σωστά και όταν μάθετε τι σημαίνει ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ και ΘΕΤΩ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ τότε ελάτε να τα ξαναπούμε.


Ενα όχημα για να κυκλοφορήσει ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να έχει πινακίδες. Πουθενά δεν αναγράφεται στον ΚΟΚ ότι ενα όχημα για να σταθμεύσει χρειάζεται να έχει πινακίδες. Όταν βρείτε κάτι τέτοιο ελάτε να μου το πείτε και εμένα.

Το τι προβλέπεται να γίνει εαν ΣΤΑΘΜΕΥΣΕΙΣ όχημα χωρίς πινακίδες σε δημόσιο χώρο δεν εμπίπτει στον ΚΟΚ αλλά στους αντίστοιχους κανονισμούς για παρατημένα ή μη οχήματα.

Δεν έχεις δικαίωμα να κινείσαι χωρίς πινακίδες και όχι να παραμένεις παρκαρισμένος σε ενα σημείο.


Αυτό που έγινε είναι παράτυπο, παράνομο και καταχρηστικό (να κοπεί κλήση για πινακίδα ενώ είναι παρκαρισμένη η μηχανή). Μια ακόμη από τις πολλές αυθαιρεσίες των αστυνομικών.

Τα υπόλοιπα απλά ρωτήστε τα σε κάποιο δικηγόρο.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Ενα οχημα για να σταθμευσει χρειαζεται να εχει πληρωμενα τελη κυκλοφοριας.Η πληρωμη γινεται με βαση την αδεια και τον αριθμο κυκλοφοριας του οχηματος.Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ΔΕΝ πληρωνεις τελη και δεν εχεις δικαιωμα σταθμευσης σε δημοσιο δρομο.
Αν εχεις πληρωμενα τελη τοτε εχεις και πινακιδα.Οποτε ......

blackbusa
15/07/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
η σπαστή βάση σαν προιόν δεν απαραίτητα παράνομη .... μπορεί να έχει έγκριση για αγωνιστική χρήση.

η χρήση της σε δημόσιο δρόμο είναι που την κάνει παράνομη

ποσο μαλλον ολες οι ζελατινες εκτος της clear....poy οταν πας να τις αγορασεις απο το ebay εστω σου γραφουν....only for track use...

:winka:

SeNNinhA
15/07/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ενα οχημα για να σταθμευσει χρειαζεται να εχει πληρωμενα τελη κυκλοφοριας.Η πληρωμη γινεται με βαση την αδεια και τον αριθμο κυκλοφοριας του οχηματος.Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ΔΕΝ πληρωνεις τελη και δεν εχεις δικαιωμα σταθμευσης σε δημοσιο δρομο.
Αν εχεις πληρωμενα τελη τοτε εχεις και πινακιδα.Οποτε ......

Τώρα αυτο που λες που ακριβώς το στηρίζεις? Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία? Κάποιο άρθρο? Γιατί στον ΚΟΚ δεν περιλαμβάνεται αυτό που λες. Και εφόσον δεν περιλαμβάνεται δεν μπορείς να δώσεις κάποια ποινή με βάση τον ΚΟΚ. Οπότε η κλήση για πινακίδες δεν ισχύει.

Εαν πάλι βρεις το άρθρο παρακαλώ πες το μας για ενημέρωση. Και εκεί θα γράφει και το τι προβλέπεται γενικά.

Μέχρι τότε επέτρεψε μου να το αμφισβητώ αυτό που λες.

:wave2: :wave2: :wave2:

kouremenos
15/07/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo.600
ευχαριστω πολυ παιδια.δεν κλαφτηκα στους μπατσους απλα δεν ηξερα αν επιτρεπεται να μου κοψτουν κλιση ενω βρισκομουν παρκαρισμενος.αλλα τωρα που συμφωνειται ολοι πρεπει να παω να την παρω απο αλεξανδρας και να την πληρωσω. ειναι300 νταν η αν πληρωσεις σε 10 μερες 150?:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

kouremenos
15/07/2009, 18:10
παντως δεν ξερω τι τελικα μας βολευει...τα 300 ? στην αποκρυψη Η η κληση απο φωτορανταρ με 200,250χλμ,κτλ σε αυτοκινητοδρομο των 120χλμ στην καλυτερη περιπτωση!!!:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

the who
15/07/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τώρα αυτο που λες που ακριβώς το στηρίζεις? Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία? Κάποιο άρθρο? Γιατί στον ΚΟΚ δεν περιλαμβάνεται αυτό που λες. Και εφόσον δεν περιλαμβάνεται δεν μπορείς να δώσεις κάποια ποινή με βάση τον ΚΟΚ. Οπότε η κλήση για πινακίδες δεν ισχύει.

Εαν πάλι βρεις το άρθρο παρακαλώ πες το μας για ενημέρωση. Και εκεί θα γράφει και το τι προβλέπεται γενικά.

Μέχρι τότε επέτρεψε μου να το αμφισβητώ αυτό που λες.

:wave2: :wave2: :wave2:

Τα τελη κυκλοφοριας τα πληρωνουμε για να κανουμε χρηση των δρομων.Αυτο το καταλαβες?
Αν ναι τοτε,η χρηση των δρομων περιλαμβανει και την σταθμευση οχηματων.Οκ και μ αυτο?
Αν τα αμφισβητεις τοτε παρε 3 αυτοκινητα και 5 μηχανες ΧΩΡΙΣ πινακιδες και παρκαρισε τα σε δημοσιο δρομο.Και μετα να πας να τα παρεις απο το γκαραζ της τροχαιας η του δημου.

SeNNinhA
15/07/2009, 18:30
Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.

Τα τέλη κυκλοφορίας είναι απλά ενα εισπρακτικό μέσο για το κράτος. Και όπως λές είναι για ΧΡΗΣΗ των δρόμων.

Επίσης πληρώνεις και δημοτικά τέλη. Θα μπορούσα να σου αντιτάξω με βάση την λογική σου αυτή ότι είναι πιο λογικό με αυτά τα τέλη να έχω δικαίωμα χρήσης του ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ που μου αναλογεί μιας και αυτός αποτελεί μέρος του κοινόχρηστου χώρου. Γι αυτό και τα τελη κυκλοφορίας πανε στο κράτος και τα παρκινγ τα εκμεταλεύονται οι δήμοι.


Αλλά όλα τα παραπάνω είναι απλά φιλολογίες. Να λέμε για να λέμε. Για να τιμωρηθείς με ποινή (ποινή είναι και η κλήση) θα πρέπει να αναγράφεται ρητά σε νόμο η παράβαση που έχεις κάνει καθώς και ο νόμος να προβλέπει ποινή για αυτή. Εσύ μπορείς να μου βρεις ποιος νόμος προβλέπει ποινή κλήσης για πινακίδες σε σταθμευμένα αυτοκίνητα?

Παρακαλώ όπως απαντήσεις αλλιώς τα σχετικά με το θέμα σχόλιά σου είναι απλά αστήριχτα.

:wave2: :wave2: :wave2:

the who
15/07/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.

Τα τέλη κυκλοφορίας είναι απλά ενα εισπρακτικό μέσο για το κράτος. Και όπως λές είναι για ΧΡΗΣΗ των δρόμων.

Επίσης πληρώνεις και δημοτικά τέλη. Θα μπορούσα να σου αντιτάξω με βάση την λογική σου αυτή ότι είναι πιο λογικό με αυτά τα τέλη να έχω δικαίωμα χρήσης του ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ που μου αναλογεί μιας και αυτός αποτελεί μέρος του κοινόχρηστου χώρου. Γι αυτό και τα τελη κυκλοφορίας πανε στο κράτος και τα παρκινγ τα εκμεταλεύονται οι δήμοι.


Αλλά όλα τα παραπάνω είναι απλά φιλολογίες. Να λέμε για να λέμε. Για να τιμωρηθείς με ποινή (ποινή είναι και η κλήση) θα πρέπει να αναγράφεται ρητά σε νόμο η παράβαση που έχεις κάνει καθώς και ο νόμος να προβλέπει ποινή για αυτή. Εσύ μπορείς να μου βρεις ποιος νόμος προβλέπει ποινή κλήσης για πινακίδες σε σταθμευμένα αυτοκίνητα?

Παρακαλώ όπως απαντήσεις αλλιώς τα σχετικά με το θέμα σχόλιά σου είναι απλά αστήριχτα.

:wave2: :wave2: :wave2:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sakisvolos
15/07/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
k emena marese kolobo to pistoli..(etsi to xa parei) alla meta apo kana 1000 riko se kliseis..

tin ebala kanonika..
episis otan me stamatagan..moy legan..xereis fantazome giati se stamatisa etsi?
gia ti pinakida toys elega..

me grafane..efeyga..
meli gala.


mia fora enas moy leei..giati einai mesa i pinakida???soy kopike k sena i basi???

kai toy leo..
AAA ..XEREIS APO SUZUKI E???NAI H BASH..TO PLAISIO...TORA PERIMENO NA KOPEI K TO YPOPLAISIO..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

Ε! Είσαι παλαβός ρε πάει και τέλειωσε! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sakisvolos
15/07/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ενα οχημα για να σταθμευσει χρειαζεται να εχει πληρωμενα τελη κυκλοφοριας.Η πληρωμη γινεται με βαση την αδεια και τον αριθμο κυκλοφοριας του οχηματος.Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ΔΕΝ πληρωνεις τελη και δεν εχεις δικαιωμα σταθμευσης σε δημοσιο δρομο.
Αν εχεις πληρωμενα τελη τοτε εχεις και πινακιδα.Οποτε ......

Ακριβώς έτσι είναι ! +άπειρο! :winka:

sakisvolos
15/07/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.



Ρε φίλε SeNNinha ο srx400 σαφώς και δεν κάνει πλάκα υπάρχει ο νόμος και αφού τόσο σε ενδιαφέρει
κάτσε ψάξε και βρες τον δεν είμαστε εμείς υποχρεωμένοι να το κάνουμε αυτό!

Και εντελώς πληροφοριακά το λέω... ΑΝ λέω ΑΝ ένα όχημα ΔΕΝ έχει πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας
έχει δεν έχει την πινακίδα πάνω είναι παράνομο ακόμα και να παρκάρει σε δημόσιο δρόμο!

Όπως επίσης αν ένα όχημα παραδώσει πινακίδες που σημαίνει ότι απαλλάσσεται των τελών κυκλοφορίας
τότε μπορεί να είναι παρκαρισμένο σε ιδιωτικό χώρο και όχι σε δημόσιο δρόμο!

Xrider
15/07/2009, 18:58
Τωρα θυμηθηκα οτι καποτε σε μπλοκο πισω απο το πολυτεχνειο ειχα "Ζ" να κοβουν κλησεις και σε σταθμευμενα παπακια που ειχαν εξατμιση Sebring και ηταν απλα παρκαρισμενα!!
Οποτε μαλλον και παρκαρησμενος να εισαι την τρως...μεσω του παραδειγματος τρειλερ που εφερε το μελος.

SeNNinhA
15/07/2009, 19:12
1) Όποιος λέει κάτι καλό είναι να το στηρίζει και όχι να λέει λόγια του αέρα. Έτσι δεν είμαι εγώ που θα πρέπει να ψάξω για ενα νόμο (που πιθανότατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) και είναι αυτός που το υποστηρίζει. Έτσι έχω κάνει σε ότι έχω πει μέχρι τώρα και έτσι είναι το σωστό να γίνεται.

2) Με την ίδια λογική και εγώ λέω ότι ΔΕΝ είναι έτσι. Όποιος θέλει πιστεύει τον ένα και όποιος θέλει τον άλλο.

3) Δεν έχω πει ότι ενα όχημα χωρις πινακίδες έχει ή δεν έχει δικαίωμα να παρκάρει ή όχι. Λέω ότι δεν προβλέπεται από τον ΚΟΚ να δείνεις κλήσεις για πινακίδες, εξατμήσεις ή ότι άλλο σε οχήματα τα οποία δεν βρίσκονται εν κινήσει. Το τι προβλέπεται για οχήματα σταθμευμένα και χωρίς πινακίδες είναι κάτι εντελώς άλλο. Το να δίνεις κλήση σε σταθμευμένο όχημα ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ εφόσον δεν το είχες δει πιο πριν να κινείται και το σταμάτησες.

4) Ούτε και σε σταματημένα παπιά ή μηχανές μπορείς να δώσεις κλήση για εξάτμηση επίσης.

Εγώ σας προκαλώ να ρωτήσετε ενα δικηγόρο και τα ξαναλέμε. Σας πάω και στοίχημα μάλιστα. Πείτε σε τι θέλετε και το πάμε.

p@nos
15/07/2009, 19:27
sennia, χωρις να ειμαι δικηγορος, η λογικη λεεει πως εχεις λαθος...

απο την στιγμη που το οχημα βρησκεται στο δρομο, πρεπει να πληρει ολες τις προδιαγραφες που απαιτουντε(να φαινεται η πινακιδα, να εχει φωτα/φλας, να εχει νομιμα αξεσουαρ(απαγορευεται η αγωνιστικη εξατμιση))...

περα απο το οτι ειναι παρανομο να εισαι παρκαρισμενος σε πεζοδρομιο, δε μπορεις να εχεις ενα οχημα το οποιο δε πληρει τις προδιαγραφες για να βρισκεται σε δρομο...

σε μερη οπου δεν απαιτουντε(πχ στο γκαραζ σου, σε συνεργειο, σε μια αλανα) μπορεις να κανεις οτι θες, να το λυσεις και να το δεσεις, απο τη στιγμη ομως που θα πατησει σε δρομο πρεπει να ειναι απολυτως νομιμο...


αμα ειναι ετσι, μολις σταματησεις για να σου κοψει κληση ο τροχαιος, δε θα μπορει απο τη στιγμη που εχεις σβησει τη μηχανη και δε την κυκλοφορεις να σου κοψει τπτ, αυτο λες:hypnotize

sakisvolos
15/07/2009, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Όποιος λέει κάτι καλό είναι να το στηρίζει και όχι να λέει λόγια του αέρα. Έτσι δεν είμαι εγώ που θα πρέπει να ψάξω για ενα νόμο (που πιθανότατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) και είναι αυτός που το υποστηρίζει. Έτσι έχω κάνει σε ότι έχω πει μέχρι τώρα και έτσι είναι το σωστό να γίνεται.

2) Με την ίδια λογική και εγώ λέω ότι ΔΕΝ είναι έτσι. Όποιος θέλει πιστεύει τον ένα και όποιος θέλει τον άλλο.

3) Δεν έχω πει ότι ενα όχημα χωρις πινακίδες έχει ή δεν έχει δικαίωμα να παρκάρει ή όχι. Λέω ότι δεν προβλέπεται από τον ΚΟΚ να δείνεις κλήσεις για πινακίδες, εξατμήσεις ή ότι άλλο σε οχήματα τα οποία δεν βρίσκονται εν κινήσει. Το τι προβλέπεται για οχήματα σταθμευμένα και χωρίς πινακίδες είναι κάτι εντελώς άλλο. Το να δίνεις κλήση σε σταθμευμένο όχημα ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ εφόσον δεν το είχες δει πιο πριν να κινείται και το σταμάτησες.

4) Ούτε και σε σταματημένα παπιά ή μηχανές μπορείς να δώσεις κλήση για εξάτμηση επίσης.

Εγώ σας προκαλώ να ρωτήσετε ενα δικηγόρο και τα ξαναλέμε. Σας πάω και στοίχημα μάλιστα. Πείτε σε τι θέλετε και το πάμε.


Ρε φίλε έλεος δηλαδή τι πίνεις δώσε και σε εμάς............................ξέχνα όλα τα άλλα ξέχνα τα......
''έφαγε'' κλήση επειδή είχε την πινακίδα τοποθετημένη έτσι ώστε να μη φαίνεται τι δεν καταλαβαίνεις?

Είχε πινακίδα πάνω αλλά την είχε τοποθετημένη έτσι ώστε να μη φαίνεται και ναι έχει κάθε δικαίωμα
η τροχαία να βεβαιώσει παράβαση και το έκανε!

SeNNinhA
15/07/2009, 19:46
Ότι πείτε...... Αφού έτσι σας αρέσει, έτσι είναι.....

Που γράφετε αυτό δεν μου λέτε. Εγώ μιας και ήρθε η κουβέντα θα ρωτήσω και δικηγόρο. Αλλά ένα στοιχηματάκι το πάτε? Έλεγα να αλλάξω και τα λάστιχα για την μηχανή μου να μου έρθει τζάμπα....

;) ;) ;)

kouremenos
15/07/2009, 19:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
[B]ειναι300 νταν η αν πληρωσεις σε 10 μερες 150?: ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??????:confused: :confused: :confused: :confused: :cry: :cry: :bawl: :bawl: :wave2:

blackbusa
15/07/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
[B]ειναι300 νταν η αν πληρωσεις σε 10 μερες 150?: ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??????:confused: :confused: :confused: :confused: :cry: :cry: :bawl: :bawl: :wave2:

σε 10 μερες ειναι τα μισα...150 δηλαδη...

kouremenos
15/07/2009, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
σε 10 μερες ειναι τα μισα...150 δηλαδη... αρα συμφερει!!!:beer: :smokin: :beer: :smokin: :beer: :smokin:

blackbusa
15/07/2009, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
αρα συμφερει!!

πιο πολυ συμφερει να εχεις την πινακιδα κανονικα για να μην πληρωνεις γαμισιατικα....:winka:

irinia
15/07/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
[B]ειναι300 νταν η αν πληρωσεις σε 10 μερες 150?: ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??????:confused: :confused: :confused: :confused: :cry: :cry: :bawl: :bawl: :wave2:



150...............ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ....!!!


Όσο γιά τήν παραποίηση ή τήν άπόκρυψη...........

πάει πολύ ψηλά άν θέλει τό όργανο.....!!!

2000 καί βάλε, διπλώματα κ.λ.π....!!!


Οί βασούλες οί σπαστές,οί πινακίδες οί διπλωμένες,οί λάκ........καί τά
ύπόλοιπα είναι........ΑΔΕΡΦΙΣΤΙΚΑ....!!!

Καί δέν ύπάρχει περίπτωση νά ξεγελάσετε κανέναν....!!
Παρά μόνον νά κάνετε κάποιους νά....ΓΕΛΑΣΟΥΝ....!!!

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ..........ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΑ 150........!!!!

ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΑΣ.....


Άλλιώς κάντε τήν κοττούλα.....κο...κο....κο.....
καί .......


Μεταξύ μας...........ύπάρχει καί άλλη λύση....άλλά
δέν θά τή πώ ,σάς άφήνω νά μαντέψετε....:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:




:wave2:

irinia
15/07/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
πιο πολυ συμφερει να εχεις την πινακιδα κανονικα για να μην πληρωνεις γαμισιατικα....:winka:


ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΤΟ HAYA ΜΕ 120-130...???......ΜΕ ΠΡΩΤΗ....???


Ρέ...........βάτραχεεεεεεε.........!!!!


Άθήνα - Θεσσαλονίκη 11,5 ώρες....??


Έχεις σαλτάρει τελείως...???

Ή άποχή άπό τήν Άεκάρα.........σέ πείραξε...??

Καί γιατί δέν τιμωρούνε ρέ αύτούς πού τά κάνουν νά πάνε τριακόσια...??

Ή αύτούς πού τά είσάγουν...??

Άνγκελα Μέρκελ άγόρι μου.......είναι πολύ μπροστά άπό όλους σας...!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ..........ΜΑΖΙ ΤΗΣ...!!!

Μήπως γιά τόν ίδιο λόγο πού τό μαχαίρι κόβει καί κεφάλια καί ντομάτα...??

ΟΧΙ..........ΦΙΛΑΡΑΚΟ πολύ άπλοική σκέψη....!!!







:wave2:

kouremenos
15/07/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
παντως δεν ξερω τι τελικα μας βολευει...τα 300 ? στην αποκρυψη Η η κληση απο φωτορανταρ με 200,250χλμ,κτλ σε αυτοκινητοδρομο των 120χλμ στην καλυτερη περιπτωση!!!:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: 150?! 150?! 150?! 150?! 150?! οεοεοε !!!οεοεοε!!! :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: ΕΡΩΤΗΣΗ = ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ,'Η ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΑ ...ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???

kouremenos
15/07/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
150?! 150?! 150?! 150?! 150?! οεοεοε !!!οεοεοε!!! :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: ΕΡΩΤΗΣΗ = ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ,'Η ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΑ ...ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??? ΩΧ ΜΑ ΚΥΡΙΕ ΑΣΤΥΝΟΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΑΣ ΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΑΓΕΡΑΣ!!! :D :D :D :D :D

kouremenos
15/07/2009, 20:59
ΑΑΑΑΑ!!!! και κατι ακομα για να μην σας κουραζω αλλο ,οταν εισαι ΤΑΠΑ αριστερη λωριδα 190χλμ+.....ΔΕΝ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ δεν το ρισκαρουν!!! φτανει να μην δωσουν σημα σε τιποτα διοδια και σε περιμενουν με ανοιχτες ΑΓΚΑΛΕΣ!!! και παλι αν δεν εχουν φωτο με αριθμο ΟΛΟΚΛΗΡΟ
πας για 150? , τσαμπα πραμα ,στατιστικα παντα εεε? αν σε σταματανε καθε βδομαδα δεν συμφερει (μητσοτακογκαντεμοσαυριαση 'η γνωστη!!!)

the who
15/07/2009, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.

Τα τέλη κυκλοφορίας είναι απλά ενα εισπρακτικό μέσο για το κράτος. Και όπως λές είναι για ΧΡΗΣΗ των δρόμων.

Επίσης πληρώνεις και δημοτικά τέλη. Θα μπορούσα να σου αντιτάξω με βάση την λογική σου αυτή ότι είναι πιο λογικό με αυτά τα τέλη να έχω δικαίωμα χρήσης του ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ που μου αναλογεί μιας και αυτός αποτελεί μέρος του κοινόχρηστου χώρου. Γι αυτό και τα τελη κυκλοφορίας πανε στο κράτος και τα παρκινγ τα εκμεταλεύονται οι δήμοι.


Αλλά όλα τα παραπάνω είναι απλά φιλολογίες. Να λέμε για να λέμε. Για να τιμωρηθείς με ποινή (ποινή είναι και η κλήση) θα πρέπει να αναγράφεται ρητά σε νόμο η παράβαση που έχεις κάνει καθώς και ο νόμος να προβλέπει ποινή για αυτή. Εσύ μπορείς να μου βρεις ποιος νόμος προβλέπει ποινή κλήσης για πινακίδες σε σταθμευμένα αυτοκίνητα?

Παρακαλώ όπως απαντήσεις αλλιώς τα σχετικά με το θέμα σχόλιά σου είναι απλά αστήριχτα.

:wave2: :wave2: :wave2:

Ρε φιλαρακι στη χρηση των δρομων δεν συμπεριλαμβανεται το παρκαρισμα?Ο φιλος ειχε την πινακιδα απο κατω.ΠΑΡΑΝΟΜΟ περα ως περα,το λεει ο ΚΟΚ,ψαξε να το βρεις.Απο τη στιγμη που παρανομει του κοβουν κληση.ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ.
Ειναι σαν να εχεις παρκαρει αυτοκινητο και την πινακιδα να την εχεις στο παρμπριζ κι οχι βιδωμενη εκει που πρεπει.Σε πληροφορω λοιπον οτι εχει το μπουζουκι(το οργανο εννουσα)δικαιωμα να σε γραψει.ΚΙΝΕΙΤΑΙ Η ΟΧΙ.
Πηγαινε στο δικηγορο αλλα ξεχνα τα λαστιχα.Θα στα φαει ο δικηγορος.:lol: :lol:

byron
15/07/2009, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
mia fora enas moy leei..giati einai mesa i pinakida???soy kopike k sena i basi???

kai toy leo..
AAA ..XEREIS APO SUZUKI E???NAI H BASH..TO PLAISIO...TORA PERIMENO NA KOPEI K TO YPOPLAISIO..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: τι μλκ ειναι αυτό το παιδί ρε :rotflmao: :rotflmao:

SeNNinhA
15/07/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ρε φιλαρακι στη χρηση των δρομων δεν συμπεριλαμβανεται το παρκαρισμα?Ο φιλος ειχε την πινακιδα απο κατω.ΠΑΡΑΝΟΜΟ περα ως περα,το λεει ο ΚΟΚ,ψαξε να το βρεις.Απο τη στιγμη που παρανομει του κοβουν κληση.ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ.
Ειναι σαν να εχεις παρκαρει αυτοκινητο και την πινακιδα να την εχεις στο παρμπριζ κι οχι βιδωμενη εκει που πρεπει.Σε πληροφορω λοιπον οτι εχει το μπουζουκι(το οργανο εννουσα)δικαιωμα να σε γραψει.ΚΙΝΕΙΤΑΙ Η ΟΧΙ.
Πηγαινε στο δικηγορο αλλα ξεχνα τα λαστιχα.Θα στα φαει ο δικηγορος.:lol: :lol:

Ο νόμος είναι ΣΑΦΗΣ. Αναφέρεται στην ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ αυτοκινήτου/μηχανής ή άλλου τροχοφόρου. Ξέρεις να διαβάζεις ή όχι? Ξέρεις τι σημαίνει κυκλοφορία ή να σου ανοίξω τον Μπαμπινιώτη? Ύλη Δημοτικού είναι. Δεν μπορεί, θα το έχεις τελειώσει.

Σε λίγο θα μας πεις ότι θα σε γράψει επειδή κάθεσαι στο αυτοκίνητό σου (χωρίς να οδηγείς) και πίνεις μπύρες. Ή να σε γράψει ενώ το έχεις παρκαρισμένο και το φλας είναι σπασμένο ή τα λάστιχα είναι φθαρμένα ή λείπει ο καθρέπτης.

Ότι πεις....

:wave2: :wave2: :wave2:

p@nos
15/07/2009, 22:12
ρε μαστορα, αλλο να εχεις σπασμενο φλας(που στην τελικη μπορει να στο εσπασαν 5' πριν) και αλλο να εχεις ΚΡΥΜΕΝΗ την πινακιδα!


τεσπα, ρωτα το δικηγορο αφου ειπες οτι ξερεις καποιον, να δουμε τι θα πει...
αλλα μη του τα σερβιρεις οπως να ναι...πες οτυ για ΚΡΥΜΕΝΗ πινακιδα, και για καποιον που παει να οδηγησει με κρυμενη, αν εχει δικαιομα να του κοψει κληση...

the who
15/07/2009, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ο νόμος είναι ΣΑΦΗΣ. Αναφέρεται στην ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ αυτοκινήτου/μηχανής ή άλλου τροχοφόρου. Ξέρεις να διαβάζεις ή όχι? Ξέρεις τι σημαίνει κυκλοφορία ή να σου ανοίξω τον Μπαμπινιώτη? Ύλη Δημοτικού είναι. Δεν μπορεί, θα το έχεις τελειώσει.

Σε λίγο θα μας πεις ότι θα σε γράψει επειδή κάθεσαι στο αυτοκίνητό σου (χωρίς να οδηγείς) και πίνεις μπύρες. Ή να σε γράψει ενώ το έχεις παρκαρισμένο και το φλας είναι σπασμένο ή τα λάστιχα είναι φθαρμένα ή λείπει ο καθρέπτης.

Ότι πεις....

:wave2: :wave2: :wave2:


Με πληγωνεις φιλαρακι.Δυστυχως επειδη το δημοτικο δεν μουκανε πηγα κατευθειαν λυκειο.Κυκλοφορια οχηματος πρεπει να σημαινει οτι βρισκεται εξω στο δρομο κι οχι κλειδωμενο στο γκαραζ.Αρα οσα οχηματα κυκλοφορουν στον πλανητη δεν παρκαρουν ποτε.
Τωρα για σιγουρια θα ρωτησω τον ιδιο τον Μπαμπινιωτη μολις τον δω.

Περαστικα :wave2:

sakisvolos
15/07/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ο νόμος είναι ΣΑΦΗΣ. Αναφέρεται στην ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ αυτοκινήτου/μηχανής ή άλλου τροχοφόρου. Ξέρεις να διαβάζεις ή όχι? Ξέρεις τι σημαίνει κυκλοφορία ή να σου ανοίξω τον Μπαμπινιώτη? Ύλη Δημοτικού είναι. Δεν μπορεί, θα το έχεις τελειώσει.

Σε λίγο θα μας πεις ότι θα σε γράψει επειδή κάθεσαι στο αυτοκίνητό σου (χωρίς να οδηγείς) και πίνεις μπύρες. Ή να σε γράψει ενώ το έχεις παρκαρισμένο και το φλας είναι σπασμένο ή τα λάστιχα είναι φθαρμένα ή λείπει ο καθρέπτης.

Ότι πεις....

:wave2: :wave2: :wave2:

Κατά τα λεγόμενα σου δηλαδή άμα ένα αμάξι είναι παρκαρισμένο πάνω σε ένα πεζοδρόμιο ή κλείνει
μια ράμπα Α.Μ.Ε.Α. η τροχαία πάλι δεν έχει δικαίωμα να του κόψει κλήση επειδή δεν κυκλοφορεί
εκείνη τη στιγμή?????:confused: :confused: :confused:

blackbusa
15/07/2009, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ο νόμος είναι ΣΑΦΗΣ. Αναφέρεται στην ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ αυτοκινήτου/μηχανής ή άλλου τροχοφόρου. Ξέρεις να διαβάζεις ή όχι? Ξέρεις τι σημαίνει κυκλοφορία ή να σου ανοίξω τον Μπαμπινιώτη? Ύλη Δημοτικού είναι. Δεν μπορεί, θα το έχεις τελειώσει.

Σε λίγο θα μας πεις ότι θα σε γράψει επειδή κάθεσαι στο αυτοκίνητό σου (χωρίς να οδηγείς) και πίνεις μπύρες. Ή να σε γράψει ενώ το έχεις παρκαρισμένο και το φλας είναι σπασμένο ή τα λάστιχα είναι φθαρμένα ή λείπει ο καθρέπτης.

Ότι πεις....

:wave2: :wave2: :wave2:

τι κοροιδα ειμαστε τελικα...τσαμπα πληρωνουμε τοσες πινακιδες....πχ αυτη....που βεβαια ειναι στην διαθεση του οργανου να σε γραψει η οχι...βεβαια αφορα την απαγορευση την σταση και σταθμευση...και οχι την κυκλοφορια....:sad: :sad: :sad:


168954

metalheart
15/07/2009, 23:29
τελικά αν σου έχουν πάρει τις πινακίδες επιτρέπεται να το έχεις παρκαρισμένο για το διάστημα που τις έχουν πάρει ή όχι?

sakisvolos
15/07/2009, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart
τελικά αν σου έχουν πάρει τις πινακίδες επιτρέπεται να το έχεις παρκαρισμένο για το διάστημα που τις έχουν πάρει ή όχι?

Επιτρέπεται και σε καλύπτει το χαρτί που σου δίνει η τροχαία!:winka: Εννοείτε ότι απαγορεύεται
η κυκλοφορία του οχήματος!

makis206
15/07/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: τι μλκ ειναι αυτό το παιδί ρε :rotflmao: :rotflmao:

Πάει κόντρα στη Suzuki και δεν το κόβει με τίποτα !:lol: :rotflmao:

SeNNinhA
16/07/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Κατά τα λεγόμενα σου δηλαδή άμα ένα αμάξι είναι παρκαρισμένο πάνω σε ένα πεζοδρόμιο ή κλείνει
μια ράμπα Α.Μ.Ε.Α. η τροχαία πάλι δεν έχει δικαίωμα να του κόψει κλήση επειδή δεν κυκλοφορεί
εκείνη τη στιγμή?????:confused: :confused: :confused:

Σύμφωνα με τα λεγόμενά μου (εαν τα έχεις διαβάσει και καταλάβει) φυσικά και μπορεί να σε γράψει.

Για παράνομη ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ όμως και όχι για παράνομη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. :D :D :D

Και φυσικά αυτό προβλέπεται και αναφέρεται κανονικά στον ΚΟΚ.


Το να πάρεις κλήση για κυκλοφορία χωρις πινακίδες την στιγμή που ΔΕΝ κυκλοφορείς, δεν προβλέπεται όμως πουθενά. Είναι απλά μια ακόμη αυθαιρεσία των μπάτσων ανάμεσα σε πολλές άλλες.

DUKASII
16/07/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σύμφωνα με τα λεγόμενά μου (εαν τα έχεις διαβάσει και καταλάβει) φυσικά και μπορεί να σε γράψει.

Για παράνομη ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ όμως και όχι για παράνομη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. :D :D :D

Και φυσικά αυτό προβλέπεται και αναφέρεται κανονικά στον ΚΟΚ.


Το να πάρεις κλήση για κυκλοφορία χωρις πινακίδες την στιγμή που ΔΕΝ κυκλοφορείς, δεν προβλέπεται όμως πουθενά. Είναι απλά μια ακόμη αυθαιρεσία των μπάτσων ανάμεσα σε πολλές άλλες. λοιπον για να τελειωνουμε..για να σταθμευσει καπου ενα αμαξι μηχανη τρακτερ...
νταλικα..

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.
για να κυκλοφορει πρεπει να εχει τη πινακιδα στο σωστο σημειο.
αν δεν την εχει τον γραφουνε.


αλλιως σενιχα..
δε θα μπορουσαν να μας γραψουνε ποτε ρε..δε μας γραφουνε εν κινηση.ΣΤΑΘΜΕΥΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ..ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ.
:lol: :bawl: :rotflmao:

the who
16/07/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
λοιπον για να τελειωνουμε..για να σταθμευσει καπου ενα αμαξι μηχανη τρακτερ...
νταλικα..

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.
για να κυκλοφορει πρεπει να εχει τη πινακιδα στο σωστο σημειο.
αν δεν την εχει τον γραφουνε.


αλλιως σενιχα..
δε θα μπορουσαν να μας γραψουνε ποτε ρε..δε μας γραφουνε εν κινηση.ΣΤΑΘΜΕΥΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ..ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ.
:lol: :bawl: :rotflmao:

Κοιτα να δεις που συμφωνουμε και καπου.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SvsGreek
16/07/2009, 12:46
Παρακολουθω τη συζητηση και οφειλω να ομολογησω οτι ειμαι ολιγον τι εκπληκτος με το ολο θεμα.

Μιλησα ακομα κ με φιλο νομικο ο οποιος κ συμφωνησε μαζι μου.
Θεωρω λοιπον οτι ειναι τουλαχιστον λαθος το να κοπει κληση σε οχημα το οποιο ειναι παρκαρισμενο για κατι αλλο εκτος του παρανομου παρκαρισματος.

Η αρμοδια αρχη, βλεπε αστυνομια δεν μπορει να γνωριζει αν το οχημα αυτο ειναι εκει λογω βλαβης....λογω σπασμενης βασης πινακιδας εξ'ου κ ο λογος που δεν εχει ενα σταθμευμενο οχημα πινακιδα.

Μπορει να το θεωρουμε μλκ δικαιολογια αλλα η ΝΟΜΙΚΗ αληθεια ειναι οτι ειναι τραγικο λαθος απο το μερος της αστυνομιας ωστε να κανει οτι εκανε. Αν ειχαν δει το εν λογο οχημα να κινειται τοτε αλλαζει το θεμα.

Προσωπικα επαψα να κινουμαι χωρις πινακιδα πριν 3 χρονια, οταν κ με ειχαν γραψει με το Κ5 , κ φυσικα ειχα δεχθει οτι καλα εκαναν, παρολο που την ειχα τοποθετημενη απο κατω , δεχθηκα οτι ημουν παρανομος κ δεν το συνεχισα το ολο θεμα.

Σε αυτη τη περιπτωση ομως με φανταζομαι να εχω παρκαρει εξω απο το σπιτι μου.....να εχω βγαλει τον κωλο της μηχανης με την πινακιδα για να παω σε ενα συνεργειο....σε εναν βαφεα ή καπου για μια δουλεια ρε παιδι μου....και να γυρισω να βρω να με εχουν γραψει φωναζοντας τη κακομοιρα τη μανα μου λεγοντας της οτι ειμαι ενας κακοποιος του ΚΟΚ.:rotflmao:

Κ το ξαναλεω, αλλο το οτι μπορει να σκεφτομαστε "πονηρα" και αλλο το καθαρα ΝΟΜΙΚΟ θεμα. Ο νομος ειναι ενας κ δεν μπορει η καθε αρμοδια αρχη να τον παραβαινει.

DUKASII
16/07/2009, 12:53
εγω μιλησα με νομικο και μου ειπε οτι εφοσον το μηχανακι κυκλοφορει πρεπει να εχει πινακιδα.
αν το οτι ειναι σταθμευμενο το θεωρησει αυτος που πηρε τη κληση ως αιτιολογια για να μην τον γραψουν μπορει να παει δικαστικως...



και να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΗΞΕΙ οτι το μηχανακι σταθμευσε εκει..χωρις να κυκλοφορησει ποτε.



θα γελασουνε και τα εδρανα λεμε.

SeNNinhA
16/07/2009, 13:21
Μην είσαι και πολύ σίγουρος για αυτό. Το πιθανότερο είναι να δικαιωθεί. Αλλά για να φτάσει στο δικαστήριο πια και να δικαιωθεί πρέπει πρώτα περάσει από άλλες διοικητικές ενστάσεις και χαρτούρα τα οποία είναι χρονοβόρα και σου σπάνε τα νεύρα. Δυστυχώς οι κυρώσεις (κλήσεις και πρόστιμα) θεωρούνται πια διοικητικό μέτρο και πρέπει να εξαντλήσεις πρώτα την διοικητική διαδικασία ενστάσεων μέχρι να φτάσεις να έχεις το δικαίωμα να πας στο δικαστήριο όπου και μάλλον θα δικαιωθείς.

SvsGreek
16/07/2009, 17:47
Το γραφω ακομα μια φορα.
ΔΕΝ αναφερομαι σε οχημα το οποιο ΕΙΔΑΝ οι αρμοδιοι να κινειται κ μετα απο λιγα λεπτα το βρηκαν σταματημενο.

Το θεμα ειναι πολυ απλο. Δες το παραδειγμα που ανεφερα. Δλδ εσυ δεν εχεις βγαλει ποτέ σου πισω φτερο για βαψιμο/αλλαγη ή καποια επιδιορθωση? Δεν εμεινε το μηχανακι χωρις πινακιδα? Κ δεν εχουν ολοι γκαραζ οπως εγω για να μενει μεσα.

Που ξερει ο Χ αστυνομικος οτι το οχημα δεν ειναι εκει εδω κ 2 βδομαδες? Πως μπορει να γνωριζει ο μπατσος οτι δεν εχει ενα βαφεα εκει διπλα..ενα συνεργειο ρε παιδι μου.

Αν φτασουμε σε σημειο να γραφουν κ τα σταθμευμενα τοτε σε λιγο θα ερχοντε σπιτια μας κ θα μας λενε να μας γραψουν επειδη βρηκαν στην αυλη/γκαραζ μια ελευθερη εξατμιση....εεε για να ειναι εκει αρα καποαι στιγμη την φορουσαμε κ καναμε θορυβο παραπανω του επιτρεπτου.
Μη σου πω κ το αλλο. Το οχημα μας βγαζει τελικη 200+...ΑΡΑΑΑΑΑ εχουμε παει με ανω των 130 που ειναι το ανωτατο οριο....μη μου πειτε να βρουμε χαζες δικαιολογιες κ οτι δεν μας επιασαν να πηγαινουμε με 130+. Το ιδιο ειναι.
:beer:

sakisvolos
16/07/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Το να πάρεις κλήση για κυκλοφορία χωρις πινακίδες την στιγμή που ΔΕΝ κυκλοφορείς, δεν προβλέπεται όμως πουθενά. Είναι απλά μια ακόμη αυθαιρεσία των μπάτσων ανάμεσα σε πολλές άλλες.

Δες ξανά το πρώτο ποστ και θα δεις ότι είχε πινακίδα αλλά την είχε με τέτοιο τρόπο που δεν φαίνονταν
οπότε πάει για απόκρυψη πινακίδας και ναι έχει δικαίωμα η τροχαία να βεβαιώσει την παράβαση
σου αρέσει ή όχι!

sakisvolos
16/07/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.
για να κυκλοφορει πρεπει να εχει τη πινακιδα στο σωστο σημειο.
αν δεν την εχει τον γραφουνε.

Δεύτερη φορά που συμφωνώ με σένα ρε δούκα λες να κινδυνεύω????:eyepop: :eyepop: