PDA

View Full Version : δυσκολη εκκινηση οταν ειναι ζεστο



eXJey
14/07/2009, 14:31
Τωρα τελευταια η ζουζουραδα μου δυσκολευεται να αναψει αν ειναι ζεστη. Οταν ειναι κρυα, π.χ. την επομενη ημερα που την καβαλω, παιρνει με την πρωτη μιζια. Αν κανω μια σταση στην πολη σε καποιο καταστημα και ξαναανεβω να φυγω παιρνει καμια 5 δευτερολεπτα να αρπαξει. Ξερει κανεις τι και πως;

p@nos
14/07/2009, 14:48
εχει καρμπ η μηχανη?

eXJey
14/07/2009, 14:58
ναι , μοντελο 91 - το C1 (ζουζουραδα=ZZR)

p@nos
14/07/2009, 15:04
με αυτα που λες, σαν πλουσιο μειγμα ακουγεται...

δεν ελεγχεις πρωτα απ'ολα τη ντιζα του τσοκ αν κολλαει και κραταει το τσοκ λιγο ανοιχτο?

PortisHead
14/07/2009, 15:10
Εμενα μου ακουγεται για το σωληνοειδές της μιζας.
Οταν παραζεσταινεται μεσα το σωληνοειδές "κλειδωνει" καπως το κυκλωμα και δεν παρεχει ρευμα στη μιζα για να γυρισει.
Δεν ξερω ομως λεπτομερειες.

Lupo
14/07/2009, 23:29
Ακριβώς το ίδιο μου κάνει και το Virago 750 μου.
Αλλά επειδή δεν το κυκλοφορώ καθόλου, δεν κάθησα να το ψάξω.

Πάντως, τελευταία φορά που το είχα βγάλει μία βόλτα, οταν ξεστάθηκε και το έσβησα, έπρεπε να περιμένω να κρυώσει για να πάρει, ενώ η μίζα απλώς έκανε το χαρακτηριστικό "τικ" χωρίς να γυρίζει.
Μόλις κρύωσε, πήρε με μία.

Υποθέτω ότι σου κάνει κάτι τέτοιο και σένα?

(Αν ξέρετε τι είναι , μπορεί να το διορθώσω κι εγώ.)
:beer:

eXJey
15/07/2009, 01:01
Οχι, εμενα η μιζα γυρναει κανονικα και η μπαταρια ειναι 1 ετους.

Πανο, οντως εχεις δικιο! Και συγνωμη για την μ@λ@κια... αλλα απο συνηθειο γυρνουσα τσοκ οπως οταν την εβαζα μπροστα και το πρωι. Αρα το μπουκωνα... :rolleyes:

Ευχαριστω.

Νικολα, το "τικ" που λες παραπεμπει νομιζω ειτε σε καρβουνακια μιζας ειτε σε μη σφιχτους πολους μπαταριας. Και τα 2 αυτα τα συμπτωματα συμβαινουν σε ζεστο κινητηρα συνηθως.

Για να δεις αν οντως ειναι καρβουνακια, μπορεις την ωρα που μιζαρεις να χτυπησεις ελαφρα εως λιγο πιο δυνατα με ενα κατσαβιδι στο κεντρο τις μιζας. Αν λειτουργησει η μιζα την στιγμη που την χτυπας (και μιζαρεις), τοτε ειναι σιγουρα καρβουνακια.

Lupo
15/07/2009, 22:05
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Τώρα που είμαι σε άδεια,λεω να την βάλω λίγο μπροστά και θα δοκιμάσω το χτύπημα στην μίζα.