PDA

View Full Version : Αφρός επισκευής ελαστικού (?)



Purple_Haze
16/07/2009, 11:43
Καλησπέρα,
έχω ακούσει οτι ο αφρός που βάζουμε σε περίπτωση που μείνουμε από λάστιχο καταστρέφει το ελαστικό. Ίσχύει? Τι είναι καλύτερο να κουβαλάμε μαζί μας σε ένα ταξιδι? Αφρό ή κάποιο άλλο κιτ επισκευής?

Εσείς τι χρησιμοποιείτε?

sapila racing
16/07/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Purple_Haze
Καλησπέρα,
έχω ακούσει οτι ο αφρός που βάζουμε σε περίπτωση που μείνουμε από λάστιχο καταστρέφει το ελαστικό. Ίσχύει? Τι είναι καλύτερο να κουβαλάμε μαζί μας σε ένα ταξιδι? Αφρό ή κάποιο άλλο κιτ επισκευής?

Εσείς τι χρησιμοποιείτε?

Αν εχεις tubeless λάστιχα, παρε κιτ επισκευης με κορδόνι και αμπούλες CO2 και μαθε να το χρησιμοποιείς.

Αν εχεις με σαμπρέλλα, αφρός και αμφίβολα αποτελέσματα αναλόγως της τρύπας.

McGyver
16/07/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν εχεις tubeless λάστιχα, παρε κιτ επισκευης με κορδόνι και αμπούλες CO2 και μαθε να το χρησιμοποιείς.

+1050 (αν ισχύει το V-Strom στο profile σου).

Purple_Haze
16/07/2009, 12:03
Ναι Tubeless έχω (vstrom) .
Έλεγα να πάρω εναν αφρό για ώρα ανάγκης (βολικός). Αλλά μάλλον δε κάνει για την περίπτωσή μου. Οπότε πάμε για κιτ επισκευής. Σε τι τιμές παίζουν αυτά?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Corvo
16/07/2009, 12:05
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=649

αυτο νομιζω οτι τα εχει ολα μεσα και ειναι και σε καλη τιμη!

Purple_Haze
16/07/2009, 12:09
ευχαριστώ παιδιά :)

Corvo
16/07/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Purple_Haze
ευχαριστώ παιδιά :)


:beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
16/07/2009, 13:31
Ο αφρός θέλει μόλις τον βάλεις να γυρίσεις την ρόδα γρήγορα ώστε φυγοκεντρικά να πιάσει γύρω από το λάστιχο εσωτερικά και να κλείσει την τρύπα. Εδώ είναι που είναι το δύσκολο σημείο. Εαν είναι το πίσω λάστιχο το γκαζώνεις και έχεις πιο καλές πιθανότητες. Το μπροστά θέλει με το χέρι. Εαν έχεις κεντρικό στάντ όλα καλά και σχετικά εύκολα. Εαν όμως δεν έχεις τότε θέλει 2 άτομα για να σηκώνει ο ένας την μηχανή αλλιώς δεν κάνεις τίποτε. Αλλιώς θα ξοδέψεις 3-4 fast και παίζεται εαν θα έχεις κλείσει την τρύπα. Επίσης ο αφρός τα κάνει όλα σκατά εκεί μέσα και θέλει αρκετό παίδεμα όταν βγάλεις το λάστιχο τελικά για να καθαρίσεις το λάστιχο και το στεφάνι.

Για tubeless ελαστικά το βελόνι και το κορδόνι κάνει τα πράγματα πολύ εύκολα.

Οι αμπούλες με CO2 θα έλεγα ότι είναι must και στις 2 περιπτώσεις.