PDA

View Full Version : Injection-indicator FI!!!!



dond4le
16/07/2009, 14:05
Για ποιο λογο ενω καποιο απο τα μπεκ τροφοδοσιας υπολειτουργει η ενδιξη FI δεν με προιδοποιησε οτι υπαρχει προβλημα????

Οτι εχει προβλημα το μπεκ ειναι σιγουρο αφου δεν περασε τα ''τεστ'' που του εκανα.......αλλα τι θα μπορουσε να φτεει εκτος απο το ακαταλληλο καυσιμο που πιστευω οτι μου εκανε την ζημια??

Ηλεκτρικα δεν εχω πειραξει κατι.

Δεν δουλευε οταν η μηχανη ηταν κρυα με αποτελεσμα να μου σβηνει.

Μολις επιανε καποιο θερμοκρασια καλη λειτουργουσε κανονηκα.

Υποψην οτι εχω V κηνητηρα και καταλαβαινω ποτε ειμαι μονοκυλινδρος.

dirtbird
16/07/2009, 14:12
Γιατί προφανώς δεν υπήρχε ηλεκτρικό πρόβλημα στο μπεκ αλλά μηχανικό, π.χ. κάποια ακαθαρσία δεν άφηνε την βελόνα να κλείσει εντελώς.

Παίζουν και άλλοι λόγοι που έχουν να κάνουν με την τεχνολογία του συστήματος ψεκασμού.
Αισθητήρας προανάφλεξης, αισθητήρας λ, αισθητήρας στροφών κινητήρα.... θα μπορούσαν να ανάψουν την λυχνία διάγνωσης εάν είχες κακό μίγμα, ασταθή λειτουργία η/και διακοπές ανάφλεξης.

dond4le
16/07/2009, 16:12
Το παραξενο ειναι οτι η λυχνια δεν αναξε καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!


Οποτε οποιοδηποτε προβλημα ηλεκτρικο δεν υπαρχει φανταζομαι και καποια ακαθαρσια που περασε απο το φιλτρο βενζινης μου εκανε την ζημια οπως και υπεθεσα.

Με αποτελεσμα να χρειαζομαι καινουργιο μπεκ οσο και αν προσπαθησε ο μαστορας να το συνεφερει.

:sad: :sad: :sad:

sakisvolos
16/07/2009, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί προφανώς δεν υπήρχε ηλεκτρικό πρόβλημα στο μπεκ αλλά μηχανικό, π.χ. κάποια ακαθαρσία δεν άφηνε την βελόνα να κλείσει εντελώς.



Η είναι μισοβουλωμένο !:winka:

dirtbird
16/07/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Η είναι μισοβουλωμένο !:winka:

Σωστό εν μέρει αλλά είχε γράψει σε άλλο ποστ ο φίλος για πολύ βρεγμένο μπουζί και -ουσιαστικά- για μπεκ που ΄κατούραγε'. :beer:

sakisvolos
16/07/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σωστό εν μέρει αλλά είχε γράψει σε άλλο ποστ ο φίλος για πολύ βρεγμένο μπουζί και -ουσιαστικά- για μπεκ που ΄κατούραγε'. :beer:

Μάλιστα αυτό δεν το είχα δει! :beer: :beer: :beer: