PDA

View Full Version : Διαφορά μπουζί



MikeG
22/07/2009, 12:19
Καλημέρα.

Λοιπόν το μηχανάκι μου φοράει μπουζί σύμφωνα με το manual NGK D8 EA.
Πήγα σήμερα να το πάρω από ανταλλακτικά και μου είπε ο τύπος εκεί ότι βγαίνουν άλλα 2 μπουζί (πλατίνας και ιριδίου), τα οποία έχουν καλύτερη απόδοση.
Εν τέλει πήρα το πλατίνας με κωδικό D8 EV. Το ιριδίου είχε κωδικό D8 EX.

& ερωτώ: Τα πλατίνας και τα ιριδίου έχουν λιγότερη διάρκεια ζωής? Ποιες οι διαφορές? Θα κερδίσω κάτι ή άδικα έδωσα τα 7 euros παραπάνω?


:wave2:

the who
22/07/2009, 12:33
Οχι μικροτερη ρε Μαικ,μεγαλυτερη διαρκεια ζωης εχουν.Θεωρητικα εχουν και καλυτερο σπινθηρα.Καποιοι δε νομιζουν οτι ανεβαινει και η αποδοση πραγμα χλωμο εως αδυνατο."Μηχανικος" μου ειχε βγαλει το ιριδιου γιατι θα μου εκανε τρυπα στον κυλινδρο.Το ξαναβαλα πισω γιατι με ιριδιου εχω κανει πανω απο 20.000 χωριε τρυπες κλπ.
Αν εχεις βαλει το σωστο μπουζι για το μηχανακι σου δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
:beer: :beer:

dirtbird
22/07/2009, 13:11
Λόγω του 'ευγενέστερου' μέταλου από το std νικέλιο, αυτό οξειδώνεται λιγότερο από τις θερμοκρασίες που επικρατούν στον θάλαμο κάυσης και διατηρεί τα χαρακτηριστικά του.

Δλδ. έχει πιο αξιόπιστη λειτουργία και αντέχει περισσότερο διάστημα.


Φαντάζομαι ότι έβαλες γράσσο χαλκού στο σπείρωμα του σπινθηριστή όπως και ότι ΔΕΝ το έσφιξες παρέα με τον 'να σου στάξω μια ρακί'......

:cool:

MikeG
22/07/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Λόγω του 'ευγενέστερου' μέταλου από το std νικέλιο, αυτό οξειδώνεται λιγότερο από τις θερμοκρασίες που επικρατούν στον θάλαμο κάυσης και διατηρεί τα χαρακτηριστικά του.

Δλδ. έχει πιο αξιόπιστη λειτουργία και αντέχει περισσότερο διάστημα.


Φαντάζομαι ότι έβαλες γράσσο χαλκού στο σπείρωμα του σπινθηριστή όπως και ότι ΔΕΝ το έσφιξες παρέα με τον 'να σου στάξω μια ρακί'......

:cool:


Η εργασίες ξεκίνησαν αλλά δεν ολοκληρώθηκαν ακόμα.. :wave2:

camen
22/07/2009, 14:53
Για τον ιδιο τυπο κανονικου μπουζι βγαινουν διαφορετικα ιριδιου.
Συνηθως,υπαρχει ιριδιου για θερμο και ψυχρο καιρο(ή κατι τετοιο...)
Για τσεκαρε το...:winka:


Παντως,και εγω πιστευω οτι δεν κανουν και καμια αισθητη διαφορα...
Τωρα,αμα ειναι να παρεις 1 σιγα τα λεφτα,αλλα για τετρακυλινδρα που αυξανεται το κοστος δεν ξερω αν αξιζει...Ζημια δεν πιστευω να κανει παντως...

2stroker
22/07/2009, 16:12
και εγω ιριδιου φοραω NGK-CR8E κοστος αν θυμαμαι γυρω στα 8 ευρω.κανενα απολυτως προβλημα χειμωνα καλοκαιρι και το μοτορι τσακμακι:beer:

motoexelixis
12/08/2009, 11:31
τα iridium ειναι κατασκευασμενα για να αντεχουν σε πολυ υψηλα φορτια,και καταπονησεις,απο τα συνηθισμενα μπουζι,και αντεχουν πολυ,εως παρα πολυ!
Denso iridium διαρκεια ζωης 60 000 khm.
Το οτι δεν αυξανεται η αποδοση ειναι παντως το μονο σιγουρο,απλα λιγο καλυτερη εκινηση τα κρυα πρωινα...::;)

GiannisBlessed
12/08/2009, 13:53
εγω απ'οσο εχω καταλαβει το ολο concept ειναι να μικρηνει η επιφανια του κεντρικου ηλεκτροδιου...γι'αυτο χρησημοποιουνται αυτα τα πιο ανθεκτικα υλικα....και υπαρχει οφελος*(για τον σπινθηρα) απο το να ειναι μικρη η επιφανεια.

βρηκα και αυτο...



*Αυτό κάνει ευκολότερη την εκφόρτιση της τάσης ανάφλεξης και στο να παράγει το σπινθήρα ανάφλεξης και στη βελτίωση της προσιτότητας του μίγματος.