PDA

View Full Version : Βιβλίο



macdeath_s
24/07/2009, 17:02
Γεια χαρά σε όλους. Ελπίζω αρκετοί να βρίσκονται σε καμιά παραλία σε αντίθεση με μένα.

Θα ήθελα να πάρω ένα βιβλίο για να μάθω κάποια πράγματα για τις μηχανές. Επειδή είμαι παντελώς ανίδεος, θέλω ένα που να εξηγεί με απλό τρόπο τα βασικότερα μέρη που απαρτίζουν τις αγαπημένες μας. Θα προτιμούσα στα ελληνικά αλλά και αγγλικό δεν με πειράζει.
Ευχαριστώ απαξάπαντες

Καλές διακοπές.

angelapos
24/07/2009, 23:37
"Η ζωή σε δύο ρόδες" από το ΣΚΑΙ βιβλίο.

Βασικά έχει αρκετό καιρό που βγήκε και εγώ (επαρχία) αφού γύρισα όλα τα περίπτερα πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο όπου για καλή μου τύχη ο τύπός ήταν πολύ εξυπηρετικός και πήρε τηλέφωνο σε μια αποθήκη αν υπήρχε ακόμη το βιβλίο και το έκανα παραγγελία. Γύρω στα 7 ευρώ νομίζω έχει και είναι πολύ καλό/εισαγωγικό/αναλυτικό και με πολύ κατανοητές εικόνες

macdeath_s
25/07/2009, 15:51
Σε ευχαριστώ angelapos για την απάντηση.

Αναπτύσσει κυρίως τεχνικά θέματα, γιατί έγω κάτι τέτοιο θέλω.?

angelapos
25/07/2009, 16:00
Ναι.

Βασικά είναι 234 σελίδες και αντιγράφω από τα περιεχόμενα

Κινητήρας, Μηχανικά μέρη, Τροφοδοσία κάυση και περιβάλλον, μετάδοση, περιφερειακά.

Βασικά το εντελώς τυχαία είδα χθες ένα σποτάκι όπου ξανακυκλοφόσρησε.

/offtopic/

Τι χτύπησε τον Massa ρε σεις?

@ggelos
25/07/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από angelapos

/offtopic/

Τι χτύπησε τον Massa ρε σεις?

Μπουλόνι, ποιος ξέρει που βρέθηκε :confused:

:a6: :lol:

STOYBI
30/07/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από macdeath_s
Σε ευχαριστώ angelapos για την απάντηση.

Αναπτύσσει κυρίως τεχνικά θέματα, γιατί έγω κάτι τέτοιο θέλω.?

Και εγω θα ηθελα κατι τετοιο να διαβασω........:D

Εχεις κανεις να προτεινει τιποτα...????

( Μονο σοβαρες απαντησεις παρακαλω....)

( Και γρηγορα.... :smokin: )

:beer: :beer:

@ggelos
30/07/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Και εγω θα ηθελα κατι τετοιο να διαβασω........:D

Εχεις κανεις να προτεινει τιποτα...????

( Μονο σοβαρες απαντησεις παρακαλω....)

( Και γρηγορα.... :smokin: )

:beer: :beer:

Πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή είναι το "Η ζωή σε 2 ρόδες"
Επειδή όμως και εγώ το ψάχνω...μετά τις 10 Αυγούστου, θα πάω κέντρο, στη στη Στοά του Βιβλίου και θα σας ενημερώσω αν βρω κάτι καλό


:wave2:

macdeath_s
31/07/2009, 23:21
Παίδες το πήρα και ξεκίνησα να το διαβάζω. Αν εξαιρέσουμε κάποια συντακτικά λαθάκια, παρελκόμενα της μετάφρασης, τα οποία συντελούν στο να χάσεις το νόημα, το βίβλιο είναι πολύ καλό και κατατοπιστικότατο. Κάτι που με εξέπληξε είναι ότι αναφέρεται και σε τεχνονλογίες της τελευταίας 3ετίας, οπότε είναι αρκετά εξυγχρονισμένο.

powerman95
01/08/2009, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από macdeath_s
Παίδες το πήρα και ξεκίνησα να το διαβάζω. Αν εξαιρέσουμε κάποια συντακτικά λαθάκια, παρελκόμενα της μετάφρασης, τα οποία συντελούν στο να χάσεις το νόημα, το βίβλιο είναι πολύ καλό και κατατοπιστικότατο. Κάτι που με εξέπληξε είναι ότι αναφέρεται και σε τεχνονλογίες της τελευταίας 3ετίας, οπότε είναι αρκετά εξυγχρονισμένο.

Λαθακια???:eek: :eek: :eek: Για πες μας μερικα...

macdeath_s
05/08/2009, 19:17
Βασικά τώρα που έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, παρατηρώ ότι τα λαθάκια είναι αρκετά. ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ όμως, όχι τεχνικά λάθη.

Anritsu
05/08/2009, 20:39
Το βιβλίο ειναι πολύ καλό . Ακόμα και κάποιος άσχετος μπορεί να το χαζέψει μόνο και μόνο για τις φωτό . Λάθη δεν μπορώ να πως παρατήρησα , όχι κάτι χτυπητό τουλάχιστον ....

:wave2:

chr1s_86
06/08/2009, 21:11
και για πείτε που το βρίσκουμε να ρίξουμε μια ματιά;;

powerman95
07/08/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
και για πείτε που το βρίσκουμε να ρίξουμε μια ματιά;;


Στα περισσοτερα βιβλιοπωλεια:beer: :beer:

slacker
07/08/2009, 16:05
Ενημερωτικά, μόλις πήρα μια κόπια από τον Ιανό με 7?.

bikas
10/08/2009, 20:56
Η ζωη σε 2 ροδες ειναι πολυ καλο,απλο,πλουσιο σε εικονες,ευκολοδιαβαστο και δεν σε κουραζει ουτε το βαριεσαι.

το διαβασα μεσα σε λιγες ωρες και ο τροπος του ειναι πολυ φιλικος.το μονο μειον ειναι οτι ενω λεει οτι ειναι πρακτικος οδηγος δεν σου λεει το παραμικρο για ρυθμισεις η οτιδηποτε αλλο,παρα μονο αξηγει εξωνυχιστικα την λειτουργια του καθε τμηματος.

μηπως γνωριζει καποιος καποιον αλλον οδηγο που να σου εχει καποιες οδηγιες για ρυθμισεις??????????????????????????????????????????????????????????????

GiannisBlessed
10/08/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
Η ζωη σε 2 ροδες ειναι πολυ καλο,απλο,πλουσιο σε εικονες,ευκολοδιαβαστο και δεν σε κουραζει ουτε το βαριεσαι.

το διαβασα μεσα σε λιγες ωρες και ο τροπος του ειναι πολυ φιλικος.το μονο μειον ειναι οτι ενω λεει οτι ειναι πρακτικος οδηγος δεν σου λεει το παραμικρο για ρυθμισεις η οτιδηποτε αλλο,παρα μονο αξηγει εξωνυχιστικα την λειτουργια του καθε τμηματος.

μηπως γνωριζει καποιος καποιον αλλον οδηγο που να σου εχει καποιες οδηγιες για ρυθμισεις??????????????????????????????????????????????????????????????
ιντερνετ:wave2:

chr1s_86
10/08/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas

μηπως γνωριζει καποιος καποιον αλλον οδηγο που να σου εχει καποιες οδηγιες για ρυθμισεις??????????????????????????????????????????????????????????????


service manual... :winka:

fantacid
10/08/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
Η ζωη σε 2 ροδες ειναι πολυ καλο,απλο,πλουσιο σε εικονες,ευκολοδιαβαστο και δεν σε κουραζει ουτε το βαριεσαι.

το διαβασα μεσα σε λιγες ωρες και ο τροπος του ειναι πολυ φιλικος.το μονο μειον ειναι οτι ενω λεει οτι ειναι πρακτικος οδηγος δεν σου λεει το παραμικρο για ρυθμισεις η οτιδηποτε αλλο,παρα μονο αξηγει εξωνυχιστικα την λειτουργια του καθε τμηματος.

μηπως γνωριζει καποιος καποιον αλλον οδηγο που να σου εχει καποιες οδηγιες για ρυθμισεις??????????????????????????????????????????????????????????????

εχεις ακυστα τα hayens (http://www.haynes.com/) ?

bikas
10/08/2009, 21:33
ναι ρε σεις αλλα στα manual πχ δεν γραφει πως θα ρυθμισεις τις βαλβιδες ,ακριβως την διαδικασια,αλλα θα σου πει οτι το διακενο θα ειναι τοσο στην εισαγωγης και τοσο στην εηαγωγης.

για τον hayes κατι θα εβρισκα αλλα δεν υποστηριζει ολα τα μοντελα

GiannisBlessed
10/08/2009, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
ναι ρε σεις αλλα στα manual πχ δεν γραφει πως θα ρυθμισεις τις βαλβιδες ,ακριβως την διαδικασια,αλλα θα σου πει οτι το διακενο θα ειναι τοσο στην εισαγωγης και τοσο στην εηαγωγης.

για τον hayes κατι θα εβρισκα αλλα δεν υποστηριζει ολα τα μοντελα

ιντερνετ:winka:

















:lol:

chr1s_86
11/08/2009, 00:12
Δες εδώ: http://www.haynes.com/products/sfID1/8/sfID2/36


:winka:

bikas
11/08/2009, 23:39
εχω κοιταξει και παλιοτερα δεν τις εχει

fantacid
11/08/2009, 23:45
που κοιταξες?

bikas
12/08/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
που κοιταξες?

και στη σελιδα του hayes αλλα και στο ebay που πωλουνται καποια μανουαλια