PDA

View Full Version : Καπνίζουσα μπαταριά



Anritsu
26/07/2009, 14:14
Και που λέτε η ώρα 7ή πρωινή μόλις έχω περάσει την γέφυρα στο Ρίο και κατευθυνομαι για Κέρκυρα κάνω μια στάση να ξεμουδιασω και να κανω πιπί μου . Εκάνα δεν έκανα 3-4 λεπτά , πάνω να βάλω μπροστα , κανει μια δυο χλιαρές και απέλπιδες προσπάθειες η μίζα και γιοκ . Τίποτα . Μονο αυτος ο περίεργος ήχος που κανει η μιζα οταν ειναι η μπαταρία ξελιγωμένη . Μαύρα φίδια με ζώνουνε γιατι η μπαταρια εχει δεν εχει απάνω μερικούς μήνες . Yuasa YTX9- BS Ινδονησίας , όχι και η καλύτερη της αγοράς , όχι ομως και για πέταμα σε 8 μήνες και λιγοτερα απο 5000 χλμ .Με πείθω οτι οσο ξαλαφρωνα ειχα αφησει προβολεις αναμμενους και με αφησε η μπαταρια , πραγμα που δεν γίνεται άλλα ας πούμε Με τα πολλά σπρώχνω και παίρνει με την μία . Ανάσα ανακουφίσης και ξανα πορεια για Κέρκυρα . Οχι για πολύ όμως ...

Μετά από κάνα χλμ το πολύ , σβήνει το μηχανάκι κοφτά κάνοντας κάνα δυο ξεσπάσματα , καθαρά απο ρεύμα και βλεπω το στροφόμετρο να κάνει κάτι τρελά πάνω- κάτω κάτι χωρίς όμως να στροφαρει η μηχανή .... Σταματάω αμέσως δεξιά και βλέπω καπνούς κάτω απο τη σέλα . Βγάζω εργαλεία , αφαιρώ το καπακι της μπαταρίας μήπως έχει γίνει καποιο βραχυκύκλωμα και βλεπώ να καπνίζει η μπαταριά ανω τα καλώδια φαίνονται στην θεση τους χωρίς υποψία βραχυκυκλώματος .Αφηνω να κρυώσει λιγο , γυριζω κλειδι , ολα νεκρά , ούτε ενδειξη νεκρά ουτε φώτα ,σπρώχνω και πάλι τίποτα .Φωναζω οδική , ο οδηγος ορκίζεται οτι υπερφορτισε την μπαταριά ο "αυτόματος " και φορτώνει το μηχανάκι για Πάτρα και αύριο έρχεται για Αθήνα .Εγω με μπουφαν κρανη και επιγονατιδες βουρ για Ναυπακτο και με λεοφορειο αθηνα παλί στις 13.00 σήμερα .. Με λιγα λογια έκανα 500 χλμ , χάλασα καπου 80 εβρα συνολικα και ειμαι πάλι εκει απο όπου ξεκίνησα χτες το βραδυ στις 03.30 . Καλό ε ???

Στο ψητό τώρα , αύριο πάει το μηχανάκι βουρ για μέτρηση σε ρεύματά και τάσεις . Ειναι φυσιολογικό να καει η μπαταριά από βλαμμένο ανορθωτή ??? Θα περίμενα απλά να μην την φορτίζει , οχι να την κάψει κιόλας εν κίνηση . Για τι λεφτά μιλάμε πάνω κάτω και τι άλλοι ανορθωτές είναι συμβατοί ??? Υπάρχει περίπτωσης να μαλακίζονται τα πήνια με τα παραπάνω συμπτώματα ??? Τέλος γιατί να παίξει η βελόνα του στροφόμετρου ??? Παιζει να άρπαξε καμιά ηλεκτρονική ??? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμια αντίσταση προστασίας ??? Το μήχανάκι ειναι ΗΟΝΔΑ ΜΠΡΟΣ 650 με PGM .




Ευχαριστώ και ελπιζω κάτι τέτοιο να μην ξανασυμβεί σε κανένα

sakisvolos
26/07/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

Στο ψητό τώρα , αύριο πάει το μηχανάκι βουρ για μέτρηση σε ρεύματά και τάσεις . Ειναι φυσιολογικό να καει η μπαταριά από βλαμμένο ανορθωτή ??? Θα περίμενα απλά να μην την φορτίζει , οχι να την κάψει κιόλας εν κίνηση .


Υπάρχουν δυο περιπτώσεις ζημιάς σε ένα ανορθωτή μια είναι να βγει εντελώς εκτός και να
μη φορτίζει καθόλου,στην περίπτωση αυτή σου αδειάζει η μπαταρία και μένεις στο δρόμο!
Αν συμβεί αυτό φορτίζεις τη μπαταρία το συντομότερο δυνατό και τη σώζεις!

Η άλλη περίπτωση είναι να χαλάσει το κύκλωμα σταθεροποίησης του ανορθωτή με αποτέλεσμα
να υπερφορτίζει,στην περίπτωση αυτή την καλύτερη και ακριβότερη μπαταρία να έχεις στην
αχρηστεύει εντελώς άμα δεν το καταλάβεις έγκαιρα και η μπαταρία βράσει!

Και εφόσον η μπαταρία σου κάπνιζε (ε να μην κάνει κι αυτή ένα τσιγαράκι? :D ) τότε είναι
σίγουρα η δεύτερη περίπτωση!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

felter
26/07/2009, 14:35
Σίγουρα είναι ανορθωτής μην βάλεις των μαμά υπάρχουν aftermarket
Πολύ καλύτερη πήγαινε σε ένα ηλεκτρολόγο μότο για ένα γενικό έλεγχο
:wave2:

Anritsu
26/07/2009, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Σίγουρα είναι ανορθωτής μην βάλεις των μαμά υπάρχουν aftermarket
Πολύ καλύτερη πήγαινε σε ένα ηλεκτρολόγο μότο για ένα γενικό έλεγχο
:wave2:

επειδή αύριο θα γίνει η νεκροψία και ενδεχομένως και η αγορά νέου ανορθωτου και μπαταρίας ξερεις που μπορώ να απευθυνθώ για να βρω συμβατό μόσχευμα ??? εννοώ καταστήματα εντός κέντρου . Ο μαμά ειναι αυτός που απεικονίζεται πιο κάτω , φαντάζομαι πως θα ειναι κοινός για όλη την γκάμα των BROS , Transalp , ίσως και αφρικά χωρίς να παίρνω και όρκο .Τιμή 77 λίρες εγγλέζικες απο το wemoto.com που ασχολείται με grey imports μηχανάκια , όποτε από κάνα Τογελο φαντάζομαι θα το βρώ κάνα 90-100 εβρω . Υπάρχει καμία καλύτερη και δοκιμασμένη πρόταση ????


169668

the who
26/07/2009, 21:47
Eδω εισαι http://www.sxelectronics.gr/
Παρε και κανα σοβαρο μηχανακι :a22:

Anritsu
26/07/2009, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Eδω εισαι http://www.sxelectronics.gr/
Παρε και κανα σοβαρο μηχανακι :a22:

Τον είδα αυτόν . Αν εξαιρέσω ότι τα μοντέλα της Ηονδα που έχει στο σαιτ είναι ψιλοάκυρα και δεν αναφέρει το δικό μου , όπως επίσης οτι δεν φαντάζομαι ο γνήσιος να είναι κατά πολύ ακριβότερος , σωστός φαινεται . Θα τονε πάρω ένα τηλεφώνο και βλέπομε ...

Θανξ

banditgr
26/07/2009, 22:47
ton sx ton proteinw 100% ....oi anorthwseis pou poulaei antexoun mia zwh.Exw valei se OLA ta moto pou eixa kai egw...alla kai filoi kai pote kanenas tou den exei vgalei to paramikro.Mhn valeis ton mama,tha 3anakaei.

the who
26/07/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Τον είδα αυτόν . Αν εξαιρέσω ότι τα μοντέλα της Ηονδα που έχει στο σαιτ είναι ψιλοάκυρα και δεν αναφέρει το δικό μου , όπως επίσης οτι δεν φαντάζομαι ο γνήσιος να είναι κατά πολύ ακριβότερος , σωστός φαινεται . Θα τονε πάρω ένα τηλεφώνο και βλέπομε ...

Θανξ

Εκει αλλαξα τον δικο μου πριν τρια χρονια.Μη μασας με το σαιτ,την ξερει τη δουλεια. :beer:

Anritsu
27/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Τον είδα αυτόν . Αν εξαιρέσω ότι τα μοντέλα της Ηονδα που έχει στο σαιτ είναι ψιλοάκυρα και δεν αναφέρει το δικό μου , όπως επίσης οτι δεν φαντάζομαι ο γνήσιος να είναι κατά πολύ ακριβότερος , σωστός φαινεται . Θα τονε πάρω ένα τηλεφώνο και βλέπομε ...

Θανξ


192 εβρα ο γνήσιος και θέλει παραγγελιά από Τζαπαν . ΑΟΥΤΣ

:confused:

the who
27/07/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
192 εβρα ο γνήσιος και θέλει παραγγελιά από Τζαπαν . ΑΟΥΤΣ

:confused:

Στα Καμινια πηρες τηλ?192 και 20 μερες για να ερθει ειναι πολυ(το 20 μερες ηταν χιουμορ:lol: )

hidefnick
27/07/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Στα Καμινια πηρες τηλ?192 και 20 μερες για να ερθει ειναι πολυ(το 20 μερες ηταν χιουμορ:lol: )

[Spam mode on] Αν μάθαινες σε πόσες μέρες φερνει τακάκια για το γεφύρι ο ΤΕΟμότος δεν θα κορόιδευες [spam mode off]

Anritsu
27/07/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Στα Καμινια πηρες τηλ?192 και 20 μερες για να ερθει ειναι πολυ(το 20 μερες ηταν χιουμορ:lol: )

190 Τόγελος και μου είπε για παραγγελιά . Το Τζαπάν το υπέθεσα εγώ , δεν φαντάζομαι να εννοούσε Σαρακακή αποθήκη . Οπως και να έχει μόλις αύριο μετρήσω και δω ανορθωτή αντι για 13 -14 βολτ να δινει πράμα , θα τρέξω στα καμίνια να επενδύσω σε ελληνική τεχνογνωσία ...

:wave2:

banditgr
28/07/2009, 14:42
100e tous poulaei o SX electronics....alla hpame,einai gia panta...sou dinei kai egkyhsh o typos.

Anritsu
28/07/2009, 16:52
Τελικά ο ανορθωτής ήτανε . Στο ρελαντί μου είπε ο μάστορας εβγαζε 17,5 βολτ . Δεν τόλμησε να το γκαζώσει μήπως θρηνήσω και την καινούρια μπαταρία .Πηνία όλα οκ για διαρροές η βραχυκυκλώματα . Το θέμα είναι πως επειδή βιαζόμουν να τελειώνει η ιστορία και να μην τρεχω μέσα στον ήλιο με αυτοκίνητο στα Καμμίνια τον άφησα να βάλει ένα ανορθωτή γιαπωνέζικο της Sun που μου είπε ότι είναι για το καινούριο Τρανσαλπ στα 95 εβρα . Εκτός από μπαταρία ο ανορθωτής είχε ρημάξει τον προβολέα , μπρος πίσω δεξιά φλας και πίσω φανάρι .Απόψε ξανα-ξεκινάω για Κέρκύρα .... ο θεός μαζί μου ....


:wave2:

the who
28/07/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Τελικά ο ανορθωτής ήτανε . Στο ρελαντί μου είπε ο μάστορας εβγαζε 17,5 βολτ . Δεν τόλμησε να το γκαζώσει μήπως θρηνήσω και την καινούρια μπαταρία .Πηνία όλα οκ για διαρροές η βραχυκυκλώματα . Το θέμα είναι πως επειδή βιαζόμουν να τελειώνει η ιστορία και να μην τρεχω μέσα στον ήλιο με αυτοκίνητο στα Καμμίνια τον άφησα να βάλει ένα ανορθωτή γιαπωνέζικο της Sun που μου είπε ότι είναι για το καινούριο Τρανσαλπ στα 95 εβρα . Εκτός από μπαταρία ο ανορθωτής είχε ρημάξει τον προβολέα , μπρος πίσω δεξιά φλας και πίσω φανάρι .Απόψε ξανα-ξεκινάω για Κέρκύρα .... ο θεός μαζί μου ....


:wave2:

Καλο βολι :beer: :beer: