PDA

View Full Version : Πηνία, ανορθωτής ή κάτι άλλο;



Wizard13
31/07/2009, 11:34
Την Τετάρτη το πρωί το μηχανάκι δεν πήρε μπροστά, χρειάστηκε να το βάλω στην κατηφόρα. Πήγα σε μιά δουλειά, το άφησα 10' και μετά γυρίζω το κλειδί και δεν άναψε καν το ταμπλό... :dizzy:


Αναγκάστηκα να το αφήσω εκεί και πήγα το απόγευμα με καινούρια μπαταρία. Δεν το έψαξα πολύ, αφού την είχα 5 χρόνια και ήταν και ταλαιπωρημένη αρκετά. Αφού το άνοιξα όμως να βάλω τη μπαταρία κι έχοντας κακή εμπειρία με τους ανορθωτές των Honda, είπα να δω με το πολύμετρο τι παίζει...

Μετράω λοιπόν με κλειστό γκάζι και μου δίνει 12.3ν. Δίνω 5000 στροφές και η μέτρηση πάει 12.4ν... Οπότε λέω, μας άφησε χρόνους ο ανορθωτής... :mad: Ψάχνω όλη την Αθήνα να βρω άλλον, βρήκα μόνο από 600RR που μου είπαν ότι ταιρίαζει. Τον βάζω απάνω, αλλά με αυτόν δεν έδινε ούτε το 0.1ν παραπάνω. Οπότε τον πήγα πίσω και ξαναέβαλα το δικό μου.

Ο Σαρακάκης δεν τον έχει ετοιμοπαράδοτο, αλλά και να τον είχε, δε θα έδινα 215 γιούρια που ζητάει. Βρήκα από Αγγλία, καινούριο, με 95ε. Αν τον παραγγείλω θα τον έχω Τετάρτη/Πέμπτη.

Είναι όμως αυτό το πρόβλημα, ή μήπως τον πάρω τσάμπα; Μέτρησα τα πηνία με το πολύμετρο και φαίνονται οκ. Η μέτρηση που προτείνει στο service manual είναι οι φάσεις μεταξύ τους (1-2, 1-3, 2-3) και η κάθε μία χωριστά με το σώμα, όπου ελέγχεις για βραχυκύκλωμα. Σημείωση, τα πηνία είναι αλλαγμένα με τον καινούριο κωδικό, βάσει της ανάκλησης που έχει ανακοινωθεί.

lamoun
31/07/2009, 12:10
Μέτρησες και την εναλλασσόμενη τάση που δίνουν τα πηνία ή μόνο την αντίσταση ανά δυο?

Wizard13
31/07/2009, 12:28
Δεν έγραφε κάτι στο manual για την εναλλασσόμενη κι έτσι δεν ήξερα ποιές πρέπει να είναι οι σωστές τιμές.

Πως τη μετράω; Φάση και σώμα; Και τι πρέπει να δείχνει;

val
31/07/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Την Τετάρτη το πρωί το μηχανάκι δεν πήρε μπροστά, χρειάστηκε να το βάλω στην κατηφόρα. Πήγα σε μιά δουλειά, το άφησα 10' και μετά γυρίζω το κλειδί και δεν άναψε καν το ταμπλό...

Λοιπον,πριν 2 χρονια ειχα cbr 1000rr 2004 κ μου ετυχε ολοιδιο σκηνικο, ηταν τα πηνια, εκανα περιελιξη κ ολα οκ.(ειχε κανει 14.000χλμ)
Επισης, γνωριζω τουλαχιστον αλλα 5 ιδια μηχανακια που εκαψαν πηνια, ολα του '04-'05.
Ενημερωτικα η περιελιξη κοστιζει 150-200 ευρω κ αν γινει σωστα δεν υπαρχει προβλημα μελλοντικα.

sniper
31/07/2009, 13:04
Ενημερωτικά τα πηνία των 1000RR 04/05 έχουν ξεχωριστή εγγύηση μέχρι το 2012 αν δεν κάνω λάθος.

Πριν πάτε και πληρώσετε ρωτήστε κάποιον εξουσιοδοτημένο.

Wizard13
31/07/2009, 13:06
@val: Το γνωρίζω αυτό, αλλά αν πρόσεξες αναφέρω στο 1ο post, ότι έχουν ήδη αλλαχθεί με καινούρια αφού είχαν παρουσιάσει βλάβη κατά το 2ο χρόνο λειτουργίας. Θεωρητικά ο καινούριος κωδικός, δεν έχει πρόβλημα και δε θα έπρεπε να ξαναπαρουσιάσει τίποτα.

lamoun
31/07/2009, 13:07
Για δες εδώ στο 3ο ποστ στο 6-7.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006

lamoun
31/07/2009, 13:15
Και εδώ απο το δικό μου μηχανάκι.


170134

Wizard13
31/07/2009, 14:25
Ευχαριστώ για τις οδηγίες! :D

Τα ελέγχω το απόγευμα και επανέρχομαι

ELECTROMOTO
31/07/2009, 15:42
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΙΣΩ .ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΪ?ΕΚΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΟΥΜΗΔΗΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ.

Wizard13
31/07/2009, 15:52
Με όλο το σεβασμό γιατί δε σε γνωρίζω, αλλά από το username σου θεωρώ ότι ίσως είσαι ηλεκτρολόγος, δεν τους εμπιστεύομαι. Ο λόγος; Επί 9 μήνες, έτρεχα με ένα Honda 400RR γιατί έκαιγε συνεχώς κάτι... Μία ανορθωτή, μία ηλεκτρονική, μία έκοβε τη μπαταρία, μία τα πηνία... Με είχε ξεσκίσει και το χειρότερο, τις μισές φορές με έπιανε σε βόλτα εκτός και γυρνούσα με την οδική βοήθεια πίσω...


Αφού φυσικά τα είχα αλλάξει όλα, είχα φυσικά φρικάρει, γιατί δε βρίσκαμε τι φταίει. Το είχαν δει 6 διαφορετικοί ηλεκτρολόγοι και καμιά 15 φίλοι και γνώστες, αλλά ο καθένας έλεγε τα δικά του και ο μ@κας (εγώ δηλαδή) πλήρωνε τα μεροκάματα. Κάποια στιγμή, δε θυμάμαι πως, βρέθηκε ένα παλικάρι, καλή του ώρα όπου κι αν είναι, πτυχιούχος ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός που είχε κλείσει το μαγαζί του αλλά δούλευε από το σπίτι. Ήταν πολύ άρρωστη η μητέρα του (ή ο πατέρας σου) και δούλευε από το σπίτι για να τους φροντίζει...

Του αφήνω που λές το μηχανάκι και το απόγευμα μου είπε να το πάρω κι ότι ήταν έτοιμο. Η πληρωμή του ήταν τότε, μόνο ένα μεροκάματο. Αναρωτήθηκα τι έκανε, αφού δε ζήτησε χρήματα για ανταλλακτικά η κάτι άλλο. Μου είπε λοιπόν ότι άλλαξε το λαμπάκι από το πίσω στόπ, γιατί κάποιος είχε βάλει ένα φθηνιάρικο που είχε βραχυκυκλώσει και προκαλούσε τυχαίες βλάβες στο κύκλωμα!!!

9 μήνες ταλαιπωρία, και ένα σκασμό χρήματα για ένα γ#*@*@&#ο λαμπάκι που κόστιζε 100δρχ. το ιμιτασιόν, ενώ 400δρχ το μαμά...

Δυστυχώς φίλε μου, πάνε πάρα πολλά χρόνια και δεν έχω καμία επαφή με το παλικάρι. Θυμάμαι μόνο ότι το σπίτι του ήταν κάπου ψηλά στου Ζωγράφου... Πάντως, αυτή τη στιγμή, προτιμώ να ταλαιπωρηθώ μόνος μου, παρά να αρχίσω πάλι να το πηγαίνω σε διάφορους που δεν τους εμπιστεύομαι πλέον. Και τα service μόνος μου τα κάνω εδώ και χρόνια και ουδέποτε είχα θέμα.

ELECTROMOTO
31/07/2009, 16:07
οκ η μηχανη ειναι δικια σου και τιν κανεισ οτι γουσταρεις.απλα σου το λεω γιατι λογο και τις οικονομικισ καταστασις ο μεγαλιτεροσ αριθμος πελατων που μου ερχετε ειναι ανθρωποι που εχουν ψαχτει μονοι τους πρωτα και δυστιχως τα πληρωνουν διπλα,προσθεου μην ακους οτι παπαρα σου λεει ο καθε παντογνοστης .φαντασου οτι εχο 10 χρωνια μαγαζι και ερχοντε φασεισ που κολαω.

banditgr
31/07/2009, 18:23
sthn prokeimenh peritpwsh to kyklwma einai arketa aplo....gennhtria...anorthosh/statheropoihsh...mpataria
Afou apeklhses mpataria-anortwsh...kata 99% einai poinia.Metra thn enalaswmenh apo ta poinia,prepei na sou vgazei panw apo 50v AC kathe fash (3).Einai ta 3 kitrina kalwdia pou erxontai apo ta poinia.Epatha akrivws to idio sto 929 mou.....klasiko fireblade thema!Afou to ftia3eis,me plhrws fortismenh mpataria prepei na sou dinei 13kai kati sto relanti kai stis 5k rpm peripou 14.5v...me ta fwta anamena.

Wizard13
01/08/2009, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Για δες εδώ στο 3ο ποστ στο 6-7.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006

Καλά όλα αυτά που λέει, αλλά δε βγάζω άκρη... Δεν περνάει σχεδόν κανέναν έλεγχο, οπότε είναι σα να είναι όλο το κύκλωμα μπ@*&%λο... Μπορεί...;


Αν έχουμε 4 ή λιγότερα χρώματα, τότε έχουμε σύστημα εναλλάκτη "μόνιμου" τύπου. Αφήνουμε την μηχανή στο ρελαντί και συνδέουμε τον μαύρο ακροδέκτη του Πολύμετρου στο (+) της μπαταρίας. Συνδέουμε τον ΚΟΚΚΙΝΟ ακροδέκτη του Πολύμετρου στο ΚΟΚΚΙΝΟ ( ή ΑΣΠΡΟ/ΚΟΚΚΙΝΟ για Kawasaki) καλώδιο εξόδου του Α/Σ. Αφήνουμε τον Α/Σ συνδεδεμένο στο μηχανάκι. Αφήνουμε το μηχανάκι στο Ρελαντί !!! . Βλέπουμε την ένδειξη :

(3) Πάνω από 0.2 V :
Έχουμε κακή επαφή του θετικού καλωδίου μεταξή Α/Σ και Μπαταρίας (+). Ελέγχουμε ΟΛΗ την διαδρομή (επαφές, φίσες, ασφαλειοθήκη κ.λ.π.). Διορθώνουμε και πάμε από την ΑΡΧΗ.

Ε όχι και πάνω από 0.2ν.... 10ν μου δείχνει εμένα εκεί... :sick:


Γυρίζουμε το Πολύμετρο στο AC Voltage (κλίμακα τουλάχιστον 100 Vac). Τσεκάρουμε ότι ΔΕΝ το γυρίσαμε σε Vdc - μην γελάτε λέμε...!!! Συνδέουμε τους ακροδέκτες του Πολύμετρου σε 2 από τα 3 ΚΙΤΡΙΝΑ (ή ότι είναι τέλος πάντων..) καλώδια του στάτορα. Βάζουμε μπροστα και ανεβάζουμε στις 5000 σ.αλ. Διαβάζουμε την ένδειξη. Κάνουμε συνολικά 3 μετρήσεις (ανά 2) στα καλώδια. :

(7) Οι 3 μετρήσεις ΔΕΝ είναι ΙΔΙΕΣ ή κάποια από αυτές είναι ΚΑΤΩ από 50 Volts (AC):
Έχουμε ότι και στην περίπτωση (3) - Χαλασμένος στάτορας (τα είπαμε πιο πάνω...).
Εμένα μου δείχνει η 1-2 10ν, η 1-3 και 2-3 8ν... Να το αφήσω...; :uplate:


Αποσυνδέουμε τον Α/Σ από το μηχανάκι. Γυρίζουμε το Πολύμετρο στον Έλεγχο Διόδου (DIODE TEST ή σύμβολο διόδου στον επιλογέα). Η ανάγνωση στην οθόνη πρέπει να είναι σε VOLTS, όχι σε Ohms !!!. Συνδέουμε τον ΚΟΚΚΙΝΟ ακροδέκτη του Πολύμετρου στο ΚΟΚΚΙΝΟ (Kawasaki=ΑΣΠΡΟ/ΚΟΚΚΙΝΟ) καλώδιο εξόδου του Α/Σ. Συνδέουμε το ΜΑΥΡΟ καλώδιο του Πολύμετρου σε ένα ΚΙΤΡΙΝΟ (Yamaha=ΑΣΠΡΟ) καλώδιο. Βλέπουμε την ένδειξη. Επαναλαμβάνουμε για τα άλλα δύο ΚΙΤΡΙΝΑ καλώδια :

(1) Το Πολύμετρο δείχνει 1.00 Volts ή λιγότερο σε κάποια από τις τρεις μετρήσεις:
Χαλασμένος Α/Σ. Αντικαθιστούμε και πάμε από την ΑΡΧΗ.
Και με τα τρία κίτρινα σε συνδυασμό με το κόκκινο, βλέπω 0ν... Να αλλάξω μάτια (γιατί γυαλιά δε φοράω...) :eyepop:

lamoun
01/08/2009, 07:40
:eek:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Καλά όλα αυτά που λέει, αλλά δε βγάζω άκρη... Δεν περνάει σχεδόν κανέναν έλεγχο, οπότε είναι σα να είναι όλο το κύκλωμα μπ@*&%λο... Μπορεί...;

Ε όχι και πάνω από 0.2ν.... 10ν μου δείχνει εμένα εκεί... :sick:


Ουσιαστικά μιλάμε για ένα καλώδιο που ενώνει ανορθωτή και μπαταρία...
Και άν απο ανορθωτή μέχρι κόκκινο μπαταρίας έχουμε 10v και απο κόκκινο μέχρι μαύρο της μπαταρίας καμιά 12άδα... ο ανορθωτής σου δίνει 22v??? :look:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Εμένα μου δείχνει η 1-2 10ν, η 1-3 και 2-3 8ν... Να το αφήσω...; :uplate: [/B]

:eyepop: Πριν πας για πηνία, θα τσέκαρα ξανά και ξανά για κανα βραχυκύκλωμα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Και με τα τρία κίτρινα σε συνδυασμό με το κόκκινο, βλέπω 0ν... Να αλλάξω μάτια (γιατί γυαλιά δε φοράω...) :eyepop: [/B]

Εντάξει το τελευταίο με τις διόδους ούτε και εμένα μου δούλεψε ποτέ καλά!
Μετά άλλαξα πολύμετρο! :lol:

Να προτείνω ξανά έλεγχο, προσοχή στα χρώματα, (παρέα με το μανουαλ μπας και έχεις τίποτα διαφορετικό) όλες οι ενώσεις καθάρισμα και αφαίρεση του πίσω φαναριού??? :bigcry:

banditgr
01/08/2009, 10:30
τα 3 κιτρινα τα μετρας μεταξυ τους,ειναι ac οποτε προσοχη στο πολυμετρο

nassosxlvbros
01/08/2009, 10:40
Παραπλήσιο θέμα έχω και γω με το XR....και ψάχνω...:( γιατί οι ηλεκτρολόγοι μοτο ζητάν υπερβολικά λεφτά για 1ώρα δουλειά...:o

Wizard13
03/08/2009, 19:36
Λοιπόν, το μηχανάκι πήγε σήμερα στο Power House όπου τα παιδιά ασχολήθηκαν μαζί μου ΧΩΡΙΣ να δώσω δραχμή! Σημαντικό αυτό για εμένα, γιατί φαίνεται ποιός ενδιαφέρεται και ποιός απλά θέλει να εισπράξει. Ευχαριστώ παιδιά κι από εδώ!

Το πρόβλημα όμως δε λύθηκε... :mad:

Ο ανορθωτής μπορεί να την έχει ακούσει, αλλά δεν είναι το πρόβλημα, αφού βάλαμε άλλον και έκανε τα ίδια...

Τα πηνία, δίνουν τελικά >50ν σε όλες τις φάσεις (τα μέτραγα λάθος...)

Αυτό που δε μπορούσαμε να μετρήσουμε, είναι τα πηνία με παλμογράφο, να δούμε τι ποιότητας ρεύμα δίνουν... Υπάρχει περίπτωση να είναι σπασμένοι οι μαγνήτες και για αυτό να κάνει τα περίεργα.

Επίσης, βραχυκύκλωμα δεν υπάρχει κάπου, τα μετρήσαμε όλα...

OldMan
04/08/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Τα πηνία, δίνουν τελικά >50ν σε όλες τις φάσεις (τα μέτραγα λάθος...)
Μπήκες όμως στον κόπο να ειρωνευτείς κάτι που κάποιος άλλος μπήκε στον κόπο να γράψει ... :winka:


Υ.Γ.
Νομίζω ότι στο πραναφερθέν thread αναφέρεται σαφώς ότι πρόκειται για γενικό "μπούσουλα" και για τις ακριβείς τιμές των μετρήσεων είναι γνώστης μόνο ο Ύψιστος (ίσως και μερικά manuals ...) :wave2:

Wizard13
04/08/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπήκες όμως στον κόπο να ειρωνευτείς κάτι που κάποιος άλλος μπήκε στον κόπο να γράψει ...
Νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν ειρωνεύτηκα κανέναν, ούτε αμφισβήτησα το "μπούσουλα". Το πολύμετρό μου, μπορεί. Τις ικανότητές μου, ίσως. Τις οδηγίες όχι. Αν φάνηκε κάτι τέτοιο από τα γραφόμενά μου, ζητώ συγνώμη. Άλλωστε το συμπέρασμά μου ήταν, ότι κάτι πάει λάθος με το κύκλωμα και όχι με τον οδηγό.

OldMan
04/08/2009, 13:40
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σοβαρέψου .... :beer: :wave2: :beer:

Wizard13
04/08/2009, 13:42
Σοβαρότατος είμαι.

OldMan
04/08/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Σοβαρότατος είμαι.
Μπράβο, γιατί στα Τεχνικά δεν σηκώνουμε αστεία... :winka:

Wizard13
07/08/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπράβο, γιατί στα Τεχνικά δεν σηκώνουμε αστεία... :winka:

Και επειδή δε σηκώνετε αστεία, διόρθωσε και τις οδηγίες γιατί είναι ΛΑΘΟΣ (ή μη κατανοητές)
Αναφέρεις ότι μετράμε τις φάσεις στην έξοδο από τα πηνία μεταξύ τους, κάτι που δίνει σωστά αποτελέσματα, ενώ αν μετρήσεις την κάθε μία με σώμα, βγάζει άλλα νούμερα. Εμένα οι 1-2, 2-3, 1-3, μου έδιναν > 50ν και με 5000σαλ έφταναν τα 90ν. Όταν όμως το πήγα σε ηλεκτρολόγο, τις μετρήσεις τις έκανε με το σώμα και ενώ οι 2 & 3 έδιναν σωστά, η 1 έδινε 5ν...

OldMan
07/08/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Και επειδή δε σηκώνετε αστεία,
Ρε θα ξεκολλήσεις ...??? :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Αναφέρεις ότι μετράμε τις φάσεις στην έξοδο από τα πηνία μεταξύ τους, κάτι που δίνει σωστά αποτελέσματα, ενώ αν μετρήσεις την κάθε μία με σώμα, βγάζει άλλα νούμερα. Εμένα οι 1-2, 2-3, 1-3, μου έδιναν > 50ν και με 5000σαλ έφταναν τα 90ν. Όταν όμως το πήγα σε ηλεκτρολόγο, τις μετρήσεις τις έκανε με το σώμα και ενώ οι 2 & 3 έδιναν σωστά, η 1 έδινε 5ν...
Δεν κατάλαβα που εστιάζεις το λάθος ...?? :confused:
(το τι μέτρησε ο ηλεκτρολόγος είναι δικό του θέμα και - προφανέστατα - ζήτημα εμπειρίας...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
διόρθωσε και τις οδηγίες γιατί είναι ΛΑΘΟΣ (ή μη κατανοητές)
Για το ΛΑΘΟΣ, έχω τις ενστάσεις μου...
(υπόψιν ότι αυτά που γράφω αφορούν σε μηχανάκια μιας κάποιας ηλικίας και είναι - το ξαναλέω - γενικός μπούσουλας !! Ούτε ηλεκτρολόγος είμαι ούτε παρακολουθώ τις εξελίξεις επ' αυτού...)

Για το "μη κατανοητές" έχει απόλυτο δίκιο, αλλά χρειάζεται λίγος χρόνος να τα ενσωματώσω σε κάτι σαν διάγραμμα ροής ή πίνακες ...

:wave2: :beer: