PDA

View Full Version : F1 error σε GSXR 1000 k7



lotinia
17/08/2009, 12:20
Μετά από πορεία περίπου μιας ώρας στο πρώτο φανάρι που σταματάω μου βγάζει αντί για θερμοκρασία F1 και σβήνει(έδινε μιζιά αλλα δεν έπαιρνε μπρός).Έκλεισα και άνοιξα τον διακόπτη και όλα καλά.Ξέρει κάποιος τι είναι,είναι να ανησυχώ?

devil's animal
17/08/2009, 12:42
FI ειναι φιλε...οπερ μεθεμρηνευομενον...Fuel Injection..

αναβει αν εχει καποιο προβλημα η μηχανη (οχι απαραιτητα στον ψεκασμο)...
καλο ειναι να μην την οδηγεις αν σου αναψει το FI.

πηγαινε την σε ενα συνεργειο και βαλτην πανω στο διαγνωστικο να δεις τι γινετε..
:wave2:

x-rider
17/08/2009, 12:59
θυμαμαι και σε μια v-strom1000 k3που ειχα αγορασει καινουρια στα πρωτα χλμ μου αναψε
αυτο το σημα 3-4 φορες και επαθα και εγω.

.

παντως παρολο που το βιβλιαρακι εγραφε, να απευθειτε σε εξουσιοδοτημενο ( ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΤΟ ΣΩΣΤΟ, Η ΑΝ ΕΧΕΙς ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΠΟΛΥ), δεν πηγα αλλα μετα χωρις να του κανω τιποτα σταματησε σε 1-2βδομαδες

menelaos46
17/08/2009, 13:02
Εχει παρατηρηθει στα suzuki να αναβει η ενδειξη αυτη και μιας και ειναι ψιλοκαινουργιο μοντελο το πιο πιθανο ειναι να θελει ψιλο ρυθμιση κατι.
Πηγαινε μαστορα...

T.R.E
17/08/2009, 20:01
Μπορεί να είναι από πολύ σοβαρό έως ασήμαντο,αλλά προληπτικά θα ήταν καλό να πας μια βόλτα από ένα εξουσιοδοτημένο να δεις τι κωδικός είναι και σε ποιό πρόβλημα αντιστοιχεί...

Το Fi όταν κλείσεις και ανοίξεις τον διακόπτη σβήνει,σε μερικά προβλήματα όταν μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά δεν αφήνει την μηχανή να ξαναπάρει μπροστά...

Η δικιά μου εκτίμηση λέει κανένας λ,τίποτα τέτοιο ψιλολοϊδι..

nikjoker
28/08/2009, 18:46
κατα 99,99 % παιζει να ειναι χαλασμενος ο σερβομηχανισμος που ρυθμιζει
την πεταλουδα του exup στον λαιμο της εξατμησης.
αυτος ο μηχανισμος βρισκεται κατω απο το ρεζερβουαρ δεξια
χαλανε τα γραναζια και παραμενει κλειστη η πεταλουδα του exup
και αμα παιζει εγγυηση να απαιτισεις να το αλλαξεις...
αλλιως απομονωνεις γιατι ειναι ακριβο
αυτα

eiffel
28/08/2009, 19:22
Ενα φιλαρακι μου με gsxr 750 μου ειπε οτι ειχε παρομοιο προβλημα επειδη δεν το εκλεινε απο το «emergency stop αλλα απο την κλειδαρια κατευθειαν

menelaos46
28/08/2009, 20:44
Ενα φιλαρακι μου με gsxr 750 μου ειπε οτι ειχε παρομοιο προβλημα επειδη δεν το εκλεινε απο το «emergency stop αλλα απο την κλειδαρια κατευθειαν

Το μηχανακι νομιζω πως πρεπει να το σβηνεις απο την κλειδαρια παντως...

twat
29/08/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
FI ειναι φιλε...οπερ μεθεμρηνευομενον...Fuel Injection..

αναβει αν εχει καποιο προβλημα η μηχανη (οχι απαραιτητα στον ψεκασμο)...
καλο ειναι να μην την οδηγεις αν σου αναψει το FI.

πηγαινε την σε ενα συνεργειο και βαλτην πανω στο διαγνωστικο να δεις τι γινετε..
:wave2: FI = fault inspection:wave2:

lotinia
29/08/2009, 11:59
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις,μετα απο 8 μέρες μου το ξαναέβγαλε λίγο αφου το ζέστανα και το ξεκίνησα.Μίλησα με τον μηχανικό και θα το πάω από Δευτέρα να το βάλουμε στο διαγνωστικό για να δούμε τι παίζει.Μόλις μάθω θα το μοιραστώ μαζί σας.:)

dimokritos
29/08/2009, 14:04
τα είπαμε και από κοντά βέβαια αλλά σε παρόμοια περιστατικά καλό είναι να πηγαίνουμε από τη συνεργείο την πρώτη φορά που θα συμβεί

:wave2: :wave2:

eiffel
30/08/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το μηχανακι νομιζω πως πρεπει να το σβηνεις απο την κλειδαρια παντως...

Εγω το αντιλαμβανομαι σαν να κλεινεις το φως απο το γενικο και οχι απο το διακοπτη.
Το να το κλεινεις απο την κλειδωνια ειναι σαν να κατεβαζεις το γενικο με αναμενη τηλεοραση υπολογιστη κτλ.

Γνωμη μου ετσι.. Δεν επιμενω οτι ειναι και το σωστο, κανενας δεν μου εχει πει καποιο σοβαρο επιχειρημα για το αντιθετο (οχι οτι το δικο μου ειναι και πολυ σοβαρο)

lotinia
01/09/2009, 14:22
Μόλις γύρισα από το συνεργείο παίδες και ενώ βάλαμε το μηχανάκι στο διαγνωστικό δεν έχει καταγραφεί κανένα πρόβλημα στην μνήμη,για καμιά από τις δύο φορές που εμφανίστηκε το FI.Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι χαρούμενος για αυτό ή όχι.Τέλος πάντων ελπίζω να μην συνεχιστεί το θέμα.Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

LogOutGoRide
01/09/2009, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από eiffel
Εγω το αντιλαμβανομαι σαν να κλεινεις το φως απο το γενικο και οχι απο το διακοπτη.
Το να το κλεινεις απο την κλειδωνια ειναι σαν να κατεβαζεις το γενικο με αναμενη τηλεοραση υπολογιστη κτλ.

Γνωμη μου ετσι.. Δεν επιμενω οτι ειναι και το σωστο, κανενας δεν μου εχει πει καποιο σοβαρο επιχειρημα για το αντιθετο (οχι οτι το δικο μου ειναι και πολυ σοβαρο)

Απο το manual

ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ
ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ
Διακόπτης για το σβήσιμο του κινητήρα
Ο διακόπτης για το σβήσιμο του κινητήρα (1)
βρίσκεται δίπλα στο σκριπ γκαζιού. Όταν ο
διακόπτης βρίσκεται στη θέση (RUN), ο
κινητήρας θα λειτουργεί. Όταν ο διακόπτης
βρίσκεται στη θέση (OFF), ο κινητήρας
δεν θα λειτουργεί. Αυτός ο διακόπτης υπάρχει
κυρίως για λόγους ασφαλείας ή για περίπτω-
ση έκτακτης ανάγκης και πρέπει κανονικά να
παραμένει στη θέση (RUN).

what I've done
07/09/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikjoker
κατα 99,99 % παιζει να ειναι χαλασμενος ο σερβομηχανισμος που ρυθμιζει
την πεταλουδα του exup στον λαιμο της εξατμησης.
αυτος ο μηχανισμος βρισκεται κατω απο το ρεζερβουαρ δεξια
χαλανε τα γραναζια και παραμενει κλειστη η πεταλουδα του exup
και αμα παιζει εγγυηση να απαιτισεις να το αλλαξεις...
αλλιως απομονωνεις γιατι ειναι ακριβο
αυτα

Το ιδιο προβλημα και σε GSXR600 07 και το ιδιο μου ειπε και
ο μηχανικός μου.
Αν εισαι μέσα στην εγγυηση άλλαξε το τώρα γιατι κοστιζει σιγουρα πάνω από 350€
συγκεκριμενα νομίζω 370€...

ammon_ra
25/09/2009, 17:11
kato apo thn sela sta kalodia tou egefalou exei 1
kai 1 kafe kopsto kai eisai ok

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/10/2009, 09:45
Αν και λιγο αργα για σχολιο.................
Συνεβει σε εναν φιλο με κ9 1000. Αναβε το FI εσβυνε και επαιρνε μπροστα αφου κρυωνε και ξανα τα ιδια κτλ..
1η διαγνωση (μας) ηταν αντλια βενζινης!
2η διαγνωση ηταν μηπως αφου βαλαμε xenon πειραξαμε κανενα καλωδιο αλλα.. τελικα ηταν ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ!

gixxerpap
18/10/2009, 10:29
το πιο συνηθισμένο πάντως στα Κ7 είναι η βαλβίδα του ρελαντί. έχει γίνει ανάκληση για το συγκεκριμένο λόγο σε ορισμένες παρτίδες.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/10/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το πιο συνηθισμένο πάντως στα Κ7 είναι η βαλβίδα του ρελαντί. έχει γίνει ανάκληση για το συγκεκριμένο λόγο σε ορισμένες παρτίδες.
Εχεις δικαιο .....απλα ηθελα να επισημανω οτι αν δεν παει μαστορα δεν μπορει να ξερει τι ακριβως ειναι:wave2: Επισης εχω την εντυπωση οτι δεν αναβε το FI.:confused:

Opisthogonia
19/10/2009, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikjoker
κατα 99,99 % παιζει να ειναι χαλασμενος ο σερβομηχανισμος που ρυθμιζει
την πεταλουδα του exup στον λαιμο της εξατμησης.
αυτος ο μηχανισμος βρισκεται κατω απο το ρεζερβουαρ δεξια
χαλανε τα γραναζια και παραμενει κλειστη η πεταλουδα του exup
και αμα παιζει εγγυηση να απαιτισεις να το αλλαξεις...
αλλιως απομονωνεις γιατι ειναι ακριβο
αυτα


sxedon opos ta les sinithos xerithmizete apo tous kradasmous h ntiza k theli pali rithmisma diskola xalane afta....ostoso ama sou exoune xalasi exo 2 sxedon olokenourgia 50 euro to ena ama thes :P