PDA

View Full Version : ρουλεμαν τιμονιου



gemis XTX
28/08/2009, 23:36
καλησπερα πορωμενοι χτακηδες θελω να γρασσαρω τα ρουλεμαν τιμονιου γιατι σαν να τα αισθανομαι οτι καπου κολλανε μπορω να το κανω μονος μου η χρειαζετε να το παω σε μαστορα..?το εχει κανει κανεις..?πηγα σε ενα μαστορα και με ζητησε για να αλλαξει τα ρουλεμαν 170 ευρω δεν ειναι αρκετα..?

SVX
28/08/2009, 23:38
140ευρω ειναι οι εργατοωρες να υποθεσομε?? :uplate:

dimokritos
29/08/2009, 00:18
170ε παραείναι πολλά για τέτοια δουλειά. να κλέψει θέλει κοινώς...

αν κάνουν σκαλοπάτι τα ρουλεμάν σου το πιο πιθανό είναι να μην διορθωθούν μόνο με γρασάρισμα αλλά να θέλουν αντικατάσταση. πόσα κμ έχει το μηχανάκι?

προτείνω να μην βάλεις της yamaha που κοστίζουν κοντά στα 80ε αλλά να πας εσύ να αγοράσεις ρουλεμάν καλής εταιρείας (πχ SKF) με κόστος τέσσερις φορές κάτω. τα δικά μου στο fazer τα πήρα 20 ευρώ και τα 2 και μάλιστα κωνικά και όχι με μπίλιες. τιμή περαστικών περίπου 30-40ε.

gemis XTX
29/08/2009, 14:42
25000 km εχει μονο ρουλεμαν αν θα χρειαστουν η εχει και τιποτα τσιμουχες..?

dimokritos
29/08/2009, 14:49
στο fazer δεν είχε τπτ, και φαντάζομαι ούτε στο χτ

ΜΟΡΦΕΑΣ
29/08/2009, 20:41
Δηλαδή εγώ που έχω 32500 χλμ και ένα "κοσκίνισμα" στα 60-80 km/h μάλλον πάω για αντικατάσταση ρουλεμάν;;; Επειδή είναι μες στην εγγύηση (τελειώνει σε 6μήνες) "παίζει" να αντικατασταθούν από την εγγύηση;;; Γνωριζει κάτι κανείς;;;;

dimokritos
29/08/2009, 20:49
έχω την εντύπωση ότι τα ρουλεμάν θεωρούνται αναλώσιμα και δεν καλύπτονται από την εγγύηση και ειδικά μετά από τόσα χιλιόμετρα.

σιγουρέψου όμως ότι είναι από τα ρουλεμάν πριν κάνεις οτιδήποτε

βρες τρόπο να στηρίξεις το μηχανάκι ώστε ο τροχός και γενικά το πιρούνι να είναι ελεύθερα. γύρνα απαλά από τέρμα σε τέρμα το τιμόνι μήπως και αισθανθείς σκαλοπάτι.

πιάσε καλά το πιρούνι από τις μπότες ενώ είναι στην ευθεία και κούνα το δυνατά μπρος πίσω να δεις αν έχει τζόγο.

ένα άλλο σημάδι φθαρμένων ρουλεμάν είναι να ακούς χτύπημα όταν περνάς από λακκούβες ή βυθίζεις το μπροστινό απότομα.

η μαμά yamaha έχει ένα θέμα με τα ρουλεμάν τις. όσοι προβείτε σε αλλαγή, καλό είναι κάθε 15-20.000 να τα λύνετε και να τα γρασάρετε εκ νέου για να σας κρατήσουν.

ΜΟΡΦΕΑΣ
29/08/2009, 21:29
Μάλλον θα χρειαστώ ρουλεμάν. Σε απότομο φρενάρισμα, στο βύθισμα, έχω ακούσει ένα "τακ" καθώς και από λακούβες που & που ακούω κάποιο θόρυβο σαν χτύπημα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. :beer: :wave2:

dimokritos
29/08/2009, 23:53
το πιθανότερο ναι..

αν διαβάσεις παραπάνω αναφέρω για τα κωνικά ρουλεμάν γνωστής μάρκας. προτίμησε τα. και λόγω μεγαλύτερης αντοχής και πολύ πολύ χαμηλότερης τιμής σε σχέση με τα μαμά.

απλά πρέπει να βρεις τον κωδικό τους ή να πας τα παλιά σου σε ένα κατάστημα (πχ SKF, FAG..) να τα μετρήσουν και να σου δώσουν αυτά που χρειάζεται το μηχανάκι σου.

συγκεκριμένα τα δικά μου τα πήρα στα 24ε και τα 2, τι στιγμή που τα μαμά KOYO με μπίλιες είχαν 85ε

mai_tai
31/08/2009, 00:07
ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με το ΧΤΧ ?γρασσαρονται τα ρουλεμαν τιμονιου?

teo24
20/09/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemis XTX
καλησπερα πορωμενοι χτακηδες θελω να γρασσαρω τα ρουλεμαν τιμονιου γιατι σαν να τα αισθανομαι οτι καπου κολλανε μπορω να το κανω μονος μου η χρειαζετε να το παω σε μαστορα..?το εχει κανει κανεις..?πηγα σε ενα μαστορα και με ζητησε για να αλλαξει τα ρουλεμαν 170 ευρω δεν ειναι αρκετα..?

Την παρασκευη εκατσα και τ'αλλαξα μονος μου.14 ευρω το ενα,της Koyo αλλα πηρα πανω κατω ρουλεμαν με τσιμουχα.H YAMAHA ειχε μονο το κατω με τσιμουχα.Λιγο αγγουρι το κατω για να βγει,αλλα δουλεψε dremel.Kαι λιγο ζορικες οι φωλιες τους να βγουν,εκει επεσε σφυρακι και κατσαβιδι ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.Ειχε κολλησει το κατω και πηγαινε σαν τρενο η μηχανη,ουτε δεξια ουτε αριστερα.:rotflmao:Μου ειπαν οτι επειδη το πανω δεν ειχε τσιμουχα περναγαν τα νερα μεσακαι πηγαινε τα νερα στο κατω ρουλεμαν και η τσιμουχα του δουλευε σαν λεκανακι και κρατουσε τα νερα.το ρουλεμαν ηταν ενα με την σκουρια,δεν καταλαβαινες τι ηταν.Στα καινουρια εβαλα και γρασο high pressure γραφιτι,το εδωσαν για οτι καλυτερο.

apsogos
23/09/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemis XTX
καλησπερα πορωμενοι χτακηδες θελω να γρασσαρω τα ρουλεμαν τιμονιου γιατι σαν να τα αισθανομαι οτι καπου κολλανε μπορω να το κανω μονος μου η χρειαζετε να το παω σε μαστορα..?το εχει κανει κανεις..?πηγα σε ενα μαστορα και με ζητησε για να αλλαξει τα ρουλεμαν 170 ευρω δεν ειναι αρκετα..?

50 EYRΩ Ενισχυμενο τα αλλαξα περυσι