PDA

View Full Version : Xt660z Πρόβλημα στο πλαίσιο.



belafonte
17/09/2009, 21:40
Καλησπέρα,

Σήμερα διαπίστωσα πως έχει σπάσει στο πλαίσιο μία από τις βάσεις που κρατάνε το ρεζερβουάρ.

Στο κέντρο φαίνεται η ρωγμή.

http://img2.imageshack.us/img2/7228/picture003kl.jpg

Έχω περίπου 19000 χλμ και το μηχανάκι δεν έχει κλείσει χρόνο. Επισκέφθηκα το συνεργείο που πηγαίνω το μηχανάκι για service και εκεί μου είπαν πως οκ, είναι στην εγγύηση. Θέλοντας μια δεύτερη άποψη επισκέφθηκα συνεργείο της μοτοδυναμικής. Εκεί ο τύπος (μάλλον ο υπεύθυνος μηχανικός) μου είπε πως δεν ευθύνεται η yamaha για ζημιές που προκάλεσα εγώ. Για να είμαι ποιο συγκεκριμένος, το μηχανάκι πριν από 6 μήνες είχε μία πτώση. ο απολογισμός της πτώσης ήταν σπασμένη μανέτα, δεξί καβαλέτο στραβό και οι εκδορές που θα δείτε σε φωτό παρακάτω.

http://img146.imageshack.us/img146/1377/picture048m.jpg

Στην ερώτηση μου για το πώς γίνεται να μήν στραβώσει το τιμόνι, να μην σπάσει το προστατευτικό πλαστικό ή να σπάσει η βάση του ρεζερβουάρ που είναι πλαστική, ακόμη και η βίδα που κρατάει το ρεζερβουάρ στο πλαίσιο, αλλα να κοπεί η βάση του πλαισίου, μου απάντησε πως είναι λογικό, αφού και μία απλή πτώση (σε στάση) με 10 λίτρα καυσίμου στο ρεζερβουάρ, μπορεί να σπάσει τις βάσεις πάνω στο πλαίσιο...

Ρώτησα επίσης πώς γίνεται να σπάσει η βάση 6 μήνες μετά... και η εξήγηση: πήρε στην αρχή και σιγά, σιγά, έσπασε....

Είναι ιδέα μου ή ο τύπος με ξεφορτώθηκε?

Εφόσον στο συνεργείο που ούτως ή αλλιώς πηγαίνω, ο μηχανικός αναγνωρίζει πως η βλάβη καλύπτεται από την εγγύηση ( ο ίδιος είχε επισκευάσει την μότο μετά από εκείνη την πτώση), υπάρχουν 2 επιλογές. Α) συγκόλληση της βάσης και Β) αλλαγή πλαισίου. Ίσως η καλύτερη λύση να είναι η συγκόλληση με ευθύνη της αντιπροσωπείας και την διασφάλιση πως σε περίπτωση προβλήματος στην συγκεκριμένη βάση, θα μπορεί μελλοντικά να αντικατασταθεί το πλαίσιο.

Υπάρχει κάποιος προβληματισμός για την στάση που θα κρατήσει η αντιπροσωπεία, καθώς και για το ποιά μπορεί να είναι η καλύτερη λύση..

p@nos
17/09/2009, 22:27
δε βαζεις καμια πιο καθαρη φωτογραφια?


παντως δε μοιαζει για κομμενο πλαισιο...

belafonte
17/09/2009, 22:49
κομμένη βάση στο πλαίσιο, ορίστε και μία ποιό καθαρή.
http://img508.imageshack.us/img508/4691/picture002ho.jpg

ggs
17/09/2009, 22:50
Το πλαίσιο ΔΕΝ είναι κομμένο…
Έχει μια ρωγμή στην κόλληση της βάσης του ρεζερβουάρ με το πλαίσιο…
Φυσικά , μπορούν να το ρίξουν στην πτώση που, δυστυχώς, είχες και άντε μετά να αποδείξεις αν έφταιγε η πτώση ή όχι …
Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι ο μηχανικός σου είπε ότι θα στο καλύψει η εγγύηση ….θα ήθελα να δω με ποιο τρόπο.
Επίσης , δεν δείχνει να επηρεάζει την οδηγικη συμπεριφορά της μηχανής και φενεται να μην υπάρχει κάποιο θέμα ασφάλειας

Βέβαια , αν επιμείνουν ότι το έπαθε από την πτώση ΓΙΑΤΙ να στο καλύπτουν στην εγγύηση ??? Δεν αποδέχονται έτσι ότι το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό ??

ΥΑΜΑΗΑ είναι αυτή βέβαια …


Καλά ξεμπερδέματα και ενημέρωσε , αν θες , για την εξέλιξη…

:wave2:

belafonte
18/09/2009, 00:40
Η βάση είναι κομμένη. Αυτό φαίνεται ποιο καθαρά στην 3η φωτό... τώρα αν με μία σχετικά απλή πτώση σπάνε βάσεις στο πλαίσιο... τι να πω. Τα μισά μηχανάκια θα πρέπει να έχουν σπασμένες βάσεις... και από την άλλη, μετά την πτώση, το μηχανάκι είχε ελεγχθεί προσεκτικά από τον μηχανικό του εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Από την στιγμή που κάθε ισχυρισμός δεν μπορεί να αποδειχθεί, θεωρώ λογικό το ότι εφόσον δέν παρατηρήθικε κάποιο πρόβλήμα τόσο καιρό, το ενδεχόμενο του να υπάρχει κάποια αστοχία είναι το ποιο λογικό. Στο κάτω κάτω, αν υποθέσουμε ότι έσπασε από την πτώση, το ότι έσπασε η βάση του πλαισίου δεν είναι αστοχία? Έχουν προβλέψει προστατευτικά για τις πτώσεις, αλλά δέν υπολόγισαν πως το ποιο αδύναμο σημείο σε μία σειρά απο μέρη (βάση στο ντεπόζιτο, βίδα, πλαίσιο) δέν μπορεί να είναι το ίδιο το πλαίσιο...(εφόσον η ίδια η βάση αποτελεί αναπόσπαστο και μή αντικαταστήσιμο κομμάτι του πλαισίου); Υπάρχει φυσικά και η εξήγηση του ότι η συγκεκριμένη κόλληση στο συγκεκριμένο μηχανάκι υπήρξε ελαττωματική. (παρατηρώντας την 3η φωτο φαίνεται πως η ρωγμή ξεκινάει από την άκρη της κόλλησης.

Υ.Γ. ο μηχανικός που δέχτικε πως η βλάβη καλύπεται απο την εγγύηση είναι αυτός στον οποίο πήγα το μηχανάκι μετά την πτώση, άρα γνωρίζει το ιστορικό του.