PDA

View Full Version : την εμπειρια σας παρακαλω...:) (bros)



cachilleas
17/09/2009, 22:55
Γεια χαρα παιδια... Η ιστορια μου εχει ως εξης....
ψαχνομαι το τελευταιο τριμηνο για αγορα μηχανης και μια λεω το ενα μια το αλλο...μια υπαρχουν χρηματα μια οχι....μια λεω να δωσω παραπανω για κατι καλυτερο και παει λεγοντας.....

επειδη χρηματα πολλα δεν μπορω να διαθεσω τελικα τουλαχιστον οχι πριν απο το προσεχες καλοκαιρι σκεφτηκα να αγορασω ενα Brosaki που το βρισκεις πλεον πολυ οικονομικα ....
η ερωτηση μου ισως ακουστει καπως γενικη αλλα δεν ξερω τι να προσεξω στην αγορα της....
προφανως θα το παω σε μηχανικο αλλα επειδη δεν μπορω καθε μηχανη που βλεπω να την τρεχω στο συνεργειο....θελω καποια πραγματακια να τα τσεκαρω μονος μου....ας ειναι και αναλωσιμα διοτι και αυτα μεταφραζονται σε ευρα μετα την αγορα :)

τι να (πρωτο)κοιταξω σε μια μηχανη ωστε να περασει το τεστ??? εσεις δηλαδη με μια 700-800euros και για το συγκεκριμενο μηχανακι τι θα θελατε να ΜΗΝ χρειαζεται αλλαγη.... ??ειναι παλιο μηχανακι και δεν μπορω να εχω υπερβολικες απαιτησεις απλα φοβαμαι μην πεσω στην παγιδα και παρω σαραβαλο εντελως.....

επισης σε οσους την εχουν οδηγησει τη μηχανη.... εχει καποιο προβλημα στην οδηγηση απο πλευρας ασφαλειας ας πουμε??

και κατι τελευταιο.... οχι οτι το θεωρω προβλημα.... το λογικο ειναι να το κρατησω ιδιο αλλα γινεται αλλαγη στο τιμονι:p ¨να μην ειναι ετσι τριγωνικο καπως?? αν και ειναι street Και εχει το στυλ του:rotflmao:

αυτα παιδια ξερω οτι κανω thread για "μικρη" αγορα αλλα αυτα εχω και θελω να παρω το καλυτερο για την τσεπη μου και το...κεφαλι μου:rotflmao:

chr1s_86
17/09/2009, 23:33
Εδώ θα βρεις τα πάντα: http://www.clarity.net/~adam/buying-bike.html

:winka:

(α και πρόσεξε να είναι σε καλή κατάσταση ο έκκεντρος ρυθμιστής της αλυσίδας στο ψαλίδι)

cachilleas
18/09/2009, 00:04
αααα ο έκκεντρος ρυθμιστής της αλυσίδας στο ψαλίδι....... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι ειναι ????? :lol: :lol:

felter
18/09/2009, 00:07
:lol: :lol: :lol: :lol:


Ρεγουλατορος αλυσίδας

cachilleas
18/09/2009, 03:39
πειτε μια κουβεντα παραπανω ρε χριστιανοιοιιοιοιιοι.............. επειδη ακουω ολους με Bros να γκρινιαζουν οτι τους τσιμπαει λαδακι... ειναι κατι που διορθωνεται αυτο???η οκ δεν χρειαζεται απλα εχεις το νου σου να συμπληρωνεις???

nassosxlvbros
18/09/2009, 07:48
Εεεεεεεπ!BROS ? εδώ είμαι!
φίλε μου καλημέρα!είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή που μπορείς να κάνεις από τα διάφορα μεταχειρισμένα.Το μόνο που θα προσέξεις να είναι όσο το δυνατόν "μαμα"και τα αναλώσιμα να είναι αλλαγμένα...εννοείται σημάδια στο πλαίσιο/επεμβάσεις κλπ,μακρυάααα!!! (εκτός κι αν η τιμή είναι ανήθικα χαμηλά πχ 250? οπότε το κάνεις ανταλλακτικά,χεχε ) Επίσης σημαντικό να έχει ρυθμικό και χαμηλό ρελαντί,να μπαίνουν οι ταχύτητες "βούτυρο"να μην ακούγονται μηχανικοί θόρυβοι και γενικά το μηχανάκι να ακούγεται "υγιές"...τώρα από πλευράς ασφάλειας είναι ένα μοτόρι με απίστευτα φρένα ακόμα και για τη σημερινή εποχή... φρενάρει,στρίβει και γενικά είναι μιας πρώτης τάξης σχολείο αλλά και μια μοτο να της έχεις για πάντα! Όσο για ανταλλακτικά ταιριάζουν μηχανικά από το Τράνσαλπ και υπάρχουν πολλά άφτερ μάρκετ αναλώσιμα (μανέτες τιμόνια μαρσπιέ κλπ)

καλή αγορά!!

:wave2: :beer:

cachilleas
18/09/2009, 12:34
να σαι καλα φιλε!!!! με αφτιαξες ειναι η αληθεια....μ αρεσει το Brosaki......αυτο που λενε για το λαδι που καιει παραπανω εως...πολυ παραπανω το ελεγχει ο μηχανικος???? ειναι λογος να μην προσωρησω στην αγορα του????

ευχαριστω και παλι φιλαρακι!!!!

jp79
18/09/2009, 12:49
Βγάλε το καπάκι που καλύπτει το μικρό γρανάζι της αλυσίδας και έλεξε αν ο πύρρος είναι εντάξει και δεν έχει φαγωθεί. Αν έχει φαγωθεί και θέλει άλλαγμα η τιμή είναι 500+

cachilleas
18/09/2009, 18:56
ευχαριστω jp....καταλαβες ακριβως αυτα που θελω να ξερω;)

Anritsu
18/09/2009, 19:41
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17526

cachilleas
19/09/2009, 02:50
το εχω διαβασει λεξη λεξη πιστεψε με:D

απλα με τη διμιουργια νεων θεματων ολο και "kati" περισσοτερο λεγεται...

φιλε Anritsu ευχαριστημενος απο το μοτορι????

kriskris
18/11/2009, 14:30
Καλησπερα φίλε μου, άργησα λόγο να δω το θέμα σου....:rolleyes:
Τελικά τι έγινε,το πήρες το ΒΡΟΣακι??
Είμαι κι εγω κάτοχος εδώ και 2 χρόνια,δεν έχω κανένα παράπονο,λαδάκι δεν εκαψε ούτε μισό ml,οικονομικό ειναι και σε κυκλοφορία και σε συντήρηση,2 χρονια τα μόνα που χρειαστηκε να αλλαξω-εκτος απο λαδια φιλτρα τακακια κτλ- ήταν μια μπουζοπιπα που εχανε ρεύμα(κοστος ούτε 10Ε) και αλυσίδα γρανάζια(κόστος που ουτως η αλλως επρεπε να γινει 130Ε με εργατικα)!!!
ΑΑΑΑΑ και μια ασφαλεια του βεντιλατερ,τσαμπα...:p
Χωρις πλακα ότι ειπε και ο νασος πιο πανω ισχύει,αρκει να μη πετυχεις σε κανα σκισμενο,παρατημενο κτλ...
Όσο για αλλο τιμονι γίνεται,ευκολα και φτηνα κιολας...
:beer: :beer:

cachilleas
18/11/2009, 17:24
ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! μολις χθες πηρα το cb 500 tou2001!!!!! να σαι καλα παντως:winka:

giannisfitros
19/11/2009, 11:56
πολυ καλη επιλογη!!!!!!!!!!!!!!!!φτηνο,αξιοπιστο,ξεκουραστο και για ολες τις χρησεις:beer: :beer: :beer: :sun:

kriskris
19/11/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cachilleas
ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! μολις χθες πηρα το cb 500 tou2001!!!!! να σαι καλα παντως:winka:


Καλοταξιδο φίλε μου!!!:beer:

cachilleas
19/11/2009, 15:31
να ειστε καλα παιδια!!! θα φτιαξω και ενα θεμα με photos κ.τ.λ να εχετε το νου σας να γνωριστουμε και καλυτερα;)

:beer: