PDA

View Full Version : ΧΤ500Ε/2000 τρεμουλο στο τιμονι...καμια ιδεα?



Pardalotzatziki
26/09/2009, 13:00
Καλημερα

Σημερα διαβασα για το συγκεκριμενο προβλημα σε Vstrom με continental ελαστικα αλλα εχω και γω το τρεμουλο...και να πω την αληθεια δεν ειχα ξανακουσει για στραβα ελαστικα.
Εβαλα τα bridgestone TW 47 -48 σε ΧΤ500Ε/2000, τα οποια ειχε απο τη ΥΑΜΑΗΑ και τα οποια συνεχισα να χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα και θεωρω οτι ειναι τελεια για το ΧΤ. Ποτε δεν ειχα το παραμικρο παραπονο, ειτε φορτωμενος, ειτε διπλος. Εκανα ενα μεγαλο service και εβαλα και τα λαστιχα. Απο τοτε εχω ενα τρεμουλο το οποιο εμφανιζεται παντου και παντα και μαλιστα προχθες με ταρακουνησε λιγο οταν σε μια στροφη στην πολη, ενω ημουνα πλαγιασμενος το τιμονι επαιζε δεξια-αριστερα. Ο μηχανικος δεν βρηκε κατι αλλο και ειναι χειρουργος στη δουλεια του. Λετε να κανω μια αλλαγη? Απο που αλλου μπορει να προερχεται τρεμουλο στο τιμονι? Πισω αναρτηση? :wave2:


175412

MAG/FMX
27/09/2009, 19:43
Περιμενε 200κλμ να στρωθουν τα λαστιχα.
Βαλε μια γεφυρα στα καλαμια
κ μετα απτα 200κλμ αν συνεχισει βγαλτα κ ξαναβαλτα.
Αν συνεχισει να τους τα πας στη μουρη αν κ οι λαστιχαδες δεν παραδεχοντε τιποτα.

Pardalotzatziki
27/09/2009, 20:00
Tα λαστιχα εχουν ηδη κανει 500+ χλμ και τιποτα δεν αλλαξε...
Γεφυρα δεν χρειαστηκα 9 χρονια που εχω το ΧΤ, τωρα θα βαλω?
Την τοποθετηση την εκανε ο μηχανικος μου, ο οποιος μετα απο λιγες ημερες που ξαναπηγα για κατι αλλο, τα ξεφουσκωσε και τα ξαναφουσκωσε για να κατσουν καλυτερα και μου ειπε οτι θα το ξανακανουμε αυτο καποια στιγμη.
Αλλος....

MAG/FMX
27/09/2009, 20:41
δε νομιζω να χει βαλει κατι αναποδα η να μην ειναι το νουμερο σου ακριβως.

Pardalotzatziki
27/09/2009, 20:42
NO WAY!!

panos09
27/09/2009, 20:43
Έχεις ελέγξει τις ακτίνες στο τροχό σου μήπως έχει λασκάρει κάποια και σου μεταφέρει το τρέμουλο στο τιμόνι;

MAG/FMX
27/09/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
NO WAY!!
Μηπως σου ριξε κανεις τημηχανη κ την ξανασηκωσε.Ακτινολογηση , λαδια μπουκαλες αναρτησεις

Pardalotzatziki
27/09/2009, 20:56
Εχουν γινει ολα.....στο προσφατο μεγαλο σερβις...

Το να πεσει δεν νομιζω να μου δημιουργει τετοιο προβλημα....και γω ο ιδιος την εχω ριξει...

Αν ειναι ενα θεμα που με απασχολει, εκτος των ελαστικων, ειναι η πισω αναρτηση...

Αλλα το τρεμουλο εμφανιστηκε μετα την αλλαγη ελαστικων...

MAG/FMX
27/09/2009, 21:01
βαλε τιποτα αλλα παλια απτον λαστιχα λαστιχα κ βλεπεις

Pardalotzatziki
21/10/2009, 02:44
Καλημερα

Το προβλημα μου συνεχιζει και χανω και το Riding school....
Μεχρι και ελατηρια αλλαξα μπροστα (WP)...ειπα μηπως μετα απο 9 χρονια δημιουργουσαν προβλημα..αλλα τα ιδια
Ακομα δεν βρηκα λαστιχο να δοκιμασω...

Ερωτηση: Το μπροστινο εχει δεικτη φορτιου 54H. Κανονικα επρεπε να παρω 64S, αλλα τωρα το προσεξα...

Ειναι δυνατον να δημιουργει αυτο το προβλημα?

Το τρεμουλο ειναι πιο εντονο στα 60χλμ μετα χανεται...