PDA

View Full Version : Παραμύθι... (ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΛΕΜΕ!)-Τα μαρτύρια του ScandaL



Scandal
08/04/2009, 02:02
Αγαπητά μου παιδιά! Σήμερα το απογευματάκι ξεκίνησα από τα Σέρρας για να έρθω στην Σαλόνικα. Μην σας ζαλίζω με το που φτάνω σαλόνικα και παρκάρω κάτω από το σπίτι σαν να μου μυρίζει βενζίνη. Κατεβαίνω να ρίξω μια ματιά και βλέπω να χάνει από κάπου.

Λέω θα έφυγε κανένα σωληνάκι από κάτω ή κάτι τέτοιο. Ξεβιδώνω αμέσως λίγες βιδούλες και σηκώνω το ντεπόζιτο. Τα σωληνάκια όλα στην θέση τους. Ρε γαμώτο τι έγινε λέω; Έφευγε μικρή ποσότητα βενζίνης αλλά δεν καταλάβαινα από που.

Κοιτάω πιο προσεκτικά και βλέπω να έχει "φουσκώσει" το χρώμα κάπου. Πατάω με το δάχτυλο και πετάει βενζίνη. Εδώ είμαστε λέω. Ξεφλουδίζω αμέσως το χρώμα και βλέπω μια μικρή τρυπούλα. Σαν να την έκανε κάποιος με καρφίτσα. Και να τρέχει από αυτή βενζίνη...

Μην τα πολυλογώ, άδειασα όλη την βενζίνη που είχε το ντεπόζιτο μέσα σε μπουκάλια με νερό για να μην κάνω μ00νί τον χώρο και την πάρκαρα στην άκρη.

Περιμένω τώρα να ξημερώσει να πάρω τηλέφωνο τον μάστορα να δούμε τι θα κάνουμε...

Για πείτε καμιά ιδέα... Πώς έγινε τώρα αυτή η μ@λακία; Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Γκρρρ!!! :uplate:

GiannisBlessed
08/04/2009, 06:24
συνδεσε τα μπουκαλια:smokin:
νομιζω οτι εφοσων ειναι τοσο μικρη μπορεις να την κολλησεις με καλαϊ...
μια ιδεα λεω....

SVX
08/04/2009, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Πώς έγινε τώρα αυτή η μ@λακία; Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Γκρρρ!!! :uplate:


πηγαινε σε μαστορα και αφησε τις αποριες... :alien:

notakos600
08/04/2009, 09:33
Αν έχεις εγγύηση στην SUZUKI.
Αν έχει λήξει σε επισκευαστή ρεζερβουάρ.
Μην διανοηθείς να κάνεις κάτι μόνος σου με θέρμανση ή σπινθήρα γιατί θα εκραγεί. Οι μαστόροι τα βάζουν σε δεξαμενή γεμάτη νερό και τα επισκευάζουν για τον φόβο της έκρηξης.
Όσο για τον φίλο πιο πάνω που μίλησε για καλά'ι', λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει σε τόσο σοβαρά θέματα.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
08/04/2009, 19:33
Δεν ξερω ακριβωs μρ τι θλικο το "κολαν" αλλα ξερω οτι μετα το στοκαρουν. Με τριψιματακι και ενα καλο βαψιμο, δεν θα φαινεται τιποτα...
Αλλα προS θεου μην σκαλιζειs μονοs σου!

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
08/04/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Δεν ξερω ακριβωs μρ τι θλικο το "κολαν" αλλα ξερω οτι μετα το στοκαρουν. Με τριψιματακι και ενα καλο βαψιμο, δεν θα φαινεται τιποτα...
Αλλα προS θεου μην σκαλιζειs μονοs σου!
Α και κατα πασα πιθανοτητα η ζημια εγινε εξωτερικα?

Scandal
08/04/2009, 20:29
Δεν υπήρχε περίπτωση να σκαλίσω μόνος μου!

Η ζημιά έγινε εσωτερικά 99%. Από έξω δεν υπήρχε κανένα σημάδι.

Αναγκάστηκα να ξεφλουδίσω το χρώμα για να βρω την τρύπα.

Ήταν πάρα πολύ μικρή - σαν να έγινε από καρφίτσα.

Πάω σήμερα στον μάστορα μου και του λέω το και το - τι να κάνω;

Ε μου λέει ξέρω 2 άτομα ο ένας είναι σταυρούπολη, ο άλλος κάπου στην λαμπράκη.

Τέσπα, ονόματα δεν θυμόταν οπότε πάω προς λαμπράκη και αρχίζω να ψάχνω.

Μετά από λίγη ώρα βρήκα το μαγαζί που μου έλεγε.

Highlander λέγεται και είναι πολύ χαμηλά στην λαμπράκη. Λίγο πιο κάτω από εγνατία.

Μου λέει φέρε το ντεπόζιτο εδώ και βλέπουμε.

Πάω σπίτι... το ξεβιδώνω... πάω κατά τις 7 το απόγευμα να το δώσω και ήταν κλειστός!

Ε που να πάρει! :evil:

TYMHS
08/04/2009, 20:55
Ανάλογο μου είχε συμβεί προ καιρού! Είχα την μηχανή σε garage για κανα 2 εβδομάδες και με το που παω να την πάρω, στα πρώτα μέτρα, έντονη μυρωδιά βενζίνης. Μόνο που το δικό μου δεν έσταζε απλά... Σωστά μίλησαν τα παιδιά παραπάνω, σε ειδικευμένα συνεργεία το φτιάχνουν και είναι σαν καινούριο. Έπειτα μπορεί να σου τρυπήσει από οπουδήποτε αλλού εκτός από το "μπάλωμα".

Scandal
08/04/2009, 20:57
βασικά θα το πάω αύριο γιατί σήμερα το απόγευμα που πήγα ήταν κλειστός το φελέκι μου!

TOLISTOLAROS
08/04/2009, 22:00
Ο υπουργός τουμπανιάσματος και χρυσών μεταλλίων :rolleyes: :yuck: :D σου λέει:

Koίτα εδώ (http://www.sv650.org/) .
Κάνε κλικ στο FAQ'S και μετά Are there issues with fuel filler caps?.Μετά στο deal with water in the fuel.Εκεί υπάρχει και αρχείο word .
Φτιάξτο και κάνε εσωτερικά κόκκινη πλαστικοποίηση και είσαι άρχοντας.
Ξέρω που σου λέω.. :D :D :D :D

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
09/04/2009, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Δεν υπήρχε περίπτωση να σκαλίσω μόνος μου!

Η ζημιά έγινε εσωτερικά 99%. Από έξω δεν υπήρχε κανένα σημάδι.

Αναγκάστηκα να ξεφλουδίσω το χρώμα για να βρω την τρύπα.

Ήταν πάρα πολύ μικρή - σαν να έγινε από καρφίτσα.

Πάω σήμερα στον μάστορα μου και του λέω το και το - τι να κάνω;

Ε μου λέει ξέρω 2 άτομα ο ένας είναι σταυρούπολη, ο άλλος κάπου στην λαμπράκη.

Τέσπα, ονόματα δεν θυμόταν οπότε πάω προς λαμπράκη και αρχίζω να ψάχνω.

Μετά από λίγη ώρα βρήκα το μαγαζί που μου έλεγε.

Highlander λέγεται και είναι πολύ χαμηλά στην λαμπράκη. Λίγο πιο κάτω από εγνατία.

Μου λέει φέρε το ντεπόζιτο εδώ και βλέπουμε.

Πάω σπίτι... το ξεβιδώνω... πάω κατά τις 7 το απόγευμα να το δώσω και ήταν κλειστός!

Ε που να πάρει! :evil:

Tον Τασο τον ξερω πολυ καλα! Το'χει το παλικαρι!!

Scandal
09/04/2009, 14:59
Λοιπόν παιδιά πήγα σήμερα... μου είπε σε μια βδομάδα θα είναι έτοιμο και το κόστος γύρω στα 120? μαζί με εσωτερική πλαστικοποίηση. Τώρα αν το ρίξω και ένα βάψιμο (που μάλλον θα το ρίξω) θα πάει γύρω στα 200?. Α ρε μέσα θα με βάλει το ρημάδι το μηχανάκι...

Εγκυκλοπαιδικά ένα καινούργιο ρεζερβουάρ πόσο περίπου πάει;

SeNNinhA
09/04/2009, 15:15
Μεταχειρισμένο πιθανόν λιγότερα από 200 ευρώ. Στο TLR τα πουλάνε 50-100 ευρώ ανάλογα την εξωτερική τους κατάσταση (αν υπολογίσεις βέβαια τα μεταφορικά από εξωτερικό σου βγαίνει άλλο τόσο).

GiannisBlessed
09/04/2009, 15:30
εγω παντως ειχα επισκευασει το φλοτερ(μεταλικο) απο ενα 50ρι με καλαϊ.δουλευει πολυ καλα...

kadcbr
09/04/2009, 17:29
κάτι τέτοιο μου έχει τύχει ποιο παλιά με ένα FZR 400 "90 μοντέλο", όχι μόνο είχε τρυπίσει αλλα μόλις το πίεσα στην τρύπα που είχε μπήκε το δάχτυλο μου μέσα. ΄Το πήγα σε "γανωτή" αφού έπλεινα καλά το τεπόζιτο και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα. αλλα εκεί το τεπόζιτο είναι εσωτερικά.

Scandal
09/04/2009, 17:46
κι εδώ εσωτερικά φίλε μου είναι - και το μηχανάκι είναι μοντέλο 2002... τι να πω...

kadcbr
09/04/2009, 18:32
ξέχασα να σου πω ότι ο μπάρμπας μου πήρε 20?.

Scandal
16/04/2009, 00:28
Λοιπόν... σχόλια και παρατηρήσεις...

Ξέρω ότι μου είπατε ότι ο Τάσος - Highlander είναι κορυφαίος αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά.

Μήπως είμαι μυστήριος, μήπως ζητάω πολλά; Ειλικρινά μήπως φταίω εγώ; Δεν ξέρω.

Λοιπόν άφησα το ντεπόζιτο εκεί την πέμπτη που μας πέρασε και μου είχε πει ότι σε μια βδομάδα θα είναι έτοιμο. Μου λέει 100 με 120? θα κοστίσει και καμιά 80? για βάψιμο. Για το βάψιμο λέω θα σε ξαναπάρω τηλέφωνο να σου πω αν είναι να το στείλεις στον βαφέα σου.

Όπως και έκανα. Σάββατο πρωί του δίνω το οκ για το βάψιμο αλλά μου λέει ξαναμιλάμε την Δευτέρα για το αν θα είναι έτοιμο Μεγάλη Πέμπτη. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λέει ότι για βάψιμο θα πάει μετά το Πάσχα.

Επειδή όμως χρειάζομαι όχημα για να κάνω τις δουλειές μου, του λέω άστο αν είναι θα το βάψω πιο μετά.

Με παίρνει λοιπόν σήμερα τηλ και μου λέει ότι είναι έτοιμο και ότι τελικά δεν κάνει 130? που μου είχε πει αλλά 120?.

Μα αυτό το 130? δεν το είχαμε αναφέρει ποτέ!

Δεν πειράζει λέω από μέσα μου σιγά το πράγμα - στην τελική κάπου εκεί υπολόγιζα κι εγώ.

Επειδή όμως δούλευα και δεν μπορούσα να πάω, στέλνω τον αδερφό μου να πάει να το πάρει.

Του λέει 100?, του κόβει απόδειξη, ο αδερφός μου πληρώνει, πάει να φύγει και καθώς απομακρύνετε του κάνει... Α! Τελικά 120? ήταν! Ξέχασα!

Οκ αυτά είναι λεπτομέρειες μωρέ και ούτε με ενοχλούν προσωπικά τόσο - αλλά απλά τα αναφέρω.

Φτάνω λοιπόν σπίτι 8+ με τον ήλιο να έχει σχεδόν πέσει και να πρέπει να βάλω το ντεπόζιτο.

Το είχε τυλίξει πολύ όμορφα σε ζελατίνα και φαινόταν προσεγμένο.

Αλλά δεν ήταν.

Από κάτω το ντεπόζιτο έχει ένα μικρό κομμάτι σαν αφρολέξ σχεδόν μισή Α4 για να ακουμπάει μαλακά ας πούμε.

Αυτό λοιπόν το αφρολέξ το είχε τοποθετήσει πάνω στο ντεπόζιτο.

Αφού λοιπόν, ξετυλίγω την ζελατίνα και παίρνω στα χέρια το αφρολέξ για να το τοποθετήσω από κάτω, βλέπω 2 άσπρα σημάδια στο ντεπόζιτο, πολύ μακριά από την περιοχή της "επέμβασης - πλαστικοποίησης". Κοιτάζω καλύτερα. Είχε φύγει όλο το χρώμα.

Όχι ρε γαμώτο λέω.

Δες τώρα. Είχε βάλει το αφρολέξ από πάνω για να μην φαίνονται τα σημάδια λέω από μέσα μου.

Γιατί ρε συ έτσι στην πουστι@; Σκέφτομαι.

Δεν γαμιέ... λέω... αφού έλεγα να το βάψω...

Έχει νυχτώσει, πρέπει να το βάλω να τελειώνω.

Το τοποθετώ λοιπόν αλλά κάτι δεν πάει καλά.

Ε ρε γαμώτο, γιατί δεν κουμπώνει; Τι γίνετε εδώ;

Δεν βλέπω την τύφλα μου μέσα στα σκοτάδια, βγάζω το κινητό για φακό.

Χα! Χαμογελάω! Έχει βιδώσει την βάση ανάποδα! Ε ρε γαμώτο!

Σε δουλειά να βρισκόμαστε! Ξεβίδωμα - αναποδογύρισμα βάσης από την σωστή πλευρά, ξανά βίδωμα.

Το τοποθετώ λοιπόν, βάζω τα σωληνάκια στην θέση τους, το καλώδιο για το λαμπάκι βενζίνης, τσεκάρω όσο μπορώ στα σκοτάδια αν όλα είναι οκ και κατεβάζω το ντεπόζιτο.

Μένει τώρα να βιδώσω με το άλεν εκείνες τις 2 βίδες που είναι μπροστά.

Με το που πάω εκεί τι να δω.

Γρατζουνιές. Αρκετές γρατζουνιές και όχι επιφανειακές.

Και για να μη μου πείτε τίποτα περίεργο οι γρατζουνιές είναι μπροστά μπροστά στο ντεπόζιτο. Δεν ήταν εκεί πριν γιατί και να ήθελες να τις κάνεις σε εκείνο το σημείο απλά δεν μπορείς!

Και εκεί ρε παιδιά είναι που τα παίρνω στο κρανίο.

Δεν έχω πρόβλημα γαμώ την κωλομηχανή μου μέσα να δώσω γ@μησιάτικα λεφτά για να την δω λίγο καλύτερη. Με ξίνισε αυτό το 120? πλαστικοποίηση και 80? βάψιμο αλλά λέω θα γίνει δουλειά σωστή και θα είναι η μηχανούλα μου γ@μάτη!

Αλλά ρε παιδιά όταν τους δίνεις το ντεπόζιτο και δεν το προσέχουν στο ελάχιστο, καταλαβαίνεις ότι δεν κάνουν δουλειά αλλά αγγαρεία. Και δεν με πειράζει να κάνουν αγγαρεία. Με πειράζει να χρυσοπληρώνω αυτή την αγγαρεία. Με πειράζει να μου παίζουν π00στιές του στυλ "βάζω από πάνω το αφρολέξ για να μην δει τα σημάδια".

Και στην τελική με πειράζει που δεν είπε τίποτα για αυτό.

Ας έλεγε " Αδερφέ να ξέρεις έγινε μια μαλακία και έχει φύγει το χρώμα σε 2 σημεία και έγιναν 3-4 γρατζουνιές. Αλλά αφού είχες πει ότι θα το βάψεις δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι; Αν είναι θα μιλήσω με τον βαφέα μου να σου κάνει καλύτερη τιμή ή κάτι τέτοιο.

Έτσι ανθρώπινα.

Στην τελική απλά πες ότι έγιναν κάποιες γρατζουνιές κατα λάθος.

Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε το φελέκι μου.

Τέσπα.

Φώτο θα έχει αύριο γιατί το κινητό δεν βγάζει τίποτα βράδυ...

Και μόλις βρω ευκαιρία θα περάσω και από εκεί μια βόλτα να του τα πω και από κοντά.

alexioannides
16/04/2009, 11:43
PROSOPIKH MOU APOPSH EINAI NA TO EFTIAXNES MONOS SOU. OPWS AKRIBOS SOU EIPE KAI O TOLIS.
TO OTI KAI PAIRNOYN POLLA LEFTA KAI EINAI KAI APATEWNES KAI ASXETOI AYTO EINAI XARAKTHRISTIKO TOY ELLHNA MASTORA.!!!!

MAKRYA LOIPON MAKRYA...

Scandal
16/04/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φτιάξτο και κάνε εσωτερικά κόκκινη πλαστικοποίηση και είσαι άρχοντας.


Αλέξη δεν νομίζω να εννοούσε να το κάνω μόνος μου ρε συ...

alexioannides
16/04/2009, 12:12
AYTO ENNOOUSE...

yparxei ena kit episkeuhs tepozitou....
basika oti sou ekane autos to idio 8a ekanes kai esy.
rixneis ena periergo ygro mesa sto tepozito
kai plastikopoieitai to eswteriko tou mpalwnontas trypes....!(oxi omws kai tis akalyptes epitages...)

Scandal
16/04/2009, 12:17
Βρε που να το ξέρω εγώ αυτό που είμαι άσχετος;

Αχ! Ένα ένα μου τα λέτε! Αλήτες!

alexioannides
16/04/2009, 12:24
sto eipe o tolis alla biazosoun....
de peirazei omws... h ygeia sou kai to sv sou as einai kala kai de bariesai...
ola ta ala ginonte.... :wave2:

GiannisBlessed
16/04/2009, 16:41
πηγαινε στον μαστορα και ευγενικα εξηγησε του.

Scandal
16/04/2009, 20:02
Λοιπόν θα είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ.

Χθες τοποθέτησα κανονικά το ντεπόζιτο, έβαλα 3 λίτρα βενζίνη και ήρθα από μενεμένη καλαμαριά χωρίς κανένα πρόβλημα. Πήγαινα πολύ σιγά.

Σήμερα το πρωί βάζω μπροστά όλα οκ. Σταματάω στο πρώτο βενζινάδικο να φουλάρω. Βάζω V-Power Racing. Ξεκινάω και μετά από 1 χιλιόμετρο δεν έχω γκάζι. Έσβησε ο κινητήρας. Προσπαθώ να βάλω μπρος δεν παίρνει.

Γυρνάω σπίτι, το αφήνω λίγο. Πάω να ξαναδοκιμάσω να βάλω μπρος ζορίζεται λίγο αλλά παίρνει. Ξεκινάω να το κάνω μια βόλτα στο χιλιόμετρο πάλι σβήνει. Η ίδια ιστορία. Δοκιμάζω να το βάλω κατευθείαν μπρος τίποτα.

Ξαναγυρνάω σπίτι. Το αφήνω 2 ωρίτσες, πάω πάλι και το βάζω μπρος με λίγο ζόρι.

Στο ζουμί τώρα. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ; Χθες ήρθα από την μία μεριά της θεσσαλονίκης στην άλλη χωρίς πρόβλημα σήμερα γιατί στο χιλιόμετρο σβηνει ο κινητήρας;

Στοιχεία: Ο κινητήρας καθώς προχωράω απλά σβήνει. Ούτε κλωτσάει, ούτε πέφτουν οι στροφές, ούτε τίποτα. Σαν να πατάω το Kill switch.

Ερωτήσεις:

1. Το σωληνάκι που είναι στην πίσω-κάτω μεριά από το ντεπόζιτο και μετά πηγαίνει σε ένα Τ και χωρίζεται σε 2 τι είναι ακριβώς; Ρωτάω γιατί το βλέπω να έχει κάνει γωνία και ίσως αυτή η τσάκιση εκεί να το φράζει. Προσπάθησα φυσικά να το "ισιώσω" αλλά αυτό εκεί. Είναι κάτι σημαντικό ή όχι;

2. Παίζει να βούλωσε το φίλτρο βενζίνης; Έχει τέτοιο πράγμα το ρημάδι; Που είναι;

3. Πως σκατά θα αδειάσω το ρημάδι το ντεπόζιτο να κάνω την δουλειά μου σαν άνθρωπος την στιγμή που δουλεύει με τρόμπα;

4. Κάπου διάβασα ότι ο αφρός κάτω από ντεπόζιτο αν ξεκολλήσει (που έχει ξεκολλήσει) μπαίνει στο φίλτρο αέρα και στις μεγάλες ταχύτητες "πνίγει" τον κινητήρα. Παίζει να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

SVX
16/04/2009, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
1. Το σωληνάκι που είναι στην πίσω-κάτω μεριά από το ντεπόζιτο και μετά πηγαίνει σε ένα Τ και χωρίζεται σε 2 τι είναι ακριβώς; Ρωτάω γιατί το βλέπω να έχει κάνει γωνία και ίσως αυτή η τσάκιση εκεί να το φράζει. Προσπάθησα φυσικά να το "ισιώσω" αλλά αυτό εκεί. Είναι κάτι σημαντικό ή όχι;



TO πιο λογικο ειναι αυτο...ατροφια... τελος παντων...πηγαινε το σε εναν σωστο μαστορα να στο φερει στα ισια...εσυ απο μονος σου δεν μπορεις να το κανεις "LEGO" :wave2:

Scandal
16/04/2009, 20:51
Βασικά αυτό το σωληνάκι για να πάει στο "Ταφ" αναγκαστικά πρέπει να κάνει μια γωνία 180 μοιρών. Προσπαθώ απλά να την κάνει όσο πιο "μαλακά" γίνετε για να μην τσακίζει...

Το ανέβηκα πάλι τώρα και έκανα 2-3 χιλιόμετρα και λειτουργούσε κανονικά. Θέλει να με τρελάνει;

Φίλτρο βενζίνης μπα ε;

nickmonstro
17/04/2009, 00:07
Mηπως τα εχει παιξει καμια τρομπα βενζινης?Επειδη οπως λες ειχες βγαλει το τεποζιτο και μετα εβαλες μικρη ποσοτητα βενζινης παιζει καποιο σκουπιδακι να μπηκε στην τρομπα.....

Παντως το καλυτερο ειναι αυτο που λεει ο SVX.Kαλυτερα σε μαστορα για να ησυχασεις!:winka:

:wave2:

Scandal
17/04/2009, 00:30
ο μάστορας εννοείται απλά έλεγα μην είναι κανένα σκουπιδάκι και απλά φύγει - τουλάχιστον να μην είμαι αμήχανος μέσα στο 3ήμερο...

DrBig
17/04/2009, 00:34
Αν εχεις καρμπυρατερ, βαλε μπροστα και κοιτα τι γινεται στο φιλτρο βενζινης. Δες αν γεμιζει σωστα και εν αναγκη παρακαμψε το. Υποθετω οτι το προβλημα ειναι καπου στη τροφοδοσια απο το τεποζιτο στην εξοδο του φιλτρου.

Scandal
17/04/2009, 01:29
Το σωληνάκι αυτό λέγεται breather... και... κάποιος έγραψε το manual για μένα φαίνεται...

δυστυχώς στην σελίδα 8-18 δεν δείχνει τίποτα για αυτό...


161355

pksv
17/04/2009, 13:58
1. Το σωληνάκι που είναι στην πίσω-κάτω μεριά από το ντεπόζιτο και μετά πηγαίνει σε ένα Τ και χωρίζεται σε 2 τι είναι ακριβώς; Ρωτάω γιατί το βλέπω να έχει κάνει γωνία και ίσως αυτή η τσάκιση εκεί να το φράζει. Προσπάθησα φυσικά να το "ισιώσω" αλλά αυτό εκεί. Είναι κάτι σημαντικό ή όχι;

Ο γαμπρός μου είχε πάθει ακριβώς το ίδιο σε ταξίδι Ιταλία και όλη η εκεί suzuki αρχικά σήκωσε τα χέρια ψηλά. Τελικά το σωληνάκι της βενζίνης μόλις ζεστενόταν λίγο (μαζί με τον κινητήρα) τσάκιζε και βενζίνη πάπαλα. Μετά απο αρκετή ώρα που κρύωνε κινητήρας και σωληνάκι όλα οκ αλλά για λίγα λεπτά μόνο.

DrBig
17/04/2009, 14:01
αν ανοιξεις την ταπα πληρωσης βενζινης οταν παρουσιαζεται το προβλημα τι γινεται?

Scandal
17/04/2009, 16:02
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα 99% ήταν αυτό το σωληνάκι του... breather!

Φαίνεται με το που άνοιξα λίγο το γκάζι λύγισε και... έφραξε κι έτσι δεν μπορούσε να κατέβει η βενζίνη...

Πριν λίγο έκανα Θεσσαλονίκη - Σέρρες χωρίς κανένα πρόβλημα...

Φυσικά χρειάστηκε πατέντα για να μην λυγίζει το σωληνάκι...

Αυτό που λες DrBig για την τάπα θα ήταν η επόμενη μου κίνηση σε περίπτωση που έσβηνε πάλι... αλλά δεν χρειάστηκε ευτυχώς! Όλα καλά δείχνουν...

Θα περάσω και μια βόλτα τον μάστορα από βδομάδα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

SVX
17/04/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα 99% ήταν αυτό το σωληνάκι του... breather!



ΕΕΕΕΕΜΜΜ!! κι εσενα αμα σε πιαναν απτο λαρυγγι ....δεν θα ανεβαζες στροφες.... :lol:

SAM46
17/04/2009, 20:53
Φιλε κατι παρομοιο κανει και εμενα το μηχανακι μετα απο βολτα ομως!!

Αρνειται να παρει μπροστα με την μια και θελει προσπαθεια.

Δλδ κανω μια βολτα πχ 150χλμ με μεση ωριαια 160χ/ω φτανοντας στον προορισμο και πινοντας το καφεδακι μετα απλα δεν παιρνει μπροστα!!

Μιζαρει κανονικα και χωρις κομπιασματα και τελικα παιρνει μετα απο ωρα!!

Προ 3μηνου ειχα αλλαξει και εγω τα σωληνακια της βενζινης αλλα εβαλα πιο μεγαλα αυτο προφανος κανει το ιδιο πραμα που λεει και ο φιλος παραπανω καπου τσακιζει οταν ζεστενεται και μεχρι να κρυωσει τσακιζει και δεν παιρνει!!

Σημερα φτανοντας στο σπιτι μετα απο βολτα σβηνω και μετα 1 ωρα βαζω μπροστα αλλα ματαια!!

Απο τα νευρα μου σηκωσα το τεποζιτο να δω τις υποπιεσεις (γιατι προσφατα αλλαξα μπουζι) μηπως τραβηξα καμια κατα λαθος..

Και ενω ειχα το τεποζιτο σηκωμενο μιζαρω και πηρε αμμεσως μπροστα και ψηλιαστικα και εγω τα σωληνακια!

Αυριο θα τα κοντινω οσο ηταν τα μαμα και βλεπουμε!!

Scandal
17/04/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
...
Αυριο θα τα κοντινω οσο ηταν τα μαμα και βλεπουμε!! [/B]

Βασικά και μένα κάτι τέτοιο πέρασε από το μυαλό μου. Να το κόψω και να το κάνω πιο μικρό ώστε να μην παίρνει μεγάλη κλίση αλλά λέω άσε καλύτερα, και εκεί που τσάκιζε έβαλα μονωτική έτσι ώστε να μην μπορεί να τσακίσει...

SAM46
17/04/2009, 21:56
και εγω φιλε για καλο τα εκανα πιο μακρια για να μπορω να ανοιγω περισσοτερο το τεποζιτο για να μου δινει χερι για διαφορες δουλειες και τελικα λαλακια εκανα!!

Ασε που βλεποντας το μανουαλ ειδα οτι δεν εβαλα και ενα μεταλλικο σπιραλ γυρω απο το σωλινακι το οποιο μαλλον παιζει και αυτο καποιο ρολο...

alexioannides
18/04/2009, 15:15
mhpws autos o hilander sou afhse tipota skoupigdakia mesa??

Scandal
30/09/2009, 11:31
Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα σβουράκι.... Την τρέλα μου μέσα δηλαδή.

Το σβουράκι αυτό ζοριζότανε να πάρει μπρος - ήθελε να δώσεις λίγο γκάζι.

Έτσι έπαιρνε...

Ένα βράδυ το σβουράκι έμεινε μόνο του γιατί ο καβαλάρης του είπε να καβαλήσει και τίποτα άλλο.

Εκείνο το βράδυ έριξε καρέκλες. ΒΡΟΧΑ ΛΕΜΕ!

Την άλλη μέρα το σβουράκι δεν έπαιρνε μπρος... Σπρώξιμο - 2α πάνω... πήρε...

Για δυο τρεις μέρες έπαιρνε με σπρώξιμο...

Σε μια φάση τρεμοέπαιξαν τα φώτα και έσβησαν τα λαμπιόνια του.

Ο διακόπτης στο ΟΝ και να μην ανάβει τίποτα.

Μετά από 10 λεπτά... ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ... Όλα πάλι ΟΚ!

Αυτο έγινε δυο τρεις φορές ακόμα οπότε...

Το πάω στον μάστορα...

ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Τσουρουφλισμένη γεννήτρια. 250? κάνει. Σε 2 βδομάδες θα την έχουμε(!)

Αγοράζω από ebay με 80? μεταχείρα. Του την πάω. Την περνάει.

Μου λέει όλα ΟΚ.

Πάω την άλλη μέρα να το πάρω.

Περαστικα: 70?

Σύνολο 150?...

Μου λέει ότι για αυτό που σβήνανε τα λαμπιόνια ΔΕΝ έφταιγε η γεννήτρια αλλά σε μια φίσα γινότανε ένα βραχυκύκλωμα.

Άντε καλά.

Το παίρνω. Πάω στην δουλειά.

Κατά τις 5 πάω να φύγω. Δίνω μίζα... Ζορίζεται... Ξανά μανά με γκάζι... τίποτα...

Άντε πάλι σπρώξιμο...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το πρόβλημα με τα λαμπιόνια ήταν σε μια φίσα, το πρόβλημα με την εκκίνηση δεν λύθηκε, και μου ζητούσε 250?+70?=320? για μια γεννήτρια η οποία όπως φαίνεται ήταν λειτουργική... (αφού το μόνο πρόβλημα στο οποίο θα μπορούσε να είναι υπεύθυνη είναι ότι δεν θα φόρτιζε καλά την μπαταρία - κάτι το οποίο δεν συνέβαινε...)

ΥΓ1: Μετά από μια βόλτα αν είναι ζεστό και πάω να το βάλω μπρος... παίρνει κανονικά... χωρίς να πει κουβέντα... Αν κρυώσει... ΠΑΠΑΛΑ...

ΥΓ2: Θεέ μου δώσε μου δύναμη...

Gandalf dr685sm
30/09/2009, 11:36
Σαν κάποια επαφή ή ασφάλεια να βραχυκυκλώνει μου ακούγεται αυτό που λες... το κρύο/ζεστό δηλαδή.

Ίσως όντως να είναι και αυτή η πρίζα που σου λέει.

Gandalf

Kazolinos
30/09/2009, 11:43
Εαν η μπαταρια σου ειναι παλια

οσο και να την φορτισει η γεννητρια....δεν θα αναστηθει...

ζεστο ειναι παντα πιο ευκολο να ξεκινησει, αλλα στο κρυο τα αμπερ εκκινησης ειναι πολλα και η μπαταρια δεν την παλευει.
Μετρησε την...ποσα βολτ σου δειχνει...ποσα χρονια την εχεις...

Scandal
30/09/2009, 11:47
Τι να πω... Η μπαταρία είναι καινούργια... Ούτε χρόνο δεν την έχω... Και δείχνει να θέλει να πάρει μπρος αλλά να μην μπορεί... Σαν να μην έχει βενζίνη...

Scandal
30/09/2009, 11:51
Ότι θυμάμαι χαίρομαι αλλά ορίστε και φωτογραφίες... είχα χάσει το καλώδιο για να τις περάσω στον υπολογιστή από το κινητό...


175863

Scandal
30/09/2009, 11:52
:uplate:


175864

Scandal
30/09/2009, 11:53
:ninja:


175865

Scandal
30/09/2009, 11:54
:evil:


175866

alexioannides
01/10/2009, 13:57
mpouzi tsekares??? eides an einai ka8ara??? ygrasia mou myrizei pantws...

SVX
01/10/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το πρόβλημα με τα λαμπιόνια ήταν σε μια φίσα, το πρόβλημα με την εκκίνηση δεν λύθηκε, και μου ζητούσε 250?+70?=320? για μια γεννήτρια η οποία όπως φαίνεται ήταν λειτουργική... (αφού το μόνο πρόβλημα στο οποίο θα μπορούσε να είναι υπεύθυνη είναι ότι δεν θα φόρτιζε καλά την μπαταρία - κάτι το οποίο δεν συνέβαινε...)



δεν ηθελε αλλαγη το γενητρια.....ηθελε αλλαγη το μαστορα...... :wave2:

SALTAPIDAS
02/10/2009, 10:58
Λοιπόν Σκάνταλε κάνε μια δοκιμή και πες μα τα αποτελέσματα...

Ξεβιδώνεις το τρίγωνο πλαστικό καπάκι κάτω από τη σέλα στη δεξιά πλευρά της μηχανής.
Από κάτω θα δεις ένα πράσινο προστατευτικό κάλυμα με μια φύσα.
Βγάζεις τη φύσα,καθαρίζεις επαφές(με κατσαβίδι,με πετρέλαιο,με τη γλώσσα,με ότι θες).
Βάζεις γράσσο επαφών στη φύσα και την ξανακουμπώνεις.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτή η φύσα,αλλά κάποτε που είχα κάτι θέματα με τα ηλεκτρολογικά,
αυτή ήταν η λύση.

Scandal
02/10/2009, 11:19
Σωστά τα λες. Αυτή η φύσα δεν έκανε καλή επαφή και το μηχανάκι έσβηνε στα καλά καθούμενα. Τώρα είναι οκ αλλά ζορίζεται να πάρει μπρος. Χθες με τσοκ ανοιχτό πήρε. Σήμερα το πρωί τίποτα... λίγα μέτρα κατηφόρα και οκ... :look:

alexioannides
02/10/2009, 13:46
RE MASTORA.... 8A MAS KARAFLIASEIS APO THN AGWNIA...
DES MPOUZI PIPES KAI MPOUZOKALWDIA...

AN DE MPOREIS ELA MIA BOLTA SPITI MOU NA TA DOUME PAREA.:smilea:

Kazolinos
02/10/2009, 14:33
Εχεις κανει ποτε σερβις....καθαρισμα καρμπυρατερ, νεα μπουζι....

μηπως εχει καταντησει χρεπι το κακομοιρο και εμεις κανουμε τηλεδιαγνωση!!!!!

Scandal
02/10/2009, 15:57
Μεγάλο service έγινε πριν 6000 km με όλες τις εργασίες που αναφέρεις παραπάνω.

Scandal
21/12/2009, 22:43
Χαχα! Ορίστε! Εϊμαι πάλι εδώ! Το λοιπόν έλειπα 2 βδομάδες Μυτιλήνη λόγω δουλειάς και το μηχανάκι έμεινε ακίνητο. Γυρνάω και λέω του πούστη... η μπαταρία καινούργια είναι, τα πολλά κρύα δεν έχουν πιάσει... ε και με λίγη καλή τύχη... θα πάρει μπρος...

ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΟΜΩΣ! Η μπαταρία από την αρχή φαινόταν οκ... Δεν πήρε ούτε με σπρώξιμο... ούτε με καλώδια...!

Βλέπω να σταγόνα βενζίνη από ένα σωληνάκι... εδώ είμαστε... μάλλον 2 βδομάδες αυτό τώρα χάνει λίγο βενζίνη και έχει κάνει λούτσα τα μπουζιά... Κάτι τέτοιο φαντάζομαι...

Μίλησα και με SVX σε μια φάση και κάτι μου είπε για διακόπτη ρεζέρβας... Έχει αυτό το ρημάδι τέτοιο πράγμα; Στο ίντερνετ δεν βρίσκω κάτι! Χαχα! Ε ρε γλέντια πάλι...

Τρόμπα είναι; Διακόπτης βενζίνης είναι (πώς ΜΕ το είπε ο άλλος ντε;) :eyepop:

Πιάσε το μπουζόκλειδο ψηλέ!

jimtarasxt660x
21/12/2009, 23:00
Ρε φίλε δεν της κάνεις ένα ευχέλαιο λέω εγώ γιατί δεν σε πάει καθόλου :sick:

Scandal
21/12/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Ρε φίλε δεν της κάνεις ένα ευχέλαιο λέω εγώ γιατί δεν σε πάει καθόλου :sick:

Σιγά μωρέ... μου κάνει λίγα ναζάκια επειδή την παράτησα...

ΥΓ: Άσε που μαζί με το SV κονομάω σιγά σιγά και πτυχίο μάστορα :) Λίγο φτιάξε το ένα από εδώ... Λίγο το άλλο από εκεί... Μια χαρά... Αν είχα και λίγο χρόνο παραπάνω...

http://www.me.gr/video/view/DHLWSEIS-OGKOYNSOTO-me-ypotitloys*2785

jimtarasxt660x
22/12/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Σιγά μωρέ... μου κάνει λίγα ναζάκια επειδή την παράτησα...

ΥΓ: Άσε που μαζί με το SV κονομάω σιγά σιγά και πτυχίο μάστορα :) Λίγο φτιάξε το ένα από εδώ... Λίγο το άλλο από εκεί... Μια χαρά... Αν είχα και λίγο χρόνο παραπάνω...

http://www.me.gr/video/view/DHLWSEIS-OGKOYNSOTO-me-ypotitloys*2785

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί...άντε και σε λίγο καιρό θα έρχεται ο πρόεδρος να του φτιάχνεις το duc...:rotflmao:

Scandal
23/12/2009, 19:50
Έλα... με λίγο προσπάθεια πήρε το ρημάδι σήμερα... :) χαχα :) :eyepop: