PDA

View Full Version : honda sh300i sport



watain
02/10/2009, 02:49
to exei kaneis?skeytomai na to paro gia deytero
:D

opoios xerei tpt gia to scooteri ayto as apantisei


176144

stefanos
02/10/2009, 09:37
Το μόνο που μπορεί να ενοχλεί τους σκουτεράδες είναι ο μικρός χώρος κάτω απ οτην σέλα.
Φρένα που δεν τα περιμένεις ούτε απο μοτοσυκλέτα.
Πλαίσιο ακούνητο, αναρτήσεις καλές (για σκούτερ), σε βάζει στην μπρίζα γενικά.
Μοτεράκι μια χαρά, λένε για 145 τελική και τέτοια (δεν ξέρω), αλλά στην πόλη τα 120 φανάρι- φανάρι τα έχει χαλαρά και γρήγορα.Ακούγετε σαν μίξερ και ακόμα λιγότερο.
Απο ζημιές θα δείξει μόνο 2Κ έχω κάνει.
Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο στην κατηγορία.

byron
02/10/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο στην κατηγορία.

Ούτε και ακριβότερο. :ninja:

stefanos
02/10/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ούτε και ακριβότερο. :ninja:

ΠΟΛΥ ακριβότερο, αλλά έχει abs

byron
02/10/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
ΠΟΛΥ ακριβότερο, αλλά έχει abs

Ενω χωρίς ΑΒS είναι τσάμπα...:lol:

makis206
02/10/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ενω χωρίς ΑΒS είναι τσάμπα...:lol:

Έχει τις βάσεις για να μπει ρε φίλε! Μπααααα....:o


:rotflmao:

watain
02/10/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το μόνο που μπορεί να ενοχλεί τους σκουτεράδες είναι ο μικρός χώρος κάτω απ οτην σέλα.
Φρένα που δεν τα περιμένεις ούτε απο μοτοσυκλέτα.
Πλαίσιο ακούνητο, αναρτήσεις καλές (για σκούτερ), σε βάζει στην μπρίζα γενικά.
Μοτεράκι μια χαρά, λένε για 145 τελική και τέτοια (δεν ξέρω), αλλά στην πόλη τα 120 φανάρι- φανάρι τα έχει χαλαρά και γρήγορα.Ακούγετε σαν μίξερ και ακόμα λιγότερο.
Απο ζημιές θα δείξει μόνο 2Κ έχω κάνει.
Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο στην κατηγορία.

oraia thnx filos me kalypses.

skeytomai kai to beverly 3ooi pou einai sta 4200 euro nomizo,alla 8a do.

thnx kai pali

DAYMAN
16/10/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
oraia thnx filos me kalypses.

skeytomai kai to beverly 3ooi pou einai sta 4200 euro nomizo,alla 8a do.

thnx kai pali

Πάρε το sh 300abs το εχω για δεύτερο και έχω πάθει πλάκα,μέχρι και ταξίδι Αθηνα Θεσνικη έκανα.Ότι ειπε ο φίλος παραπάνω ισχύει.Δεν υπάρχει σύγκριση με το beverly... το ενα είναι διαμάντι και το άλλο απλά ντενεκές.Μην πας στο bev θα μετανιώσεις την ώρα,ατελείωτες βλάβες από οτιδήποτε,ορεξη να έχεις.

aekspetses
19/12/2009, 16:20
το εχω σε μαυρο... ειναι φοβερο.. πολυ γκαζι παρα πολυ καλη συμπεριφοα

ioannou_b
04/01/2010, 09:51
Παρτο χωρις δευτερη σκεψη. Το εχω σε ασπρο περλα με abs. Μακραν το καλυτερο σκουτερ στα 300 και ισως και πιο πανω!!!

Tigas
19/01/2010, 22:29
εγώ έχω το SH300 από τον Ιούνιο του 2009.

Το μοτέρ του είναι ενδιαφέρον, εγώ έχω βάλει φυγοκεντρικά J.costa με ελατήριο mallossi και ολόσωμη εξάτμιση leo vince.

Ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι όταν είναι κρύο από την μετάδοση αλλά είναι μάλλον από το j.costa.

Το κράτημα του είναι πολύ καλό και προκλητικό να το στρίψεις το μηχανάκι μόλις βρεθείς σε στροφιλίκι, προβλέψιμο και χωρίς ταλαντώσεις που έχει το μικρό του αδερφάκι.

Τα φρένα του δεν είναι πάρα πολύ ικανοποιητικά, υπόψη εγώ δέν έχω ABS, με ABS που έχω οδηγήσει φρενάρει καλύτερα και δεν είναι πολύ ευαίσθητο στις ανωμαλίες του δρόμου.

Χώρο κάτω από την σέλα δεν έχει αρκετό για full face κράνος.

Η τελική που έχω πιάσει εγώ ήταν λίγο πάνω από τα 155km που επεμβαίνει ο κόφτης.


186069

stefanos
17/02/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
εγώ έχω βάλει φυγοκεντρικά J.costa με ελατήριο mallossi

Για πε καμιά εντύπωση σε σχέση με το μαμά γιατί ένα malossi που πήρα βόλτα δεν μου άρεσε.

Tigas
03/03/2010, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για πε καμιά εντύπωση σε σχέση με το μαμά γιατί ένα malossi που πήρα βόλτα δεν μου άρεσε.

έχει διαφορά από το νορμάλ και αυτή θα την δεις εάν ανοίξετε μαζί να δείς πώς φεύγει αυτό με τα j.costa.

η εξάτμιση πάντως πέραν της οπτικής εντύπωσης και του υπερβολικού θορύβου(ξετάποτο) δεν έχει διαφορά στην απόδοση.

υπόψη άνοιξα με ίδιο sh300 χωρίς την τάπα και μου έφευγε, με την τάπα πηγαίναμε το ίδιο, ο άλλος με εργοστασιακή εξάτμιση


190774

epp1640
04/03/2010, 00:01
Αν ψάχνεις κάτι για την πόλη, σβέλτο να τρυπώνει παντού και να κάνει τα μισά λεφτά...


Aprilia sportcity 300 - 3600 έουρος με διπλό δισκόφρενο μπροστά και μόλις 145 κιλά.. :winka:


ταξίδι βέβαια δεν κάνεις..

DAYMAN
04/03/2010, 23:32
Μωρέ κάνεις και ταξίδι και πολη!:wave2:

anf125
24/05/2011, 00:17
Το έχω κι εγώ εδώ και 3 μέρες (όχι το sport, το κανονικό με ABS του 2011) και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής. Άνετο, γρήγορο, ασφαλές -το σημαντικότερο- και ευέλικτο παρά τα κιλά του. Δεν το έχω πάει ακόμα πιο πολύ από 80χλμ/ω αλλά έχει καταπληκτική επιτάχυνση. Ειδικά τα 0-60 τα πιάνει ακαριαία. Τα φρένα προσφέρουν μεγάλη σιγουριά και νιώθεις πως όσο δυνατά και απότομα και αν χρειαστεί να φρενάρεις δε πρόβλημα.

Οι χώροι αποθήκευσης υστερούν μεν σε σχέση με την κατηγορία, αλλά επειδή εγώ πριν είχα παπί δεν το βρίσκω σοβαρό μείον. Η μπαγκαζιέρα της Honda των 35lt είναι πολύ όμορφη και χωράει και... Laptop 15.4''! Λόγω σχήματος όμως μπορεί να χωράει λιγότερα πράγματα από μια κλασική (στρογγυλή) της ίδιας χωρητικότητας. Ο χώρος κάτω από το κάθισμα δε χωράει ούτε jet κράνος αλλά είναι επαρκής για αδιάβροχα, λουκέτα. κουλούρες, βιβλία κλπ. Το "ντουλαπάκι" στην αριστερή ποδιά είναι σε στυλ αυτοκινήτου και μπορεί να χωρέσει 2-3 πακέτα τσιγάρα ή κουτιά τσίχλες ή τέτοια μικροπράγματα. Εγώ βάζω εκεί μια πάνινη σακούλα για να μην χρειάζεται να παίρνω πλαστικές από τα μαγαζιά. Εννοείται δεν μπαίνει εκεί αντικείμενο αξίας γιατί δεν κλειδώνει.

Τα φώτα είναι άψογα, ειδικά ο μπροστινός προβολέας κάνει τη νύχτα μέρα στο γκαράζ. Η θέση οδήγησης είναι σωστή, ούτε ψηλή ούτε χαμηλή και το σώμα δεν είναι πολύ πίσω όπως σε άλλα σκούτερ, γεγονός που ευνοεί και πιο "σπορτίφ" οδήγηση. Τα λάστιχα εξαιρετικά (Metzeler made in Germany παρακαλώ), οι αναρτήσεις ικανοποιητικές (δεν καταπίνουν ωστόσο τις ανωμαλίες όπως μηχανές με μεγαλύτερους τροχούς και διαδρομές αμορτισέρ), στις μανούβρες ευελιξία σαν παπί - βοηθάνε πολύ και ο ψηλοί καθρέφτες γι' αυτό. Θέλει προσοχή μόνο στις επιτόπιες μανούβρες και το... παρκάρισμα λόγω βάρους και επειδή είναι αρκετά χοντρή η εξάτμιση δεξιά.

Γενικά είναι μηχανάκι δυνατό, σταθερό και αθόρυβο. Το άλλο μειονέκτημα που του προσάπτεται, η τιμή, είναι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχουν αρκετές ανταγωνιστικές πιο οικονομικές λύσεις, αλλά η γνώμη μου είναι αν διαθέτει κάποιος τα χρήματα και θέλει κάτι ποιοτικό δεν θα το μετανιώσει - ειδικά λόγω ABS. Θα γράψω περισσότερα όταν φτάσω τα 500 χλμ, που συνιστά και ο κατασκευαστής σαν διάστημα “στρωσίματος”.

ΚωσταςΤ
30/08/2011, 16:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
[B]εγώ έχω το SH300 από τον Ιούνιο του 2009.

Το μοτέρ του είναι ενδιαφέρον, εγώ έχω βάλει φυγοκεντρικά J.costa με ελατήριο mallossi και ολόσωμη εξάτμιση leo vince.

Ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι όταν είναι κρύο από την μετάδοση αλλά είναι μάλλον από το j.costa.

[QUOTE]

Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Επειδη εχω βαλει κι εγω "μπαρμπα κοστα" και σκεφτομαι να βαλω mallosi ελατηριο στο συγκεκριμενο μοτορι, μπορεις να μου πεις χιλιομετρα εχεις κανει με το συγκεκριμενο ελατηριο και τυχον προβληματα που σου εχει παρουσιασει (ΑΝ σου εχει παρουσιασει)

gixxerpap
30/08/2011, 18:13
στα 300 κυβικά, απλά δεν παίζεται! έχει φρενάρες, ζωηρότατο μοτέρ και αρκετά στιβαρό πλαίσιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

παρεπιπτόντως, πουλάμε ένα μαύρο του 2011 (το καινούργιο μοντέλο) με abs και βαλιτσάρα.
και μόνο 5.000 χλμ:D

golis
31/08/2011, 09:16
Sportcity Cube 300 - Montelo toy 09.Diafora mono sta xromata.
2+2 xronia eggyisi.
opoios prolavei.oi upoloipoi parte honda. :lol:

http://www.motovinios.gr/products/prosfores/aprilia-spror-city-300-cube-new

Suria
28/09/2011, 10:52
Από κατανάλωση τι λέει; Σε σχέση με ένα παπί που καίει 2,5 λίτρα στα 100 χλμ, τι διαφορά έχει το SH;

SAVVAS62
22/11/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚωσταςΤ
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
[B]εγώ έχω το SH300 από τον Ιούνιο του 2009.

Το μοτέρ του είναι ενδιαφέρον, εγώ έχω βάλει φυγοκεντρικά J.costa με ελατήριο mallossi και ολόσωμη εξάτμιση leo vince.

Ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι όταν είναι κρύο από την μετάδοση αλλά είναι μάλλον από το j.costa.

[QUOTE]

Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Επειδη εχω βαλει κι εγω "μπαρμπα κοστα" και σκεφτομαι να βαλω mallosi ελατηριο στο συγκεκριμενο μοτορι, μπορεις να μου πεις χιλιομετρα εχεις κανει με το συγκεκριμενο ελατηριο και τυχον προβληματα που σου εχει παρουσιασει (ΑΝ σου εχει παρουσιασει)

Kαλησπέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα και εγώ.
Να κάνω και ένα καλαμπουράκι στο φιλαράκι μου.

Του τίναξε τον κινητήρα στον αέρα όπως και σε σένα !:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Γειά σου Κώστα φιρφιρί (πουθενά δεν ξεφεύγεις).

Off topic mode off !:smokin::rotflmao:

ΚωσταςΤ
22/11/2011, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAVVAS62
Kαλησπέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα και εγώ.
Να κάνω και ένα καλαμπουράκι στο φιλαράκι μου.

Του τίναξε τον κινητήρα στον αέρα όπως και σε σένα !:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Γειά σου Κώστα φιρφιρί (πουθενά δεν ξεφεύγεις).

Off topic mode off !:smokin::rotflmao:

Καλησπερα σας

Εμενα αντεχει ακομα.Κρατα γερα και δεν κλαταρει σαν το ανθρωπακι της MICHELIN..αχαχαχαχα...

SAVVAS62
22/11/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚωσταςΤ
Καλησπερα σας

Εμενα αντεχει ακομα.Κρατα γερα και δεν κλαταρει σαν το ανθρωπακι της MICHELIN..αχαχαχαχα...

Άψογα !:smilea: :smilea: :smilea:

suzukimaniac
09/02/2012, 21:02
Ρε παιδιά, πως βλέπω τον αριθμό πλαισίου στο sh300?ευχαριστω.Παιζει και κανένα link αμεσα για service manual?

SAVVAS62
09/02/2012, 21:16
Άν θυμάμαι καλά είναι στην αριστερή πλευρά από κάτω από εκεί που κάθεται ο συνεπιβάτης.

Κοντά στο αμορτισέρ. Άν δείς το εγχειρίδιο χρήστη που σου δώσανε με το σκούτερ, είναι στην σελίδα 84.
Εδώ δηλαδή :

http://i698.photobucket.com/albums/vv345/savvas1962/SH%20300%20OWNERS%20MANUAL/HONDASH300USERSMANUAL047.jpg

Το εγχειρίδιο συντηρήσεως δεν υπάρχει πουθενά δυστυχώς στο νέτ.