PDA

View Full Version : Αγορα καινουριου 1000 ή 750?



konsttanttinos
03/10/2009, 17:34
Χαιρετω τους τζιξερακηδες. και μπαινω στο θεμα κατευθειαν.
Οδηγω περιπου 5 χρονια, με τελευταιο μηχανακι το fazer 600 '08.
Σκεφτομαι σοβαρα πλεον (σε λιγους μηνες) την αγορα 1000.Εχω οδηγησει το Κ8 και μου φανηκε παρανο'ι'κα γρηγορο και στημμενο.Το ερωτευτηκα και στοιχειωνει τα ονειρα μου.
Να σημειωσω εδω οτι το fazer εχει καλο γκαζι για την κατηγορια του, αλλα πλεον δεν με ικανοποιει ουτε το στησιμο του, ουτε η γεωμετρια του, ουτε το γκαζι του μετα τα 150, οποτε ενα ss ειναι μονοδρομος.
Εδω ερχεται η παρατηρηση φιλων μου, που με συμβουλευουν να παω πρωτα στο 750, που ειναι εξισου τελειο αλλα με λιγο λιγοτερο γκαζι.

Την μαρκα την βρηκα, κυβικα δεν ξερω και δυστυχως δεν εχω βρει πουθενα ενα 750 για βολτα, και ψαχνω πολυ καιρο.
θα ηθελα και την δικη σας αποψη γιατι δεν θελω να κανω λεθος σε μια τοσο σημαντικη αγορα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

:beer: :beer:

vag2009
04/10/2009, 11:51
geia soy file ego exo 1000 k8 ke den to meteniosa. h gnomimoy einai na paris to 1000. giati to 750 an to varethis tha thelis meta na to alajeis ke na pareis 1000 meta giafto pare to 1000 me klista ta matia

dond4le
04/10/2009, 12:44
To 1000 ειναι το απολυτο ss................το 750 ειναι φυσικα πολυ ποιο ελαφρυ απο το 1000 (θα σου φανει ποιο ευκολοδηγητο και σε πιστα και στον δρομο) και απο δυναμη δεν παει πισω.

Προσωπικα το 750 ειναι καλυτερο απο το 1000 για καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο ss

και θα περασει πολυς καιρος μεχρι να πει οτι δεν του ειναι αρκετο(δεν καλυπτει τις αναγκες του).


Μια δοκιμη θα σε πισει!!

:wave2: :wave2:

konsttanttinos
04/10/2009, 15:01
Ευχαριστω πολυ παιδια.:beer: :beer:

packo
07/10/2009, 14:50
Είχα το 750 για κάποιο καιρό. Σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο με εσένα οταν πήγα να το αγοράσω.

Η συζήτηση με τον άνθρωπο στην αντιπροσωπία εξελίχθηκε ως εξείς:

Εγώ: Τι νομίζεις πως θα ήταν καλύτερο να πάρω? Θέλω να μπαίνω που και που στην πίστα, να πηγαίνω γρήγορες βολτούλες, ίσως κανένα ταξιδάκι. 750 ή 1000?

Πωλητής: Αν θες οδηγική απόλαυση, πάρε το 750. Αν θες μούρη στην καφετέρια και δεν σε χαλάει το γεγονός πως 1. τα λάστιχα είναι αναλώσιμα 2. η μηχανή δεν θα πατάει κάτω πουθενά πάρε το 1000.

Πριν το 750 είχα ένα Monster 695 και για κάποιο καιρό κυκλοφορούσα με ένα BlackBird. Ίσως αυτό να έπαιξε κάποιο ρόλο στο γεγονός ότι το 750 μου φάνηκε μια χαρά παιχνίδι όταν το πήρα.

sapila racing
07/10/2009, 14:59
Το 750 είναι καλύτερο παντού, και ειδικά στην πίστα.

Το 1000 είναι καλύτερο στις ευθείες της Εθνικής και εξω απο τις καφετέριες.

Γι αυτό πουλιούνται τα 1000 και κανένας δεν παίρνει το 750.

Διαλέγηεις και παίρνεις. :wave2:

konsttanttinos
08/10/2009, 19:48
Τhanx again.
Δηλαδη το 1000 εχει τοση δυναμη που στο επαρχιακο δικτυο θα παλευω συνεχεια με το τιμονι?
Γιατι το μηχανακι σκοπευω να το χαρω σε καθε φαση, και στην πολη, και στην εθνικη, και στο στροφιλικι για το χωριο, και στον γυρο του πηλιου, και στην πιστα (οποτε και οταν), και οπουδηποτε με βγαλει ο δρομος..
:confused: :confused: :confused:
Ειλικρινα τωρα μπερδευτηκα πεισσοτερο, γιατι το μηχανακι που θα παρω σκοπετω να το κρατησω για αρκετο καιρο και δε θελω να κανω λαθος επιλογη..

gkmaggas
08/10/2009, 20:01
Την ιδια απορια ειχα και εγω φιλε...Τελικα νομιζω πως το 1000 ειναι πραγματικα πολυ για τον μεσο αναβατη...

Το 750 ειναι μια πολυ καλη λυση...

devil's animal
08/10/2009, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Γιατι το μηχανακι σκοπευω να το χαρω σε καθε φαση, και στην πολη....
Ειλικρινα τωρα μπερδευτηκα πεισσοτερο, γιατι το μηχανακι που θα παρω σκοπετω να το κρατησω για αρκετο καιρο και δε θελω να κανω λαθος επιλογη..

αν θες να παρεις gsxr 750 ή 1000 αντιστοιχα για να το πηγαινεις στην πολη,κατι εχεις μπερδεψει σιγουρα...

arxaios
08/10/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Τhanx again.
Δηλαδη το 1000 εχει τοση δυναμη που στο επαρχιακο δικτυο θα παλευω συνεχεια με το τιμονι?
Γιατι το μηχανακι σκοπευω να το χαρω σε καθε φαση, και στην πολη, και στην εθνικη, και στο στροφιλικι για το χωριο, και στον γυρο του πηλιου, και στην πιστα (οποτε και οταν), και οπουδηποτε με βγαλει ο δρομος..
:confused: :confused: :confused:
Ειλικρινα τωρα μπερδευτηκα πεισσοτερο, γιατι το μηχανακι που θα παρω σκοπετω να το κρατησω για αρκετο καιρο και δε θελω να κανω λαθος επιλογη..

Με βάση τη χρήση που περιγράφεις ........ και με βάση ότι πίστα θα βλέπεις με το ζόρι 3 φορές το χρόνο ........... άποψή μου είναι να πάρεις κάτι πιο Sport Touring με ροπή και λιγότερο γκάζι για πιό ξεκούραστη οδήγηση ........
Fazer FZ1
Sprint ST
Blackbird ισως ........
βρίσκεις και πολύ καλά μεταχειρισμένα σε καλές τιμές .....

konsttanttinos
09/10/2009, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν θες να παρεις gsxr 750 ή 1000 αντιστοιχα για να το πηγαινεις στην πολη,κατι εχεις μπερδεψει σιγουρα...

Πειραζει που θελω να χαιρομαι το καμαρι μου καθε στιγμη?
:confused:

SVX
09/10/2009, 08:53
750 γιατρε..... controlled Insanity :wave2:

konsttanttinos
09/10/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
750 γιατρε..... controlled Insanity :wave2:

Εισ'ωραιος...:beer:

project.breeze
09/10/2009, 14:02
Κωνσταντίνε το 750 πάρε.Το 1000 επειδή το έχω οδηγήσει ναι μεν είναι πιο γρήγορο στην ευθεία (εντάξει μην φανταστείς πως το 750 δεν είναι) αλλά ένας ίδιου επιπέδου αναβάτης σε οποιαδήποτε διαδρομή περιλαμβάνει στροφές σίγουρα θα μπορεί να κινηθεί πιο γρήγορα και λόγω πιο ήπιου κινητήρα (σε σχέση με το 1000 πάντα) και λόγω μικρότερου βάρους και όγκου.Η δύναμη του 1000 είναι υπερβολική γενικά για έναν αναβάτη με δυνατότητες στον Μέσο Όρο όπως φαντάζομαι πως είσαι εσύ κι εγώ και οι περισσότεροι και το 1000 απλά θα σε τρομάζει συνεχώς στέλνοντάς σε αδιάβαστο.Αφού καταλαβαίνω πως δεν είσαι καφετεριάκιας καλύτερα να πας σε 750 και αφού θα το μάθεις καλά μετά από 2-3 χρόνια μπορείς να πας στο 1000 με περισσότερες αξιώσεις.Τα 1000αρια δεν είναι παιχνίδια και ειδικά στην Ελλάδα με τους δρόμους και το κατά βάσην επαρχιακό δίκτυο θεωρώ πως το 750 είναι πιο συνετή επιλογή :beer:

konsttanttinos
10/10/2009, 06:47
Ετσι αρχιζω να πιστευω κι εγω, μαλλον το 750 ακουγεται σαν την καλυτερη επιλογη.
Εχεις δικιο παντως για την υπερβολικη δυναμη, απο καποια στιγμη και μετα παλευα με το μηχανακι στις στροφες, και ο φοβος μου επαιρνε την θεση της διασκεδασης.
Βεβαια η αμεση δυναμη του, παντου και παντα, ειναι εξαιρετικα εθιστικη, οπως και η ευκολια του να στελνει τον μπροστινο τροχο στον ουρανο.
Μηπως ξερεις τις διαφορες στα περιφερειακα (αναρτησεις, φρενα, κτλ)?

JVR
11/10/2009, 11:04
Σιγουρα το 750 ειναι ποιο αξιοποιησιμο παντου φιλε μου αυτο ομως δε σημαινει οτι η δυναμη του 1000 ειναι ανεξελεγκτη,ενας αναβατης που θα το σεβαστει δεν εχει κανενα προβλημα,εχω παει με το 1000 κ5 μου σε καθε ειδους διαδρομη ακομα κ σε χιονι!Αν σου αρεσει παρε το 1000 ετσι κ αλιως κ το 750 πολυ γρηγορο ειναι για να το στιβεις σε δημοσιο δρομο.

akolov87
11/10/2009, 13:10
750 να πάρεις. Ποιος ο λόγος ? Εγώ δεν θα αναλύσω από θέμα επιδόσεων. Δεν είναι κριτίριο το πάρε 1000 το 750 θα το βαρεθείς, γιατί η ταχύτητα είναι ένας συνδυασμός εθισμού/συνήθειας και βλακείας. Κάποια στιγμή μπορεί να μη σου φτάνει το 1000 και να θες κομπρέσορα σε busha για να "βολευτεις" . Απλά από θέμα ασφάλειας/ τέλη και γενικά κόστους χρήσης, τα λεφτά που θα σου μείνουν είναι κάμποσα, μπορούν να δαπανηθούν αλλού, και όταν λέω αλλού εννοώ πάνω στην αγάπη σου, το 750 ;-) . Αργότερα πάρε και 1000, και 1300, και ότι σου κατέβει στο μυαλό. Αν σέβεσαι τις μηχανές, θα είσαι για πολλά χρόνια καβαλάρης, άρα και από 1000 θα πέρασεις και πολλές σέλες θα ανέβεις, μην άγχεσαι...καλό ταξίδι με τα ss και προσοχή μεγάλη.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/10/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
To 1000 ειναι το απολυτο ss................το 750 ειναι φυσικα πολυ ποιο ελαφρυ απο το 1000 (θα σου φανει ποιο ευκολοδηγητο και σε πιστα και στον δρομο) και απο δυναμη δεν παει πισω.

Προσωπικα το 750 ειναι καλυτερο απο το 1000 για καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο ss

και θα περασει πολυς καιρος μεχρι να πει οτι δεν του ειναι αρκετο(δεν καλυπτει τις αναγκες του).


Μια δοκιμη θα σε πισει!!

:wave2: :wave2:

1)Το 750 Δεν ειναι ΠΟΛΥ πιο ελαφρυ αλλα εχει πολυ πιο ελαφρια αισθηση!
2)Απο δυναμη η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα υποδιαισθερο απο το 1000, πιστεψε με!
3)Για να πας ΠΟΛΥ γρηγορα ΘΕΛΕΙ εμπειρο αναβατη γιατι πρεπει να δουλευει στην ωφελιμη περιοχη του!
4)Εχει οσο φκαζι χρειαζεται με την εννοια οτι δεν κινδυνευεις τοσο αμεσα απο highsiding και τετοια!
Η αληθεια ειναι οτι το 750 ειναι πιο ευχαριστω και ευκολο για καθημερινη σβελτη οδηγηση Αλλα ΟΧΙ για τους απολυτους χρονους .που στην προκειμενη περιπτωση ΔΕΝ ειναι το θεμα μας.
Να μην ξεχναμε οτι ειναι και λιγοτερα τα εξοδα συντηρησης (οχι αποκτησης!!) Λαστιχα (δεν τα τρωει τοσο ευκολα) Τελη κυκλοφοριας, Καταναλωση, Ασφαλιστρο κτλ

Εγω εχω το 750 οδηγαω και το 1000 ΠΟΛΥ συχνα...
Το 750 ειναι πολυ πιο ευκολο και ευχαριστο απο το μεγαλο αδελφο του.
Οσο διαφορα και να εχει (ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ) στην ευθεια αλλο τοσο διαφορα εχει (υπερ του) στα στροιφιλικια και στα παιχνιδακια!:beer:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/10/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από akolov87
750 να πάρεις. Ποιος ο λόγος ? Εγώ δεν θα αναλύσω από θέμα επιδόσεων. Δεν είναι κριτίριο το πάρε 1000 το 750 θα το βαρεθείς, γιατί η ταχύτητα είναι ένας συνδυασμός εθισμού/συνήθειας και βλακείας. Κάποια στιγμή μπορεί να μη σου φτάνει το 1000 και να θες κομπρέσορα σε busha για να "βολευτεις" . Απλά από θέμα ασφάλειας/ τέλη και γενικά κόστους χρήσης, τα λεφτά που θα σου μείνουν είναι κάμποσα, μπορούν να δαπανηθούν αλλού, και όταν λέω αλλού εννοώ πάνω στην αγάπη σου, το 750 ;-) . Αργότερα πάρε και 1000, και 1300, και ότι σου κατέβει στο μυαλό. Αν σέβεσαι τις μηχανές, θα είσαι για πολλά χρόνια καβαλάρης, άρα και από 1000 θα πέρασεις και πολλές σέλες θα ανέβεις, μην άγχεσαι...καλό ταξίδι με τα ss και προσοχή μεγάλη.

+ 750!!

Tak-Attack
19/10/2009, 11:22
Αν το θες μόνο για πίστα, πάρε το 750... η ακόμα καλύτερα το 600. Τώρα αν η χρήση που θα του κάνεις είναι 98% δρόμος και 2% πίστα, να μπής δηλαδή 5 φορές το χρόνο πίστα τότε ΠΑΡΕ 1000 ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ!!! :eyepop: :lol:

Το λάθος που κάνουν οι περισότεροι εδω που σε συμβουλεβουν (και προς Θεού δεν το λεω κακοπροαίρετα) είναι ότι σου προτείνουν μια μηχανή που θα είναι πιο εύκολη. ΛΑΘΟΣ! Αυτό όπος σου είπα ισχύει ΜΟΝΟ για πίστα! Πουθενά αλλού. Εκτός πίστας η μηχανή έχει ΕΝΑ μόνο σκοπό: ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ! Πάρε όποι σου αρέσει χωρίς καμία σκέψη! Εσύ θα ξυπνάς το πρωί και θα το βλέπεις, εσύ θα το καβαλάς, εσυ θα το πληρώσεις, εσύ θα το χαιρεσαι! Το να πάρεις μηχανή δεν συνεπάγεται οτι θα πρέπει να την πας στο όριο ή να οδηγείς και να στρίβεις γρήγορα. Θα την πάρεις επιδή γουστάρεις! Όποιος και αν είναι ο λόγος και όποια και αν είναι η χρήση. Και η καφετέρια για μένα σωστό είναι, αρκεί να σε κάνει να χαμογελάς! ΤΕΛΟΣ!

Να ρωτίσω και κάτι ακόμα, υπάρχει εδω μέσα έστω και ένας που δεν γουστάρει να παρκάρει την μηχανή του έξω απο την καφετέρια και να την χαζέυει ενώ πίνει τον καφέ του? Η που θα τον χαλάσει αν δει κόσμο να την χαζέυει?? Δεν νομίζω!

Τέλος η δική μου η γνώμη είναι να πάρεις 1000. Όπος είπε και ένας φίλος εδω στην αρχή του thread, το 750 θα το βαρεθείς! Όχι επιδή θα το πας στο όριο, αλλά επιδή θα ξέρεις οτι υπάρχει το 1000!!

Φαντάσου και το άλλο... πας και πέρνεις το 750 καινούριο. Δίνεις τα οραία σου λεφτάκια (με πολλές δόσεις και κόπο φαντάζομαι όπος όλοι μας) και εκεί που το έχεις βγάλει έξω πρώτη βόλτα, έρχεται δίπλα σου στο φανάρι ένα 1000... πως θα αιστανθείς? Σκέφτεσαι να κάθεσαι πάνω στο ολοκαίνουριο μηχανάκι σου και να χαζέυεις το μηχανάκι του δίπλα??? Τραγικό!!!
Πάρε το 1000 παλικάρι μου!!

Υ.Γ - ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ 1000, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ Β ΚΑΙ C :D

Tak-Attack
19/10/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από akolov87
η ταχύτητα είναι ένας συνδυασμός εθισμού/συνήθειας και βλακείας. Κάποια στιγμή μπορεί να μη σου φτάνει το 1000 και να θες κομπρέσορα σε busa για να "βολευτεις"


:lol: :lol: :lol:
Συμφωνώ απόλυτα!! :wacko:
Αλλά αυτό που λές δεν είναι κακό. Αν αυτός ο συνδιασμός αρκεί για να σε κάνει χαρούμενο τότε είναι ο σωστός συνδιασμός! :beer:

Τώρα busa και κομπρεσορες είναι υπερβολές! Απορώ ποιος θα έκανε τέτοιο πράγμα!

konsttanttinos
19/10/2009, 20:09
Tακη ομολογω πως δεν το ειχα σκεφτει ετσι, και ομολογω πως η οπτικη σου με εκσνε να ξεκαθαρισω τα θελω μου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Tak-Attack
Τώρα busa και κομπρεσορες είναι υπερβολές! Απορώ ποιος θα έκανε τέτοιο πράγμα!

Ελα μου ντε....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=87815

idi
20/10/2009, 10:09
750

οχι για τωρα αλλα για παντα.

idi
20/10/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tak-Attack
Αν το θες μόνο για πίστα, πάρε το 750... η ακόμα καλύτερα το 600. Τώρα αν η χρήση που θα του κάνεις είναι 98% δρόμος και 2% πίστα, να μπής δηλαδή 5 φορές το χρόνο πίστα τότε ΠΑΡΕ 1000 ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ!!! :eyepop: :lol:

Το λάθος που κάνουν οι περισότεροι εδω που σε συμβουλεβουν (και προς Θεού δεν το λεω κακοπροαίρετα) είναι ότι σου προτείνουν μια μηχανή που θα είναι πιο εύκολη. ΛΑΘΟΣ! Αυτό όπος σου είπα ισχύει ΜΟΝΟ για πίστα! Πουθενά αλλού. Εκτός πίστας η μηχανή έχει ΕΝΑ μόνο σκοπό: ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ! Πάρε όποι σου αρέσει χωρίς καμία σκέψη! Εσύ θα ξυπνάς το πρωί και θα το βλέπεις, εσύ θα το καβαλάς, εσυ θα το πληρώσεις, εσύ θα το χαιρεσαι! Το να πάρεις μηχανή δεν συνεπάγεται οτι θα πρέπει να την πας στο όριο ή να οδηγείς και να στρίβεις γρήγορα. Θα την πάρεις επιδή γουστάρεις! Όποιος και αν είναι ο λόγος και όποια και αν είναι η χρήση. Και η καφετέρια για μένα σωστό είναι, αρκεί να σε κάνει να χαμογελάς! ΤΕΛΟΣ!

Να ρωτίσω και κάτι ακόμα, υπάρχει εδω μέσα έστω και ένας που δεν γουστάρει να παρκάρει την μηχανή του έξω απο την καφετέρια και να την χαζέυει ενώ πίνει τον καφέ του? Η που θα τον χαλάσει αν δει κόσμο να την χαζέυει?? Δεν νομίζω!

Τέλος η δική μου η γνώμη είναι να πάρεις 1000. Όπος είπε και ένας φίλος εδω στην αρχή του thread, το 750 θα το βαρεθείς! Όχι επιδή θα το πας στο όριο, αλλά επιδή θα ξέρεις οτι υπάρχει το 1000!!

Φαντάσου και το άλλο... πας και πέρνεις το 750 καινούριο. Δίνεις τα οραία σου λεφτάκια (με πολλές δόσεις και κόπο φαντάζομαι όπος όλοι μας) και εκεί που το έχεις βγάλει έξω πρώτη βόλτα, έρχεται δίπλα σου στο φανάρι ένα 1000... πως θα αιστανθείς? Σκέφτεσαι να κάθεσαι πάνω στο ολοκαίνουριο μηχανάκι σου και να χαζέυεις το μηχανάκι του δίπλα??? Τραγικό!!!
Πάρε το 1000 παλικάρι μου!!

Υ.Γ - ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ 1000, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ Β ΚΑΙ C :D


γιατι να παρει το 1000 για τη πιστα? σε ποια πιστα θα παει πιο γρηγορα με το 1000? αν ερθει καποιος διπλα του στο φαναρι θα σκεφτει οτι 1. με το 750 πληρωνει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας και 2. ειναι πιο ομορφο το 750 απο το 1000:lol:

DrIoannis
20/10/2009, 16:26
Το 1000 είναι too much για την Ελληνική πραγματικότητα (κατά την γνώμη μου για οποιαδήποτε πραγματικότητα αλλά anyway).

Στο 1000 θέλεις πάααρα πολλά λάστιχα,πολύ καύσιμο,χέρια και γενικά den simferei.
Οπουδήποτε εκτός της ευθείας θα χαρείς ένα 600&750.

konsttanttinos
20/10/2009, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Το 1000 είναι too much για την Ελληνική πραγματικότητα (κατά την γνώμη μου για οποιαδήποτε πραγματικότητα αλλά anyway).

Στο 1000 θέλεις πάααρα πολλά λάστιχα,πολύ καύσιμο,χέρια και γενικά den simferei.
Οπουδήποτε εκτός της ευθείας θα χαρείς ένα 600&750.

Βασικα, στην ευθεια δεν βρισκω συγκινηση, εκτος βεβαια οταν το κοντερ αρχιζει να μετραει μετα τα 250-εκει το πραγμα σοβαρευει.
Μου αρεσουν παρα πολυ οι στροφες, το πλαγιασμα και φυσικα η ''ομαλη'' μεταφορα δυναμης απο γκαζι στο πισω λαστιχο.
Απο οτι καταλαβα, το 1000 ειναι η κορυφη σε γκαζι, και αυτο ειναι και μειονεκτημα γιατι ντριφταρει ακατασχετα.Απο στροφη σε στροφη μαζευει παλαβα χλμ με αμεσο επακολουθο το στιψιμο του φρενου.
Χερας δεν ειμαι σιγουρα, απλα θελω ενα εργαλειο που να μπορω να χαρω.
Αν κανω καπου λαθος, παρακαλω διορθωστε με.

reinmeister
20/10/2009, 20:41
παιρνεις το 1000 και τελος...θα κανεις οτι και με το 750 με συν το επιπλεον γκαζι οποτε το χρειαστεις...

το 1000 ειναι καλυτερο στο στριψιμο απο το 750 στα χερια ενος μετριου,μη ηλιθιου οδηγου...

εξηγουμαι...

ροπη...πας το ιδιο σβελτα με το 7500 με 2000-3000 rpm κατω...ουτε κλακετες με το σασμαν,ουτε ιδιαιτερη πιεση σε αναρτησεις κι ελαστικα...

επειδη το 1000 ειναι "βλαμμενο" μηχανακι,καλο ειναι να μην εισαι εσυ,αλλιως πολυ απλα θα σκοτωθεις...

χαζοσπιναρει και χαζοσουζαρει...αν ανοιγεις το γκαζι με φειδω κι οχι με το πουλι σου,θα εισαι κομπλε...αλλιως κολυβα...

αυτα απο μενα...καλη αγορα...

benny
20/10/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tak-Attack
Αν το θες μόνο για πίστα, πάρε το 750... η ακόμα καλύτερα το 600. Τώρα αν η χρήση που θα του κάνεις είναι 98% δρόμος και 2% πίστα, να μπής δηλαδή 5 φορές το χρόνο πίστα τότε ΠΑΡΕ 1000 ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ!!! :eyepop: :lol:

Το λάθος που κάνουν οι περισότεροι εδω που σε συμβουλεβουν (και προς Θεού δεν το λεω κακοπροαίρετα) είναι ότι σου προτείνουν μια μηχανή που θα είναι πιο εύκολη. ΛΑΘΟΣ! Αυτό όπος σου είπα ισχύει ΜΟΝΟ για πίστα! Πουθενά αλλού. Εκτός πίστας η μηχανή έχει ΕΝΑ μόνο σκοπό: ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ! Πάρε όποι σου αρέσει χωρίς καμία σκέψη! Εσύ θα ξυπνάς το πρωί και θα το βλέπεις, εσύ θα το καβαλάς, εσυ θα το πληρώσεις, εσύ θα το χαιρεσαι! Το να πάρεις μηχανή δεν συνεπάγεται οτι θα πρέπει να την πας στο όριο ή να οδηγείς και να στρίβεις γρήγορα. Θα την πάρεις επιδή γουστάρεις! Όποιος και αν είναι ο λόγος και όποια και αν είναι η χρήση. Και η καφετέρια για μένα σωστό είναι, αρκεί να σε κάνει να χαμογελάς! ΤΕΛΟΣ!

Να ρωτίσω και κάτι ακόμα, υπάρχει εδω μέσα έστω και ένας που δεν γουστάρει να παρκάρει την μηχανή του έξω απο την καφετέρια και να την χαζέυει ενώ πίνει τον καφέ του? Η που θα τον χαλάσει αν δει κόσμο να την χαζέυει?? Δεν νομίζω!

Τέλος η δική μου η γνώμη είναι να πάρεις 1000. Όπος είπε και ένας φίλος εδω στην αρχή του thread, το 750 θα το βαρεθείς! Όχι επιδή θα το πας στο όριο, αλλά επιδή θα ξέρεις οτι υπάρχει το 1000!!

Φαντάσου και το άλλο... πας και πέρνεις το 750 καινούριο. Δίνεις τα οραία σου λεφτάκια (με πολλές δόσεις και κόπο φαντάζομαι όπος όλοι μας) και εκεί που το έχεις βγάλει έξω πρώτη βόλτα, έρχεται δίπλα σου στο φανάρι ένα 1000... πως θα αιστανθείς? Σκέφτεσαι να κάθεσαι πάνω στο ολοκαίνουριο μηχανάκι σου και να χαζέυεις το μηχανάκι του δίπλα??? Τραγικό!!!
Πάρε το 1000 παλικάρι μου!!

Υ.Γ - ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ 1000, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ Β ΚΑΙ C :D



Δεν εχω αποψη για τα συγκεκριμενα μηχανακια και συγνωμη για το σπαμ,αλλα η παραπανω αποψη συμπυκνωνει πολυ ωραια, γιατι στο δικο μου μυαλο παμε κατα διαολου.
Ειλικρινα το να μην μπορεις να ταιριαξεις τα πραγματα στις καταλληλες αναγκες σιγουρα δεν δηλωνει ευφυια.ειναι ακριβως το ιδιο σκεπτικο με αυτον που παιρνει varadero για να πηγαινει αθηνα-σουνιο(επειδη του αρεσει) ,το ιδιο με αυτον που παιρνει cayene(επειδη του αρεσει) και κατα 99% πηζει στην κινηση κτλ.Ελευθερια εχουμε, δικα σας ειναι τα λεφτακια,ουτε λογος μου πεφτει αλλα να παρεις ενα μηχανακι για θέα στην καφετερια, ΟΧΙ για μενα δεν ειναι κριτηριο.ειναι ενας λανθανων τροπος απολαυσης.
Για φαντασου καποιον να παρει ενα βρωμοεντουρο για τρελα κεφια και να το χρησιμοποιει σε αστικες μετακινησεις απλα επειδη του αρεσει να το χαζευει.Ολα γινονται βεβαια, αλλα μοιαζουν καπως αταιριαστα και γι αυτο ηλιθια και γι αυτο παμε κατα διαολου.
Και φυσικα να σου αρεσει το μηχανακι που θα παρεις,και βεβαια να γουσταρεις να το καμαρωνεις ,αλλα ακομα καλυτερο ειναι να το αξιοποιεις κιολας.Δοξα το θεο τοσα μηχανακια υπαρχουν σε ολες τις κατηγοριες και για ολα τα γουστα.ο καθενας κανει τις επιλογες του και γι αυτες κρινεται(γενικα).
:D
Το πα και γω το ποιηματακι μου
:smokin:

Εντελως φιλικα ολα αυτα!αλλα το ακουω πολυ συχνα αυτο το σκεπτικο και δεν μου καθεται καθολου καλα.
Καλη καρδια και καλες αγορες!:beer: :beer:

benny
20/10/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γιατι να παρει το 1000 για τη πιστα? σε ποια πιστα θα παει πιο γρηγορα με το 1000? αν ερθει καποιος διπλα του στο φαναρι θα σκεφτει οτι 1. με το 750 πληρωνει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας και 2. ειναι πιο ομορφο το 750 απο το 1000:lol:

+250:D

devil's animal
20/10/2009, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παιρνεις το 1000 και τελος...θα κανεις οτι και με το 750 με συν το επιπλεον γκαζι οποτε το χρειαστεις...

το 1000 ειναι καλυτερο στο στριψιμο απο το 750 στα χερια ενος μετριου,μη ηλιθιου οδηγου...

εξηγουμαι...

ροπη...πας το ιδιο σβελτα με το 7500 με 2000-3000 rpm κατω...ουτε κλακετες με το σασμαν,ουτε ιδιαιτερη πιεση σε αναρτησεις κι ελαστικα...

επειδη το 1000 ειναι "βλαμμενο" μηχανακι,καλο ειναι να μην εισαι εσυ,αλλιως πολυ απλα θα σκοτωθεις...

χαζοσπιναρει και χαζοσουζαρει...αν ανοιγεις το γκαζι με φειδω κι οχι με το πουλι σου,θα εισαι κομπλε...αλλιως κολυβα...

αυτα απο μενα...καλη αγορα...

+636

και συμπληρωματικα:
οποιο μηχανακι και να παρεις, αν το μαθεις θα πατας τα παντα,παντου.(ενταξει πλην της ευθειας)
καλα τα λες στο ποστ σου, απλα αν παρεις το 1000, θα χρειαστεις λιγο περισσοτερο χρονο για να εξοικειωθεις απ'οτι με το 750.
:beer: :beer: :beer: :beer:

konsttanttinos
20/10/2009, 23:00
Οτι θα το σκεφτω κι αλλο, θα το σκεφτω, αλλα σιγουρα σας ευχαριστω ολους που μοιραζεστε τις εμπειριες σας μαζι μου, ωστε να κανω την σωστη κινηση.
:beer: :beer:

val
21/10/2009, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το 750 είναι καλύτερο παντού, και ειδικά στην πίστα.

Το 1000 είναι καλύτερο στις ευθείες της Εθνικής και εξω απο τις καφετέριες.

Γι αυτό πουλιούνται τα 1000 και κανένας δεν παίρνει το 750.

Διαλέγηεις και παίρνεις. :wave2:


Μες στο μυαλο μου εισαι.
+1000:beer:

Tak-Attack
21/10/2009, 00:25
Ούτε 1000 ούτε 750. Πάρε μια Hayabusara και έλα να της βάλουμε κομπρέσορα! :a8:
...μετά εκτός από λάστιχα και βενζίνες, θα θες και κάλτσες, γιατί κάθε φορά που θα ανοίγεις το γκάζι θα σου φεύγουν! :lol: :lol: :lol: :a6:

konsttanttinos
21/10/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tak-Attack
Ούτε 1000 ούτε 750. Πάρε μια Hayabusara και έλα να της βάλουμε κομπρέσορα! :a8:
...μετά εκτός από λάστιχα και βενζίνες, θα θες και κάλτσες, γιατί κάθε φορά που θα ανοίγεις το γκάζι θα σου φεύγουν! :lol: :lol: :lol: :a6:


τι να μας πεις κι εσυ με το μαχητικο??

:a53: :a53: :a48: :a48:

:rotflmao:

Tak-Attack
21/10/2009, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γιατι να παρει το 1000 για τη πιστα? σε ποια πιστα θα παει πιο γρηγορα με το 1000? αν ερθει καποιος διπλα του στο φαναρι θα σκεφτει οτι 1. με το 750 πληρωνει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας και 2. ειναι πιο ομορφο το 750 απο το 1000:lol:
Για την πίστα το ίδιο λέμε. Αν δεις καλύτερα το μήνυμά μου γράφω ...
"Αν το θες μόνο για πίστα, πάρε το 750... η ακόμα καλύτερα το 600"
Για το φανάρι τώρα, πίστεψέ με, μόλις σκάσει δίπλα σου το 1000 το μόνο που δεν θα σε ενδιαφέρει, είναι το πόσο τέλη κυκλοφορίας πληρώνει!!! :) Και το 1000 για μένα, είναι πολύ πιο όμορφο απο το 750!


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παιρνεις το 1000 και τελος...θα κανεις οτι και με το 750 με συν το επιπλεον γκαζι οποτε το χρειαστεις...
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον φίλο μου τον reinmeister!!
Καλύτερα να σου περισέυει το γκάζι, παρά να μην φτάνει! Το οτι έχει πολύ γκάζι το 1000 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΈΚΤΗΜΑ!! Όσο πιο πολύ αργήσεις να το μάθεις, τόσο πιο δύσκολα θα το βαρεθείς! Νόμος!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Στο 1000 θέλεις πάααρα πολλά λάστιχα,πολύ καύσιμο,χέρια και γενικά den simferei.
Με το ίδιο σκεπτικό πέρνεις ένα lei fang παπί (καλά το έγραψα?) και απο καυσιμο, λάστιχα και χέρια είσαι κομπλέ! :rotflmao: :beer:

Tak-Attack
21/10/2009, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
Δεν εχω αποψη για τα συγκεκριμενα μηχανακια και συγνωμη για το σπαμ,αλλα η παραπανω αποψη συμπυκνωνει πολυ ωραια, γιατι στο δικο μου μυαλο παμε κατα διαολου.
Ειλικρινα το να μην μπορεις να ταιριαξεις τα πραγματα στις καταλληλες αναγκες σιγουρα δεν δηλωνει ευφυια.ειναι ακριβως το ιδιο σκεπτικο με αυτον που παιρνει varadero για να πηγαινει αθηνα-σουνιο(επειδη του αρεσει) ,το ιδιο με αυτον που παιρνει cayene(επειδη του αρεσει) και κατα 99% πηζει στην κινηση κτλ.Ελευθερια εχουμε, δικα σας ειναι τα λεφτακια,ουτε λογος μου πεφτει αλλα να παρεις ενα μηχανακι για θέα στην καφετερια, ΟΧΙ για μενα δεν ειναι κριτηριο.ειναι ενας λανθανων τροπος απολαυσης.
Για φαντασου καποιον να παρει ενα βρωμοεντουρο για τρελα κεφια και να το χρησιμοποιει σε αστικες μετακινησεις απλα επειδη του αρεσει να το χαζευει.Ολα γινονται βεβαια, αλλα μοιαζουν καπως αταιριαστα και γι αυτο ηλιθια και γι αυτο παμε κατα διαολου.
Και φυσικα να σου αρεσει το μηχανακι που θα παρεις,και βεβαια να γουσταρεις να το καμαρωνεις ,αλλα ακομα καλυτερο ειναι να το αξιοποιεις κιολας.Δοξα το θεο τοσα μηχανακια υπαρχουν σε ολες τις κατηγοριες και για ολα τα γουστα.ο καθενας κανει τις επιλογες του και γι αυτες κρινεται(γενικα).
:D
Το πα και γω το ποιηματακι μου
:smokin:

Εντελως φιλικα ολα αυτα!αλλα το ακουω πολυ συχνα αυτο το σκεπτικο και δεν μου καθεται καθολου καλα.
Καλη καρδια και καλες αγορες!:beer: :beer:


Όλο αυτό που έγραψες θα είχε αξία αν του πρότεινα να πάρει goldwing για να πηγαίνει στο περίπτερο για εφημερίδα. :lol: :lol: :lol:

Το 1000 που του προτείνω εγώ και όποιος άλλος εδω μέσα, δεν είναι ένα μηχανάκι που δεν θα του επιτρέψει να το χαρεί και να το αξιοποιήσει!
Το ότι ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΑ ΧΕΡΙΑ (και το τονίζω!!!) το 750 στρίβει καλύτερα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορέσει να στρίψει με το 1000.

Και για να εξηγήσω, Η διαφορά είναι ότι το 600 και το 750 επειδή είναι αρκετά πιο αδύναμα απο το 1000 είναι πιο εύκολο να βγεις με τέρμα γκάζι απο τη στροφή και είναι λίγο πιο ελαφριά σε αίσθηση.
Πράγμα που βοηθάει να γυρνάς πιο "εύκολα" μέσα σε πίστα και πάλι επαναλαμβάνω ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΑ ΧΕΡΙΑ.

Αυτό στο δικό σου το επίπεδο και το δικό μου και των περισσοτέρων εδω μέσα δεν είναι εμφανές. Και να θυμίσω οτι το 1000 πρόκειται για το κορυφαίο supersport της εταιρείας... τι λές δεν θα στρίβει???

Μιλάμε για τόσο μικρές διαφορές που αν της αντιληφθείς θα είναι μετά απο χρόνια. Όταν θα έχεις τα @ρχίδι@ να βγεις απο στροφή με τέρμα γκάζι. Μέχρι τότε... έχεις καιρό και όταν φτάσεις αυτό το επίπεδο, ε, μην βγεις απο στροφή με τέρμα γκάζι αν έχεις το 1000, βγες με λιγότερο!! Δεν είναι και τόσο τραγικό για να σου γράφουν συμβουλές σαν και την παραπάνω!

Για αυτό παρ το 1000 κατευθείαν και γλύτωσε τον εαυτό σου απο μερικές χιλιάδες euro χασούρα!

:beer:

mantadakis
28/10/2009, 02:17
eimai tis apopshs oti ola peri poso dunato eina to gazi klp ma8ainontai.apla 8elei prosoxh kai sthn telikh oloi enilikes eimaste kai pisteuw pos koubalame mualo.
egw phga apo to 600 sto 1000.fusika k uphrxane tromeres diafores stis epidoseis.baros oxi k toso polu alla h ais8hsh tou 1000 einai arketa baruterh.apo ekei k pera otan eniwsa sigouros kai ema8a to mhxanaki mou arxisa na to phgainw pio grigora.

exw odigisei k to 750 pou sugekrimena to exei o kolitos mou polu omorfo mhxanaki k polu aneto k polu dunato.

oi filoi parapanw eipane arketes aksiologes diafores gia ta duo mhxanakia.
egw 8a sou elega an den eisai trelamenos na pareis to 750 sugekrimena (px o filos mou otan vghke to 750 eipe auto 8elw k terma) na koitakseis to 8ema ths metapwlishs tou.

an anoikseis mia efimerida posoi einai autoi pou poulane 750 kai posoi 1000?k apo ekei k pera posoi einai autoi pou 8a agorazane 750 kai posoi 1000?8a antilif8eis oti ta 1000 pouliountai k agorazontai apo pio eurh koino.
pisteuw pos to 1000 apeu8unete se pio polu koino k einai ekeino pou protimaei o perisoteros kosmos.k an sthn telikh aurio deis ena allo mhxanaki k sou aresei 8a to diokseis pio eukola apo ena 750.apo ekei k pera gia ton idio logo (euros koinou) pio polla antalaktika metaxeirismena 8a breis gia to 1000 kai se ftunoteres times.

pisteuw na boh8isa me thn apopsh mou.

sugnwmh gia to greeklish - kalh agora file kai kalous dromous se olous sas